Nebezpečný zločinec si roky trávené vo väzení kráti plánovaním pomsty. Muž, ktorý ho usvedčil sa má na čo tešiť... Po rokoch opúšťa známy trestanec Max Cady (Robert Mitchum) brány väznice. V súdnej budove navštevuje advokáta Sama Bowdena (Gregory Peck), zodpovedného za jeho zatknutie. Naznačí mu, že ani po tak dlhom čase nezabudol, čo mu spôsobil... V ten istý deň Sam odchádza so svojou rodinou do kolkárne a opäť tu zbadá Maxa Cadyho. Ten k nemu drzo pristúpi a oznámi mu, že chcel len spoznať jeho manželku a dcérku... Sam dostane strach. Okamžite sa kontaktuje na svojho vplyvného priateľa, šéfujúceho polícii a priznáva sa mu so svojimi obavami. Komisár Dutton (Martin Balsam) sa snaží proti zločincovi nájsť akékoľvek drobnosti, aby ho mohol z mesta vyhodiť. Nie je to však jednoduché. Cadyho zatknú za tuláctvo, ale on sa preukazuje dostatočnou finančnou čiastkou na svojom účte, a tak sú nútení prepustiť ho. Psa Bowdenovcov niekto otrávi. Sam je presvedčený, že ho nemohol zabiť nikto iný ako Cady. Nakoniec sa otvorene prizná so svojimi obavami svojim blízkym. Vyľakaná manželka (Polly Bergenová) navrhuje, aby na nejaký čas opustili mesto. Cady si najíma advokáta Graftona, známeho odporcu polície. Ten žiada komisára o ukončenie perzekúcie. Jeho klient je pod neustálym psychickým tlakom pre opakované zatýkanie a podozrievanie z trestných činov, ktoré nespáchal. Poškodzujú mu tým i dobré meno. Dutton navrhuje Samovi zvoliť celkom iný postup. Dáva mu kontakt na známe súkromné očko Charlesa Sierversa (Telly Savalas) a ten snáď na Cadyho niečo nájde. Zločinec sa tiež rozhodne pritvrdiť... Samovým najcitlivejším miestom je jeho jediná dcéra Nancy (Lori Martinová). Počká si ju pred školou... (oficiální text distributora)

Topco

Živočíšny Mitchum terorizuje slušňáckeho Pecka, ktorému pomaly, ale iste dochádza trpezlivosť. A mňa to bavilo. Režijne síce nijako nápadité, ale herci a Hermannova hudba z toho robia klasiku! ()

zette

Ten zaver me zklamal. Ale jinak dobre natoceny thriller s vybornym zaporakem v podani Roberta Mitchuma. Vice nez o scenar jde o napeti a dobrou atmosferu. ()

PanZahadnyCZ

Scorsesova inspirace je jasná. Použil většinu scén - výhružky u auta, otrávení psa, ublížení ženě, se kterou Max Cady flirtoval, nepovedenou nájemnou vraždu, ... dokonce i geniální hudbu od Herrmana ponechal (ta byla pro mě asi důvod, proč okusit i tuto verzi, dlouho mi totiž utkvěla v hlavě). Těžko říct, která verze je lepší, asi to má každý jinak. Bez této původní by nejspíš nevznikla ta novější, kterou všichni považujeme za klasiku, ale na druhou stranu nebýt té novější, která ušlapala tuto někam do neznáma, tak bychom klasikou ,,Mys hrůzy" možná označovali tento film. Co se týče atmosféry, tak ta zde byla na dobu vzniku opravdu thrillerová, ale s tou, jakou vytvořil Scorsese, se nemůže srovnávat. Herecké výkony výborné, jsem rád, že jsem viděl Mitchuma jako záporáka, nedokážu posoudit, zda to zahrál lépe než De Niro, protože každý z nich má trochu jiné podání postavy Maxe Cadyho, takže tohle opravdu nerozlousknu. Jako celek bych to definoval jako thriller s jednoduchým námětem (leč fungujícím) z dob, kdy měl Telly Savalas ještě vlasy. Velký zážitek, ale verze z roku 1991 se mi přece jen líbila trochu víc. ()

majo25

Mys hrôzy prekvapilo. Aj keď sa tam vyskytuje nemálo logických chýb, z ktorých viaceré by som pripísal dobe vzniku, tak v iných, ako je budovanie napätia či nádych sexuálnej vášne a pedofílie, ide o nadčasový triler, ktorého znaky vidno aj vo filmoch o niekoľko desaťročí mladších. Klobúk dolu pred charizmatickým Mitchumom, z ktorého išiel rešpekt. Sranda zazrieť uhľadeného Savalasa, ešte k tomu s vlasmi. Záver v tme zasa napätý a s hutnou atmosférou. V súčasnosti nič výnimočne, ale na 60. roky vysoký nadpriemer. ()

charge

Musim konstatovat, že remake s Nickem Nolte a Robertem de Niro se povedl daleko víc. Zde se hlavní hrdina tváří až moc vážně a před jeho soupeřem nemá téměř žádnej respekt, Nolte přece jenom vyzní jako flegmatickej právník, kterej svoje případy chce mít, bez řádnýho prošetření okolností, co nejrychlejc za sebou, ať už dopadnou jakkoliv. 50% ()

bartias

Stylový thriller s charismatickým Gregorym Peckem a živelným Robertem Mitchumem pochází z doby, kdy se v Hollywoodu nenosilo přímo ukazovat násilí na plátně. Pro dnešní dobou otrlého diváka už je nezvyklé domýšlet si leccos při pohledu na panicky rozšířené zorničky. Napětí se přesto dá krájet. Bernard Herrman ho po Psychu navíc přiostřil dalším nezapomenutelným drásavým hudebním motivem. ()

Brain-D

Naprosto poctivý Thriller a asi nejelpší téma typu Thriller "Mys hrůzy". Samozřejmě, že Scorceseho verze byla lepší. Dal jí barvu, výborného vymakaného De Nira a parádní režie. Tu je snímek trochu starší, ale ti herci jsou geniální. Gregory Peck a hl. Robert Mitchum, který podal postavu "Max Cady" i děsivěji jak zmíňovaný De Niro. ()

jitrnic

Mě se Robert Mitchum líbil jako Max Cady o dost víc než De Niro, zbylé osazenstvo je ale v remaku kvalitnější, hlavně Gregory Peckovi jsem jeho postavu moc nevěřil. ()

JohnSmith

Další právník Gregory Pecka, který je opět skvělý, zvlášť když stoupá napětí. Trochu mě zaskočil Savalas s vlasama a jako největší průšvih považuju obsazení Mitchuma. Ta záporná role mu naprosto nesedí. ()

vitekpe

"I wouldn't expect you to understand this, but it's a great comfort for a girl to know she could not possibly sink any lower." rika Barrie Chase... Bezvadny thriller se zaporakem Mitchumem a kladasem Peckem (dceru hraje Lori Martin). 4+ ()

Han22

První thriler a film roku 1962. A jak píše Enšpígl - čajíček ke snídani, nic víc. Není fér srovnávat s remakem, ale prostě mi to nedá, remake měl grády, koule, nejednoznačné postavy. Tady máme právníka, jehož rodinu ohrožuje propuštěný vězeń. Je to černobílé obrazem i zpracováním dobro vs. zlo. Jsou tu slušné, ale nijak extra herecké výkony Pecka a Mitchuma. Výborný finální souboj ve vodě a perverzní choutky zlosyna na hrdinovu mladičkou dceru. JInak je tu rutina bez většího vzruchu, těžko říct zda za to může rok vzniku, nebo Thompson, který co se týče thrilerů byl vždy spíše rutinér. PS: Ve vedlejší roli začínající Telly Savalas, který v roce 1962 měl ještě vlasy! Nikdy jsem ho s nimi neviděl :) ()

F.W.Colqhoun

Music by Bernard Herrmann. Na jedné straně poctivý advokát Gregory Peck, otec rodiny a vážený občan, na straně druhé zákeřný recidivista a více méně terminátor Robert Mitchum. Jsou ale karty rozdané skutečně tak jasně? Existují legální způsoby, jak přesvědčit pana Cadyho, že tohle město nestojí za nic. Napětí je po letech skoro pryč resp. nemůže se nejspíš rovnat Scorseseho reinterpretaci, kterou jsem neviděl, ale otázky zůstávají. S ohledem na nepřeložitelnost kulturního kontextu nelze s určitostí odhadnout, zda je okázale líčený klientelismus ve vztahu hlavního hrdiny a výkonné moci, reprezentované šerifem s tváří Martina Balsama líčen jako patologie či běžná a žádoucí norma. Spíš to druhé. Že by fuj? Důležité je nepřeslechnout, co dělal hlavní anti-hrdina Max Cady plných osm let ve vězení: studoval právo. Právníky jsou tudíž on i jednorozměrný, spravedlivě rozhořčený Sam Bowden a oba reprezentují způsob, jak se s právem dá zacházet a zachází. Film je tím, že klade otázky po morálních základech práva téměř archaický. Jeho středostavovsky idealistický patos by ale slušel spíš té praxi, z níž se již nejspíš zcela vypařil. Jaká chyba, naučit ženy hodiny. Vždycky to použijí proti vám. ()

derryl

Nepřekonatelný Bernard Herrmann udělal z filmu díky své hudbě mistrovské dílo, bez něj by to by hodně průměrný thriller. Proto se nedivím Martinu Scorsesemu, že roku 1991 natočil remake, slušelo by se napsat nový film a využil i hudbu skladatele Herrmana. Poklonu musím složit z hereckého obsazení Gregory Peckovi, zvládl svoji postavu krásně vykreslit a strach a úzkost o rodinu mu člověk věří. Nevím, jak mám hodnotit hlavního záporáka Roberta Mitchuma, postava nesympatická, herecký projev neurvalý a hraničící z přehráváním, ale do celkové koncepce filmu zapadl. Filmy z 60. let se mi líbí, toto dílo se k zástupu amerických filmů, co se mi líbí, může přidat, ale nevím, zda nebude hluboko na konci tohoto seznamu. ()

Martin_W

Skvostný film od začátku až po závěrečné titulky. V polovině začala ta pravá atmosféra, na kterou jsem čekal celý film a pak už to jelo. Původně jsem měl vidět Cape Fear z roku 1991, ale že jsem viděl ten starší mi vůbec nevadilo. Skvělí herci, výborný film, geniální všechno. Musím vidět znova! A to brzy. Samozřejmě i s remeakem. 95% ()

Mikino00

I přes skvělé herecké výkony, to bylo velice průhledné a ke konci až otravné. Je mi jen líto toho, že Mitchum hraje samé záporné role a lidi ho tehdy asi neměli moc v lásce. Lepší než remake, sympatičtější a uvěřitelnější. ()

Mys hrůzy dostane seriálovou verzi

Mys hrůzy dostane seriálovou verzi

24.11.2023

V roce 1962 vznikl dnes již klasický americký thriller Mys hrůzy podle předlohy „The Executioners“ spisovatele Johna D. MacDonalda z roku 1957 (u nás vydané pod titulem „Mys strachu“). V příběhu o… (více)