Ospalá díra

• Německo

Ospalá diera

Fantasy / Horor / Mysteriózní

USA / Německo, 1999, 105 min

Možná to bude znít paradoxně, ale tento film by na mě zapůsobil stejně, i kdyby byl Bezhlavý jezdec jen nějakou racionálně zdůvodnitelnou smyšlenkou. Nálada je totiž tak temně pohádková, stravující a typicky "burtonovská", že žádné strašidlo nepotřebuje. Kamera je vynikající, mrtvolná bledost postav dokresluje chladnou atmosféru, kterou podporují čarodějnice, tajemný a temný les, cesty zapadané mokrým listím, a dokonce i hlavy komicky odlétávající od hroutících se těl. Inspektor Crane skvěle zapadá do Deppovy galerie podivínů (sledovat ho, jak s lékařským nástrojem v ruce a výrazem odporu ve tváři zkoumá krk zavražděného, je dost morbidní potěšení), chemie mezi ním a Christinou Ricci funguje dobře. Psychologie postav není sice nijak propracovaná ani důvěryhodná, tady je to ale úplně jedno, protože místo nich hraje prostředí a atmosféra. Nádherný pohádkový horor.(6.4.2005)

V roce 1999 mi jméno Tim Burton nic neříkalo a nevěděla jsem tedy, co od tohoto filmu očekávat. Nechala jsem se zlákat označením horror... a on tam byl akorát věčně komicky omdlévající Johnny Depp. Tehdy pro mě byl tento film zklamáním. Horror? Kdepak, absurdní komedie. Ale docela ráda bych se na "Sleepy Hollow" podívala v dnešní době a jsem přesvědčená, že by si přinejmenším o hvězdičku vyšší hodnocení vysloužil. EDIT 8/2011: Tak jsem se po dlouhých letech podívala znovu a musím přehodnotit svá někdejší slova. "Sleepy Hollow" obsahuje nějaké ty komické prvky, ale primárně jde o (pohádkový) horror s naprosto lahůdkovou atmosférou - s kulisami a nasvícením scény se Burton vyřádil a efekty jsou na svou dobu taky více než slušné. Díky dějové jednoduchosti, předvídatelnosti a podivným dedukčním schopnostem Ichaboda Cranea se trochu zdráhám udělit čtvrtou hvězdici, ale... vzal to bezhlavý Walken, tak parádní atmosféra a sympatické herecké obsazení si zaslouží ocenit! Stejně jako skutečnost, že Casper Van Dien jednou hrál v kvalitním filmu a vůbec to nekazil! 71%(26.11.2008)

Nejkultovnější Burton, přítom pro mně ten nejhorší. Jeho experiment mix žánru nevyšel. Začátek je hodně stylový, pan režisér na nás vypouští obrovský oblak hutné a tajemné atmosféry, místy jsem ohromením necítil čánky prstů na rukou. Ale s příchodem tajemného rytíře - přišla akce, která dokonale vybroušenou atmosféru rozpríšila pod kopyty oře. A z velkého nadšení přišlo velké zklamání v podobě tří hvězdiček, u kterých si ani tak nejsem jist, poslední půlhodinka působila přeplácaně až kýčovitě, což by u Burtova neměl být problem, ale tady byl, neukočíroval kulisy a postavy. Docela se divím, protože Tim je ojedinělý režisér, který svede vytvořit výborně temnou atmosféru a vyšperkovat prostředí, které místy bere dech (viz. Big Fish). Johnny Depp si razí cesticku do mé topky, jeho výkony mě čím dál tím víc udivují a překvapují, výborný herec. Obarvená Ricci průměr, celkem normální role na její poměry. Mirandě Richardson to neobyčejně sluší. Casper Van Dien ve své nejlepší roli (na plátně asi tři minuty), celkem hezky umřel.(21.6.2008)

Tim Burton nezklamal. Jeden z jeho oblíbených herců, Johnny Depp zde předvádí další ze série výborných výkonů a potvrzuje svou pozici v absolutní herecké elitě současnosti. Mile překvapila Christina Ricci, Christopher Walken byl opravdu působivě démonickým ztělesněním zla, zbytek herců také dokázal i přes relativně malý prostor vtisknout svým postavám takřka až reálný základ. Přidá-li se samotná myšlenka mstitele ze záhrobí (pravda, nijak originální), doplní se hudba Dannyho Elfmana (mistrovská) a Burtonem vytvořená atmosféra (je to mistr svého řemesla), chybí k maximální známce jen málo - vlastně je to spíše na 4 a 1/2 hvězdičky. Snad jen těch detailů "chirurgických" zákroků mečem mohlo být o něco méně...(28.11.2004)

Není díra jako díra. Některá naoko nabízí plno zábavy, ale přesto zůstanete nohama pevně na zemi, jiná na první pohled vypadá ospale a vy kvuli ní ztratíte hlavu. Do Burtonovy hororové romance jsem nešel po hlavě, a tak mi zůstal dojem vysoce stylizovaného průměrně odvyprávěného příběhu bez emocí. Prakticky ani jednou ve mě film nevyvolal napětí či úzkost. Hlav je nasekáno jak na 21.6.1621, ale nějaké soucítění diváka s lidmi na plátně nenastane. Většina lidí je ve filmu jen a pouze jako sword fodder, detektivní linie je vcelku nenapínavá a místy děravá, zásadní zjištění často proběhnou jaksi mimochodem. Asi by mi k příběhu vyhovoval úplně jiný styl, docela by mě zajímalo, co by s tím udělal třeba Fincher. Alespoň něco pozitivního: Christina Ricci, jíž náleží dvě ze tří hvězdiček, které jsem filmu udělil.(10.11.2009)

• - Natočeno podle povídky Washingtona Irvinga „The Legend of Sleepy Hollow“. (Petulka88)

• - Výbuch mlýnu byl vytvořen digitálně. Pro efekt však byly natočeny vymrštěné hořící třísky. (Pir.z.Ka)

• - V záběru, kdy Ichabod Crane (Johnny Depp) píše do svého bloku "spiknutí vede k Baltusovi", je písmo jiné než na záběru poté, kdy už nepíše. (Dlee)