Návrat do budoucnosti 3 završuje jednu z nejoriginálnějších autorských filmových sérií 80. Let. Její tvůrce, Robert Zemeckis, natočil poslední díl své komediální sci-fi trilogie ve stejném roce jako druhou část, s níž je i motivicky velmi těsně propojen. Středoškolák Marty McFly uskutečnil předtím prostřednictvím auta času svého přítele, "Doca" Emmeta Browna, výlety do roku 1955 a do roku 2015. Hrdinovým výchozím časem je stále rok 1985. Vinou propletení časových rovin, způsobeného Martyho předešlými cestami za "opravami" minulosti a budoucnosti, však Brown zůstal bez možnosti návratu uvězněn v roce 1885. Když Marty zjistí, že jeho příteli hrozí brzká násilná smrt, s pomocí Browna z jiného času se mu vypraví na pomoc. Výlet do dob, kdy se rodily legendy Divokého západu, se však pro hrdinu záhy změní v boj o život s pistolníkem "Divokým Psem" Bufordem Tannenem. Doktoru Brownovi zase návrat komplikuje čerstvý milostný cit k sympatické učitelce Claire. (Bontonfilm)

Trailer

Tom Hardy

Třetí díl mi přijde, co se kauzality týče, nejméně vychytaný. Neříkám, že by byly předchozí díly bezchybné, ale tady mi to celé už tolik neštymuje. Ale je mi to upřímně fuk. Proč? Protože třetí díl je nejen stejně zábavný, jako jeho předchůdci, ale zároveň má naprosto bezchybnou westernovou atmosféru. Nevím, jestli bych označil třetí díl za nejpovedenější, ale rozhodně je můj nejoblíbenější... ()

Tosim

Takže máme za sebou jednu z nejúžasnějších jízd kinematografie...co vychválit dříve? Propracovaný způsob vyprávění? Výkon Christophera Lloyda? Prostě po zhlédnutí této trilogie jsem měl pocit, že vše je možné. Zapoj do toho svůj mozek a dokážeš všechno na světě. Je vidět, že lidé, podílející se na tomto snímku, zapojili i srdce. Hvězdičkové hodnocení je praktické a dobré, ale po emocionální stránce někdy nejde vyjádřit slovy. Snad se mi to podařilo. I proto je BTTF v mých pěti nejoblíbenějších filmech. ()

Radyo

Poslední díl trilogie je přece jen o chloupínek slabší než předešlé dva, i když námět přenesení děje na Divoký západ je velmi dobrý. Vzhledem k velkému posunu v čase jsou tentokrát některé scény ještě více potrhlé, než v jedničce a dvojce, přesto si film zachovává svou standartní nenásilnou úroveň humoru, který se líbí drtivé většině lidí. ()

Galadriel

Podle mě je tohle kritikou nespravedlivě označováno za nejslabší díl. Nebo jinak - ano, poslední díl je o něco malililinko slabší než díly minulé, nicméně to ho ale nesráží dolů z vysoké ligy. Stále jde o inteligentní a hlavně zábavnou sci-fi podívanou okořeněnou prostředím divokého západu, na který se navíc dívá tak trochu jinak, než je ve filmech obvyklé. ()

golfista

Třetí díl, který se točil téměř ve stejnou dobu jako díl druhý má opět výborný scénář. Originální pohled na divoký Západ si mě získal téměř stejně jako první díl. On návrat do minulosti, kde je možné se opřít o známá fakta vyznívá přeci jen víc vtipně a věrohodně než nepředvídatelná budoucnost. Zemeckis tady navíc využil známé situace z natočených westernů, z nichž se mi nejvíc líbí pocta Leonemu s nájezdem kamery přes střechu nádraží na město (Tenkrát na západě - příjezd Cardinálové). A taky Clint Eastwood je dost dobrej :) ()

• Když Tannen (Thomas F. Wilson) hodí Martymu (Michael J. Fox) smyčku okolo krku, aby ho oběsil, má Marty provaz obtočený jednou okolo krku. Když ho Tannen zvedá, má provaz třikrát okolo krku. (Bloodsnake83)
  • To, že sa film odohráva v roku 1885 bol čiastočne nápad Michaela J. Foxa (Marty), ktorý pred producentmi spomenul, že by bolo zábavné, ak by si raz mohol zahrať vo westerne. (m.a.t.o.)
  • Posledná filmová úloha pre Pata Buttrama (štamgast v salóne). Neskôr sa venoval už iba dabingu. (m.a.t.o.)