Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

Moviegod

Tento film mě tak ohromil,že jsem vydržel u televize sedět celou dobu bez nejmenší přestávky.Nedivím se,že film utržil oscara za nejlepší scénář. ()

RadimFišer

Musí se vidět. Dokonalý básnický film se zajímavým námětem. Neúměrně krásné a originální. Dělal jsem si výpisky a na konci jsem měl pocit, že začnu číst básně. Pochopil jsem proč ženy básně tak milují, vyjadřují emoce a ženy jsou emocionální stvoření. Ach, chtěl bych prožít takové dobrodružství. FIlm se žákovskou tématikou, bych přirovnal k filmu Welle, která je tomu velmi, velmi podobný. Dále Klass...proč všechny filmy ze škol končí tak tragicky? Dávám pro myšlenkovou hloubku, kvalitní básně a vhled do světa prestižní střední školy 4 hvězdičky. Konec filmu byl poznamenán, poněvadž nečekal ani sám režisér takové zakončení a změnil ho na poslední chvíli. Chybí tomu návaznost a emoce nejsou do takového činu sebevraždy vygradované. Jediná věc, co tento film snižuje. Bohužel. ()

TomBar

Režisér Weir má najprv upútal pri Truman Show, no a tento filmík nemôžem hodnotiť inou známkou. Weir je skvelým psychológom postáv, zakladá si na interpersonálnej komunikácii a v kombinácii s umením poézie neklesá do očakávanej lyrickosti a baladickosti, ale udržiava dynamicky sa rozvíjajúci príbeh. Oh, my captain !!! ()

Rocket

A ja po celý čas premýšľam aký herec stvárnil rolu Todd-a :) teda Ethan to mi fakt nenapadlo. Ináč sa prikľáňam k názoru, že film je aj napriek svojej genialite naozaj až príliš preceňovaný. ()

Wawer

V jeden moment už to vypadalo, že filmu zlomí vaz scénář, Weir to naštěstí v poslední moment zachránil a vykouzlil dechberou závěr. Herecké výkony Robina Williamse a Roberta "dr. Wilsona" Leonarda jsou naproto uchvacující, proti tomu Ethan Hawke je téměř přehlídnutelný. Výsledný dojem je ale více než dobrý ()

Jeremiah

Zoufale nádherný film, ukazující jak obtížné bývá prosadit sny dospívání s nenaplněnými cíly rodičů, kteří si zase své sny chtějí naplnit prostřednictvím svých dětí. Neustálý boj živelného mládí se zakořeněnými tradicemi, které brání svá dobitá území. V tomto filmu nešlo o poezii, šlo o přípravu mladých chlapců na život. Šlo o to aby zjistili, jak důležité je mít svůj názor, který si musí uhájit třeba i v předem ztraceném boji, jak důležité je nic nevzdávat a věřit sami sobě a svému vlastnímu názoru. Za tento film d ě k u j i a přeji všem " carpe diem". ()

Saur.us

Carpe Diem...Užívej dne. Krásný film o svobodě, svobodném myšlení a poezii s vynikajícím Williamsem a Leonardem. Škoda že se tímhle způsobem neučí všude, svět by pak byl podle mého mnohem lepší. Jinak pro mě nejsilnější scéna nebyla ta hodně zmiňovaná poslední ale ta krásně hudebně ztvárněná meditativní sebevražda. Ta mi v hlavě zůstane asi nejdéle. ()

strangercz

Na básníky jsem se dlouho připravoval, hledal jsem vhodnou chvilku kde se na ně budu moct podívat. Nakonec jsem jí našel a vůbec jsem nebyl zklamán. Výborně natočené drama o studentech a jejich učitele anglické literatury.Peter Weir vážně výborný režisér ()

Kesiak

Formálne skôr pomalší a relaxačný prístup, obsahovo perfektný filozofický a psychologický presah okolo slobody jednotlivca. Ten presah je v tom, že dráma odkrýva viaceré vrstvy psychologických rovín. Jednak konflikt poslušnosť - sloboda a na druhej strane vnútorný konflikt učiteľa. Učiteľ stáva sa obetným baránkom - ten, ktorý najviac rozumel a chápal mladých žiakov musí niesť následky. Filozofický presah odkazuje na dilemu, či vyjsť z uniformity povolania, či inšpirovať žiakov k novým obzorom, či sa oplatí znášať dôsledky vybočenia z radu, kde spoločnosť automaticky ukazuje na výnimky a odsúdi ich. ()

Mr. Sandman

Charles Dalton, Neal Perry, Todd Anderson, Knox Overstreet, Meeks, Pitts a John Keating, všechno to zní jako jména nějakejch básníků sakra. Mám rád Weira a k tomuhle filmu mám obzvlášť sentimentální vztah. ()

Corvaxus

All in all its just another brick in the wall... Nádhera, konec opravdu neměl chybu, škoda jen trochu rozvleklejšího tempa. A ačkoliv Robin Williams není můj oblíbenec, zde zazářil a mohl mít i více prostoru. Nic to nemění na plném hodnocení, vskutku krásný film. ()

bomber3

Kdo by nechtěl mít takového učitele, jakým je John Keating? Bohužel, většina učitelů, se kterými jsem se kdy setkal, k němu měla dost daleko. Někteří disponovali aspoň částí jeho nadšení a šarmu, však ze sedmdesáti procent se jednalo o vnitřně omšelé lidi zdevastované pravidelně se opakující, ubíjející prací. To je holt realita... Ale každopádně mi nic nezabránilo tento ideál učitele během filmu obdivovat a obdivovat i výsledky, kterých dosahoval. Je však naprosto správné, že byl tento ideál zbořen a to celkem brutálním způsobem. Byl zbořen, aby to nebyla taková nuda a taky, aby by mohl být na konci opět postaven velmi dojemným způsobem ve stylu Vyššího principu. Poezie, univerzitní prostředí, 50. léta v Americe? Samá zdánlivě nezajímavá témata, ale na mě tenhle film docela slušně zapůsobil(a to není úplně lehké). Zlepšil mi náladu a hlavně mě motivoval, možná, že zítra už si na něj nevzpomenu, ale třeba ne, třeba si založím vlastní spolek a budu užívat života jak se sluší a patří. ()

Chundys

Oh Captain, my captain! Robin Williams vynikající a skupinka kluků, která se dala do společnosti mrtvých básníků, taky vynikající! A pravda konec mě opravdu dojal... ()

monaMis

Sem na sebe hrda pro objeveni tohoto pokladu. Presne takovy film sem potrebovala, uz dlouho me tak neco nedojalo. Skvostny snimek ()

Eragon93

Společnost mrtvých básníků.. dosti zapadlý film, všimnout si ho běžný uživatel může jen těžko, což je velká škoda. Souboj nebo spíše rozpor mezi disciplínou, poslušností a svobodným myšlením člověka je vyobrazen přesvědčivě a určitě mnoho lidí dojme - hlavně u konce. Peter Weir je nejmíň doceněný režisér, kterého znám. Takových nominací a nic. Sleduju tvoru Robina Williamse, který zde hraje jako vždy fantasticky.. ale tentokrát je nejlepší R. S. Leonard. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd