Dobrodružstvá a príbehy začínajúcich študentov v posledný školský deň v Texase, v máji roku 1976. Na strednú školu Roberta E. Lee, školský ročník '77, nastupujú noví začiatočníci. Nováčikovia chlapci sú fyzicky týraní a ponižovaní, zatiaľ čo dievčatá väčšinou čelia slovným útokom a zahanbovaniu. Výrazné sú dve postavy. Nováčik Mitch Kramer (Wiley Wiggins) sa stáva hlavným terčom útokov starších študentov a spomedzi seniorov je to Randall "Pink" Floyd (Jason London), hviezda v tíme ako rozohrávač. (genetique)

-dRaGoN-

Pohled na americkou mládež sedmdesátých let. Co se děje po posledním zvonění na konci školního roku? Maturanti šikanujou budoucí prváky, všude travka, alkohol, pohodička, žádný starosti. Opravdu to v americe takhle vypadalo? Já věřím že ano. Přičtěte povedený soundtrack a nechte se 100 minut unášet na vlnách pohody a zavzpomínejte na svoje školní léta :) ()

bobby_jean

Ach, tolko casu sa pozerate na bandu sopliakov, ktori slopu a hulia a nazyvaju to uzivanim si zivota... K tomu este teatralne hrdina odmietne podpisat trenerovi listok, ze nebude hulit, lebo sak jeho slobodu mu nikto brat nebude :) velmi velmi stupidne, film by mal dat divakovi nejaky odkaz. Nie som si uplne ista, co si ma clovek zobrat z tohto... Obrovske plus je soundtrack, vdaka tomu sa to dalo vydrzat ()

YumiOkami

❝𝐌𝐞 𝐚𝐧𝐝 𝐦𝐲 𝐥𝐨𝐬𝐞𝐫 𝐟𝐫𝐢𝐞𝐧𝐝𝐬, 𝐲𝐨𝐮 𝐤𝐧𝐨𝐰, 𝐰𝐞 𝐠𝐨𝐭𝐭𝐚 𝐠𝐨 𝐠𝐞𝐭 𝐀𝐞𝐫𝐨𝐬𝐦𝐢𝐭𝐡 𝐭𝐢𝐜𝐤𝐞𝐭𝐬. 𝐓𝐨𝐩 𝐩𝐫𝐢𝐨𝐫𝐢𝐭𝐲 𝐨𝐟 𝐭𝐡𝐞 𝐬𝐮𝐦𝐦𝐞𝐫.❞ ()

Master19

Režisér Linklater se chtěl zřejmě pochlubit svými zážitky ze střední školy. Jakkoliv se může zdát, že točit film o 70. letech o dvacet let později, je tak trochu "mimo mísu", není to úplně pravda. Je znát mírný odstup a jakýsi sentiment, což není na škodu. ()

Wendy

Again, again, svým dílem pro mě přispěl tentokrát dvaadvacetiletý Anthony (herec i postava tohoto jména), který se ukázal být (spolu se svou malou skupinou přátel) nejmilejším charakterem filmu. Ale ano, i film samotný má svou atmosférou něco do sebe. ()

SamVimes

Dazed and Confused má vynikající soundtrack, ale jinak je to vlastně o ničem. Chápu že to byl přinejmenším do určité míry tvůrčí záměr, ale preferoval bych alespoň trochu výraznější příběh. ()

blackJag

Film, který se nesnaží nic řešit a jen si tak v klidu mapuje zážitky několika vybraných postaviček v poslední školní den jednoho roku. Žádné tragické zvraty, nikdo nezemře, nikdo náhle neprozří, žádná ideologická konfrontace, žádná zásadní katarze. Několik mladých herců, které dnes bereme za hvězdy a několik vtipných okamžiků. Stačí to na lepší 3*? Mně ano. 65% ()

liuk

Skvělý písničkový doprovod, výborně a reálně napsané postavy, v jejichž většině se buď uvidíte nebo poznáte své známé a kamarády, a perfektně zpracované jednodenní a zpravidla nedůležité minipříběhy, které jsou ale pro zúčastněné pravým opakem. Zkrátka a jednoduše dokonalý film se skvadrou dnes už hereckých hvězd, kteří chrlí jednu hlášku a myšlenku za druhou. Miluju ten film. ()

P1tr

Příjemné postavy, skvělá hudba, ale tím to bohužel končí. Ačkoliv se snímek soustředí na postavy a jednu chlastačku, i přes sympatické charaktery mi chyběl nějaký příběh, či zásadnější motivace postav. Dokonce i tyto atributy bych byl schopen oželet, kdyby snímek byl vtipnější. Takhle se jen nese v pohodovém a nevýrazném tempu, které zachraňují herci. Ale i oni mají problémy utáhnout prvních cca 40 minut, ve kterých se už tuplem nic neděje a divák čeká na party jako na spásu, která sice přijde, ale ne v takové míře, jak byste čekali. ()

Babous

Stejně jako 50. léta mají svoje American Graffitti, 70.léta mají tohle. Krásné zobrazení uvolněné dobové atmosféry, hodně trávy, alkoholu, lásky, zajímavé charaktery, maloměstské tradice. "Padesátá léta byla nuda, pak přišla rocková šedesátá a sedmdesátá? Stojej za houby." Z dnešního pohledu mají jak padesátá, tak sedmdesátá něco do sebe. Zajímalo by mě, jak na současnou dobu budeme vzpomínat za třicet let. ()

BluT

Na to, že to je o ničem se u toho vždy dobře bavim. Nejlepší jsou na tomhle asi ty songy. Děsně našláplej sountrack. ()

Devadesát Dva

Nejde jen o genius loci toho, co Linklater na plátně obvykle vytváří, ale i o dobře odposlouchané dialogy. I když se školy v US od našich liší a tím pádem jsme coby Evropani, připravení o IT faktor, jde to z toho pořád citít, spoustu společného, spousta detailů, malých dialogů. Velké + za casting a dlouho už jsem neslyšel tak přesné OST, pokud jde o feeling. Veškerá rebelie mládeže v US v polovině 70's, soustředěná na poslední den středoškoláků. Dlouhá doba. A chce to um, dát tohle dohromady, nehledě na to, co kritika tvrdí. Zpočátku jsem měl vážně skvělou náladu, ale jak ganja ustupovala a blížil se konec, já, narozdíl od hrdinů, vystřízlivěl. Je škoda, že jsem ten film viděl v momentě, kdy už je tohle pár let za mnou, kdy už se s ničím takovým nedokážu ztotožnit, kdy už jsem vnitřně mrtvý. Nevím proč, konec se mi nelíbil. A taky, když to člověk podrobí detailnějšímu pohledu, jsou tu filmy jako Zlaté časy na Ridgemont High, Americké graffiti nebo třeba Breakfast Club, které tuhle věc taky inspirovaly, než ji Linklater posunul zase dál a inspiroval tím zase např. American Pie. Právě proto se jeví jako záchrana, že se tenhle film z 90's odehrává v 70's a Linklater nám líčí skrz svoje alter-ego Mitche ne svůj poslední den střední, ale poslední den jeho prváku, kdy dostal výprask, ale i potkal lidi a získal zkušenosti. Linklater u mě definitivně i nadále jen a jen stoupá, ale ke konci jsem najednou spatřil jakousi nechuť, co tam většinu filmu nebyla. Možná víc moje vina, jak vina filmu. ()

noby

Každý je jednou mladý a jen se baví, a jednou dospěje a stane se zodpovědným. Nebo dospěje a přestane se svazovat zodpovědností a začne se bavit? | Kultovní americký kousek trochu ve stylu Amerického graffiti říznutého moderními teenage komediemi, poslední noc na střední, parádní hudba a tlupa zmateného mládí. | Škoda trochu dlouhého úvodu, než se člověk dostane do děje. ()

cab

Verim, ze film je pro Americany do jiste miry kultovni a srovnani s podobnym, ale starsim snimek Americke graffiti je opravnene, jen co do kvality a zabavy se priklanim spise k tomuto energickemu pohledu na posledni den stredni skoly konce 70. let. Napocital jsem na prstech jedne ruky prvni role budoucich vetsich ci mensich hvezd Hollywoodu. 75% ()

XdanteX

americké graffiti další generace....a zase ta fajná středoškolská nálada a vzpomínání s mrakem budoucnosti tam někde v pozadí....to můžu ()

J.F.B.

“If I ever start referring to these as the best years of my life — remind me to kill myself.” Další American Graffiti to není. Ačkoliv soundtrack je svou kvalitou plně srovnatelný – i když většina písní nepatří k něčemu, co bych normálně poslouchal. Ale třeba začnu. Největší problém je pro mne v postavách – nedokázal jsem se s nimi tak ztotožnit, jako s aktéry American Graffiti, většina mi nepřišla nijak zvlášť sympatická nebo zajímavá – samozřejmě mimo božského Matthewa McConaugheyho jako Woodersona a pak asi Sabriny (Christin Hinojosa). Ostatní mne často dost štvali, či mi přímo vadili a skoro vůbec mi na nich a jejich osudech nezáleželo. Také mám jistý (ovšem stále plně nepotvrzený) pocit, že Linklater poněkud podlehl idealizaci středoškolského vozového parku, kde je na můj vkus až moc blyštivých aut v perfektním stavu (i když některá jsou třeba skoro 20 let stará)... chtělo by to o něco víc ošklivých úsporných vozítek, různých Brouků, Fordů Pinto, Valiantů, Toyot atd. – i když podle pár dobových fotek to vážně mohlo na některých parkovištích takhle vypadat. Nejklišovitější hláška na závěr: “That’s what I love about these high school girls, man. I get older, they stay the same age.” (x) (x) [viděno 8.9.2020] ()

bo.rec odpad!

Komedie o šikaně a ničem jiným??? Jako vážně??? Sice vidět mladé obličeje známých herců a hereček, je pecka, ale je to sakra málo. ()

derryl

Zajímavě stylizovaný film a skvělá vzpomínka režiséra na mládí. Vřele doporučuji. Nic neřešte, jen nechte příběh / atmosféru působit. ()

zelvicka.

Tak si otevřete láhev něčeho, co se vám dobře pije, případně smotněte něco, co se vám dobře kouří, a vydejte se na cestu do 80. let. Nehledejte pointu, jen se tak nechte vozit autem, zatímco do sebe něco lejete, případně típejte nedopalky. Protože tenhle film, to je především plejáda herců "než byli slavní" (jedna hvězda pro Matthewa, jedna pro Millu), nadupanej soundtrack, párty a tráva. Na konci filmu 9/10 uživatelů doporučuje značku Visine. ()

Jennifer Lawrence: Víc než dokonalá žena

Jennifer Lawrence: Víc než dokonalá žena