Ospalá díra

• Německo

Ospalá diera

Fantasy / Horor / Mysteriózní

USA / Německo, 1999, 105 min

Není díra jako díra. Některá naoko nabízí plno zábavy, ale přesto zůstanete nohama pevně na zemi, jiná na první pohled vypadá ospale a vy kvuli ní ztratíte hlavu. Do Burtonovy hororové romance jsem nešel po hlavě, a tak mi zůstal dojem vysoce stylizovaného průměrně odvyprávěného příběhu bez emocí. Prakticky ani jednou ve mě film nevyvolal napětí či úzkost. Hlav je nasekáno jak na 21.6.1621, ale nějaké soucítění diváka s lidmi na plátně nenastane. Většina lidí je ve filmu jen a pouze jako sword fodder, detektivní linie je vcelku nenapínavá a místy děravá, zásadní zjištění často proběhnou jaksi mimochodem. Asi by mi k příběhu vyhovoval úplně jiný styl, docela by mě zajímalo, co by s tím udělal třeba Fincher. Alespoň něco pozitivního: Christina Ricci, jíž náleží dvě ze tří hvězdiček, které jsem filmu udělil.(10.11.2009)

„Watch your head!“ Hledá snad někdo v zapadlé vísce holandských osadníků zvané Sleepy Hollow vylučovacím způsobem Highlandera a nebo to jen vyjíždí z pekla na trestné výpravy Christopher Walken, jenž z principu odmítá nákupy v kloboučnictví? Vše přijíždí vyšetřit za pomoci moderních metod a především vlastní hlavy newyorkský inspektor Ichabod Crane, ale otázkou je, jak dlouho ji bude moci použít.. Tim Burton. Ten by o filmové výpravě mohl vyprávět hodiny a stejně by neřekl vše. Gotický, detektivní horror střižený špetkou parodie a poháněný strašidelnými smyčci Elfmana patří alespoň pro mě k jeho vrcholům a jen trpce lituji, že zatímco já jsem se musel v povinné četbě prokousávat Honzíkovou cestou a Bronzovým pokladem, tak si americké děti četli povídku Washingtona Irvinga o pekelném jezdci, co dvakrát ztratil hlavu. Mimochodem, pokud se vám zdálo, že se ohání mečem a sekyrou jako Ray Park, tak to bude tím, že ho hrál Ray Park..(9.3.2010)

Jeden z nejlepsich Burtonovo filmu. Skvela temna hororova atmosfera, trochu romantiky, dokonaly Depp a bezhlavy rytir, vyborne zahrany Christopherem Walkenem, ktery ma, i presto, ze skoro celej film nema hlavu, velike charisma. Vyborna gradace napeti, skvela hudba, nadherna kamera, proste tomuto filmu neni co vytknout. Jeden z mych nejoblibenejsich filmu.(6.3.2005)

V roce 1999 mi jméno Tim Burton nic neříkalo a nevěděla jsem tedy, co od tohoto filmu očekávat. Nechala jsem se zlákat označením horror... a on tam byl akorát věčně komicky omdlévající Johnny Depp. Tehdy pro mě byl tento film zklamáním. Horror? Kdepak, absurdní komedie. Ale docela ráda bych se na "Sleepy Hollow" podívala v dnešní době a jsem přesvědčená, že by si přinejmenším o hvězdičku vyšší hodnocení vysloužil. EDIT 8/2011: Tak jsem se po dlouhých letech podívala znovu a musím přehodnotit svá někdejší slova. "Sleepy Hollow" obsahuje nějaké ty komické prvky, ale primárně jde o (pohádkový) horror s naprosto lahůdkovou atmosférou - s kulisami a nasvícením scény se Burton vyřádil a efekty jsou na svou dobu taky více než slušné. Díky dějové jednoduchosti, předvídatelnosti a podivným dedukčním schopnostem Ichaboda Cranea se trochu zdráhám udělit čtvrtou hvězdici, ale... vzal to bezhlavý Walken, tak parádní atmosféra a sympatické herecké obsazení si zaslouží ocenit! Stejně jako skutečnost, že Casper Van Dien jednou hrál v kvalitním filmu a vůbec to nekazil! 71%(26.11.2008)

Čistě burtonovská záležitost s obvyklou kombinací rodinně-pohádkové atmosféry a děsivého prostředí. Na pozadí Elfmanových okouzlujících melodií tak divák dostává poctivou dávku sekání netopýřích i lidských hlav a s tím souvisejícím skvělým pocitem lezení mrazu po zádech, míchanou s místy odlehčenou atmosférou v popředí s výtečným neurotikem Deppem.(22.4.2007)

• - Bezhlavý jezdec si v prvotních scénách nechal zbrousit zuby do špiček. Jeho lebka, kterou ho ovládají, má ale zuby normální. (Dlee)

• - Když Ichabod Crane (Johnny Depp) provádí pitvu bezhlavé mrtvoly, vytřískne na něj krev, jelikož narazil na tepnu. Z mrtvého těla by ale krev stříkat neměla. (Dlee)

• - Herec, který ztvárnil Bezhlavého jezdce, musel mít během filmování modrou kuklu. Límec byl pak vytvořen digitálně. (Pir.z.Ka)