Šéf místní policie Martin Brody společně s policistou Hendricksenem na pláži objeví hlavu a část ženského trupu. Lékař je přesvědčen, že žena byla napadena žralokem. Brody si uvědomuje nebezpečí a chce nechat zavřít pláže, což se ovšem nelíbí starostovi. Městečko, zcela závislé na krátké turistické sezóně, si podle něj nemůže dovolit takový luxus. O pár dní později se další obětí stane šestiletý chlapec. Přestože starosta stále odmítá vydat zákaz koupání, zpráva pomalu prosakuje na veřejnost. Do pátrání se zapojí nejen policie a ichtyolog Matt Hooper, ale také desítky amatérských lovců, kteří se do městečka sjeli pod vidinou odměny, kterou za dopadení žraloka nabídla matka zabitého chlapce. Teprve když je přímo před očima stovek turistů v mělké zátoce napaden další muž, je starosta přinucen přiznat vážnost situace a pod nátlakem Brodyho najmout profesionálního lovce Quinta. Společně s ním se na moře vydává i Hooper a přes svůj strach z moře i Brody. Když se jim konečně podaří žraloka přilákat, jsou šokováni jeho velikostí? (TV Nova)

kingik

Z vysoka kašlu na to, že je tohle klasika žánru. Budu hodnotit více uvážlivěji. Úvodní scéna je vynikající a je to nejlepší moment filmu. Křičící dívka skutečně nažene husí kůži, ale dál se Čelisti pohybují ve vodách lepšího průměru. Hudba je přitom napínavější, než to, co se právě ve filmu děje, a žralok je taky pěkně gumový. Co je to za horor, když nevyděsí, není napínavý a disponuje vesměs průměrnou režií. Bylo to dobré, ale od hororu očekávám opravdu hrůzu, děs, něco, co mě položí na lopatky. Tady zůstalo jen u snahy. 60% ()

InJo

Spielbergova hororově-dobrodružná klasika, kterou se mistr proslavil po celém světě a která definovala subžánr zvířecího hororu. Hudba Johna Williamse, která z velké části vytváří onu atmosféru strachu, je naprosto geniální a stejně slavná jako film samotný. 100 % ()

Legas

Film, čo ma drží nad vodou ;-) Hnedle prví scéna útoku žraloka na opilou hipíí je skvělou kombinací Spielbergova vizualizmu a Williamsovi hudby. Film pokračuje v tohle duchu až do poloviny, kde se mírně změní žánr na dobrodružný lov na žraloka. Co doat? Filmová klasika. Promiňte mi to, ale komu se Čelisti nelíbí, není můj kamarád. ()

Webb

[6,5/10] (Universal/zanuck-Brown) (Technicolor /// Produkce: David Brown, Richard D. Zanuck /// Scénář: Carl Gottlieb podle románu Petera Benchleye /// Kamera: Bill Butler /// Hudba: John Williams /// Oscar: Verna Fields (střih), John Williams (hudba), Robert L. Hoyt, Roger Heman Jr., Earl Mabery, John R. Carter (zvuk) /// Nominace na Oscara: Richard D. Zanuck, David Brown (nejlepší film)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

HoneyBunny

Film, z kterého se vykrádalo, vykrádá a vykrádat bude. Pár hluchých míst nahrazuje atmosféra a nezapomenutelné vyprávění Roberta Shawa o ztroskotané lodi Indianapolis. Jediné mínus Čelistí je, že kvůli nim teď lidi nesnáší žraloky, chudáci ryby. ()

Jordan

Jediný Áčkový film z tejto kategórie, tejto témy (morské príšery), aj keď podľa môjho názoru tých už pomaly skoro 40 rokov od jeho vzniku sa na tom podpísalo, stále je to inteligentne spravené, s doteraz najlepšie urobeným monštrom (žralokom), je fakt desivý, obrovský a geniálne urobený, poctivá práca, žiaden digitál sa tomuto nikdy nevyrovná. Sympatické hlavné trio odlišných a naozaj charizmatických hrdinov, solídne napísaný scenár s inteligentnými dialógmi a samozrejme legendárna hudba! ()

LION-MR.T

Snad jediný film,který se Spilbergovi povedl. Dokázal udělat horor z něčeho,kde se to málo povede. Žralok,který vás nemůže honit po domě s nožem,pronásledovat autem,jen palve okolo vás. Také měl štěstí na hudbu. Jediný co se i od něj,kdy líbilo. ()

Anderton

Ďalší Spielbergov film založený na stupňovaní napätia. Funguje to skvele, ale iba ak beriem do úvahy rok vzniku. Umelý Bruce dnes už toho strachu príliš nevyvolá. Skvelá ústredná trojka Shaw, Dreyfuss a Scheider. Spielbergov režisérsky a rozprávačský štýl naberá reálne kontúry. Škoda, že sa vďaka aj jeho mega úspechu začali chovať ako žraloci aj producenti a viac, ako kvalita, ich začali zaujímať tržby letných trhákov. Spielberga za to obviňovať by bolo nefér. VIDENÉ ZNOVA: Na druhý krát ma bavilo sledovať Spielbergovú filmovú reč: Odchod skupinky na more je sprevádzaný nájazdom na čelusťe mŕtveho žraloka, príjazd turistov na veľkej lodi pripomína konzervu plnú sardiniek, určenú na konzumáciu. Záverečná pasáž na mori je jedným z vrcholnov hororového žánru a ak som mal pocit, že napätie už príliš nefunguje, tak Spielberg prichystal dodnes fungujúce dve ľakačky. Dnešný divák by mohol mať problémy s klišé, lenže ten si musí ivedomiť, že práve tento film ich stanovil. Ako napríklad starosta, ktorý nechce kvôli ziskom zavrieť pláž. ()

Frajer42

V době vzniku a pár let po ní byl snímek zřejmě obrovským hitem. Efekty a vše ostatní se rozhodně muselo líbit. Dnes již působí všechny vážně myšlené části čistě komicky. O hororu, ba dokonce ani thrilleru nemůže zaznít ani slůvko. Mechanický model žraloka kosí vše, co se kosit dá, dokonce i to, co se kosit nedá. Nejvtipnější je zřejmě závěrečný hon na žraloka v nejstarší lodičce, která zrovna kotvila v přístavu. Potěšila mě epická hudba Johna Williamse a neiritovalo mě celkové obsazení roliček. Dvě hodinky se odplavily poměrně rychle a nuda nedostala šanci. Nějaký epický zážitek se však rozhodně nekonal. ()

Kothy

Kultovní Spielbergův horor. Po tomhle filmu už se do moře moc nepohrnete. Závěrečný lov se mi fakt líbil a atmosféra je super. Na svou dobu neskutečně namakané. Pokračování jsou trochu zbytečná... I znělka je geniální. :) ()

boshke

Vím, že Čelisti jsou kult. Ale říkal jsem si, kolik děsu se dá nadělat s papundeklovým / gumovým žralokem. Byl jsem však velice příjemně překvapen. První půlka skvělá, zejména střet ekonomicky / turisticky orientovaného starosty, majícího strach o letní sezónu, na straně jedné, a Hoopera a Brodyho na straně druhé. Zároveň však musím přiznat, že zcela odlišná druhá půlka filmu, kdy jsme se omezili na jednu loď a ústřední trio, mne moc nebavila. Suma sumárum - lepší průměr... 70% ()

Spinosaurus

Dnes už jsou čelisti klasika. Napětí nervydrásající,herecké výkony skvělé a žralok,dnes už nic moc,ale dříve se ti lidé v kině museli schovávat za sedadla(scéna s návnadou). ()

nascendi

Spielbergove filmy sú v čase premiéry sprevádzané veľkým mediálnym huriavkom a málokto z divákov ich dokáže objektívne hodnotiť. Až dodatočne (u mňa a u tohto filmu najmenej po 30 rokoch), pri opätovnom sledovaní má divák možnosť vidieť Spieberga ako úspešného filmového populistu. Vie si vybrať vhodnú tému, zohnať potrebné doláriky a najať spoľahlivých hercov a spolupracovníkov. Pred premiérou sa spustí barnumská reklama a že každý, kto ešte film nevidel jeho film sa cíti byť menejcenný. To je aj prípad Čeľustí. Obetí napadnutia žralokom je zanedbateľný počet, ale sklon k hystérii a kynoženiu žralokov je neskutočne veľký. Veď stačí vyhlásiť toto užitočné zviera za škodlivé a všetky svinstvá, ktoré sa na nich páchajú (ulovenie, odseknutie plutiev, ktoré sú dobre predajné a hodenie naspäť do mora) sú akceptované. Spielberg prispel k protižraločej mánii, ktorá niektoré druhy preradila do Červenej knihy ohrozených druhov. Ale aby som sa vrátil k filmu. Je remeselne veľmi dobre urobený (ako nakoniec všetky Spielbergove filmy). Rekvizity síce zostarli, ale ľakačky fungujú aj po 40 rokoch. Veď ľakačky fungujú stále. ()

nash.

Thriller, jehož filmařské kvality jsou nepochybné a bezpochyby jde o jeden z nejdůležitějších filmů sedmdesátých let. Přesto mi nikdy příliš k srdci nepřirostl. Nehty jsem si napětím nekousal, žádná mimořádná scéna mi v paměti neuvízla extrémně hluboko, žádná z postav mi nepřišla nijak extra a nejlepšími pasážemi se mi vždy zdály záběry na moře, ve kterých se nic nedělo a člověka přesto mrazilo. Když už ranného Spielberga, tak si raději zopakuju Duel. ()

Tomco

Môj najobľúbenejší film od Spielberga. Netreba hľadať chyby a poukazovať na zastaralú technickú vymoženosť, Čeľuste sú bezpochyby najlepším filmom, kde hrá prím tento kráľ podvodného sveta. Plné hodnotenie aj po piatom zhliadnutí. ()

WANDRWALL

Idylka na pláži. Lidé se tam pěkně baví. ale jen do chvíle, kdy jim jejich pohodlí naruší velký bílý žralok, který má hlad a jde po lidském masíčku. Lovec žraloků Quint má sice již dost zkušeností, jak je zabíjet, ale věří si až moc, takže bílý žralok mu ukáže, že neví vše a pochutná si na něm jako na svíčkové. Ichtyolog Hooper je opatrnější a zdrženlivější než lovec Quint, takže přežije, i když mu hodně pomůže náhoda. Když se první pokus o zlikvidování velice chytrého žraloka nepodaří, tak je třeba na něho vyzkoušet jinou léčku, až konečně padne, a lidé se mohou vrátit na pláž, ke koupání, i opalování a chlastání (pokud je jim více než 18 let!). ()

Willy Kufalt

Z dnešního pohledu bych možná trochu rozporoval zařazení této Spielbergovy klasiky do škatulky horrorů, protože s výjimkou jedné podmořské lekačky s tajemným nádechem jsem vnímal po většinu času čistokrevní thriller. Ale řekl bych, že tento můj dojem pouze ještě více podtrhuje kvality filmu, kterému jsem se hodně dlouho vyhýbal velkým obloukem jako čert kříži, očekávajíc u toho spíše nával prvoplánového děsení a citového vydírání diváka, potoky krve, hromadu mrtvol a zohavených těl, přehlídku potenciálně zestárlých triků, a místo toho jsem dostal důmyslnou žánrovku s výborně napsanými a ztvárněnými charaktery tří hlavních postav v boji proti mořskému predátoru, i dalšími zajímavými motivy (ziskuchtivost provozovatelů, kteří odmítají uzavřít pláže i navzdory případné hrozbě ztráty lidských životů apod.). Čelistem navíc vedle promyšleného budování napínavé atmosféry a nadčasového ztvárnění trikové akce neschází ani skvělé dialogy a v nich velmi dobře padnoucí dávka vtipu. Díky tomu mi vedle pověstného žraloka stejným dílem dokáže spolehlivě utkvět v paměti i ústřední trojice v podání Scheidera, Shawa a Dreyfusse, kteří v rolích svých hrdinů spolehlivě utáhli i pomalu se vlekoucí tempo. Možná budu jedním z mála, ale pokud bych měl vypíchnout jednu konkrétní scénu, která ke mě svou atmosférou obzvlášť dolehla, bylo by to dlouhé společné povídání šerifa, biologa a nadšeného lovce za noci na lodi před osudovým útokem. Za mě velká spokojenost a hodnocení silně na hraně páté hvězdičky. [85%] ()

Vitason

Myslím si, že kdyby jste dnes pustili Čelisti patnáctiletému adolescentovi, který je zvyklý na horory moderního střihu, tak vám nad Spielbergovým majstrštykem ohrne nos. Protože maestro si vystačí bez rychlého střihu, bez tísnivých pazvuků a ani mi nepřijde, že by byl v lekačkách tak agresivní jako dnešní filmaři, protože skoro každou lekací scénu signalizuje pár vteřin dopředu, ale jeho Čelisti budují postupně slušnou atmosféru, která se může opřít o výborné herce (takové vyprávění o ztroskotané lodi je luxusní záležitost), slušnou gradaci, kdy se hezky střídající poklidné pasáže s těmi divočejšími, výbornou technickou stránku a skvělý ústřední hudební motiv (v mezihrách mi ale přijde Williams trochu slabší). Nikdy nezapomenu na to, jak jsem u scény s průzkumem lodi málem strachy spolknul polštář, když jsem tento film viděl poprvé asi jako šestileté děcko a pak se díval, jestli nemám žraloka pod peřinou, když jsem šel spát. Díky tomuto filmu se v moři necítím a už asi ani nebudu cítit dobře, byť bych stál ve vodě jen po kolena:-) ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

16.01.2019

Kultovní Čelisti se 23. ledna vrátí na jediný den na velké filmové plátno. Díky projektu Symphonic Cinema se uskuteční projekce tohoto oscarového filmu Stevena Spielberga za doprovodu živé hudby… (více)

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

10.03.2018

Český národní symfonický orchestr 3. dubna v pražském Obecním domě zahraje hudbu z filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy. Koncertem s filmovou projekcí začíná mezinárodní projekt Symphonic… (více)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna