Reklama

Reklama

JFK návrat: Za zrcadlem

  • USA JFK Revisited: Through the Looking Glass (více)
Trailer 2
USA, 2021, 118 min

Režie:

Oliver Stone

Scénář:

James DiEugenio

Hudba:

Jeff Beal

Hrají:

Oliver Stone (průvodce), Whoopi Goldberg (vypravěč), Donald Sutherland (vypravěč), John F. Kennedy (a.z.), Walter Cronkite (a.z.) (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Třicet let po svém filmu JFK bere režisér Oliver Stone diváky na cestu po nedávno odtajněných důkazech o atentátu na prezidenta Kennedyho – nejzávažnější americké záhadné vraždě dvacátého století. Stone předkládá společně s oscarovými vypravěči Whoopi Goldbergovou a Donaldem Sutherlandem a s vynikajícím týmem lékařských a balistických expertů, historiků a svědků přesvědčivé důkazy o tom, že v případě Kennedyho se z „konspirační teorie“ stala „konspirační skutečnost“. (Film Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (24)

radektejkal 

všechny recenze uživatele

"Za zrcadlem" je něco jiného než "skrz zrcadlo" - a máme tu hned první rozpor. Stoneova studie - Oliver Stone má bezesporu USA rád, jen by tuto zemi chtěl trochu pravdivější - je rozporů plná. Verzi o atentátníkovi, který zastřelil nejmocnějšího prezidenta proto, že ho neměl rád, jsem nevěři ani jako jedenáctiletý kluk: teorii vraha, který neměl rád JFK, který je zabit vrahem, který zase neměl rád jeho atd. (a stejné je to i s fakty, jeden popírá druhý). Všichni jsme ale tehdy měli pocit, že se něco mění, a ne k dobrému. Stone dokládá, že každé faktum, předložené Warrenovou komisí, je sporné. Pravdu se nedozvíme pravděpodobně nikdy. Ale k čemu by nám také v tomto světě byla? Stejně už s ní nedovedeme zacházet. - Nejspíš ji má Pepa Nos, když zpívá: Já jsem agent CIA, jsem nebezpečněj a jsem zlej. Tomu se dá věřit. ()

neoBlast 

všechny recenze uživatele

Takové malé shrnutí nových teorií, které vznikly v přibližně posledních 20 letech. Ale pro koho Oliver Stone tohle sestrojil? Nadšenci do JFK konspirací všechno toto jistě vědí, pro běžného diváka jako jsem já, které spíše přilákalo jméno Olivera Stonea, jsou teorie předkládané příliš technické a únavné. Z dokumentárního hlediska mi přišel film velmi nekonsistentní, několik průvodců, vypravěčů, kteří se mění. Nějaké rozhovory vede Stone, některé ne. Nudná vizuální stránka. Mně osobně to přišlo rušivé a bohužel forma zůstává velmi pozadu za přehuštěným obsahem.   40% ()

Reklama

HellFire 

všechny recenze uživatele

Pro Olivera Stonea je vražda Kennedyho očividně srdcovou záležitostí. V tomto dokumentu nám představuje nové důkazy a svědectví (nechápu, proč někteří uživatelé věří, že se nedozvíme žádné zásadní nové informace... očividně při sledování křoupali popcorn a nevědnovali pozornost), která byla odtajněna a zpřístupněna veřejnosti. Každý rozumně uvažující člověk musí usoudit, že vláda celou věc ututlala a zveřejnila svoji verzi, kterou pak lidi zblajzli i s navijákem (co taky čekat od komise plné starých páprdů, kteří si musí udržet svou image a mají konexe na všechny agentury a můžou jednoduše donutit každého, aby řekl, co si přejí, viz doktor). Třeba se někdo za pár let odváží posvítit si na 9/11, protože tam to samozřejmě taky neproběhlo tak, jak to americká vláda prezentuje. Pochopitelně, že to v obou případech byla inside job. S velkou mocí přichází ještě větší touha po moci. ()

Triple H 

všechny recenze uživatele

Stone si nedá pokoj. JFK s Costnerom je zrejme jeho životný režijný výkon a dá sa s trochou nadsázky povedať, že film je na poli konšpiračných teórií vyslovene kultúrny míľnik, ktorý ovplyvnil aj kolektívny sociálny status quo a pomohol udomácniť (minimálne v mysliach mnohých Američanov) kolektívne presvedčenie, že všade naokolo je len lož, manipulácia s verejnu mienkou, záhadné, záludné a omnipotentné lobbystické skupiny ovládajúce dianie vo svete ako Blofeld. A nieže by politici neklamali, lobbysti nelobovali a pod., ale ako to bolo presne vtedy pred tými skoro už 60-timi rokmi? Tento dokument nemá nejaký konkrétny a prehľadný rámec čo chce vlastne povedať, nespája nové či existujúce zistenia do celistvého obrazu, po uzretí ktorého si človek buchne do stola a povie "krupica turci, a predsa nás ťahajú za nos!". Stone chŕli jednu informáciu za druhou, bez ladu a skladu, niečo sme už od neho počuli (single bullet theory), niečo človek môže považovať aj za zaujímavé (Thomas Valle a jeho paralely s Oswaldom), ale keďže Stone zjavne sleduje cieľ týmto všetkým stoj čo stoj dokázať, že o konšpiráciu išlo, je ťažké hodnotiť či fakty neintepretuje účelovo a či si nevyťahuje z tej hory informácií, výpovedí, znaleckých posudkov a pod. len čriepky a kúsky, ktoré zapadajú do ním želaného výsledku (čo minimálne pri filme z r. 1991 robil). A ak by divák mal záujem o skutočne objektívny záver, potrebuje si zobrať k dokumentu notes, robiť si poznámky a pracne si každé tvrdenie overiť a porovnať si ho so všetkými ostatnými vlastným pátraním a šetrením, lebo na Stonea sa 100 percentne spoľahnúť asi nedá. O Kennedyho vražde sa už popísalo toľko kníh (často sa už na niekoľko sto stranách zameriavajúcich len na niektorý detail celého incidentu), natočilo toľko dokumentov, filmov a jeho vražda sa rozanalyzovala horom spodom toľkokrát a na toľkých weboch, že dnes už sa zrozumiteľne dešifrovať čo ako presne bolo a čo bola konšpirácia, čo ľudské pochybenie, čo len chaos, atď. pomaly ani nedá. Boli 3 výstrely? Bol jeden spredu? Bola posledná rana spredu alebo zozadu? Boli to Kubánci, CIA, a ak áno, ako presne a kedy sa kto s kým dohodol? Bola to mafia ako odplata za to, že Kennedy bol po zvolení "málo vďačný"? Jednoducho človek, ktorý si dokument pustí buď už verí, že to bola celé konšpirácia, alebo tomu neverí, prípadne má o tej či onej verzii pochybnosti. Ak verí, dokument ho utvrdí v jeho pravde, ak neverí, ťažko ho táto nálož motaníc presvedčí o opaku a ak má pochybnosti, aj tak v ňom zostanú. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Sice bez zásadních nových informací, ale koho tohle téma baví, máte tu pořádný repeté všech možných podezřelostí a nesrovnalostí kolem atentátu a vyšetřování. Pochybná "magická" střela, sporné fotografie z autopsie, šachování s důkazy, CIA a mlžení o Oswaldovi, a to včetně širších souvislostí se zátokou Sviní, operací Northwoods, politikou míru a občanských práv. Co by, kdyby… Bylo by fajn dozvědět se někdy pravdu, ale upřímně si nemyslím, zůstaneme hezky u konspirací :) ()

Galerie (17)

Reklama

Reklama