Frankenstein

• Česko Frankenstein podle Mary Shelleyové (více)

Podobně jako v předloze, i zde je hlavní postavou mladý doktor Frankenstein, který díky své posedlosti smrtí stvořil nový život. Ale „netvor“ sestavený z těl odsouzenců, kterému jeho autor vložil do hlavy mozek geniálního vědce, je stejně jen ohavná napodobenina člověka. Když si netvor uvědomuje fakt, že ho lidé mezi sebe nikdy nepřijmou, rozhodne se pomstít svému stvořiteli i jeho rodině. Film Frankenstein nabízí citově spletitý příběh plný opravdové hrůzy. (Bontonfilm)

K.I.N.G.

Mám rád staré frankensteinovské kousky od Hammeru. Jedná se o velmi atmosferické gotické horory z období počátku druhé poloviny 20. století. To, co nám tady naservíroval Kenneth Branagh se sice asi striktně drží předlohy od Mary Shelleyové, zato to však jde velmi strojenou a poměrně dost úsměvnou cestou. Ale pokud vám nevadí plytké popcornové provedení jak pro dvanáctileté děti, pak se určitě dobře pobavíte, protože i tento Frankenstein staví na silném literárním základu a díky tomu prostě nemohl být špatný, ba naopak, chvílemi se na to kouká moc dobře. I ten De Niro, kterého mám jinak jako herce moc rád, ale který tu v roli zrůdy působí podle mě dost komicky vám možná přijde k sežrání. :-) ()

topi

Kameraman Roger Pratt zřejmě objevil techniku kroužící kamery okolo postav v záběrech, které mě už vyloženě otravovaly. Neřeknu, kdyby se tato technika objevila jen občas, ale cpát ji do skoro každého druhého záběru už mě nudilo. I zmatený střih občas rušil. Kenneth Branagh jako Viktor Frankenstein byl nevýrazný, měl se spíše pořádně věnovat režii. I tak ale film nenudí a věrně se drží podle předlohy Mary Shelley. ()

slunicko2

V "klasické" verzi je všechno, jak má být: přiměřeně výpravné, přiměřeně dramatické, příležitostně i trochu vtipné a především důstojně nudné. Téma atraktivní v době vzniku knihy mi dnes už připadá zastaralé a jak dokazuje osud nejnovější verze příběhu, ani atraktivní a neobvyklé zpracování úspěch nezaručí. ()

movieband

Vyšperkovaný do každého detailu, výborně zahraný, velice barvitě zpracovaný, a příjemně atmosférický. Stejně jako Coppollův Dracula, tak Branaghův Frankenstein, je uměleckým vyjádřením knižní předlohy na stříbrné plátno. ()

Gorehound

Krásna a robustná symfonická hudba, nádherné kostýmy, výprava, výborné herecké výkony. Ale mal som pocit, že sledujem skôr teatrálnu historickú drámu ako horor, priostrovať sa začalo až kdesi v tretej štvrtine. Vtiahlo ma to, ale podobnú gotiku mám radšej explicitnejšiu, v podaní európskych majstrov a v starších filmoch. ()

Desperado

Tak asi takto má vyzerať remake hororu, ktorý bol x-krát natočený a x-krát v ňom nič podstatné nebolo povedané. Ono to viacmenej ani nie je horor, ale hlbokomyšlienkové psychologické sci-fi. A Brannagh sa ho ujal s veľkou dávkou citu a pochopenia. ()

salalala

Těžko říct, čím to bylo, ale Branaghova adaptace Frankensteina mi ne zcela sedla. Začátek je naprosto perfektní a má neuvěřitelnou a hutnou atmosféru, která láká na další průběh. Bohužel pak ale atmosféra mizí a skoro chybí. Je na tom hrozně znát, že Branagh je spíš divadelník, protože dialogy opět odsýpaly a měly náboj. Nevím ale, zda se tohle k Frankensteinovi zrovna hodí. Herecké výkony vesměs výborné (De Niro parádní, Monstrum obdařil uvěřitelnými emocemi, Bonham Carter taky dobrá, Branagh až na výjimky výborný, Hulce dobrý, měl málo prostoru). Zapomenout nesmím ale na famózní masky, ty už se dnes jen tak někde nevidí. Zkrátka ta divadelnost je z toho cítit na sto honů, což vůbec není špatně. Jen se to podle mě ke gotickému hororu nehodí. Navíc mi to přišlo dost dlouhé (hodina a půl by podle mého stačila) a místy se vloudila nějaká ta nelogičnost. Určitě ne špatný film, ale asi jsem čekal trošku víc. Thor se mi líbil víc, proto dávám silnější tři hvězdy a 65%. ()

Laurent

Po režijní stránce skvostně vyvedené. Obzvlášť bych vyzdvihl režii kamery. Jediné, co tomuto snímku chybí k dokonalosti je přece jenom lepší námět. Frankenstein je sice "klasika", ale ve své podstatě a smysluplnosti je to poněkud plytké. Přesto je to jako celek pravděpodobně vůbec nejlepší HISTORICKÝ hororový film. ()

d-fens

Bezpochyby dobre zvládnutý film. Herci sa snažia, hudba ide na plné obrátky, výprava veľmi slušná, maskéri sa vyznamenávajú....ale..... príbeh o Frankensteinovi má hlboký filozofický rozmer (možno hneď viacero), ktorého spracovanie proste ako romantickú historickú melodrámu s prvkami hororu neviem v plnej miere vychutnať.... to čo mi chýbalo bolo hlbšie vystihnutie utrpenia, mizérie, duševného rozpoloženia človeka-príšery, ktorý nechce nič iné iba byť milovaný.... táto podstata príbehu ustupuje v záujme narácie skôr do úzadia (najmä prvá polovica filmu človeka moc nezaujme).... mnohé zábery sú vynikajúce a vryjú sa do pamäti (jaskyňa, Frankenstein kráčajúci "po vode", celkový "minipríbeh" Frankensteina v lese, snažiaceho sa nájsť priateľov v jednoduchej sedliackej rodine), ale mám pocit, že film som prežíval naplno iba keď tam bol De Niro.... ostatné scény akoby tam boli iba kvôli potrebe vyrozprávať aj nejaký príbeh.... ale asi som moc náročný, a ani samotná literárna predloha si nekladie také vysoké ciele, ako som ja do filmu vkladal... veľmi dobré 3*, možno aj 4, ale zatiaľ ako večný kverulant ostávam na tých troch ;) ()

GILLWANDER

Branaghová filmografia mi nikdy nič nehovorila a ani vizuálne dobre pretvorený Frankenstein mi nepripadal "nostalgický" ako u väčšiny spokojných divákov. Technická stránka je do polovice dobrá (kamera, hudba, masky, kostýmy), druhá polovica hluchá a nepresvedčivá (scenár, réžia, strih). Herci dobrý no "neaktívní". Amadeus s Helenou slušný. Znetvorený RDN perfektne odpudivý... 65% ()

SonG

De Niro sice nejde poznat, ale jeho herecký výkon, který je nezaměnitelný, mnou otřásl, jako kdyby do mne uhodil blesk. Pro knižní předlohu mám velkou slabost, a tento film ji velmi věrně adaptuje, takže jsem maximálně spokojen.........."Who are you???"............."He never gives me a name....."So,why are you crying??"........"He was my father...." ()

GrungeChild

Tak takovouhle teatrální tragédii jsem tedy rozhodně nečekal. Dokoukat tenhle film, to vážně bolelo. Ale zapřel jsem se, a dostál jsem svému předsevzetí, že nic nebudu vypínat v polovině. Zuby zaťaté v křeči a nešťastné slzy na krajíčku, při sledování těch extrémně mizerných výkonů (herci si zřejmě spletli film s ochotnickým divadlem), kterým se bohužel ani nedalo smát, jak MOC byly bídné. Všemocná nuda, která se filmu celou dobu držela jak Frankieho přišité ucho, by ani nebyla tak nutně zlá, kdyby mě alespoň ty nesympatické ksichty nechaly v klidu přemýšlet o nesmrtelnosti chrousta (stačí několik elektrických úhořů, pár set litrů plodové vody a máte ho zase zpět, zajímavé že?!). Knihu jsem zatím nečetl, ale pokud jsou tam stejně debilní a utahané dialogy jako v tomhle patosu, tak jsem za to upřímně rád. De Niro sice hraje postiženého jako o život, ale tenhle slepenec všemožného hnusu sám prostě neutáhne. Sice nevím za co, ale tu 1* tomu dám, přece jen není odpad jako odpad!. PS: Helenku jsem nikdy neměl moc rád, ale po téhle roli jí začínám přímo nesnášet. ()

ilemas

Sice už neholduji takovým filmům, ale tento Frankenstein s vynikájícím Robertem de Niro je nejlepší filmové zpracování. Na filmu mě zaujalo město Ingolstadt do něhož se už několik let díky němu chystám. pokud to ovšem bylo natáčeno ve skutečném Ingolstadtu, což se mi dle fotek z netu nějak nezdá. ()

Martin741

Mimoriadne kvalitne spracovanie Frankensteina od rezisera Kennetha Branagha. Chvalim jeho skusenu rezisersku ruku a cit pre filmarinu. Scenar je vyborny, akurat pribeh v prvej polke dost nudi a hodne sa rozprava. V druhej polke uz chvalabohu nastupi na scenu odporny De Niro ako Frankenstein a pribeh naberie poriadne strasidelnu atmosferu. K tomu este kopa vybornych dialogov a zaujimavy koniec : 88 % ()

Figu

I po dvaceti letech má Frankenstein svoje kouzlo, svůj nesmrtelnej příběh a hlavně Roberta De Nira! Navíc filmek podporuje i famózní výkon Heleny Bonham Carterové, která je na takovýto hrůzostrašný mystično jak stvořená a jizvy přes půl hlavy jí opravdu sluší. Frankenstein má úžasnou myšlenku. Sešitej člověk, kterej je proklínanej a odsuzovanej, jen pro svůj vzhled, kterýho všichni nenávidí a kterýho se bojí dokonce i jeho stvořitel, dokáže zůstat po jeho boku, říkat mu otec a především ho milovat. Závěr dílka na ledové kře byl nádhernej! 75% ()

Vyhy

Mladý Kenneth se nestkutečně podobal Ewanu McGregorovi! Klasické dílo a velmi povedený reboot. De Niro přesvědčivý, vizuál podmanivý. Jednoduše dobrý film. ()

MrPierc

Byl jsem na tom jako malý v Teplicích a hrozně jsem se bál!!! Byl to skvělá zážitek (bylo mi asi 10 let). Doteď na to vzpomínám jako na jeden z nejsilnějších zážitků v dětství ! ()

Petoss1

Tak toto mi padlo vhod. Románová klasika sfilmovaná v jednej zo svojich najlepších verzií (podľa mňa). Frankestein je kult a už len spomenutie tohto mena vzbudzuje u mňa rešpekt, zdesenie, ľútosť, takto na mňa pôsobil Branaghov film. Nádherná, napínava atmosféra, ktorá prinutí diváka rozmýšľať a zaujme ho až tak, že sa ani nepohne. To platí hlavne v prvej polovici. Tá druhá je skutočne dobrá, len je škoda, že to pôsobí na niektorých miestach akoby to bolo veľmi skrátené, seknuté. Veľmi príjemne sa mi pozeralo na Helenu B. Carter, ktorú som pravdu povediac nespoznal, no Frankieho nevesta v jej podaní je dokonalosť sama, žiaľ dostala veľmi málo priestoru. Nemám slov. 85% ()

O´Neill

Strhující snímek. Natočený opravdu bravůrně. Perfektní herecké výkony, skvělé masky a vůbec opravdu precizní podívaná. Nechápu, hodnocení pouhých 79%, toto si zaslouží více! Dlouho jsem nad podíváním se, váhal, nakonec jsem se však rozhodnul, a nelituji. Prvky dramatu, scifi, i romantiky. Opravdu jedinečný film. ()

Hollywoodští skladatelé v Praze

13.08.2009

Branagh vs. Mozart

Branagh vs. Mozart

12.11.2005

Jedna z nejznámějších a nejslavnějších oper hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta KOUZELNÁ FLÉTNA se dočká své filmové podoby. V londýnských Shepperton Studios ji na začátku příštího roku začne… (více)