Návrat do budoucnosti III

Back to the Future Part III

Návrat do budúcnosti 3

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi / Western

USA, 1990, 118 min

Absolutní ztřeštěnost, hyperaktivita, tuny nápadů kašlajících na otázky logiky, geniálně pošukoidní Christopher Lloyd, věčně vyjevený Michael J. Fox a především nekonečná zábava. Potřetí. A přestože zběsilost už po předchozích dílech nepřekvapí, atraktivně ztvárněný Divoký západ vše spolehlivě zachraňuje. V posledních vteřinách už byli tvůrci absolutně nepříčetní - poskytli tak divákům milé a nejlepší možné rozloučení s jednou slavnou trilogií.(27.12.2006)

Poslední díl této trilogie se odehrává na divokém západě. Martymu přijde dopis od profesora, který je 70 let starý. Do té doby ho totiž poslala ona bouře. Vydá se tedy do roku 1885, aby ho zachránil. Tam už si profesor zvykl na místní život a vymýšlí plán jak se dostat zpět do své doby. Nakonec jim pomůže lokomotiva. Nejlepší hláška je asi: "Jak se jmenuješ? Clint Eastwood." :D(25.1.2013)

Třetí díl mi přijde, co se kauzality týče, nejméně vychytaný. Neříkám, že by byly předchozí díly bezchybné, ale tady mi to celé už tolik neštymuje. Ale je mi to upřímně fuk. Proč? Protože třetí díl je nejen stejně zábavný, jako jeho předchůdci, ale zároveň má naprosto bezchybnou westernovou atmosféru. Nevím, jestli bych označil třetí díl za nejpovedenější, ale rozhodně je můj nejoblíbenější...(27.11.2005)

Do třetice všeho dobrého, stejný koncept, jen jiné prostředí... Bude to fungovat? Ale jo, bude, jako zábavná oddychovka určitě. Ovšem ten svěží pocit originality z prvního dílu už se začíná pomalu vytrácet a divoký západ je také slabší než ta skvěle potrhlá představa budoucnosti z dílu druhého. Naštěstí, jak už tak bývá zvykem, situaci zachraňuje Clint Eastwood, třebaže zde vypadá úplně jinak (nenechte se zmást)... Celkově slušné završení trilogie, které mě ale zanechalo docela chladným, proto jen slušnější 3*. 6/10(7.8.2008)

Třetí a opět skvělé cestování v čase. Opakuje vzorec prvního filmu, jen ho posunuje o století zpět, což se samo o sobě stává bohatým zdrojem vtípků a narážek. Vynikající Christopher Lloyd dostal konečně pro svou životní roli dostatečně velký prostor, ubylo sice cestování v čase tam a zpět, o to víc času je na to pořádně si vychutnat dobové reality, popkulturní odkazy na slavné westerny a vtípky odkazující k předchozím dílům. Opět se podařilo vytvořit zábavný, přitom napětím nabitý a výtečně gradující příběh, kterému nechybí ani sympaticky romantická přísada, tentokrát s prohozenými aktéry. Jediným kiksem je pro mě Lea Thompson nelogicky obsazená do role Maggie McFlyové, to je ovšem vada pouze kosmetická, která mi ani v nejmenším nebrání vychutnat si třetí Martyho cestu na plný pecky. Podtrženo a sečteno i s oběma předchozími díly, patří Back to the Future k nejlepším filmovým sériím v dějinách kinematografie.(18.12.2011)

• - V tejto časti vykonala DeLorean svoju najdlhšiu cestu v čase. Vracala sa o 100 rokov, 1 mesiac a 20 dní do budúcnosti, zo 7. septembra 1885 do 27. októbra 1985. (m.a.t.o.)

• - Jediný diel z trilógie, v ktorom si Marty (Michael J. Fox) a Doc (Christopher Lloyd) prehodia hlášky. Keď sa rozprávajú o fotografii náhrobného kameňa, Marty povie „Great Scott“ a Doc odpovie „Yeah, this is heavy“. (m.a.t.o.)

• - Hod Martyho (Michael J. Fox) kovovým obalem od koláče s nápisem Frisbie's Pies odkazuje na vznik sportu frisbee. Firma Frisbie Pie dodávala své koláče v kovových vaničkách na Yale, kde si s nimi pak studenti po snězení házeli. Nepřesností však je, že firma začla péct koláče až v roce 1887. (sluppka)