Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

AngiS

Věří, že jsou předurčeni k velkým věcem.. Oči plné naděje, tak jako vy. Dokázali opravdu splnit to, k čemu byli předurčeni? Budete-li pozorně naslouchat, uslyšíte, že vám něco šeptají. Nakloňte se....Poslouchejte.... Slyšíte? Carpe....Carpe....Carpe diem. Jeden z nejdokonalejších filmů, co jsem měla možnost vidět.. RESPEKT a ÚCTA se nedá vynutit násilím.. Nechte každého žít svůj sen..Proč ho nutit k něčemu co on nechce.. Pak sahá k nejhorším možným řešením.. V krajním případě i sebevraždě.. pro mne, jakožto milovníka poezie a literatury vůbec.. zasloužených 100%. ()

Ratherfly

Ó kapitáne, můj kapitáne:) ..jedna z nejteplejších věcí co jsem kdy viděl a zároveň jedno velké WTF - což bych však neházel na hlavu režiséra. Pro mě je hlavní chyba v naprosto otřesně a bezpohlavně napsaném příběhu, který pohřbívá veškeré pozitiva a myšlenky v něm obsaženy. Možná to tak někde chodilo, možná jsem prostě necitlivé hovado, ale tohleto prostě neztrávím. Jedno z mých největších filmových zklamání vzhledem k očekáváním. ()

Reckon

U scén Robina Williamse jsem se přímo filmově rozplýval. Bez debat je to jeho životní role. Tvůrci tohoto filmu si zaslouží obrovský aplaus. (9/10) ()

cab

Zacina novy rok na chlapecke skole a zaci se seznamuji s volnomyslenkarskym ucitelem anglicke literatury, ktery je nabada k pouzivani vlastni hlavy, a aby nemeli strach z novych vyzev, i pres urcitou nevoli konzervativniho a do urcite miry zabedneneho okoli. Tema je na prvni pohled obycejne a mohlo by jit o nudu, ale reziser a jeho vytribeny zastup dobre typove obsazenych hercu tvori z tohoto filmu nezapomenutelny zazitek. Od zacatku do konce dynamicky, poutave a prijemne odsipajici pribeh ze skolnich lavic. Carpe diem. 90% ()

The_Second

Podle mýho strašně dlouhý a Robina Williamse až tak moc nemusim, ale v tomhle se mi opravdu líbil. To dokazuje, že mu vážný role sedí víc. ()

I.AM.NOT

NEJKRÁSNĚJŠÍ FILM, KTERÝ JSEM KDY VIDĚL. Nemohl jsem si odpustit nenapsat to velkým písmem. Čistější Čistá duše, Lepší Dobrý Will Hunting. Možná klišé, ale překrásně poeticky osobní, komorní, tiché a přitom dosti napínavé, neutahané a závažné. Hodina o Shakespearovi se dotýká dokonalosti a Williamsův Marlon Brando je lepší než originál. ()

Paity

K tomuto snímku mám určité výhrady. Také nemusím Robina Williamsa, hlavně proto, že je dnes zázrak vydět ho jinde než v přiblblých komediích a "rodinných" filmech. Určitě film pro hlubší pochopení. ()

Merkin

I went to the woods because I wished to live deliberately, to front only the essential facts of life, and see if I could not learn what it had to teach, and not, when I came to die, discover that I had not lived. I did not wish to live what was not life, living is so dear; nor did I wish to practice resignation, unless it was quite necessary. I wanted to live deep and suck out all the marrow of life, to live so sturdily and Spartan-like as to put to rout all that was not life, to cut a broad swath and shave close, to drive life into a corner, and reduce it to its lowest terms, and, if it proved to be mean, why then to get the whole and genuine meanness of it, and publish its meanness to the world; or if it were sublime, to know it by experience, and be able to give a true account of it in my next excursion:) (H.D.Thoreau) ()

kedl

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale poezie je strašná sračka a hledat v ní nějaká hlubokomyslná poslání, hlavě o životě, nemá cenu. Každý je svého štěstí strůjcem, ať si Whitman básní jak chce. ()

Drc

Výborný inteligentní film ze studentského prostředí o hledání vlastního názoru, místa ve společnosti a charakteru. Přitáhne vás hlavně několika chytlavými a dojemnými momenty, oproti podobným filmům však i ve zbývajícím čase nabízí dobrou podívanou. ()

Radim

Bezesporu pozoruhodný film. Nadchly mě skvělé herecké výkony - ani ne tak Robina Williamse, který měl poměrně málo prostoru, i když jeho role byla klíčová, ale spíše studentů. Exteriéry i interiéry střední školy evokovaly stará anglická sídla a hlavně podzim byl nádherný. S filmem jsem ale měl dva problémy: Chvílemi tempo upadalo. Ale hlavně to, jak Neil řešil svůj problém, mi připadalo účelové, nevěrohodné. Horší čtyřka. ()

DannyBoy80

70% Zajímavý film z prostředí soukrové školy pro děti nadané a děti z lepších vrstev. Samozřejmě jak už to bývá (známe z jiných filmů), ve škole vládne tvrdá disciplína a žádné vybočení není tolerováno. Překvapivě je ale tolerován učitel se zvláštním přístupem k výuce, čímž podněcuje část žáků k vlastnímu myšlení a utváření vlasních názorů a pohledů na věc. Dva z nich se po tomto otevření očí rozhodnou jít za svým cílem, v zádech skupinu kamarádů. Bude se jim toto chování tolerovat? Kdo na to doplatí? Stojí všichni za sebou jako jeden muž? Co na to Robin Williams? A Jan Tleskač? ()

jasiska

Možno že nie úplne najoriginálnejšia téma, zato prekrásne spracovanie. Od scenára, cez obsadenie až po hudbu a obraz. "Language was developed for one endeavour, and that is-- Mr Anderson?" "Uh... to communicate." "No! To woo women." ()

kwoky

Dělám to celkem nerad, ale budu tvrdý. Film mě oslovil příliš málo na to, abych mohl dát vyšší hodnocení. Je to asi dáno tím, že jsem v minulosti viděl dva podobné filmy (Napola a Bílá smršť), které obsahovaly řekněme stejné základy, a tak už pro mě DPS neměl nic nového. Možná kdyby se děj tolik nevlekl, kdyby zaznělo něco, co bych si mohl více odnést do svého života... Kdyby. Jenže se tak nestalo, takže za 3*. ()

Schuldiner

Mam rád poezii.. Samozřejmě ne všechnu.. Přeceňovaný, ale nikoliv špatný film. Dá se říci, že je dobrý. Ale má svoje nepřehlédnutelné mouchy.. Připouštím, že jsem se naň díval znaven, ale nebyl jsem prostě přesvědčen o jeho výjimečnosti. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd