Dobrý voják Švejk

• Slovensko Dobrý vojak Švejk (více)
TV spot

Scénář:

Karel Steklý

Hudba:

Jan Seidel

Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš, Božena Havlíčková, Felix le Breux, Libuše Bokrová (více)

Nejznámější filmová adaptace satirického románu Jaroslava Haška v sobě spojuje nadčasový lidový humor a břitkou ironii, jež necílí zdaleka jen na nesmyslnost válečné mašinerie. Svérázného hrdinu, který se pro horlivé plnění příkazů nadřízených stává pohromou pro své okolí, ztvárnil ve filmu, vizuálně inspirovaném knižními ilustracemi Josefa Lady, nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. (NFA)

fragre

Hodnocení pro oba díly. Klady: Vynikající herecké obsazení vedlejších i malých hereckých rolí. Strážmistr Flanderka, npor. Lukáš, tajný policista Brettschneider či feldkurát Katz jsou nezapomenutelní. Dobře zachycené reálie a dobová atmosféra. Scéna z pochybného hostince, kam Švejk zavede patrolu, které namluví, že jej vede k duchovní útěše před popravou, toho hostince s nehezkými prostitutkami a s roztlemeným harmonikářem zpívajícím mírně oplzlou odrhovačku, vypadá (přes jistou zkarikovanost, která je vlastní celému filmu) živě a věrohodnědně. Našly by se dnes vůbec takové herecké a lidské typy? Vůbec, celý děj nedrhne, je zábavný. Zápory: Jsou to jen scény z knihy, což by bylo při její tloušťce pochopitelné, leč celý film je rozbit jen do sledu zábavných příběhů a anekdot. Ty jistě v knize jsou, ale jsou přece promíchány s někdy dost drsnými scénami, které zde chybí. Film ani tak neodpovídá knižní předloze, jako spíše populární představě o ní (charakterizované obrázkem Švejka s půllitrem a heslem: "To chce klid"). Je to vítězství idylických Ladových ilustrací nad neidylickým Haškovým textem. Největší problém je ovšem v hlavní postavě. R. Hrušínský se zde pitvoří a přehrává, až je to někdy trapné. Snad to prý po něm chtěl režisér (který pravda k absolutní špičce nepatřil), leč takto je to dost promarněná příležitost. Navíc, v textu je Švejk stále dvojznačný (či víceznačný). Zde je to jednoznačně vykuk, takový český Honza v uniformě c. k. infanteristy. 3, 5 *. ()

ABLABLABLA

Rudolf Hrušínský zahrál nejlepšího českého Švejka v celé historii a pokud by chtěl někdo v budoucnu natočit inovovaného Švejka, tak ať to nedělá. Byla byto zbytečná ztráta času a peněz, protože tento v podání pana R. Hrušínského je nesmrtelný. ()

Tony.cs

Nejlepší satira předváděná nejlepšími herci, u které se prostě člověk pochčije smíchy i dnes, po tolika letech. Dobré je znát trošku historii abyste pochopili všechny skvělé narážky na tehdejší podmínky politické i životní. Hrušínský je fantastický a na paty mu tam šlape už snad jen Kopecký. ()

kaylin

Ať už je předloha jakákoli, a přiznám se, že jsem ji stále ještě nečetl, snímek "Dobrý voják Švejk" prezentuje naprosto skvělé postavy, výbornou zápletku, zajímavé zvraty a navíc humor, který by dohromady nedalo ani deset současných komedií. A není to v tom, že je trapný vtip v každé sekundě, ale tím, že je každý vtip dobře vystavěný a správně udeří. Navíc zde poznáváte začátky mnoha legendárních českých herců, respektive je poznáváte opravdu mladé. Tohle je prostě zlatý fond české kinematografie, kterému jsem se dlouhodobě úspěšně vyhýbal. ()

blackrain

Jeden z klenotů naší filmografie. Životní role Rudolfa Hrušínského, ale i ostatní figury jsou výborné a nezapomenutelné. Hledala jsem si k němu cestu poměrně dlouho, ale vyplatilo se. Čím jsem starší, tím víc si dokážu fiml užít. Musela jsem k němu prostě dozrát. Jsem taky moc ráda, že film je barevný. Připomíná tak ty ladovské postavičky. ()

IllIlIlIIl odpad!

Neumím si přesně vysvětlit proč, ale celkově k naivně trapnýmu Švejkově humoru mám určitý odpor, a to opravdu silný! ()

rt12

Nikdy bych nevěřila, že se film může vyrovnat knize. Švejk je moje oblíbená knížka a patrně, že jsou ve filmu použity celé věty z ní, je pro mě snímek přitažlivý. Při opakování se ráda znovu podívám. Hrušínský je jako Švejk moc dobrý. Všechny postavy jsou výborné což je zásluhou Karla Steklého. Já osobně mám nejraději Kopeckého jako Katze. V druhém díle je skvělý Filipovský jako Dub, hlavně scéna pití močůvky nebo v bordelu, to nemá chybu. ()

topi

Nejlepší československá komedie všech dob! Tenhle film měl zvítězit jako komedie století a ne film S Tebou mě baví svět. ()

01Zuzana10

necitala som predlohu, no i tak si Svejk ziskal moje sympatie. Prenho mam rada pana Hrusinskeho vsade kde sa objavi. Ako aj skveleho Milosa Kopeckeho, na ktorom sa tu smejem a ani nemusi nic povedat, len nech kruti stolom a nech sa tacka.. :D ()

type_B

To je moje srdcovka. Udělat si čaj a posadit se k telce během nedělního odpoledne, nebo když je nějaký svátek, k tomu si lze pustit jedině tenhle film. Nevím, jestli je to technickou úrovní nebo čím, ale já mám tento film už od dětství spojený s představou o podobě světa v období první války. ()

Helo

Skvělý Rudolf Hrušínský jako Švejk a neméně skvělý Miloš Kopecký jako polní kurát Katz. Nejde se nesmát. 93% ()

CageDepp

Začátek je super, ale postupem času je to docela pěkná nuda. Tak sem musel ubrat jednu hvězdičku z předešlích pěti. ()

Colonist

Vynikající klasika, ale za mě jen 4 hvězdičky, neboť druhý díl je podle mého názoru ještě o chlup lepší. Každopádně Rudolf Hrušínský se pro roli Švejka narodil. ()

L_O_U_S

Přiznám se, že jsem Švejka nikdy neviděl vcelku a některé scény mi dosud unikají (vyšetřování v blázinci, třeba). Rozhodně se nedá říct, že bych se u téhle veselohry válel smíchem po zemi, spíš se jen tak usmívám. Miloš Kopecký jako feldkurát Katz nemá chybu a lepšího Švejka než Rudolfa Hrušínského byste nenašli. "Na Bělehrad!" (362.) ()

higuain

Na prvním dílu Haškova Švejka je znát, že vycházel epizodně v novinách. Tudíž je to, spíš než ucelený příběh, souhrn zábavných anekdot, které na sebe navazují. Pro knihu je to plus, protože čtení jednotlivých kapitol není zdlouhavé a nenudí. Film ale potřebuje trochu ucelenosti a Steklého Švejk je své předloze tak věrný, až mu právě ona ucelenost trochu chybí. Ale zábava to je i tak velmi dobrá, to ne že ne. ()

Aleee89

Tento film je prostě klasika. Myslím, že i ideální řešení pro ty, kterým se nechce tak dlouhý román číst, tedy i pro mě. No a pak to můžete hezky využít u maturity. Ale film je to opravdu moc fajn, zábavný, s některými již zdomácnělými hláškami, vtipné scény, skvělé herecké výkony. Co více dodat? ()