Dívka na koštěti

Pohádka / Komedie
Československo, 1971, 76 min

Předloha:

Hermína Franková (kniha)

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, František Filipovský, Zdeněk Dítě (více)

Komu by se chtělo být tři sta let po škole. Mladé čarodějnici Saxaně rozhodně ne. A tak není divu, že využije první příležitosti a uteče do světa lidí. Ředitel školy za ní vyšle starého vysloužilého upíra, aby ji hlídal a přivedl zpět. Jenže Saxana po návratu nijak netouží a jedinou její starostí je sehnat babské ucho. Stačí totiž lok odvaru a cesta zpět mezi pohádkové bytosti je navždy uzavřena. Protože však byla vždycky nepozorná, netuší, že nejde o opravdové babské ucho, ale o bylinkový vývar z šalvěje přeslenité. Mladá čarodějnice se dostane do řady potíží. Nejprve s partou Mikiho Rouska a nakonec i na psychiatrii. Její pobyt mezi lidmi je poznamenán řadou zdařilých i nepovedených kouzel, ale také poznáváním zcela nového citu - lásky, zejména díky sympatickému Honzovi. (TV Nova)

Ravi

Role Jana Krause je na míru ušitá. Jinak Saxána je skvělá česká pohádka odehrávající se napůl ve skutečném, napůl v pohádkovém světě. Film se spoustou paradoxů, ironií, nadsázkou a trefnou kritikou mě nejen pobaví i dnes, ale také příjemně naladí. Spousta české originality spojené s dialogovou precizností. 85% = 4/5 ()

Autogram

SAXANA so všetkým, čo k nej patrí: geniálnymi nápadmi, českým humorom, správnymi trikmi a chytľavou pesničkou. Dnes by sa to pri sledovaní hodnotilo už možno ináč, ale nechcem si pokaziť skvelý detský dojem z rozprávky. ()

MrMar

Mladý Jan Kraus jako padouch? Co chtít víc. Skělá pohádka, která ani na chvíli neztrácí tempo. A tři mikuláši v autě a jejich: "Jedeme světit kostel do Švýcarska. Jeď, vole" - jasných 5 *. ()

pfa

Trikový pohádkový film, který má zajímavé téma a poměrně dobrý potenciál, bohužel po celý film jaksi něčím potlačovaný. [6/1O] ()

jatamansi

Nekamenujte mně, ale nemám ten film ráda, Černockou jsem nikdy neposlouchala a tady mi děsně vadila, včetně ne úplně dobrých sykavek (těch se nezbavila doteď, spíš je to horší). Mladý Jan Hrušínský taky nic moc, dlouho měl u mě nálepku Orlíka z Babičky. Na chuť jsem mu přišla až před pár lety, ale zase v divadle, ne ve filmu. Kdyby nebylo osvědčených Růžičkové, Zázvorkové či Myslíkové a jim sekundujícím skvělým mužským, které není nutno vyjmenovávat, letělo by to do odpadu. ()

Composter

Další výborná Vorlíčkova ptákovina. Saxana je tak zábavná a praštěná, že se prostě nedá okoukat! ...jako malý jsem znal všechna ta "dexempo" kouzla nazpaměť (učitelce na základce jsem se snažil přičarovat vemeno). ()

zsn

Klasika mého mládí. Přitom to už byl tehdy 20 let starý film. Dnes už českého Pottera není schopen nikdo pro současnou generaci vymyslet ani natočit. Smutné. ()

Zemi11

Neúspěšně sháním šalvjej přeslenitou neboli babské ucho, aby mě čarodějové neodnesli zpátky. Zatím mou pravou identitu neodhalil nikdo a život mezi těmi obyčejnějšími lidmi mě začal bavit. Takže bych tu chtěl ještě pár let zůstat. Mimochodem, pokud by Saxana vyzvala na souboj Harryho Pottera, pak bych jasně fandil Harrymu! ()

ranp

Další klasická záležitost. Úvodní znělka je výborná, historka s babským uchem kouzelná a Petra Černocká krásná :-) ()

civrss

Saxáno, kouzli mnohem víc ! Úžasná filmová klasika. Skvělá a krásná Petra Černocká. Navíc úžasná scéna s uříznutou Honzíkovou hlavou a bláznivou Helenou Růžičkovou. A navíc mladý Jan Kraus, to mockrát neuvidíte !! :D ()

Cejny

Dívka na koštěti je perfektní českou komedií pro celou rodinu, u které se vždycky příjemně pobavíte. ()

Sdoom

Typický Vorlíček, který jako obvykle servíruje vtipnou a inteligentní zápletku. Herecké výkony starší i mladší generace jsou standartně nadstandartní a zejména Kraus si svou roli vypečeného fracka užívá. Prostě klasika, která neomrzí. ()

gutshoter

Tohle žeru! Hlavně záporák Kraus, slizoun jeden, při něm se vždycky královsky bavím. Jedna z mých nejoblíběnějších komedií ze 70. let... ()

klúčik

Václav Vorlíček je môj oblúbený režisér. Na tento film , ktorý hrali v letnom kine keď som mal 10 rokov mám úžastné spomienky. Prvý krát som bol v noci na letnom kine a preto si ho budem vždy pamätať. Výborný Jan Kraus a Helena Rúžičková. 80%. ()

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora