Šéf místní policie Martin Brody společně s policistou Hendricksenem na pláži objeví hlavu a část ženského trupu. Lékař je přesvědčen, že žena byla napadena žralokem. Brody si uvědomuje nebezpečí a chce nechat zavřít pláže, což se ovšem nelíbí starostovi. Městečko, zcela závislé na krátké turistické sezóně, si podle něj nemůže dovolit takový luxus. O pár dní později se další obětí stane šestiletý chlapec. Přestože starosta stále odmítá vydat zákaz koupání, zpráva pomalu prosakuje na veřejnost. Do pátrání se zapojí nejen policie a ichtyolog Matt Hooper, ale také desítky amatérských lovců, kteří se do městečka sjeli pod vidinou odměny, kterou za dopadení žraloka nabídla matka zabitého chlapce. Teprve když je přímo před očima stovek turistů v mělké zátoce napaden další muž, je starosta přinucen přiznat vážnost situace a pod nátlakem Brodyho najmout profesionálního lovce Quinta. Společně s ním se na moře vydává i Hooper a přes svůj strach z moře i Brody. Když se jim konečně podaří žraloka přilákat, jsou šokováni jeho velikostí? (TV Nova)

gudaulin

Řada Spielbergových projektů, které režiséra proslavily, ve mně už dnes nadšení nevyvolává, ale pokud bych měl jmenovat titul, který v jeho raném tvůrčím období považuju za zásadní, byly by to právě Čelisti. Spielberg se tady projevil jako skvělý vypravěč, který dokázal mistrovsky pracovat s napětím a lidským strachem z neznáma. Na v podstatě velmi jednoduchém půdorysu natočil strhující žánrovku, která by se mohla stát učebnicí pro začínající filmaře a dodnes udivuje působivostí a filmařskou chytrostí řady scén. Za obzvlášť vymazlené považuju podmořské scény snímané z pohledu žraloka nebo pohled na rybáře na utrženém molu, který si během okamžiku vyzkouší proměnu postavení z lovce na štvanou kořist. Celkový dojem: 90 %. ()

choze

Roy Scheider na potápějícím se konci stožáru se marně snaží zastřelit obřího žraloka, který se na něj řítí. A já ani nedýchám. ()

whack odpad!

Pod vplyvom filmu Čeľuste sa na veľkých bielych žralokov vrhli lovci trofejí, presvedčení, že ide o neľútostné ľudožravce, ktoré sa musia vyhubiť. Samotný Peter Benchley neskôr priznal, že pri písaní knihy mal mylné informácie, žralokom nerozumel, a dokonca že keby vtedy niečo vedel o ich správaní, takú knihu by ani nenapísal. Miliónom žralokov zmasakrovaných kvôli fanatizmu to už životy nevráti. Nerozumiem filmom, kde sú zvieratá prezentované ako krvilačné monštrá, nepáči sa mi to, nesúhlasím, nemôžem dať vyššie hodnotenie. ()

Sarkastic

Poctivý horor (thriller, chcete-li). Výkon hlavních představitelů celkem dobrý, hudba vhodně podbarvuje, ale hlavně...atmosféra! Málokterý režisér dokáže v divákovi vzbudit strach nebo vzrušení z něčeho, co se jen sem tam mihne, aby na sebe následně jen lehce upozornilo, pak zmizelo a nechalo vás dál v nejistotě, kdy se zase objeví. Nemám rád filmy s tématikou zabijáckých zvířat nebo netvorů, ale tento film je z nich snad nejzdařilejší, takže hodnotím 4*. ()

Gilmour93

„You're gonna need a bigger boat.“ Za rok zabije nesčetněkrát méně lidí než pes či včela a přesto od promítání Jaws žádný jiný geometrický útvar nezpůsobuje tolik hrůzy, jako jeho výstražný trojúhelník na mořské hladině.. Stvořením bestie jsou vinni napínač nervů Spielberg, fenomenální Williams a postupné dávkování makety žraloka bílého. ()

TeeAge

|| Scenár: Peter Benchley, Carl Gottieb | Hudba: John Williams | Produkcia: Richard D. Zunack, David Brown | Distribúcia: Universal Pictures | Rozpočet: 9 miliónov $ | Tržby: 470,653,000 $ || Jeden z najatmosferickejších filmov vôbec. Trochu kratšia metráž, svižnejšia dejová linka, a je to plná pálka. V dobe vzniko to ale musela byť jasná pecka. ()

genetique

Keby takýto film natočil niekto dnes, ľudia by sa chytali za hlavy. Je to ale klasika a je geniálna. Skvelá atmosféra, ktorej sa nevyrovnalo ani jedno trápne pokračovanie. Spielberg sa v tomto filme predstvil ako nadčasový režisér s trikmi a technikou, ktorú dokonale ovláda. Dovtedy nevídané téma so skvelým scenárom a réžiou. Skvelé je aj obsadenie, ktovie ako by to dopadlo, keby sa Spielberg držal dnešného hororového hesla:"Čím neznámejšie, a najivnejšie ksichtíky, tým lepší horor"! Buďme radi, že nie...takže ak chcete, aby vám stáli všetky chlpy na tele, odporúčam. A bežte predtým ale rýchlo na dovolenku, lebo vám garantujem, že po zhliadnutí do mora nebudete mať chuť vkročiť. 85%. ()

Madison

Ranný Spielberg s filmom schopným vyraziť dych aj po toľkých desaťročiach od jeho vzniku. Ak si Čeľuste nezaslúžia plné hodnotenie za - monumentálneho žraloka, vynikajúco zvládnutú réžiu, kameru budujúcu napätie skrz pohľadu žraloka, nie ľudí a geniálnu záverečnú scénu s vyvrcholením - tak jednoznačne za jeden z najlepších soundtrackov v histórii filmu, ktorým John Williams svetu ukázal, akú veľkú a hlavne napínavú funkciu taká desivá hudba v jednoduchom thrileri so žralokom plní. ()

Hakha

Nejděsivější a nejlepší film o žralocích jaký kdy byl natočen. Už od mládí mám díky tomuto filmu fobii na vodu, jelikož Steven Spielberg tohle dílo natočil velemistrovsky. Herci jsou naprosto přirození, hudba přímo geniální. Čistých 5 hvězdiček... ()

zelvopyr

Vadí mi vliv, který měl film na prohloubení démonizace žraloků. Významně přispěl k tlaku na vyhynutí řady druhů z nich. Po filmařské stránce mu těžko co vytknout, přesto mě zajímala mnohem méně napínavá hra na kočku a myš na moři než budování děje před vyplutím. To bylo úplně skvělé (strávil jsem pár týdnů v amerických na turistice závislých maloměstečkách a ta atmosféra byla dokonale popsaná). Souboj paryby s lidmi byl svým způsobem hodně podobný Duelu, stejná zarputilost na obou stranách a jen těžko pochopitelný útočník. ()

Ainy

Mé tři hvězdičky film dostal za režii, napětí a herecké obsazení. Zbývající hvězdičky v mém hodnocení chybí, protože nejsem příznivcem hororů a také se mi nelíbil děj, který je trochu víc přitažen za vlasy. Tak jak je žralok bílý v tomto filmu vyobrazen neodpovídá skutečnosti, podle toho co jsem stačila z dokumentů o přírodě pochytit. :-) Ale když tak nad tím přemýšlím, plný počet bych dala v případě, že by v popisu filmu bylo připsáno "sci-fi" nebo "fantasy" to by bylo něco jiného ;-) ()

Hellboy

Takovej terminátor! Ten příběh je vlastně dost pitomej, ale je vidět, že Spielberg je skutečný mistr. Na to, jak strašně nezábavné mi to téma přijde, mě film vtáhl poměrně rychle. Očekával jsem také, že to nebude strašidelné, ale hlavně ke konci tam bylo několik skutečně napínavých scén! Takže jsem byl příjemně překvapen. Mohlo to být kratší, takhle dlouhé blockbustery už dneska "neletí" :D Jedním z největších záporů je - překvapivě - hudba Johna Williamse. Jakkoliv ho mám rád například za Star Wars, a ačkoliv vím, že téma z Čelistí je proslavené, tak mi sem jeho "hudbička" absolutně nesedla. Kdyby tam byl nějaký pochmurný doprovod, tak by to asi dost změnilo vyznění těch scén, ale ta hudba co tam je, se hodí spíš ke Goonies nebo podobnému rodinnému filmu. Takové rozjuchané melodie při lovu na žraloka? To nechápu... No takže celkově příjemné překvapení, které je ale po dějové stránce tak přímočaré, že si ho asi hned tak nezopakuji. ()

kitano

Stevena prilis nezeriem (ale Inyho a Jursky park milujem), avsak aj tak vzdy podlahnem a ak je pod filmom jeho meno a skusim, co nam to zasa priniesol. U Celusti je pre mna veeelky problem to, ze som ich nevidel vo svojich Teen rokoch a dostal som sa k nim az teraz, ked uz mam odpozerane kadeco a film ma uz len tak lahko nedokaze vydesit. Popravde, uprimne to lutujem, pretoze som sa pripravil zrejme o jeden zo svojich najlepsich hororovo/dobrodruznych filmovych zazitkov. Takze ako na mna film zaposobil teraz? Mierny zanrovy mix zacinajuci ako horor-drama, pokracujuci ako dobrodruzna vyprava, konciaci ako beckovy monster bijak. Ona samo tato kombinacia na papieri vyzera lakavo, zo samotneho snimku som mal vsak zmiesane, nejednoliate pocity. Ale co, tak mi treba, ked niektore klasiky musim dobiehat tak neskoro. Tak mi treba. Urcite si vsak dam este jednu sancu (7/10) ()

Kaka

První opravdu velký film, kterým se Steven proslavil a zařadil se na absolutní vrchol mezi režisérskou elitu. Ani po čtyřiceti letech tenhle film neztratil nic ze své atmosféry, která je naprosto brilantně zvládnutá. ()

Spiker01

Nikdy bych nečekal, že film budou někde dávat u nás, a to hlavně v Imaxu. Navštivil jsem v Aeru ledacos, ale Imax, to je jiná. Jistě, je to skoro 40 let starý film a je to na něm vidět, hlavně teda na lidech. Žralok je stále stejně působivý jako před lety a jednou jsem se fakt pořádně lekl. Mimo outfity stále nadčasová záležitost, ač místy až přespříliš pomalá. ()

sud

Nejkultovnější a nejlepší dobrodružný thriller se škodícími zvířaty všech dob. 100%. P.S.: Užívat buď v původním znění, nebo s dabingem ČT (Preiss, Švehlík, Prager). ()

Eddard

Že je to legenda? Film, který nastartoval Spielberga? To je sice moc pěkné, ale já osobně Spielberga moc nemusím a většinu tohoto filmu považuju za rutinní drama, pro mě podprůměrné. Závěrečná dvacetiminutovka na moři je sice výborná, má šťávu, ale já filmy opravdu kvůli dvaceti dobrým minutám nesleduju. Tak, sem s těma rajčatama... 60% ()

Tyler

Mám rád žraloky, jsou to fascinující stvoření a tenhle snímek jim strašlivě uškodil, což mě mrzí...Na druhou stranu jde o vynikající film se skvělou atmosférou a odpovídajícími hereckými výkony a dnes už legendární hudbou Johna Williamse. P.S.: Historka Roberta Shawa je stejně tak děsivá, jako pravdivá. Nedivím se, že se tolik lidí bojí koupat v moři...Ale i tak – radši se podívejte na tohle. ()

viperblade

Co můžu napsat nového k takovému kultu, jakými Čelisti nepochybně jsou? Jen si vemte, kolik filmů tento snímek vykradlo, zparodovalo… to bude minimálně v řádu stovek. Je mi líto, ale nechci se tu rozepisovat, když to zde udělali jiní, vše co můžu říct je fakt, že i dnes film má pár skvělých scén, nějakou tu lekačku a hlavně hutnou atmosféru dokreslenou skvělou hudbou. A vsadím se s kýmkoliv, že kdyby nebylo jednoho Čecha, tak by tento snímek proměnil i tu čtvrtou nominaci. 100 %. ()

castor

„Potřebujeme větší loď!“ Kdo by neznal Spielbergovy digitální ještěry, kdo by neznal Spielbergovy výlety do druhé světové války, kdo by neznal jeho útoky od obrovského bílého žraloka. Spielberg je značka, Spielberg je jistota. Před čtyřiceti lety, před deseti lety, dnes. Velké problémy s maketami žraloků, přepisování scénáře, špatné počasí, hádky na place, nevraživost mezi hlavními herci, vysoce překročená délka natáčení, navyšování rozpočtu, dohady při postprodukci – Steven to neměl snadné. Nakonec ale stvořil žánr/tradici letních blockbusterů. A tržby a ohlasy (i kritická nařčení) byly halasné. Strategie práce s monstrem – lidožravým bílým žralokem – to byla ukázka talentu ve službách filmařské inteligence. O zvířeti se mluví, hraje se s ním ve videohře, je na plakátu – ale ve filmu diváka (alespoň v první hodince a něco) děsí jen v náznacích. S iracionální hrozbou se tak pracuje náramně. Zlověstný hudební motiv ze skladatelské dílny Johna Williamse (jeden z jeho pěti Oscarů) nejprve nikdo nebral moc vážně, nakonec ale tvoří nedílnou součást legendárního snímku. A Spielberg? Naštěstí měl dostatek rozumu, aby odmítl pokračování, a vrhl se na další neprobádané filmařské cesty. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

16.01.2019

Kultovní Čelisti se 23. ledna vrátí na jediný den na velké filmové plátno. Díky projektu Symphonic Cinema se uskuteční projekce tohoto oscarového filmu Stevena Spielberga za doprovodu živé hudby… (více)

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

10.03.2018

Český národní symfonický orchestr 3. dubna v pražském Obecním domě zahraje hudbu z filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy. Koncertem s filmovou projekcí začíná mezinárodní projekt Symphonic… (více)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna