Na konci 18. století mladý newyorský konstábl Ichabod Crane trvá na důkladném vyšetřování zločinů a sám vymýšlí nové postupy. To se příliš nelíbí jeho nadřízeným a soudcům, proto se ho rozhodnou elegantně zbavit. Je poslán do vesnice Ospalá díra, kde došlo k sérii vražd. Údajně zde řádí bezhlavý hesenský jezdec, který svým obětem stíná hlavy, které si pak bere s sebou. Byl zde před dvaceti lety zabit a teď se prý mstí, protože hledá svou hlavu. Crane je racionální mladý muž, který na takové pověry rozhodně nevěří. Nestačí se ani ubytovat, když dojde k další vraždě. Syn zavražděného muže mu nabídne své služby a přes počáteční odmítnutí Crane nakonec souhlasí. Konstáblovi se snaží pomoci také krásná dcera místního boháče Katrina Van Tasselová, do níž se Crane zamiloval. Pomalu, ale jistě si Crane začíná dávat dohromady skládačku událostí a zjišťuje, že všichni mrtví měli nějaké společné tajemství… (TV Prima)

showxman

Precizní výprava, mysteriózní lehce mrazivá atmosféra a skvělý Johnny Depp jsou největší trumfy tohoto filmu a důvody proč si díru pustit. Po druhém shlédnutí z 5/5 -> 4/5. ()

Castorr

Skvělá ponurá atmosféra Tima Burtona s ,,jeho´´ hercem číslo 1 Jonnem Deppem, který je jako vždy nezapomenutelný. K tomu ještě bezhlavý jezdec a výjde pěkný filmek se 4*. ()

Revolver

Burton je vyzuální mág, ovšem zde vyniknou i jeho režisérské kvality. Ospalá díra je po Ed Woodovi nejlepší Burtonův kousek. ()

xmozek

Horor se zajímavou zápletkou, zajímavým rozuzlením, a s ještě zajímavější režií a hereckými výkony. Johny Depp výborně odlehčuje atmosféru. Film je dokonale vyvážený. není založen jen na leknutí či strachu. Právě Johny Depp tomu dodává lehký komediální nádech. A režie Tima Burtona? Prostě klasa. Spojení Depp Burton vžýdy přinese úrodné ovoce. ()

dopita

Kostýmy, výprava, dekorace, hudba, rekvizity a já nevim co ještě jsou naprosto dokonalý. Jenom je škoda, že se Burtonovi nepodařilo udžet tempo vyprávění. Zkrátka forma vítězí nad obsahem, ale ta forma je parádní!! ()

Nons3nse

Milujem legendy a povesti. A práve to ma priviedlo k tomuto filmu.Príbeh o Sleepy Hollow som počul najmenej 5 krát, ale film som nikdy nevidel. Už od samého začiatku ma tento film dostal. Skvelá tmává atmosféra ktorá tomuto filmu nádherne sedí. Príde mi to skoro ako rozprávka pre dospelých z nádychom hororu. Legenda o bezhlavom jazdcovi, ktorý vychádza zo svojho hrobu, aby našiel svoju hlavu.Kto sa mu postavý do cesty, tomu odsekne hlavu. K tomu ešte skvelý herec Johnny Depp, ktorému dokonale sedí rola novodobého vyšetkovatela vrážd. Sleepy Hollow je určite skvelý film, a každému priaznivcovy tohto žánru ho odporúčam. /90 %/ ()

Merkin

Taková krvavá pohádka. Ačkoliv mám Johnyho i Burtona opravdu ráda, tak Ospalá díra mě poněkud zklamala. Napřed jsem poněkud naivně čekala, že nepůjde o žádné čáry. Pak jsem alepsoň doufala, že se vše nezvrhne v hloupost, v níž jde jen o proudy krve řinoucí se ze všech hlav ve vesnici. Ale bohužel přesně tak Sleepy Hollow působí. Žádné zázračné dějové zvraty, je průhledná až do morku kostí a svéhlavý rytíř zkrátka jen mlátí všechny kolem sebe. Dvě hvězdy jen za nadčasové konstáblovy nástroje a to, že jsem se(nečekaně) smíchy za břicho popadala(a smích přidává na dobré náladě). PS: Kdyby byl snímek natočen v době, kdy se děj odehrává, byla bych ho mohla brát jako skvělou kontrarevoluci proti tehdejšímu soudnictví. Na takovéhle bláboly věříte vy, budiž, naposledy Vám dáme za pravdu a od nového roku se pojede podle moderních metod. Dneska je taková snaha zybtečná:)? ()

Gildor

Burtonovsky naprosto perfektní a stylové, navíc tak úžasně Deppovsky vtipné.. A těch proklatě známých tváří v rolích vesnických papalášů.. Dokonalé. Ovšem nijak šokující ani světoborné, prostě a jen dokonalé. 80% ()

Paity

Duchařská záležisto s perfektní dvojkou - Johny Depp a Christina Ricci. Myslím, že jen málo herců by se do tohoto filmu skutečně hodilo a oni jsou jedni z nich. Budete se bát, budete se říkat jak to a rozhodně nebudete do konce filmu nic vědět. ()

provitamin

dobre spravený dnes už takmer legendárny dobový horor, ktorý nenudí a dokázal ma vtiahnuť do deja. jediná výtka, že trochu mi robilo problém sledovať a zapamätať si všetky tie mená a príbuzenské vzťahy, hlavne pri záverečnom vysvetlovaní. a len tak pomimo - zaujímavé vidieť v jednom filme Sarumana, Brumbála a senátora Palpatina :) ()

kukuuuc10

Tim Burton mě vyloženě dostal pouze jedním kouskem. V jeho tvorbě je sice silná dávka originality, z mé stránky ale nedokážu docenit úplně na sto procent, a to proto, že mám radši jiné druhy filmů. Ospalá díra na mne nepůsobila jako horor, ale jako "strašidelná pohádka pro dospělé" ... Nicméně Johnny Depp se mi v této pohádce nesmírně líbil a doprovodná hudba také nebyla špatná! **** ()

Pelargius

Film, kterého jsem se v dětství děsil, bál jsem se kvůli němu chodit do lesa, a přesto jsem si ho pouštěl třeba dvakrát za sebou. Atmosféru této nebohé vesničky se ještě nikomu jinému zatím nepodařilo překonat. A z dobrého důvodu... ()

F.W.Colqhoun

Watch your head. (Alespoň pro mě) Poslední Burtonův film, který unese samotnou silou stylu a atmosféry zásadovou obsahovou prázdnotu, která je pro čisté vychutnání takové formy nutná a Burtonovy filmy typická. Povídka Washingtona Irvinga skýtá hollywoodské verzi americké gotiky právě dost motivů nato, abyste si vůbec nevšímali, o jak řídké a dětinské počtení jde, a že přes všechno to strašení a výskyt nadpřirozena jde jenom o prachy. Posuďte sami, či jen v ději, či i v tvůrčím procesu, to vše s pomocí víc než kompetentního kameramana Emmanuela Lubezkiho, Elfmanova komplementárního bubu šmidlání a fascinujícího pitvoření Johhnyho Deppa. Kdybyste u toho chtěli stejně jako Ichabold Crane meditovat o spolehlivosti empirie a rozumu v situaci, kdy jsou vaše matka a pichna usvědčené čarodějnice, můžete - ale nutné to není.  Ah, just in time for new century. ()

pjotr76

Nesporně zajímavý film ani ne tak námětem jako zpracováním. Téměř divadelní kulisy a někdy až kýčovitě hororové exteriery ve mě z nějakého důvodu vyvolávaly reminiscenci na některé klasické Zemanovky a hororové české komedie typu Adéla ještě nevečeřela nebo Tajemný hrad v Karpatech. V této souvislosti nemohu zapomenout ani na Polanského klasiku v žánru hororové parodie - Ples upírů. Johnny Depp je nesporně jedním z nejlepších herců současnosti to potvrzuje v každém filmu a Ospalá díra není výjimkou. Jinak vše podstatné o tomto filmu je řečeno v ostatních komentářích čili jen ve zkratce - dobrý film. ()

Ještěřák

Nemám rád Tima Burtona, Johnyho Deppa nemusím, ba ani Christina Ricci mi nic neříká - myslím, že to s těma třema peckama pro SLEEPY HOLLOW dopadlo ještě dobře. Ani pořádný horor, ani pořádná pohádka, tak kurňa co tedy? :-/ ()

Bezhlavý jezdec se vrátí

Bezhlavý jezdec se vrátí

24.04.2024

Držte si klobouky, budou opět padat hlavy. Na plátna kin by se totiž měl vrátit hrůzyplný bezhlavý jezdec v nové adaptaci povídky „Legenda o Ospalé díře“ newyorského spisovatele Washingtona Irvinga … (více)

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

01.03.2014

Další strašidla od Burtona?

Další strašidla od Burtona?

03.06.2008

Popravdě řečeno, už to začíná být trochu únavné. Trochu dost. Burton, Depp, pocta starým hororům, áčkově promakaná béčková atmosféra... znáte to. Ale Tima to asi nikdy neomrzí, přestože téma i styl… (více)