Ospalá díra

• Německo

Ospalá diera

Fantasy / Horor / Mysteriózní

USA / Německo, 1999, 105 min

Čistě burtonovská záležitost s obvyklou kombinací rodinně-pohádkové atmosféry a děsivého prostředí. Na pozadí Elfmanových okouzlujících melodií tak divák dostává poctivou dávku sekání netopýřích i lidských hlav a s tím souvisejícím skvělým pocitem lezení mrazu po zádech, míchanou s místy odlehčenou atmosférou v popředí s výtečným neurotikem Deppem.(22.4.2007)

Legenda o vraždiacom bezhlavom prízraku je v zámorí hodne populárna. Ja som sa s týmto strašidelným príbehom prvý krat bližšie zoznámil v roku 1999 prostredníctvom snímku "Ospalá diera", ktorý natočil režisér Tim Burton. Túto horrorovú tému spracoval svojim jedinečným vizuálnym štýlom. Do hlavnej úlohy newyorkského inšpektora Ichaboda Cranea obsadil overeného Johnnyho Deppa. Ten predviedol geniálne kreatívny herecký výkon. Pre mňa je snímok "Ospalá diera" vrcholom spolupráce dua Burton a Depp. *****(25.12.2016)

Tim Burton nebere ohledy na žánrové škatulkování, netočil Ospalou díru jako horor, točil ji prostě jako typicky SVŮJ film, do kterého jen přimíchal trochu více strachu, než obvykle, rozstříknul pár cákanců krve a nakonec tomu useknul hlavu... Sleepy Hollow neoplývá zdlouhavým úvodem, ani pomalými scénami ala "budování" atmosféry, ta přijde sama spolu s precizní výpravou (zasloužený Oscar) a temnými lesy zahalenými do věčné mlhy, které dokáže prosvítit jen pořádný blýskanec. Vizuální estetika je dokonalá, omámí svou samostatnou krásou, obsáhne pohádkové pojetí a přitom neubírá na vážnosti v hutné řeži, tohle je prostě perfektní styl celého filmu. A Johnny Depp svou vědátorskou konfrontací s tajemným mýtem, osobitou nadsázkou i dětským strachem je nejvhodnějším doplňkem. 9/10(4.9.2008)

Tak jsem konečně zhlédl Ospalou díru. Trvalo mi to jen deset let od jejího uvedení v kinech a konečně mohu říct, že jsem viděl všechny celovečeráky Tima Burtona. (Edit: sakra, ještě Pee-Weeho velké dobrodružství!) Film je perfektní směsíci pohádky, hororu a detektivního vyšetřování, které jakoby vypadlo z knihy sira Conana Doyla, až na to, že se odehrává v Americe. Ostatně Washington Irving, ač Američan, byl ještě příliš ovlivněn starým kontinentem, než aby mohl napsat něco zcela amerického (a pro případné rejpaly: ano, vím, že Irving žil dřív, než Doyle). Johnny Depp je tradičně výborný, Elfman jakbysmet, celkově tomu není moc co vytknout. Díkybohu za odlehčený tón příběhu, protože horory nemám moc rád, ale Ospalá díra naštěstí nejde cestou prvoplánového děšení diváka. Atmosféru buduje Burton naprosto geniálně, občas si to zase krvavostí nezadá se Sweeney Toddem. A ještě chci zmínit velmi povedený casting, tolik hvězd pohromadě, to divácké oko vždy potěší:)(29.8.2009)

Nejsilnější stránkou všech Burtonových filmů je vizuální pojetí. Jinak tomu není ani zde. Vesnice, mlým strašáci na poli, les, Ichaboldovo vynálezy, to vše lahodí oku estéta. Design zvládl Burton na jedničku. Jen ten děj mi přišel jaksi nedotažený a narychlo uplácaný. Přesto je Ospalá díra brilantní film.(28.11.2004)

• - Johnny Depp adoptoval koně Goldeneye, na kterém jezdil jako Ichabod Crane, když zjistil, že má být utracen. (zdenur)

• - Model pokrouceného mrtvého stromu v měřítku 1:1 byl k vidění v Praze coby součást výstavy "Tim Burton a jeho svět". (M.u.t.t.t.y)

• - Natočeno podle povídky Washingtona Irvinga „The Legend of Sleepy Hollow“. (Petulka88)