Jak si nevzít princeznu

(TV film)
  • Slovensko Ako si nezobrať princeznú (více)
TV spot

Velká výpravná pohádka scenáristy Petra Hudského a režiséra Karla Janáka začíná ve chvíli, kdy na zámek přicházejí tři sudičky, aby předpověděly osud malému princi Leopoldovi. Cestou se zastaví u velitele stráží, kterému se také právě narodil syn. Jeho předpověď příliš slavná není. Z Hynka má být nešika, který bude myslet hlavně na jídlo. Malému Leopoldovi sudičky věští, že si vezme za ženu dceru sousedního krále. Princ a princezna se ale jako děti od prvního okamžiku nesnášejí, jenže rodiče trvají na vyplnění věštby. V den svého sňatku Leopold a Josefína objeví cestu, jak jej překazit. Ukradnou sudičkám kouzelné hodinky a s jejich pomocí se vrátí do doby princova narození, aby zabránili sudičkám pronést věštbu. To se jim sice podaří, jenže po svém návratu zjistí, co tím všechno způsobili nejen sobě, ale hlavně celému království. (Česká televize)

maoc

Při první projekci jsem byl asi přejezen a ovíněn ryzlinkem. Nyní, po roce, musím s hodnocením razantně dolů z hrušky. Je to natahované, nelogické, nevěrohodné, plné pitvořících se herců s otřesně napsanými dialogy. A dabing obou královen je strašný. Ta německá matrona zní jak z osmdesátkové pornokazety. Fuj. *** Předchozí koment nechávám z piety, abych si připomněl, jak vypadá zaslepenost. ***  Zdráhám se být příliš optimistický... že by se blýskalo na lepší časy? Jak si nevzít princeznu není žádné veledílo, ale není to propadák. Ano, přerod antipatie v lásku se na tak malém prostoru, který se notabene nemohl věnovat jen ústřední dvojici, nemohl povést na výbornou, ale jakž takž to sflikovali. Otravné sudičky naštěstí neměly příliš prostoru, nejvíce mne tedy iritovali jako obvykle neschopní strážci, ještě neschopnější zbojníci, fušersky odbyté hlasové postprodukce (děsivá královna) a smrkové šišky na dubu. Vlastně se mi to docela líbilo, a řekl bych, že jde v určitých ohledech o nejlepší Janákovu pohádku. Ale prostor pro zlepšení je. A velký. Začal bych princeznou. Anna Fialová hraje pěkně a pěkně i vypadá (můj vkus), ale opravdu působí jako Adamczykova starší sestra, jak tu někdo trefně poznamenal. Bije to do očí. ()

Pete odpad!

Chtěl jsem být shovívavý jako děti, a dát alespoň hvězdičku, má to slušnou výpravu (Pernštejn). Jenže je to prostě totálně domotaný, scénář dosahuje místy až nebeských výšin demence, bohužel aniž by to bylo vtipné. Ne, kde nic není, ani smrt nebere. ()

ostravak30

Tak to už máme druhou pohádku o cestování v čase. Princezna zakletá v čase, ale byla přeci jen trochu jiná pohádka. Takže co letos? Jsou tu princ a princezna, kteří odmítají dohodnutý sňatek, jak originální. Co ale originální je způsob, jak to ti dva chtějí vyřešit. Létají časem sem a tam. Souhlasím s Radek99, že taková pohádka opět není zcela pro děti, které vůbec nepochopí, co se děje. To ale tvůrcům nevadí. Poslední trend každoroční pohádky je být trochu modernější a přiblížit se současnému dítěti a taky pokud možno starším, aby pohádka vůbec měla šanci uspět vedle moderních SpongeBob apod. Podle toho také vypadají dialogy. Když srovnáte rozhovory mezi postavami ve starších pohádkách a nyní, máte pocit, jako by se dnes bavili postavy někde na sídlišti u klepáče. Kromě toho, že mě zaujalo ksichtění Anny Fialové, která z mála vytěžila maximum, už toho moc zapamatování hodného není. Jen to prostě jen další pohádka, která není a nebude vyložený propadák, ale za rok, za dva divák nebude vědět... To je právě problémem všech pohádek posledních let. Že se zhruba jednou za 10 let objeví sem tam dobrá pohádka (Anděl Páně, Lotrando a Zubejda apod.), ale zbytek vypadne z paměti prakticky okamžitě. To ale Čt nevadí a tak směle utrácí divákovy peníze dál. Co na tom, že ty pohádky ani nestíhají reprízovat a je jich už tolik, že v lidských silách ani není je všechny vidět. Co na tom, že náměty docházejí a je to vidět, přičemž ani geniální autor pohádek by po tolika letech už nenapsal čistě originální pohádku. A jak dlouho bude tato nesmyslná tradice (každý Štědrý večer nová pohádka) pokračovat? Neumím si představit, že za 50 let se bude Česká televize zuby nehty držet staré tradice. Ale když to platí koncesionářský poplatník, tak proč by to někomu mělo vadit? Vždyť archiv to snese. ()

Kimkong

Ten závěr byl špatný. Hlavní hrdinové v pasti a padouch jim jen tak vydá přístroj na cestování časem aby mohla pohádka dobře dopadnout. ()

MartinTerran

Nevím, nevím, ale nějak mi to nesedlo. Cestování v čase proč ne, ale zde se to nepovedlo. Adamczyk mi do role vůbec neseděl jako princ. Hodnocení: 53/100. ()

dragonian

na ceske pomery obstojna rozpravka..klobuk dolu.../ mohli tam byt dlhsie zabery, vadil mi trosku strih v niektorych scenach/ ale fakt super kostymi.. ()

unrocker

Tato Janakova pohádka měla nápad, humor a solidní příběh a při vánočním večeru člověk více nepotřebuje. Celkově velmi pěkné ()

hrumsrt

Ach jo Janáku Janáku, ty nezklameš! To nemáme v Česku svoje herce a musíme to za každou cenu handlovat na Slovensku, ba i v Německu! Úvodem to nevypadá vůbec zle, ale ve snaze přijít s něčím kreativním a novým se to celé tak nestydatě překombinovalo, že to ztratilo moji pozornost.. Dějově mimořádně nepoutavé a již tradičně humorné pasáže jsou toporně vtloukány a trpí na tom jen děj... 35% ()

pryskuda

Pohádky bývají obvykle pro děti. A dítě chce jednoduchý příběh. Tohle bylo tak zamotané a překombinované že zřejmě dětský divák v půlce usnul. Zlatá Popelka. ()

ZHODNOTITEL

Karel Janák nezklamal. Pohádka velmi potěšila. Je to sice možná o trochu víc romantická komedie než běžná pohádka, ale proč ne. Nádherný hudební doprovod, ta melodie mi teď pořad hraje v hlavě. Krásné obsazení, pěkné kostýmy, hezké lokality a pěkné obrázky. Takhle, kdyby vypadala běžně televizní práce, tak je to prakticky top. ()

Slezan123

No, těšil jsme se a zároveň se bál. Jsem trošku zklamaný. Pohádky Princezna a půl království a O vánoční hvězdě, se mi líbily daleko víc. Malé děti tuto pohádku těžko pochopí. I mně dělalo problém pochopit děj, možná ho pořád úplně nechápu. Ale abych nekritizoval, hudba dobrá, kamera taktéž. Prostředí bylo neokoukané, triky mi nijak nevadily, herecké výkony taky ucházející. Suma sumárum průměr. 55%, *** Karel Janák neurazí, ani nenadchne. Určitě se, ale budu těšit na příští rok. ()

caMen odpad!

Back to the future bylo lepší. Nevím, jak tohle mají pochopit děti, když jsem se v polovině ztratil i já :) Nelogičnostma a časoprostorovýma paradoxama se to jen hemží. Jednou se sídlu říká hrad, jindy zase zámek. Poflakující se sudičky nepřináší do děje zhola nic. Do hradní stráže jsou rekrutovaní jen jedinci 60+ s nízkým IQ. O gendrových stereotypech nemluvě. "Oceňovaný" režisér? Smutek. ()

Prubner

Popravdě, na pohádku jsem se díval kvůli Aničce Fialové a té to tady opravdu moc slušelo (škoda, že musela nosit ten neforemný kostým). Jinak nejslabší složkou filmu je tradičně scénář. Z cestování časem a časových paradoxů šlo vytěžit mnohem víc (a nelogičností mohlo být míň). A sbližování prince a princezny tu není vykresleno dostatečně přesvědčivě, scenárista mu nevěnuje dostatek prostoru a místo toho se zabývá podružnostmi. Záporem je i nepodařený dabing německé herečky (zvukařovi by měli snížit plat). A proč nebyli potrestáni záporáci ? To je v pohádce dost podstatná chyba. Ale jinak se na pohádku dá dívat bez problémů, díky dobré režii, hereckým výkonům většiny zúčastněných a humoru (i když i toho mohlo být více). Suma sumárum: lepší než jsem čekal. Jen se obávám, že malé děti ty časové paradoxy vůbec nepoberou. ()

hwnd

A mě to docela potěšilo, asi že už jsem viděl hloupější pohádky. Sice to říznutí pohádky scifkou mělo svoje mouchy, stejně tak výsledek byl jasný taky od začátku. Ale bylo to skvěle obsazené, nekřečovité a plné humoru, který to často zachraňoval. A hvězdičku přihazuju za Děrgela, tohle mu velice přirozeně sedlo. ()

Stepka.T

A mně to přišlo dobrý! Sudičky taky v pohodě a bylo to napínavý. Pro děti to mohlo být asi trochu matoucí, ale to mi vadit nemusí. ()

infernet

Jak přijde, tak vyšumí. Za dvacet minut se všechno tak překombinovalo, že jsem absolutně neudržel pozornost. Jak si s tímhle gulášem poradí děti... Nejlepší postava je paradoxně ta vedlejší - velitel stráže, který se prostě jen odmítl smířit s faktem, že jeho syn je debil (díky sudičkám). ()

natalanka

no... no... mohlo být hůř, ale hlavně mohlo být líp. Škoda. Co mi utkvělo v paměti, byl Patrik Děrgel... ten prostě neměl chybu, jen ten zbytek... no.... kapečke to drhlo, no... :-) ()