28 dní poté

• Velká Británie 28 Days Later (více)

Vecko99

Nevím co si o tom přesně myslet. Přišlo mi, že Boyle neví co chce vlastně točit, jestli zombie horor a nebo spíš apokalyptickou vizi světa a proto to skončilo tak někde mezi i u mě *** ()

Script

Hrozně mi to připomínalo začátek seriálu Živí mrtví akorát s minimálním počtem mrtvol, nezajímavým vývojem děje a s vysokým počtem trapně udělaných scén. Když to dokoukáte do konce, tak vás potěší už jen konec, kdy vidíte jak zbylí přeživší se snaží, aby je viděla nadzvuková stíhačka. ()

LordSnape

Opravdu slušně zpracovaný horor, který si svého diváka jistě najde. Ať už jde o solidní post-apocalyptickou atmosféru či zombie, kteří ve skutečnosti ani nejsou zombie, ale nakažení lidé... ()

adams89

Ještě pořád mám v živé paměti nedávno přečtenou knihu Den trifidů, které se 28 dní poté zápletkou hodně podobá. Tím se ale naskýtá takový problém, a to že film mě už v ničem novém nedokázal překvapit a že jeho sledování pro mně bylo celkem nudnou záležitostí. Po dosti slibném začátku, kdy se náš hrdina probouzí z kómatu a zjišťuje, že z Londýna se stalo město bez života, se film mění v tuctové hororové béčko, jehož hlavní náplní je pronásledování hrstky zdravých lidí těmi nakaženými. Jednotka vojáků opevněná na statku sice potom přinese trochu oživení děje, nohy však tomu ale opět podráží krvavé finále v samotném závěru. Ani titulní postava mě neoslnila, Cillian Murphy se sem zjevem hodil spíše na nějakou vedlejší roli než na tu hlavní. Hlubší zamyšlení nad problematikou náhlého nakažení nebo vymření lidstva jsem tu také hledal marně. I když filmu dávám ještě solidních 60%, můžu mluvit o zklamání. Právě natočené pokračování s názvem 28 týdnů poté už doufám dopadne podstatně lépe.60% ()

Honzíno

Velký potenciál skrývá 28 days later. A místy ho dokonce dokáže využít. Jenže opravdu výbornou atmosféru - za níž stojí bezprostředně vyhlížející zápletka občas prasí až zvláštně odhaleným markatním "neuem". Často mě snímek naprosto pohltil, ale na druhou stranu ve mně také často vyvolal otázky typu: "To si snad tvůrci dělaj pr...?" - např. Murphyho intermezzo s malým klukem v minirestu a jeho následná infantilní hláška. Nebo nocování někde mezi Londonem a Manchesterem, či třebas scéna v tunelu a také úmrtí Gleesona. Z těchto sekvencí vane též závan logických zádrhelů a sebelepší Cillian to jako herec nezachrání. Změna žánrů a atmosféry v závěrečných minutách sice půsoí možná malinko těžkopádně, ale v podstatě by mi nevadila vůbec - jen kdyby byla o něco lépe natočená a nezaváněla by tak pekelně céčkovým zvratem. Uf. FIlm všechno zase kompenzuje úplným závěrem. Hudba někdy funguje a někdy zas ne, avšak celkově bych zvukovou stopu hodnotil jako povedenou. Každopádně první půlka spolu s úplným závěrem je opravdu působivý sci-fózně katastrofický počin. Nejdřívě jsem dal čtyři, jenže jak jsem to srovnal s Boylovým větším sci-fi bratrem 28 dní poté Sunshinem, rozdíl se zatvářil jako nebe a dudy. Přesto prostě silnější tři - 70% za sondu do extrémně náročně vyhlížející situace, ve které by toho člověk, odhalený na kost své mysli, dokázal asi sakra moc a možná i nepěkné věci. ()

Sfinkter

Začáteční procházka vylidněným Londýnem pro mě byla docela odzbrojující, poté film nabíral ráz "standardní" zombiárny. A koukat se na to dalo, i díky sympatickým hercům. ()

markuc

Pokud bylo cilem filmu zamyslet se sam nad sebou (a nad svym chovanim v extremnich situacich), pak fajn, film asi splnil svuj ucel. Ale po filmove strance se jednalo o slabsi dilko z dilny Dannyho Boyleho - hlavne me stvala hudba (ano, az tak!), ktera se naprosto neshodovala s tim, co se zrovna odehravalo pred divakovyma ocima. Dale me iritovalo herecke obsazeni skoro vsech roli (krome Gleesona) a vlastne i scenar (namet v pohode, ale v scenari se toho dost opomelo). Celkove shrnuto: ne uplne spatny film, ale cloveka donuti se zamyslet. ()

Qitek

Neotřelé znovuoživení zombie žánru v tak syrovém podání (i když místy kamera irituje), s tak silnými podtexty, že není možné si jich nevšimnout! Jediné k čemu mám výtku je dotáčený happy end a nevěrohodný přerod hlavního hrdiny z obyčejného mládence na chlapa co s holýma rukama zamačkává vojákům oči do důlku a běhá si se samopalem přestřílet řetězy nakaženého... Budiž... Jinak oba palce nahoru. Danny umí z hovna bič! ()

Belbo

Hm, to zas jednou bylo něco. Samostaně z filmu prezentovat cca. deset minut samoty, prázdných ulic města a podlaží nemocnice tož asi bych dal pěťo. Jenže Boylovic dílko trvá přes sto minut s různými variacemi na road movie s bakanými mariňáky. Psychologie, logika, výstavba příběhu a narativní impotence režiséra jsou značky echt hloupé blbiny. ()

Mrkvič

To už je ale let. Stejně to je ale pořád síla. Čirá atmosféra, poselství, zajímaví herci a skvělá hudba. Díky Cillianu Murphymu je hlavní postava uvěřitelná a v závěru tak silná. Málokterý novější podobný snímek by držel pohromadě celé dvě hodiny. Holt Danny Boyle. ()

lennyd

Kurýr Jim (Cillian Murphy) se probouzí v nemocnici s matnými vzpomínkami na nehodu, která se mu stala. Ale podezřelejší je, že v celé nemocnici nenachází ani živáčka - dokonce i celé město vypadá opuštěně. Z poletujících novin a inzerátů na stěně nářku se dozvídá, že došlo k jakési epidemii, a přeživší měli být evakuování. Když se chce uchýlit do bezpečí, je napaden agresivními zombies, a jen rychlý zákrok mladé Seleny a Marka jej zachrání před nešťastným osudem. Od nich se dozvídá celou pravdu - celá země je po epidemii vztekliny v troskách... I když se v první hodince film tváří jako typický Zombies horror, ve skutečnosti se Danny Boyle zaměřuje na něco úplně jiného. Chování uzavřené skupiny lidí (včetně několika zelených mozků) v čase, kdy neexistuje nějaká vyšší autorita, a je jasné, že nepřístojné chování určitě nebude potrestáno (navíc slabší jedinci jsou na těch silnějších plně závislí) - ale jak se říká, každému co jeho jest a když se ti slabší začnou bránit, je z toho pěkný masakr. Ve filmu exceluje hlavně můj oblíbený Cillian Murphy - a určitě Boylemu dokázal že jeho výběrem neudělal chybu. Hlavně úvodní scéna - opuštěný Londýn, Cillian Murphy a perfektní hudba patří k mým nejoblíbenějším filmovým scénám... ()

kurcatovium

Dost dobrý film, který někteří mí spolužáci (celkem právem) přirovnávali k Wyndhamově knize Den trifidů. V obou dílech je společná atmosféra, kdy: "Když se probudíte v den, o kterém náhodou víte, že je to středa, a všechno kolem připomíná neděli, začínáte tušit, že je něco v nepořádku..." ()

Jazzzz

Mezi zombíí hororama jednoznačně výraznější nadprůměr. Kamera se aspoň hodně snaží a režisér to nechtěl přehnat se zombíkama což je určitě plus. ()

Raven0

První polovina filmu je bezvadná. Apokalyptický Londýn, boj o život s nechutnými a pekelně rychlími zombíky, atmosféra že by se dala krájet... To vše podtrhuje skvělá kamera a sympatické herecké výkony. Avšak druhá část z vojenské základny ztrácí tempo i naléhavost. Občas i zanudí. Je mi jasné, že režisér chtěl trochu změnu, nějaký zvrat a chtěl ukázat, že to největší zlo nečíhá v monstrech, ale v lidech. Ale to už je trochu moc. Zde vše padá, atmosféra i zábava... ()

_DAVE_

Velmi mile prekapeni. Je videt ze "zombarna" se da natocit tunou zpusobu. Navic tady nejde jen o bezhlave hryzani na strane jedne, a boj o preziti na strane druhe. Film se mnohem vic venuje psychologii postav v polosilene mezni situaci. Vse pusobi i pres ocividne nevalny rozpocet velmi realne. Prazdy Londyn pripomina dnesni Ukrajinske mesto Pripjat, vse jako by se v jeden den zastavilo.. Me se to osobne jako celek libilo. ()

Cushing

Zcela zbytečný film, který měl asi dobrého imagemakera. Hodinu po skončení už jsem si sotva vybavil pár úvodních a závěrečných scén. ()

BS

Jsem překvapen, očekávání tupé zombie řezničiny se nenaplnilo a užil jsem si vcelku pěkný postapokayptický film :) ()

rudeboy

Zo začiatku je to fajn - vyľudnený Londýn vyzerá skvele. Nechýba ani úzkosti plná atmosféra, no od momentu putovania do záchrannej stanice, film stráca na sile. Najviac mi však na celom filme vadili nelogické a samoúčelné zápletky, ktoré mali permanentne "tlačiť na pílu" a budovať napätie. Ide napríklad o scéna prejazdu cez tunel. Do prčic, tak keď som v situácii, že sa mám vyhýbať tmavým priestorom nepôjdem zámerne do temného tunela. Samozrejme v tuneli auto dostane defekt a nakazení už vám bežia po krku... Alebo iná scéna: autu treba doplniť benzín, zastaví sa pri benzínke, treba sa držať po kope, len ten blb Jimi musí ísť sám do budovy, aby tam po ňom mohol vyštartovať nakazený chlapec... No a keď sa film tvári neuveriteľne autenticky a je tvorcami takto scenáristicky sprznený, tak už to človeka ani nebaví pozerať a je rád keď tomu môže dať aspoň dve hviezdičky, kvôli tomu že prejavuje isté sympatie k žánru. ()

honz

Ve svém žánru skvělé dílko, které nehraje na city a ani na žaludek nechutnostmi nebo zbytečnou brutalitou. Naopak je zde výborně navozena na psychiku působící atmosféra tísně, strachu a nejistoty. Stejně dobrá je i depresivní atmosféra vylidněného Londýna. ()

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

18.05.2024

Kolem málokterého projektu je v posledních měsících takové haló jako okolo další Boyleovy apokalyptické vize. O pokračování filmů 28 dní poté a 28 týdnů poté, v nichž Británii zachvátil virus, který… (více)

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení