Šéf místní policie Martin Brody společně s policistou Hendricksenem na pláži objeví hlavu a část ženského trupu. Lékař je přesvědčen, že žena byla napadena žralokem. Brody si uvědomuje nebezpečí a chce nechat zavřít pláže, což se ovšem nelíbí starostovi. Městečko, zcela závislé na krátké turistické sezóně, si podle něj nemůže dovolit takový luxus. O pár dní později se další obětí stane šestiletý chlapec. Přestože starosta stále odmítá vydat zákaz koupání, zpráva pomalu prosakuje na veřejnost. Do pátrání se zapojí nejen policie a ichtyolog Matt Hooper, ale také desítky amatérských lovců, kteří se do městečka sjeli pod vidinou odměny, kterou za dopadení žraloka nabídla matka zabitého chlapce. Teprve když je přímo před očima stovek turistů v mělké zátoce napaden další muž, je starosta přinucen přiznat vážnost situace a pod nátlakem Brodyho najmout profesionálního lovce Quinta. Společně s ním se na moře vydává i Hooper a přes svůj strach z moře i Brody. Když se jim konečně podaří žraloka přilákat, jsou šokováni jeho velikostí? (TV Nova)

Dever

Soundtrack John Williams: 1. Main Title (Theme From Jaws) [2:20] ,2. Chrissie's Death [1:42] ,3. Promenade (Tourists On The Menu) [2:47] ,4. Out To Sea [2:29] ,5. The Indianapolis Story [2:26] ,6. Sea Attack Number One [5:25] ,7. One Barrel Chase [3:07] ,8. Preparing The Cage [3:28] ,9. Night Search [3:33] ,10. The Underwater Siege [2:34] ,11. Hand To Hand Combat [2:33] ,12. End Title (Theme From Jaws) [2:18], ()

tron

„Tak to´s mi teda vysvětlil.“ Predsa len to za tie desaťročia jemnulilinko zostarlo, ale stále je to parádny dobrodružný horor. Spielberg z Benchleyho (relatívne dosť nudnej) knihy vzal Veľkého bieleho a postavy, vyhodil neveru i prehnané sústredenie na zákulisné dianie v Amity, pridal nezabudnuteľne mrazivý monológ o Indianapolis, z nepriateľov Brodyho a Hoopera spravil parťákov – a je to pecka! Čeľuste obsahujú plno scén, ktoré na diváka, ktorý to vidí prvý raz v živote až teraz, dodnes fungujú na jednotku (hlava, vynorenie sa), hudba je neuveriteľná, kameraman sa hrá ako vládze (a že vládze dosť) a život tomu dávajú strašne si to celé užívajúci Scheider, spievajúci Shaw a Dreyfuss (a jeho nákazlivý smiech), medzi ktorými to neuveriteľne iskrí. Už tá nádherná scéna pri večeri. Mrzí ma, že sa takáto geniálna chémia v dnešných filmoch darí dosahovať len veľmi nečasto. 9-miliónový rozpočet a celosvetová pálka 470? Čo by za to mnohí filmári dali ešte i dnes, nieto v polovici 7O. rokov. ()

B!shop

Celisti jsem videl uz nekolikrat, ale nikdy jsem je nevidel cely, s vycistenym sirokouhlym obrazem, bez reklam a s originalnim znenim. A i kdyz to jsou detaily, fakt to zazitku z filmu pomaha. Cimz ovsem nechci tvrdit, ze by to bylo takove mistrovske dilo, jak to podle hodnoceni vypada. Proste se tenhle film radi mezi nejlepsi, co v podobnem zanru vznikly, coz az zas takova pochvala neni, protoze prevazna cast takovejhle eko hororu jsou sracky. Taky necekejte, ze by film jel podle nejakeho originalniho pribehu, i tady plati, ze hlavnimu hrdinovi se nejdriv neveri a pak musi sam zachranit celou situaci. A takovy filmy nijak zvlast nemusim, ale tenhle mi nevadi, zvlast podporenej dobrou hudbou a s nekolika napinavejma scenama, hlavne dokud se zralok neukazuje. Jakmile je videt, tak to pusobi jak komedie, i kdyz misty krvava a rozhodne to neni trikama, ktery obstoji i ted, byt s primhourenym okem. Herci jsou dobry, Scheider tu fakt nema chybu, ale me se vic libil Quint v podani Roberta Shawa, ten mel hodne slusny hlasky. Nemuzu rict, ze bych se u filmu nudil, ale taky jsem z nej nebyl nak hotovej. ()

Slasher

Zlomový thriller, který dříve masově rozšířil koupací noční můry, ale po pár desítkách let už se přeci jen ten žraločí děs trochu otupil. Trochu... no respektive celkem dost. Takže nadčasově napínavý není, ale stále je to dobrý horor, kde velký lidožravec terorizuje americké ostrovní městečko, troufale hned na začátku letní plážové sezóny. Přičemž první půlka těží ze žraloka skrytého, druhá odkrytého (a hádejte co je hrůznější...). Model predátora je povedený, trojka Scheider-Shaw-Dreyfuss charismatická, režisérská ruka pevná. Jinak, JAWS mi přijdou podstatné v tom, že se nespolehly jen na samotný strach, ale už přišly na diváka i hezky pěkně s hnusem. Těch pár gore efektů může být v rámci mainstreamu snad i mezi vůbec prvními a i proto věřím, že to tenkrát v sedmdesátkách musela být docela silná káva. Tedy závěr: Z dějinného hlediska významný, z dnešního nenostalgického pohledu už ale nikoli tak výjimečný film. [HD] ()

Lateef

Takže, tohle je absolutní veledílo v historii kinematografie...Steven Spielberg natočil úchvatný, strhující a napínavý thriller o smrtícím obřím bílém žralokovi, který začal řádit u jednoho rekreačního městečka...pro mě typický film, ve kterém napětí a strach buduje očím skryté monstrum...mluví se o něm, píše se o něm, dohaduje se o něm, ale spatříte jej až na konci filmu...přesně takhle má vypadat napjatá atmosféra a skutečně to funguje...strach z neviděného je strach největší!!...na tehdejší dobu velice umě vypracovaná maketa "velkého bílého"...jde z něj opravdu strach a zároveň si nepřipouštíte, že je to výmysl, protože něco takového skutečně může existovat...lidstvo není obecně o problematice žraloků dostatečně informováno, spousta věcí je dosud nezjištěných, tudíž skutečně uvěříte, že ten ohromný kus šedé hmoty se může někde prohánět oceány...role šéfa místní policie Martina Brodyho se zhostil Roy Schneider a je to něco neskutečného, on nehraje, on prostě opravdu toho žraloka loví, ty lidi chrání a vůbec..tahle role je geniálně napsaná a geniálně zahraná - bravo!!..rovněž Robert Shaw(Quint) a Richard Dreyfuss(Hooper) jsou skvělí...filmu nechybí i úsměvné momenty, které celý snímek mírně odlehčují(táta a syn - co uděláš Ty, udělám já taky...Quint drtící prázdnou plechovku, Hooper drtící obyčejný prázdný kelímek...Mary Ellen Moffat "lámající" srdce)...John Williams se postaral o nesmrtelnou hudbu!!..Jaws Theme bude strašit ještě moc generací!!...já opravdu smekám, tohle je jedna z mála perel mezi zrnky písku...7 miliónů dolarů(rozpočet)/470,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

RHK

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Spielbergova klasika o lidožravém bílém žralokovi, při které tuhne krev žilách a teče krev v moři. ()

Chupacabre

Nepřemožitelný Steven Spielberg a jeho vraždící stroj v dokonalém filmu. Na ty léta perfektní triky, ikdyž se někomu zdá žralok gumový. ()

Faidra

V čase intermezza mezi dětstvím a s třeskem vypuknuvší pubertou jsme se jednou s kamarádkou urputně dohadovaly, zda jsou lepší hory nebo moře. Já jsem hájila první, ona druhé a nakonec to rozsekla starou pravdou, že když se ona začne v moři topit, jistě se najde pohledný zachránce, který jí přispěchá na pomoc, zatímco pokud mě zasype lavina, tak mě v nejlepším případě najde bernardýn. Byl čas letní a dovolené předcházející, tak jsme se přestaly hádat a pod dozorem dospělých nám bylo dovoleno podívat se na Čelisti. Kamarádka poté uznala, že ty hory mají něco do sebe, ale měla to marné a rozklepaně se vypravila s rodinou k Jadranu. Já jsem se s vítězným úsměvem na rtech balila do Tater. Přežily jsme zatím obě. ()

Psychor

Ze své pozice hororového experta mi nezbývá nic jiného, než Spielbergovi doporučit, aby navždy zůstal u svých uhlazených, líbivých a kontroverzi nevzbuzujících oddechových snímků, jelikož hororový žánr evidentně není jeho silnou parketou. Jaws jakožto horor selhávají téměř po všech stránkách. Prostoduchý scénář, toporné herecké výkony a navrch gumový žralok, který spíše připomíná úsměvnou pouťovou atrakci, než aby naháněl hrůzu. Za takové konstelace je zřejmé, že o žádné hororové atmosféře vůbec nemůže být řeč. Jediné pozitivum celého snímku tak představuje doprovodná žraločí hudba, za kterou uděluji milosrdnou jednu hvězdu. ()

Jara.Cimrman.jr

Patřím mezi ty postižené, kteří, po první podrobné prohlídce Čelistí, před vstupem do rybníka nejprve nenápadně zkontrolovali, zda po hladině nesviští hřbetní ploutev a pak ještě napínali uši, zda neuslyší výhružný Williamsův hudební motiv. A pokud má film podobný účinek na miliony diváků, tak nelze pochybovat o jeho výjimečnosti. Přesto mu nemohu dát plnou palbu hvězd, neboť jsem zásadový člověk a ze zásady nemám rád, když mě někdo straší. Žádní žraloci přece nejsou a pokud ano, tak jsou hodní a určitě nemají zuby. ()

H34D

Právě tímto filmem zavedl Spielberg v celosvětové kinematografii pojem blockbuster a otevřel si dveře do Hollywoodu, kde pokud nezemřel, vládne šťastně až dodnes... Zprvu lážko, plážo - léto, písek, moře, zkrátka idylická představa... Avšak jen dokud se do ní neprokouše obří žralok a z pohodové atmosféry se nestane 2001: Žraločí odysea, souboj člověka se žralokem na život a na smrt. Spielberg v režii začínajícího mistra vytvořil tzv. horror pro celou rodinu, kdy diváci sice budou patřičně napjatí, ale stále nebudou nuceni si ve strachu zakrývat navzájem oči dlaněmi. Dokonalé to však určitě není, celá část před vyplutím na širé moře byla poměrně rozvleklá. 7/10 ()

xxmartinxx

Tak já teda ty čtyři hvězdy dám. I když jsou, upřímně, Čelisti dnes již značně opotřebované. Bohužel jsem je neviděl jako dost malý na to, abych jimi byl okouzlen nebo se jich bál a vnímám je spíš jako film významný než dobrý. ()

dobytek

Pomaličku si odškrtávám různý "must see" záležitosti, který viděli asi všichni kromě mě. Na Čelistech mě snad až na Roye Scheidera, kterýho mám celkem rád, nic nelákalo. Na horrory vůbec nekoukám a Spielberg mě taky nějak zvlášť nebere. Nicméně v těch 70. letech ještě točil docela zajímavý filmy, než definitivně zakotvil ve vodách mainstreamu. Čelisti jsou film, na kterej se dá koukat, ale z jakýho důvodu se z toho stal takovej kult, jsem jaksi nepochopil. První půlka je dost o ničem. Pak se teda na scéně objeví Robert Shaw, vyrazí se na moře a následuje celkem dobrá podívaná. Akorát ten žralok z papundeklu vypadá spíš legračně, než aby vzbuzoval nějakou hrůzu. ()

Mr.Apache

Na mě to na rozdíl od některých pořád funguje. Možná proto, že Čelisti byly pro mě (stejně jako pro celý svět) prvním filmem tohoto druhu, a že jsem je viděl v raném mládí v kině, a že už budu navždy poměřovat každou napodobeninu tímhle originálem. A z těch se působivosti a kvalitám The Jaws přiblížila snad jedině skvělá Kosatka Michaela Andersona. V půli 70. let se Steven Spielberg ještě nerozpakoval zabít ve svém filmu malého chlapce - to byla krásná doba. Je tu i jedna z prvních slavných "lekaček" v historii filmového horroru. Ten moment pod vodou: jako jeden muž vyletěl tenkrát celý sál ze svých křesel. Ultimátní, nezapomenutelný, výborně natočený a velice vlivný film. ()

Melies

9 / 10 Snáď žiadný iný film nezmenil tvár modernej kinematografie tak, ako to urobili Čeluste. Tento námetom nie práve najkvalitnejší snímok stál za vznikom fenoménu tzv. 'letného blockbusteru' a vyniesol Spielberga na filmový piedestál, čo sú udalosti vskutku historického charakteru. Tieto fakty však nevravia nič o skutočnej kvalite filmu, ktorá je nepopierateľne na vysokej úrovni. Snáď najgeniálnejším ťahom bolo sporadické ukazovanie hlavného rybacieho záporáka filmu. Je pravda, že sa nebolo čím chváliť (prvý model neustále škúlil a nezatvárala sa mu papuľa, potom sa utopil...), no Spielberg už pred tým pochopil jednu sakramensky dôležitú vec, ktorú niektorý režiséri nepochopili doteraz - menej je niekedy viac a v prípade nejakej hnusnej potvory to platí dvojnásobne. A to, že to nebola len 'z núdze cnosť' dokazuje už Spielbergov predchádzajúci menej známy film Duel (1971). Späť k Čelustiam - mnohý si neuvedomujú koľko úsilia za týmto dielom stojí a koľko sebadôvery musel Steven mať aby sa pustil do jeho natáčania len pár rôčkov po tom, ako dokončil natáčanie jednej z ďalších televíznych produkcií. Už len z tohoto dôvodu musím dať päť *. Ten kto neskúsil natočiť vlastný film a nezažil všetky tie nervy a občasné pocity absolútnej bezmocnosti si film ako Čeluste nikdy nevychutná naplno. ()

BadoXXII

Jedná sa o vlajkový film Stevena Spielberga. Tento projekt mu otvoril bránu medzi hollywoodsku elitu režisérov a stal sa filmovou klasikou. Dodnes čeľuste vyvolávajú zimomriavky. Nikto si neuvedomil, že to bude horor, ktorý vystraší toľko ľudí a budú sa báť ísť do vody a dokonca aj do vlastnej vane.Film získal Oscara za strih, hudbu, zvuk a zarobil vyše 410 miliónov dolárov............ Aké sú však príčiny tohoto enormne veľkého úspechu?(v piatich bodoch vám ponúknem odpovede).......... 1. Slovo žralok : Už len slovo žralok produkuje obrovský tlak na ľudí a vzbudzuje strach. Pôsobí najviac na nervový systém človeka. Keď verejnosť hovorí o žralokoch, hovorí o niečom, čo nemôžu pochopiť a toho sa boja.......... 2.Prostredie, čiže voda : Krásna modrá farba, v ktorej je však človek malou kvapkou. Prirovnal by som to k človeku, ktorý stojí nahý vo výklade alebo k zvieratám v zoo. Chápeme sa? Totižto vo vode sme to my, čo sme skúmaní zvedavými očami či už malých rýb alebo veľkých žralokov a sme považovaní za votrelcov............ 3.Hudba : Keď prišiel John Williams s ukážkou hudby za režisérom, Steven si myslel, že si robí srandu.Neskôr však priznal, že bez tých niekoľkých dokonalých tónov by film nebol ani z polovice tak napínavý a mal pravdu. Hudba je dokonalá. Hlavná téma, keď sa blíži žralok, má tak dusivú atmosféru, že sa chlpy na ľudskom tele stavajú do pozoru a srdce začína zrýchlene bubnovať na poplach. Hudobný podmaz je však rôznorodý, od dusivých adrenalínových tónov až po krásne, dobrodružné a hlavne oddychové, kde si chlpy môžu dať znovu pohov a srdce neskolabuje. Skladateľ John Williams získal za svoju tvorbu k čelustiam množstvo ocenení: Oscara, Zlatý Glóbus, Grammy, prestížnu cenu v Anglicku BAFTA atď. Soundtrack má dovedna dvanásť skladieb a práve skladby, čo vzbudzujú napätie, boli vyhodnotené ako najlepší hororový zvuk, ktorý kedy vznikol.............. 4.Prekvapivé momenty alebo takzvané ,,šokové'', ktoré vyvolávajú trhnutia, výkriky a srdcové záchvaty. Pár ich tu je a sú naozajstnou delikatesou. Ten, kto to videl, vie a kto nevidel, mal by to napraviť. Film odporúčam pozerať na nejakom malom člne uprostred šíreho mora a pravdaže v noci. Alebo ak máte možnosť, pozrite si ho priamo vo vode, veď hádam nejaký žralok pripláva. Ak však takéto možnosti nemáte, ešte stále stačí aj pohodlie domova, ale prídete o veľa.............. 5.Herci : Charizmatický Roy Scheider. Postava Martina Brodyho bola ponúknutá Robertovi Duvallovi, ktorý však rolu s odôvodnením, že by ho spravila príliš slávnym, odmietol. Roy sa však chytil svojej šance perfektne. Už mal za sebou výborný film Francúzska spojka a Ceľuste mu k popularite len dopomohli... Srandovný Richard Dreyfuss. Jeho postava Hoopra je skôr odľahčujúca, no skvelo zahratá. Po tomto filme s režisérom spolupracuje na sci-fi „Blízke stretnutia tretieho druhu“... Lovec žralokov Robert Shaw. Jeho postava mi pripomína kapitána Achaba a jeho lov na Bielu veľrybu. Quint je tiež postupom času, vidinou veľkého úlovku, pomsty,nechuti prehrať boj s rybou a svojou tvrdohlavosťou, dohnaný až k vyšinutosti. Trio týchto dobre vykreslených a ešte lepšie zahratých postáv, filmu len napomáha.................. Filmový žralok verzus živý žralok (alebo inak : chyby v správaní)-pre zaujímavosť Každý z nás hádam vie, že žralok cúvať nedokáže. Filmový žralok (model sa volá Bruce) to však ovláda. Je to blbosť. Jeho cúvanie je vidieť hlavne pri obliehaní klietky. Nespráva sa ako žralok, správa sa ako zubaté baranidlo. Pri jednej scéne, keď si žralok vystrčí z vody hlavu, doslova zavrčí(sám som sa čudoval, ale je to tak). Nie, žraloky nevrčia a ani nevydávajú iné zvuky. Dalo by sa ešte pokračovať, ale nechám to tak. Nie je to podstatné.........................................Spielberg týmto filmom trafil klinec po hlavičke. Vystrašil veľké množstvo ľudí a veľké množstvo z nich tento film považujú za ukážkový vo svojom žánri. Ja k nim patrím tiež. Film je nestarnúcou klasikou. () (méně) (více)

Shit

první a jak je to skoro vždycky, tak taky nejlepší díl. Film má úžasnou atmosféru strachu a skvělou hudbu, která tu atmosféru ještě víc podbarví.Akorát ten žralok v některých momentech vypadá trošku uměle, ale na tehdejsí dobu to bylo asi maximum a bohatě to stačí. Roy Scheider tady nehraje nic extra, ale i tak je to jeho životní role ()

flanker.27

Dlouhá léta jsem film znal jen z vyprávění rodičů. Pak jsem viděl celkem nemastný druhý díl. No a pak jednou konečně ty pravé Čelisti. Trochu dlouho možná trvá, než se film pořádně rozběhne, ale od vyplutí moře v rybářské lodi je to parádní souboj 3 mužů s přírodou, zastoupenou zde - modří už vědí - gigantickým žralokem. Spielberg tu kouzlí atmosféru prakticky ze všeho, zpocená a zarostlá trojka mužů: policajt, potapěč a rybář si vyměňuje historky a připravuje se na boj svého života (a o život). P.S. Perlička: Rybář tu vypráví skutečný příběh potopení křižníku Indianapolis japonskou ponorkou a smrti většiny jeho posádky, jednu z nejdrsnějších událostí války v Tichomoří. Když Čelisti nedávno shlédl jeden jedenáctiletý chlapec, událost ho natolik zaujala, že vymohl nové šetření a zrušení rozsudku nad kapitánem McVayem, nespravedlivě odsouzeným za ztrátu lodi. A pak že horory mají špatný vliv na lidi. ()

Morien

(1001) "That's some bad hat, Harry." Nejprve tahle hláška. Potom skřípání nehtů po tabuli. Potom megavraždící superžralok. Potom profil Roye Scheidera. Potom USS Indianapolis. Potom iracionálně sympatický Dreyfuss. Čelisti jsou mým novým kandidátem na nejvíc random film ever. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

16.01.2019

Kultovní Čelisti se 23. ledna vrátí na jediný den na velké filmové plátno. Díky projektu Symphonic Cinema se uskuteční projekce tohoto oscarového filmu Stevena Spielberga za doprovodu živé hudby… (více)

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

10.03.2018

Český národní symfonický orchestr 3. dubna v pražském Obecním domě zahraje hudbu z filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy. Koncertem s filmovou projekcí začíná mezinárodní projekt Symphonic… (více)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna