Nikdy jsem si nemyslel, že by tak ohrané a až dětinsky pohádkové a neškodné téma, jakým je legenda Sleepy Hollow mohlo být zpracováno tak grandiózním způsobem, jak se tomu stalo. Celému filmu vévodí dokonale promyšleně stavěná atmosféra a neuvěřitelně působivě typizované postavy. Pravdou je však, že ona doba je asi tou nejvhodnější pro díla tohoto stylu. Hlavní postava, ustrašený osvíceneček, kterému každou chvíli potřísní jeho sebevědomý obličej proud krve, bezchybně ztvárněný Johnnym Deppem, v sobě zahrnul snad všechny předpokládané i ty nejnečekanější rysy své postavy. Jedná se o jeden z mála filmů, v němž mně nevadilo závěrečné vysvětlování. Snad jen ten slovní humor tu trochu přečníval, úplně by byl stačil ten situační, neříkejte že vás bezhlavý jezdec nerozesmál k smrti!(31.10.2004)

Legenda o vraždiacom bezhlavom prízraku je v zámorí hodne populárna. Ja som sa s týmto strašidelným príbehom prvý krat bližšie zoznámil v roku 1999 prostredníctvom snímku "Ospalá diera", ktorý natočil režisér Tim Burton. Túto horrorovú tému spracoval svojim jedinečným vizuálnym štýlom. Do hlavnej úlohy newyorkského inšpektora Ichaboda Cranea obsadil overeného Johnnyho Deppa. Ten predviedol geniálne kreatívny herecký výkon. Pre mňa je snímok "Ospalá diera" vrcholom spolupráce dua Burton a Depp. *****(25.12.2016)

Tim Burton nebere ohledy na žánrové škatulkování, netočil Ospalou díru jako horor, točil ji prostě jako typicky SVŮJ film, do kterého jen přimíchal trochu více strachu, než obvykle, rozstříknul pár cákanců krve a nakonec tomu useknul hlavu... Sleepy Hollow neoplývá zdlouhavým úvodem, ani pomalými scénami ala "budování" atmosféry, ta přijde sama spolu s precizní výpravou (zasloužený Oscar) a temnými lesy zahalenými do věčné mlhy, které dokáže prosvítit jen pořádný blýskanec. Vizuální estetika je dokonalá, omámí svou samostatnou krásou, obsáhne pohádkové pojetí a přitom neubírá na vážnosti v hutné řeži, tohle je prostě perfektní styl celého filmu. A Johnny Depp svou vědátorskou konfrontací s tajemným mýtem, osobitou nadsázkou i dětským strachem je nejvhodnějším doplňkem. 9/10(4.9.2008)

Tim Burton Ospalou dírou pouze potvrdil to, co už je dávno známo – že je sice mistrem obrazu, ale vyprávění příběhů mu příliš nejde. Krom silnějšího scénáře tomuto nevyrovnanému mixu hororu, komedie a romance chybí také skutečně děsivé scény. Místo skutečného děsu dokáže být film pouze nádherně napínavý. A výtvarně neotřelý. 75% Zajímavé komentáře: Marius, ScreamJay, Faidra, Shadwell, Vronsky, plagjoklas, MilesTeg, pjotr76(30.4.2005)

Keď vám kvôli vášmu desivému úsmevu pre istotu amputujú celú hlavu a o niekoľko desaťročí neskôr vás zasa vytiahnu z hrobu, jedného by to nas*alo. Niet divu, že sa začnú čoskoro nachádzať telá miestnych držgrošov v podobnom stave, a na scénu prichádza vychrtlý viktoriánsky detektív s podivnými nástrojmi nepríjemne pripomínajúcimi zubárske náčinie, a odhodlaním vypátrať hnilobne zapáchajúcu pravdu... teda až kým sa nezamiluje do prvého dievčaťa s "vykutálenýma očima" ktoré mu padne do náručia - a on sa musí postarať, aby to tak nabudúce nebolo bez príslušných telesných partií hore bez. Burton rulez. 85%(7.1.2014)

• - Bezhlavý jezdec si v prvotních scénách nechal zbrousit zuby do špiček. Jeho lebka, kterou ho ovládají, má ale zuby normální. (Dlee)

• - Ve scéně, kdy bezhlavý jezdec vyskočí ze Stromu Mrtvých, je stále vidět jeho meč nad hrobem vedle Ichaboda Cranea (Johnny Depp). Jezdec přitom drží tentýž meč nad hlavou. (Perth)

• - Ichabod Crane ve filmu šestkrát omdlí. (Hejtmy)