S plukovníkem Serlingem se poprvé setkáváme v poušti Al Bathra, kde byl jedním z velících důstojníků americké armády během války v Perském zálivu. Ani ten nejlepší úmysl však nemusí být zárukou, že bude vydán ten správný rozkaz. Viditelnost je minimální a tank se pod jeho velením rozjíždí proti nepříteli. Radost ze zásahu se však brzy mění v hrůzu - Serling zjišťuje, že stříleli do vlastních řad a že tak poslal na smrt svého nejlepšího přítele kapitána Boyera.O pár měsíců později je ze Serlinga řadový úředník z oddělení pro odměňování statečných vojáků a před sebou má první "případ". Na Medaili za statečnost je totiž navržena pilotka Karen, která přišla o život během mise v Perském zálivu. Serling se tedy snaží zjistit všechny okolnosti její smrti, ale je zaskočen líčením bojových situací a rozporuplnými postoji jednotlivých členů posádky. Díky Karenině osudu tak odkrývá neznámé skutečnosti, má možnost porovnat své vlastní vzpomínky s obsahem velkých a zprofanovaných pojmů, vyrovnat se se svým svědomím a nalézt vlastní důstojnost... (TV Prima)

Thomm

Odvaha pod palbou mohla být o dvě třídy lepší, než jaká nakonec je, bohužel. Různé výpovědi a pohledy z jiných perspektiv nabízí skvělou zápletku, ale film toho vůbec nedokáže využít a Denzel Washington tak jen chodí od jednoho k druhému a zapisuje si něco do deníčku. Slabší tři hvězdičky. ()

Brejlil

Film není špatný, jako spíše překombinovaný. Ten nápad s různorodými výpověďmi sice není nejpůvodnější, ale kdo dneska zná Rašomón. Jenže je tu ještě příběh Nata Serlinga, jeho vlastní traumata z Iráku a to je problém... Ano, na konci se oba příběhy celkem nápaditě spojí, byť asi na pět vteřin, i tak jde o tříštění. Bojové scény nejsou úplně zvládnuté, ovšem film na nich tak jako tak nestojí. ()

Lukoye

Armádní vyšetřovatel sám bojující s vnitřním traumatem z války v zálivu vyšetřuje případ hrdiné kapitánky ambulantní helikoptéry zahynulé v boji a navržené na medaily cti. Během vyšetřování se musí dostat přes závoj neustále se proměňujících lživých výpovědí účastníků neštěstí. Na základě věrné rekostrukce bojové akce se postupně ukazuje pravdivý obraz, napínavě odkrývaný a až do poslední chvíle skrytý za plášťem strachu a zbabělosti. Do toho se vyrovnává, většinou pomocí chlastu, vyšetřovatel s vlastním pochybením v boji. Hluboce psychologický film, rozpracovávající svědomí a zbabělost za války. Silnější tři. ()

Adm.Nelson

Ja to vidím opačne ako wosho, toto je jedný film od Zwicka, na ktorý sa v budúcnosti určite druhý krát nepozriem. Zo začiatku sa na to ešte jakš takš dá pozerať, ale ten pocit nudy sa každou minútou začne pekne znásobovať. SPOILERY DO KONCA KOMENTARA: Nezmyselné konanie vojaka, ktorý to napálil do vlaku si vysvetľujem tým, že scenárista si povedal, že ho radšej narýchlo odprace preč, aby v príbehu nezavadzal, ved on nám to aj tak nepovie ako to s Ryanovou bolo, tak čo už s ním, a veď stránok už mám dosť, bude to treba nejak ukončiť, tak nám to Damon na druhý krát už všetko pekne pri riečke vysvetlí. Koniec neskutočne patetický, Denzel dostane metál, zasalutuje pred hrobom, prestane chlastať, slnko nám zasvieti, a všetko je tak ako má byť. Hurá, všetci sa tešíme a ja horko ťažko udeľujem 2 hviezdy. 3/10 ()

helloween93

Po všech stránkách průměrné válečné drama zaměřené na vyšetřování hrdinské akce navržené na medaili cti. Čím hlouběji Denzel Washington se svým vyšetřováním proniká do všech souvislostí případu, tím víc to celé smrdí. Z hvězdně nabitého snímku mohl Zwick vytěžit mnohem víc, než jen film, který zapadl už v době premiéry. Meg Ryan netradičně odskočila z romantických komedií do role vojandy. Příběhově o trochu zábavnější než podobný film Pár správných chlapů. 3* ()

Denny

V tomhle válečném filmu je asi největším překvapením obsazení expertky na romantiku Meg Ryanové do role důstojníka americké armády,která bohužel za ne zcela jasných okolností zemře. ()

levente

Příliš patetické, jedznačné, vycházející aktuálně z doby vlny genderingu. Koukat se na to dá, což o to, ale potěšení žádné. ()

GIK

Beru to jako PROTIVÁLEČNÝ film - a tak také přistupuji k hodnocení. Výborný výkon Washingtona, originální z pohledu několika vojáků vedené vyšetřování smrti mladé ženy vojačky v hodnosti kapitána a dobře natočené akční scény. Nevím, co je na tom misteriózní. Jedině snad alkoholové delirium plukovníka Serlinga. ()

rukay

Na můj vkus trochu moc rozvleklé dílko. Ostatně co od psychologického válečného dramatu očekávat. Emoce i napětí jsou na tom pravém místě, a zprvu ladí všechno dohromady docela dobře. Akční scény ale postrádají potřebnou syrovost a někdy kvůli tomu působí skoro komicky. Romantizovaná postava kapitánky, hraje Meg Ryan, tomu také nepřidá, takže někdy od poloviny se dobře nastartovaný koncept začne pomalu hroutit. Rodinná linka je pak už jen hřebíček do rakve. Celkově takový prázdný průměr, neurazí, ale nic co bych si pamatoval déle než pár dní. 3*** ()

tranquill

"Porodila jsem čtyřkilový dítě, debile, myslím, že to zvládnu!" Tohle válečné drama tvůrci zvládli průměrně, takže za 3 a účast Meg jsem zde nepochopil... ()

whisker

Ani ne moc válečný jako spíše vyšetřovatelský film válečných "zločinů" spáchané během války v Peském zálivu. Dějově sice zajímavé, ale strašně zdlouhavé. Hodně se to táhne a místy to dost nudí. Denzel Washington zahrál sice dobře, ale bylo z toho dost cítit takové to klasické USA vlastenectví, které mě osobně moc nevoní. Místy byly i akční scény, ty filmu docela pomohly. ()

waska

Zajímavé válečné drama s řadou hereckých hvězd. Bohužel postupem času nasazené tempo upadá až do laciného závěru. Napínavých míst je tam ale více než těch hluchých, proto dám silnější 3*. ()

danny_21

Meg Ryan a drsná marinačka, no nevím, nevím - tohle byl šlápanec vedle, na tohle nemá krasavice charisma ani obličejíček. Ještě že byl k dispozici Denzel, kterej by to v pohodě utáhnul sám a že Eddie přidal to co mu jde nejlíp, dobrou akci, jinak bych to přirovnal k dvoudílné epizodě JAGu nebo NCIS. Průměr jak vyšitej - 55 %. ()

papadoce

Zaujímavá dráma z vojenského prostredia, ktorá nech to bolo sebe viac na hrane, sa dokázala vyhnúť prehnanému americkému patriotizmu a v zásade na konci dokázala povedať áno, aj americký vojaci robia neodpustiteľné činy a chyby. Za zmienku stojí určite Matt Damon, ktorý kvôli roly feťáka pod vplyvom udalostí, musel schudnúť mrte kíl a vyzeral ozaj brutálne. Mňa bavil aj Lou Diamond Phillpis, ktorému čas od času počas kariéry padla lepšia rola, hoc väčšinou brázdi vody béčkových až céčkových filmových oceánov. A samozrejme Denzel, štandardne charizmatický a skvelý. Zato Meg Ryan, je jedným zo "siedmych" divov hollyúdu. V podstate hrozne škaredá žena s noštekom, očami a ústami naplácanými na malom kúsočku tváre a vačkami pod očami do ktorých by sa schoval klokan dokázala oblbnúť na celé roky dovolím si povedať, že nielen mužské osadenstvo sveta, iba svojou rozkošnou strapatou hrivou nech už bola v akejkoľvek farbe. Hrať ale nevie to je fakt. Prevažnú väčšinu času som bol dosť skalopevne presvedčený o troch zaslúžených hviezdach, no zmena vlakového grafikonu na základe podnetu diamantového Lua ma nasmerovala k poctivým štyrom. Dobrý film. ()

Brooks

Tak trochu obyčajná (formálne i obsahovo), rozvláčna dráma o hrôzach vojny a ich vplyve na mentalitu vojakov. Scenár nejde príliš do hĺbky a okrem flashbackovej skladby toho veľa neponúka. Po hodine rozprávania už pôsobí repetetívne. Washington tradične dobrý, ale proti typu obsadená Ryan tu nedostala príliš priestoru. 3* ()

subic

Velmi dobrý film, byť jde z velké části o oslavu jinak jistě "dokonalé" americké armády. 2 momenty, 2 události ve válce v zálivu se navzájem propletou do života plukovníka Serlinga (Denzel Washington) i s ohledem na jeho sklony k alkoholu. Výtka snad jen k hereckému obsazení, vyzáblý feťák Matt Damon a kapitánka v zeleném, atypicky neromantická Meg Ryan. ()

johnsnow

Zwick nesklame. Išiel som do tohto filmu s očakávaním skvelej akčnej a dojemnej pecky a to som aj dostal. Skvelý obraz toho ako US army zatajuje informácie o padlých a rôzne iné veci. Naozaj prekvapivé zvraty a veľmi dojemné zakončenie. 5* a nechápem tak nízke hodnotenie. Červené čísla si to zaslúži. ()

helrohir

Tak z tohto filmu som mal dosť zvláštne a zmiešané pocity. Pôvodne som (aj vzhľadom k menu režiséra) očakával nejaký klasický vojnový akčný nášup. Po tejto stránke ma však film viac menej sklamal. Jednak všetky akčné scény vyznejú pomerne skromne, a aj po stránke nápaditosti im chýba nejaký náboj. Paradoxne ma však film veľmi zaujal v rámci tej vyšetrovacej dejovej linky, kde nie je núdza o napätie ani dejové zvraty. Film sa honosí aj výbornými hereckými výkonmi (hlavne Denzel, ale aj mladý Matt Damon), a taktiež je sympatické, že nejde o oslavný film US army, ale skôr vsádza na ľudskosť, emócie a charakterové vlastnosti. 70%. ()

PlayEasy

No, tak po delší době jsme dali nový film z "devadesátek", se kterým jsme fakt spokojeni! Velmi dobří herci v pozadí výborného příběhu z války v Zálivu. Má to své grády, vypjaté scény, ani na chvilku to nenudí a James Horner byl prostě vždy naprostý genius - takže my hlásíme velkou spokojenost! 75% ()