Tim Burton je jeden z posledních skutečných velkých romantiků a nemyslím tím romantiku pokleslé hollywoodské produkce, ale ten skutečný literární a umělecký žánr představovaný Lordem Byronem či naším K. H. Máchou. Tim Burton je mistrem stylizace, a právě té romantické stylizace byronovské a máchovské. Je krásné sledovat příběh rozervanců v potemnělé romantické krajině (která evokuje náladu anglických romantických parků), sledovat příběh záměrně vnitřně tragický, nešťastný, v pravém slova smyslu romantický... Tim Burton je ten, kdo očistil tenhle kdysi nádherný literární žánr...(26.2.2007)

Tim Burton nebere ohledy na žánrové škatulkování, netočil Ospalou díru jako horor, točil ji prostě jako typicky SVŮJ film, do kterého jen přimíchal trochu více strachu, než obvykle, rozstříknul pár cákanců krve a nakonec tomu useknul hlavu... Sleepy Hollow neoplývá zdlouhavým úvodem, ani pomalými scénami ala "budování" atmosféry, ta přijde sama spolu s precizní výpravou (zasloužený Oscar) a temnými lesy zahalenými do věčné mlhy, které dokáže prosvítit jen pořádný blýskanec. Vizuální estetika je dokonalá, omámí svou samostatnou krásou, obsáhne pohádkové pojetí a přitom neubírá na vážnosti v hutné řeži, tohle je prostě perfektní styl celého filmu. A Johnny Depp svou vědátorskou konfrontací s tajemným mýtem, osobitou nadsázkou i dětským strachem je nejvhodnějším doplňkem. 9/10(4.9.2008)

Nejburtonovější Burton. Slavnou a mnohokrát profláknutou legendu Sleepy Hollow zpracoval zcela po svém. Výsledek je velmi svérázný a skromně řečeno úžasný. Nechá se nazývat hororem, ovšem nikoli smrtelně vážným. Nad hororovostí vítězí strašidelnost, černočerný morbidní humor a romantika. Do role Ichaboda Cranea si nemohl vybrat nikoho lepšího, nežli Johnnyho Deppa. Miranda Richardsonová zde nemá se svou cáklou královnou z Černé zmije II. společný ani vlas na hlavě. Její macecha je neuvěřitelně svůdná, zvrhlá a ďábelsky tajemná zároveň. A za zvláštní pozornost stojí hessenský žoldák Christopher Walken. Je snad tou nejdémoničtější hororovou postavou, ovšem nejde ho brát pouze jako odpornou zrůdu. V určitých chvílích je znát, že má srdce (má rád svého koně) a jeho postava je zahalena i určitou porcí tragiky (ostatně jako téměř všichni záporáci z Timových filmů). Ospalá díra je nejen na dobu vzniku neuvěřitelný film - snad ta nejlepší pocta gotickým hororům a černá komedie zároveň. 100%.(28.6.2008)

Zvláštní Burtonův krimi horor - konstáblovo vyšetřování série vražd v obci Ospalá díra, ze které je podezřelý legendární bezhlavý jezdec - a asi ne sám. Na mně to bylo trochu příliš drsné a místy málo přehledné, navíc Deppa vidět zrovna nemusím. Jedno ale Burtonovi musím pochválit: kvalitní typický svérázný styl plný zajímavých záběrů, který je velmi odlišný od ostatních tvůrců. Třeba ta čarodejnice s očima navrch hlavy byla báječná. A taky tu byl můj oblíbenec Christopher Walken v roli bezhlavého jezdce. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=nYHt8SdUj-U(11.11.2009)

Čistě burtonovská záležitost s obvyklou kombinací rodinně-pohádkové atmosféry a děsivého prostředí. Na pozadí Elfmanových okouzlujících melodií tak divák dostává poctivou dávku sekání netopýřích i lidských hlav a s tím souvisejícím skvělým pocitem lezení mrazu po zádech, míchanou s místy odlehčenou atmosférou v popředí s výtečným neurotikem Deppem.(22.4.2007)

• - Ve scéně, kdy Ichabod Crane (Johnny Depp) seká do stromu Mrtvých, je zakrvácený od mrtvol. Po vykopání hrobu bezhlavého jezdce však už od krve není. (Pir.z.Ka)

• - Role Katriny Van Tassel byla nabídnuta mimo jiné i tehdejší přítelkyni Johnyho Deppa Winoně Ryder. Liam Neeson, Brad Pitt a Daniel Day-Lewis byli zase zvažováni pro roli Ichaboda Cranea. Roli bezhlavého jezdce zase chtělo studio nabídnout Marlonu Brandovi. (Morien)

• - Casper Van Dien kvůli roli Broma přibral necelých 15 kg. (contrastic)