„Nemôžete hýbať mŕtvolou!“ – „Prečo by som nemohol?“ – „Pretože!“ Fanúšikovia hororu vedia, že OSPALOU DIEROU vzdal Tim Burton (BATMAN, ED WOOD) poklonu starým Hammer hororom a minimálne kvalitným zlom (démonický Christopher Walken) a úchvatnou vizuálnou stránkou (pozoruhodná výprava schválne vyzerá ateliérovo) sa mu to podarilo. Na tento brutálne čiernym humorom ohodený krvák je radosť pozerať, nevraviac o „páre zlých snov“ (ako ich sám nazval Johnny Depp) Christina Ricci/Depp. Scenár Andrewa Kevina Walkera (SEDEM) je však príliš zamotaný, Burton sa v mäsito opulentnej audiovizuálnej stránke miestami stráca a celé toto inak obdivuhodné filmové „cvičenie v žánri“ mierne stagnuje. Keď som OSPALÚ DIERU svojho času videl v kine, bol som trocha chorý a zo všetkých tých nechutností („krvácajúci strom“) mi bolo v ten deň zle od žalúdka. Vážne.(1.11.2004)

Typicky temnogroteskný Burton. Výtvarná stránka filmu je naozaj úchvatná, film je patrične strašidelný, ale stále máte pocit, že niekde za kamerou sa Burton dobre rehoce. Čo mi až tak nesadlo je príbeh. Na rozdiel od Burtonových najlepších filmov (Big Fish a Ed Wood) nie je príbeh nijako úderný a zaujímavý. Johnny Depp a Christina Ricci sú ako vždy excelentní, potešil ma Christopher Lee v šteku sudcu, ktorý Cranea pošle vyšetriť prípad a samozrejme ako vždy ľadovoľadový Christopher Walken. Toto si predstavujem pod pojmom oddychový film. 9/10(7.2.2005)

Nejsilnější stránkou všech Burtonových filmů je vizuální pojetí. Jinak tomu není ani zde. Vesnice, mlým strašáci na poli, les, Ichaboldovo vynálezy, to vše lahodí oku estéta. Design zvládl Burton na jedničku. Jen ten děj mi přišel jaksi nedotažený a narychlo uplácaný. Přesto je Ospalá díra brilantní film.(28.11.2004)

Nejoblíbenější Burton s ještě celkem "čerstvým" Johnnym a tak dokonalou atmosférou, jakou jsem u ničeho jiného nenašla. A když se k tomu přidá Christopher Walken se špičatýma zubama a vskutku šíleným výrazem, člověka zamrzí, že se tam většinu času pohybuje bez hlavy. Tady prostě není co řešit. Už mnoho let jeden z mých top filmů.(30.12.2010)

Film, který zapůsobí jako zjevení. Techno popleta v podání famózního Johnnyho je ostře konfrontován s magickým strašidelnem amerického venkova v té nehrůznější podobě. Irvingova povídka zpracovaná mistrem nadsázky pitvorného humoru Timem Burtonem do groteskně mrazivé fantazie. Jeden z nejlepších filmů všech zúčastněných, pro mnohé jistě nejlepší(1.10.2007)

• - Kulisy městečka Sleepy Hollow byly postaveny za tři měsíce. V době natáčení to byly největší kulisy postavené pro film v Británii. (Morien)

• - Ichabod Crane ve filmu šestkrát omdlí. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - V záběru, kdy Ichabod Crane (Johnny Depp) píše do svého bloku "spiknutí vede k Baltusovi", je písmo jiné než na záběru poté, kdy už nepíše. (Dlee)