Na konci 18. století mladý newyorský konstábl Ichabod Crane trvá na důkladném vyšetřování zločinů a sám vymýšlí nové postupy. To se příliš nelíbí jeho nadřízeným a soudcům, proto se ho rozhodnou elegantně zbavit. Je poslán do vesnice Ospalá díra, kde došlo k sérii vražd. Údajně zde řádí bezhlavý hesenský jezdec, který svým obětem stíná hlavy, které si pak bere s sebou. Byl zde před dvaceti lety zabit a teď se prý mstí, protože hledá svou hlavu. Crane je racionální mladý muž, který na takové pověry rozhodně nevěří. Nestačí se ani ubytovat, když dojde k další vraždě. Syn zavražděného muže mu nabídne své služby a přes počáteční odmítnutí Crane nakonec souhlasí. Konstáblovi se snaží pomoci také krásná dcera místního boháče Katrina Van Tasselová, do níž se Crane zamiloval. Pomalu, ale jistě si Crane začíná dávat dohromady skládačku událostí a zjišťuje, že všichni mrtví měli nějaké společné tajemství… (TV Prima)

touchud

Krásná audiovizuální bublina, která po hodině praskla... Pěkný obal neznamená vždy dokonalý obsah. Nesouhlasím s ostatními, mě Ospalá díra prostě nebavila ani neděsila, spíš jsem z ní byl ospalý - celý scénář uspává. ()

Rodin

No, dám pět. Bavil jsem se královsky, ale na 100% to zcela jistě nebylo. Ovšem když vidím zdejší hodnocení, a u mě to za 90 bylo, pokusím se mírně zvýšit rating. Všem, kdo neviděli, doporučuji napravit tento nedostatek. Burton prostě kraviny netočí a Depp špatně nehrál zatím v ničem, co jsem zhlédl. ()

danielK

Gothická pohádka s tak temnou atmosférou, která vás dostane. Ještě když do toho ukáže svůj kukuč křehulka Christina Ricci, přemýšlivec Johnny Depp a děsivá Miranda Richardson s Christopherem Lee - je to stylové, neskutečně stylové. ()

Dampfer

Film trochu mate označením "horor", protože většina lidí si pod tímto pojmem představí bezduchou krvárnu bez špetky pořádného děje, ale tohle to Ospalá díra není. Film má pochmurnou atmosféru (je pořád zataženo, děj se odehrává převážně v lese), ale dýchne na vás trocha atmosféry z pohádek. Je to podívaná, při které se trošku zabojíte, mírně pousmějete a určitě se vám bude líbit zpracování alá Tim Burton, který do všech svých filmů dá špetku strachu. Snímek určitě není ztráta času a zalíbí se. ()

DadysGirl

Nemám ráda horory, takže to beru jako takovou temnější pohádku a jsem nadšená... Navíc obsazení a režie nemůžou nechat nikoho na pochybách o tom, že je to skvělý film! ()

liberita

Atmosféra celého snímku je veľmi pôsobivá, temná a predsa nádherná. Páčia sa mi najmä detektívne prvky, jazdec s nabrúsenými zubami Christophera Walkena, vystrašený Johnny Depp, stvárnenie starého stromu ako brány do pekla a to všetko v doprovode skvelého Dannyho Elfmana. Hoci sa film od pôvodnej verzie legendy, tak ako ju poznáme od Waschingtona Irvinga značne odchýlil, myslím si, že jej to len prospelo. Pre mňa zostáva Ospalá diera dodnes najlepším počinom tria Burton-Depp-Elfman. ()

Lovedeath

Skvělá temná atmosféra, hudba i herci, to vše pod očividně geniální taktovkou Burtona. 4* za to, že vůbec nebyly vidět city mezi hlavním párem, bylo to tak nějak kýčovitě chladné. ()

štófy

Bezchybné dílo Tima Burtona.Řekl bych,že tohle je přesně žánr,který mu sedl skvěle.Ve filmu je výborně vyvážen poměr mezi nadpřirozenem a pachateli z masa a kostí,což je podle mě častá chyba hororových filmů.Dokonalá je samozřejmě i vizuální stránka a atmosféra,všechno podtrhává nádherná hudba.Trošku jsem se lekl při finále,že to film shodí,protože sjem se bál,jestli se zmysteriózního hororu nestane akční film,ale naštěstí se tak vůbec nestalo a výborný Johnny Depp dotáhl film k pěti hvězdičkám. ()

ardno5

Podle mého další přehodnocený film... Nechápu některé komentáře ve stylu: ,,nejlepší horor!'' ... mě to přišlo jako mysteriózní pohádka kde stříká krev. No tak kde je to napětí a mráz co běhá po zádech. U hororu bych se měl bát i nahlas dýchat. Atmosféra nebyla špatná, Depp dobrý herecký výkon, ale jinak jen lehce nadprůměrný film. Zápletka taky skoro žádná, a pak příjde kouzelný strom a z něho vyskakuje bezhlavý jezdec.. Film mi řipadá asi tak na stejné úrovni jako Devátá brána (taky s Deppem) tudíš dávám 3* 68% ()

Lilien

skvelá gotická atmosféra. Burton si proste potrpí na detail. Hudba, prostredie, kostýmy, masky i hercov. Podarilo sa mu navodiť skvelú atmosféru vyšetrovania vrážd zblúdilým jazdcom bez hlavy. Skvelá scéna zavraždenie jazdca ktorého bravúrne zahral Walken tie jeho zuby boli cool. ()

Kariya

Nadprůměrný mysteriózně-vyvražďovací horor s ponurou atmosférou přelomu 17. a 18. století. Záhada, tajmeno, sem tam nějaký masakr, magie, napětí a Johnny Depp. Velmi dobrý film, na který čas od času dostanu chuť a pustím si ho. ()

Chasida

Ospalou díru mám rád, hodně rád. Zpracování stejně uchvacující a fascinující jako jméno Ichabod! Úžasná atmosféra, která se lne celým filmem, je nezapomenutelná. Rozhodně nutnost shlédnout, jde téměř o klasické dílo. P. S.: I po delší době od jejího shlédnutí se mi stále stává, že když se Christopher Walken objeví v jiném filmu a otevře pusu k nějakému dialogu, neustále očekávám, že bude mít do špiček seříznuté zuby. Tomu se říká (moje) deformace rolí! ()

Margerie

Nezaměnitelná burtnovská atmosféra, ze které vás ale tentokrát bude slušně mrazit. Depp je prostě nenahraditelný, dokáže se stylizovat do jakékoliv role. Ospalá díra je děsivá, temná, napínavá a skvěle hudebně podložená... prostě další lahůdka od mistra Burtona, klaním se! ()

dewil21

Burton prostě umí. Jeho depresivně temná Ospalá díra je pastvou pro oči, atmosféra z toho teče a já vážně cítím sychravou mlhu a tlející spadané listí, Elfman to tak působivě podbarvil, že ucítíte i chlad a naskočí vám husí kůže. Jakkoli je příběhu vytýkána neoriginalita a kdesi cosi, tak z plátna celou dobu nespustíte oči a ani na chvilku se nezačnete drbat na zadku nudou. Johnny Depp to bravurně táhne svým výkonem k dokonalosti, Walkena bych se i dnes bála potkat, postavy jsou - jak je u Burtona dobrým zvykem - stylizované, uvěřitelné a detailně vyprofilované. Ponuré, morbidní, pohádkové, zábavné a zase temně ponuré... Filmový orgasmus... Nádhera, stojíc v obýváku tleskám vestoje ()

Brooks

Referenčná burtonovka. Esencia všetkého, čo ho, ako režiséra, rozprávača a človeka, robí tak výnimočným. Neodolateľne štýlová, hráva pocta legendárnym "hammer hororom", ktorá okrem krásnej, pochmúrnej audiovizuálnej štylizácie, tak typickej pre tento subžáner, ponúka aj nečakane emocionálny, slušne zauzlený dej, presne trafené herecké obsadenie a režisérov osvedčený cit pre morbídny humor. Spolu s Veľkou rybou môj najobľúbenejší Burton. ()

Zombiepod

Najlepší film, aký kedy Burton natočil. Aj keď emocionálne, či príbehovo nedosahuje kvalít niektorých ostatných tvorcových filmov, stále drží priečku ako unikát, aký doposiaľ v žánri nemal konkurenciu, a pravdepodobne ani mať nebude. Úchvatný audiovizuál, Johnny Depp v role ušitej na mieru a ohromne dôkladná temná atmosféra v takej konzistencii, v akej s ňou dokáže pracovať len Tim Burton. Zážitok pri každom zhliadnutí. ()

Bezhlavý jezdec se vrátí

Bezhlavý jezdec se vrátí

24.04.2024

Držte si klobouky, budou opět padat hlavy. Na plátna kin by se totiž měl vrátit hrůzyplný bezhlavý jezdec v nové adaptaci povídky „Legenda o Ospalé díře“ newyorského spisovatele Washingtona Irvinga … (více)

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

01.03.2014

Další strašidla od Burtona?

Další strašidla od Burtona?

03.06.2008

Popravdě řečeno, už to začíná být trochu únavné. Trochu dost. Burton, Depp, pocta starým hororům, áčkově promakaná béčková atmosféra... znáte to. Ale Tima to asi nikdy neomrzí, přestože téma i styl… (více)