Několik problémů: jalový děj štosuje vatu; periodická kadence stínaných hlav tlumí divákovu zainteresovanost; konstábl Johnny Depp, sic kulantní, docela bez hloubky, ke všemu nezapadá komediant Depp do ponuré scénografie; svůdná Katrina okatě a dramaturgicky nešťastně šroubovaná do příběhu; bezhlavý jezdec nevyprofilovaný; a křiklavé kulisy nenasvědčují pokusu o parodickou reminiscenci, nýbrž kramářskému morytátu.(21.4.2007)

Manieristický režisérov štýl sa opäť prejavil v kostýmovom spracovaní legendy o bezhlavom vraždiacom jazdcovi. Mestský vyšetrovateľ, predstavujúci racionalistu, s neomedzenou vierou vo výdobytky vedy je konfrontovaný so svetom kúziel, znamení a nevysvetliteľných javov. Príbeh samotný, najmä v druhej polovici, nie je veľmi originálny ale zároveň ani príliš dôležitý. Podstatné je omračujúce výtvarné riešenie a desivo-komická atmosféra počas celého filmu podporená napudrovanými tvárami skvelých hercov.(8.2.2005)

Tim Burton dokáže vykreslit neuvěřitelnou atmosféru... jak detailně si pohrává s vizuální stránkou a s prokreslením postav, to je prostě kouzelné... jeho rukopis je nezaměnitelný. A opět obsadil svého oblíbence Johnnyho Deppa, který jako racionálně uvažující nervózní vědec-konstábl byl prostě úžasný... Byla jsem opět nadšena z obrazu, z té ponuré barvy, která se v závěru vykreslila do všech barevných tónů, ze zachycení doby a z hereckého představení v podání božského Deppa, který nezklamal... Přiznám se, že jsem si víc než příběh samotný vychutnávala jeho zpracování... Prostě mystická pohádka z temnějšího prostředí, která ohromí stylovým prostředím a sladce expresivními hereckými výkony.(21.5.2008)

8 / 10 Ak celý svet vnímate ako zmes svetla a farieb, tak vás tento film určite očarí - temné a opustené lesy pretekajúce atmosférou ako z kníh Hansa Christiana Andersena, studený severský vietor varovne pískajúci v kmeňoch bútľavých stromov, šedé oblaky majestátne sa vznášajúce vo vzduchu - to všetko sú obrazy, ktoré dokážu každému rojkovi a romantikovi zahrať na tú správnu strunu. Dielo, ktoré stojí a padá na Burtonovej réžií a hereckom výkone Johnnyho Deppa - ak ale ani jedného z nich príliš nemusíte, do tejto diery by som radšej neliezol. Mohli by ste prísť o hlavu.(7.1.2006)

Tak jsem konečně zhlédl Ospalou díru. Trvalo mi to jen deset let od jejího uvedení v kinech a konečně mohu říct, že jsem viděl všechny celovečeráky Tima Burtona. (Edit: sakra, ještě Pee-Weeho velké dobrodružství!) Film je perfektní směsíci pohádky, hororu a detektivního vyšetřování, které jakoby vypadlo z knihy sira Conana Doyla, až na to, že se odehrává v Americe. Ostatně Washington Irving, ač Američan, byl ještě příliš ovlivněn starým kontinentem, než aby mohl napsat něco zcela amerického (a pro případné rejpaly: ano, vím, že Irving žil dřív, než Doyle). Johnny Depp je tradičně výborný, Elfman jakbysmet, celkově tomu není moc co vytknout. Díkybohu za odlehčený tón příběhu, protože horory nemám moc rád, ale Ospalá díra naštěstí nejde cestou prvoplánového děšení diváka. Atmosféru buduje Burton naprosto geniálně, občas si to zase krvavostí nezadá se Sweeney Toddem. A ještě chci zmínit velmi povedený casting, tolik hvězd pohromadě, to divácké oko vždy potěší:)(29.8.2009)

• - Bezhlavý jezdec si v prvotních scénách nechal zbrousit zuby do špiček. Jeho lebka, kterou ho ovládají, má ale zuby normální. (Dlee)

• - Strom mrtvých je vyrobený ze sádry. (Pir.z.Ka)

• - Scéna s kočárem v Západním lese se točila více než tři týdny. (Zdroj: ČSFD.cz)