Bláznivá střela 2 a 1/2: Vůně strachu

• Česko Bláznivá střela 2: Vůně strachu (více)

Ve druhém filmu ze série Bláznivá střela se policejní poručík Frank Drebin (Leslie Nielsen) účastní slavnostní večeře v Bílém domě, kde má obdržet cenu za zastřelení tisícího drogového dealera. Na večeři je pozván také doktor Albert S. Meinheimer, s nímž se prezident Bush právě domluvil na nové energetické politice podporující alternativní zdroje. To se ale nelíbí zlotřilým představitelům tradiční energetiky (uhelného, ropného a atomového průmyslu.) Spojí proto síly s mazaným ničemou Quentinem Habsburgem, aby naplánovali Meinheimerův únos a na jeho místo dosadili dvojníka, který by vedl politiku v souladu s energetickou lobby. Ve Washingtonu se známý policista rovněž znovu setkává s bývalou přítelkyní Jane Spencerovou (Priscilla Presleyová), která v současné době pracuje v ústavu pro výzkum využití energie, a má pocit, že se tam dějí nějaké prapodivné věci. Frank se pustí do vyšetřování a zanedlouho narazí na neklamné známky toho, že i v této oblasti existuje mafie, prosazující své zájmy... (Cinemax)

Trailer

tron

„Možno do tej štvrte chodil kvôli sexu, Frank?“- „Nie, Ed, máme veľa práce, teraz nie.“ Jasné, každý film zostarne, ale tento je dobrý i po desaťročiach. Hrozne sa mi páčilo to, čo obecne v paródiách nebýva zvykom – ak postava spravila niečo bizarné, ostatné na to zareagovali napr. čudovaním. Je to detail, ale zbožňujem ho a tu je takých detailov more (ďalej v paródiách zbožňujem running gagy a tie sú aj tu – ZOO). Leslien Nielsen je ako roztržitý, zbrklý a geniálny Drebin ako doma, ale výborní sú všetci, samozrejme hlavne v čele s Georgeom Kennedym a O.J. Simpsonom (ale vyzdvihnúť musím aj Frankovu šéfku, ktorá po tom všetkom asi skončila na psychiatrii). Poteší asi poltona geniálnych hlášok („Nie sme predsa malí chlapci, vieme sa porozprávať ako dospelí ľudia.“; „Tých posledných dvoch som zabil omylom pri cúvaní, našťastie vyšetrovanie následne odhalilo, že obaja boli drogoví díleri.“; "Pristavte mi pred domom auto, ale pekné."), premyslené komediálne výstupy (Biely dom, heterosexuálny kriminalistický portrétista, sexshop, domáce zvieratká, prisadnutie si v bare, obľúbená pesnička, preslov o nadržaných dvadsiatkach, ktoré od Franka chcú len sex, sex, SEX) a tona geniálnych dialógov („Jane, ako vyzeral ten chlap?“ – „Bol to beloch.“). Určite jedna z najlepších amerických paródií, aká kedy vznikla. „Bezcitný?! Ako niečo také vôbec môžeš povedať? Vieš, aké to bolo, vysťahovať kvôli tebe z ich rodného domova celý kmeň skoro vymretých brazílskych domorodcov?“ ()

Dever

Soundtrack Ira Newborn: 1. Beirut Vacation [0:56] ,2. Drebin: Hero [1:03] ,3. Main Title [2:00] ,4. Meat Miss Spencer [5:28] ,5. There's Been A Bombing [0:47] ,6. The Exciting Chase [2:44] ,7. Bad Boys And Meinheimers [2:44] ,8. Miss Spencer [1:00] ,9. Hey Look At These [0:44] ,10. On The Ledge [1:36] ,11. Thinking Of...Him [2:33] ,12. The Date [0:56] ,13. Roof, Roof [4:14] ,14. I Must Kill Frank [3:10] ,15. I Want A World [1:47] ,16. End Credits [4:32]. ()

Radyo

Naprosto jedinečný odvaz s Frankem Drebinem ve vrcholné formě. Celá tahle série byla MIMOŘÁDNĚ povedená, ale tenhle díl ještě o kousíček vyčnívá nad ostatní dva. Záplava takových vtipů, na které může přijít snad jen totální šílenec, totiž diváka takřka ochromí, ne to je špatný výraz, prostě jej donutí jen se svíjet smíchy a z posledních sil zadržovat svěrače, aby si z té přemíry legrace neučurknul do spodního prádla. Tohle je vysoká škola parodie. ()

Jara.Cimrman.jr

"Jen zůstaňte v klidu, ať nikomu neublíží ta atomová bomba, co tu za chvíli vybouchne." Nejlepší polda na světe, zabiják tisícovky drogových dealerů, detektiv Frank Drebin vyrazil podruhé do akce a zase při ní neudělal jedinou chybu. Sice to v některých okamžicích vypadá, že je lepší tankista, tanečník, keramik, potápěč, Mexičan i správce hydrantu než detektiv, ale to je jen zdání. Ekologie, Jane, má bránice i zadek doktora Meinheimera jsou totiž v nejlepších rukou mistra parodie. ()

Marigold

Konec vše napraví... Vůbec to není zlé, leč přeci jen už to nemá šťávu prvního dílu, ačkoli upřímně Zuckera obdivuju za talent vymýšlet tak ukrutné ptákoviny, jako je originální milostná scéna či "sáňková" jízda do Detroitu. Drebin je vážně kolík k pohledání a jak jsem se zmínil v úvodu, ve finále předvede takovou eskapádu, že mi bránice vypovídala poslušnost. Neobyčejně trefné... Prostě podařená a skvěle vygradovaná parodie, ale první díl byl o psí chlup lepší... Možná mi prostě víc seděl ten "noir" styl první Bláznové střely. ()

• Obrazy na stěně baru Ztroskotanců znázorňují potopení Titanicu, zkázu vzducholodě Hindenburg, zemětřesení v San Francisco v roce 1906, automobily Ford Edsel a DeLorean DMC-12, Hubbleův teleskop, ministra Nevilla Chamberlaina a guvernéra Michaela Dukakise. (SG-1)
  • Tanečník, se kterým tančila Jane, dříve než k ní přišel Frank Drebin, bylo cameo známého skladatele a hudebního aranžéra Mela Tormého. (ČSFD)
  • Jaderná bomba na konci filmu odkazuje na "bondovku" Goldfinger (1964). (Chegi)