Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na konci 18. století mladý newyorský konstábl Ichabod Crane trvá na důkladném vyšetřování zločinů a sám vymýšlí nové postupy. To se příliš nelíbí jeho nadřízeným a soudcům, proto se ho rozhodnou elegantně zbavit. Je poslán do vesnice Ospalá díra, kde došlo k sérii vražd. Údajně zde řádí bezhlavý hesenský jezdec, který svým obětem stíná hlavy, které si pak bere s sebou. Byl zde před dvaceti lety zabit a teď se prý mstí, protože hledá svou hlavu. Crane je racionální mladý muž, který na takové pověry rozhodně nevěří. Nestačí se ani ubytovat, když dojde k další vraždě. Syn zavražděného muže mu nabídne své služby a přes počáteční odmítnutí Crane nakonec souhlasí. Konstáblovi se snaží pomoci také krásná dcera místního boháče Katrina Van Tasselová, do níž se Crane zamiloval. Pomalu, ale jistě si Crane začíná dávat dohromady skládačku událostí a zjišťuje, že všichni mrtví měli nějaké společné tajemství… (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 251)

paascha 

všechny recenze uživatele

Film, který zapůsobí jako zjevení. Techno popleta v podání famózního Johnnyho je ostře konfrontován s magickým strašidelnem amerického venkova v té nehrůznější podobě. Irvingova povídka zpracovaná mistrem nadsázky pitvorného humoru Timem Burtonem do groteskně mrazivé fantazie. Jeden z nejlepších filmů všech zúčastněných, pro mnohé jistě nejlepší ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Nikdy jsem si nemyslel, že by tak ohrané a až dětinsky pohádkové a neškodné téma, jakým je legenda Sleepy Hollow mohlo být zpracováno tak grandiózním způsobem, jak se tomu stalo. Celému filmu vévodí dokonale promyšleně stavěná atmosféra a neuvěřitelně působivě typizované postavy. Pravdou je však, že ona doba je asi tou nejvhodnější pro díla tohoto stylu. Hlavní postava, ustrašený osvíceneček, kterému každou chvíli potřísní jeho sebevědomý obličej proud krve, bezchybně ztvárněný Johnnym Deppem, v sobě zahrnul snad všechny předpokládané i ty nejnečekanější rysy své postavy. Jedná se o jeden z mála filmů, v němž mně nevadilo závěrečné vysvětlování. Snad jen ten slovní humor tu trochu přečníval, úplně by byl stačil ten situační, neříkejte že vás bezhlavý jezdec nerozesmál k smrti! ()

Reklama

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

S tímhle filmem mám jeden problém; vzhledem k tomu, že jsem zde nebo na imdb v profilu filmu nikde nenašel žánr "fantasy" nebo "sci-fi", stavěl jsem se k dění v Ospalé díře stejně jako její hlavní hrdina-tedy racionálně a také jsem (naivně) předpokládal, že bude stejného rázu nakonec i závěrečná pointa (tedy, že to vše má ve skutečnosti podstatu rozumem vysvětlitelnou). Místo toho jsem ale dostal něco jiného a nadšení to ve mně zrovna moc nevyvolalo (btw, co měla ta scéna s čarodejnicí sakra znamenat?!). Což mě docela mrzí, protože atmosféra byla úžasná (společně s výbornou hudbou), nechybělo napětí a herecké osazenstvo věru nebylo špatné; hlavně Depp se sem moc hodil a jeho role dodala filmu špetku humoru (kterého jsem se v dostatečné míře dočkal na konci, který mi přišel vcelku směšný, ale to asi záměrem tvůrců tak úplně nebylo). Lepší 3*, jsem asi příliš racionální a přízemní nato, abych dokázal Sleepy Hollow plně docenit. ()

Dever 

všechny recenze uživatele

Soundtrack Danny Elfman: 1. Introduction ,2. Main Titles ,3. Young Ichabod ,4. The Story... ,5. Masbath's Terrible Death ,6. Sweet Dreams ,7. A Gift ,8. Into The Woods / The Witch ,9. More Dreams ,10. The Tree Of Death ,11. Bad Dream / Tender Moment ,12. Evil Eye ,13. The Church Battle ,14. Love Lost ,15. The Windmill ,16. The Chase ,17. The Final Confrontation ,18. A New Day! ,19. End Credits,, ()

BadoXXII 

všechny recenze uživatele

"... budou padat hlavy.".....Najlepší Burton! Najlepší Depp! Tak krásne štýlovo a brutálne hravý. Plný čierneho humoru a hororovej atmosféry. Toľko režisérových nápadov a toľko nadšenia po každom mojom dopozeraní. Spočiatku som tomu dal o hviezdu menej, ale sám seba som sa potom spýtal, aký mám vlastne dôvod nedať tomu plnú paľbu? Nedokázal som si odpovedať. ()

Galerie (83)

Zajímavosti (51)

  • Christopher Walken, který zde hrál bezhlavého jezdce, ve svém jiném filmu Zóna smrti (1983) ztvárnil učitele, který svým žákům říká, ať si přečtou Irvingovu knihu "Legenda Sleepy Hollow". (Morien)
  • Ospalá díra měla být původně nízkorozpočtovým hororem, v němž by se každých pět minut odehrála okázalá vražda. (Duoscop)
  • V záběru, kdy Ichabod Crane (Johnny Depp) píše do svého bloku "spiknutí vede k Baltusovi", je písmo jiné než na záběru poté, kdy už nepíše. (Dlee)

Související novinky

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Přichází smutné zprávy jak pro kouzelnický svět Harryho Pottera, tak i pro svět filmu celkově. Ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve čtvrtek 28. září odešel oblíbený a talentovaný britsko-irský herec,… (více)

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

01.03.2014

Americký filmový režisér, scénárista a výtvarník Tim Burton v Praze 25. března 2014 uvede koncert filmové hudby svého dvorního skladatele Dannyho Elfmana, Oba tvůrci se ojedinělé události osobně… (více)

Další strašidla od Burtona?

Další strašidla od Burtona?

03.06.2008

Popravdě řečeno, už to začíná být trochu únavné. Trochu dost. Burton, Depp, pocta starým hororům, áčkově promakaná béčková atmosféra... znáte to. Ale Tima to asi nikdy neomrzí, přestože téma i styl… (více)

Burton a Carrey

Burton a Carrey

01.12.2005

Kreslíř Robert Ripley proslul ve 30. a 40. letech minulého století hlavně tím, že bral věci všedního lidského života a ve svých kreslených představách je převracel naruby. A právě tento výstřední… (více)

Reklama

Reklama