Ospalá díra

• Německo

Ospalá diera

Fantasy / Horor / Mysteriózní

USA / Německo, 1999, 105 min

Zbožňuju Burtonovu charakteristickou výtvarnost a bojím se, že kdyby tomu tak nebylo, asi by ode mne Sleepy Hollow dostala v nejlepším tři hvězdičky. Dojem z překrásného a promakaného vizuálu, tradičně dobrého Johnnyho Deppa a pohádkově-hororové atmosféry mi totiž na moha místech kazila scénaristická klišé. Tolik jsem se chtěl nechat filmem pohltit, ale prostě to nešlo, protože se co chvíli stalo něco, nad čím jsem jen musel zakroutit hlavou a přemýšlet kolikrát jsem už podobný "nečekaný zvrat" viděl. KDyž se rozdávala fantazie, Burton si šel asi dvakrát...A na Walkera mnoho nezbylo. Dodatek po několika týdnech: Vzhldem ke kritizované triviálnosti děje má Sleepy Hollow až neuvěřitelně silný a trvanlivý dozvuk. Už se tedy těším na další projekci, doufám, že tentokrát v širokoúhlém podání, protože nyní je ta pátá hvězdička na spadnutí.(30.9.2007)

Tim Burton, Johny Depp a Danny Elfman. Mnohym budu stacit len tieto tri slova, aby vedeli co maju od tohto filmu cakat a prave ti si film vychutnaju uplne po vsetkych strankach. Film uz od zaciatku vtiahne vdaka krasnym Burtonoviym obrazom a Elfmanovej hudbe. Vo svete kinemografie len tazko najdete lepsi priklad dokonalej suhry obrazu a zvuku. Skoro vsetky Burtonove filmy maju prvky fantasy a hroru a tu Burton co sa tyka tej hororovej stranky pritlacil na pilu (jedna sa predsa len o staru strasidelnu legendu) a nieje nudza o lietajuce hlavy, ruky a litre (no par litrov tam urcite bolo:)) krvi. Nemozem sa sice ubranit dojmu ze scenar (hlavne v strednej casti) mal slabsie miesta, ale nieje to zase take hrozne a to je asi to jedine co mozem filmu vytknut. (9/10)(6.5.2007)

Horor? Historický thriller? Detektivka? Psychologické drama? Fantasy? Parodie? Nevím a v případě Tima Burtona je třeba zříci se veškerého škatulkování, počkat si, až budete jednoho chmurného večera nebo deštivého odpoledne sami doma, uvařit si kotel černého čaje a sledovat, jak se tajemný přízrak bezhlavého (a vzhledem k těm zubům přibroušeným do špiček buďme rádi) německého vojáka prohání na přízračném oři temným lesem, v němž mají stromy podobu pravěkých ještěrů, mladého městského policistu, který zvládne praktikovat metody detektiva z Baker Street a prohlašovat, že je vše je věcí rozumu jen do té doby, kdy se na vlastní oči přesvědčí, že rozum je občas pěkně na...na nic, a křehkou krásku, jež rozhodně nemá ve zvyku reagovat na děsivé události zděšeným ječením a způsobným padáním do mdlob. A než se to celé vyřeší, zjistíme, že přinejmenším stejně podivná tajemství jako prokletý kraj skrývají obyvatelé Sleepy Hollow i detektiv sám... Bizarní atmosféru občas odlehčenou svérázným vtipem posiluje herecké obsazení: Depp si s chutí zahrál dalšího ze svých sympaticky potřeštěných vyděděnců, Katrina Christiny Ricci naproti tomu ztělesňuje půvabné, jemné, ale v rozhodujících okamžicích silné a vyzrálé ženství, a zapomínat bychom neměli ani na samotného bezhlavého jezdce Christophera Walkena. Vše ideálně doplňují herci ve vedlejších rolích.(22.7.2007)

• Dan9K

Možná to může vzhledem k negativnímu hodnocení vypadat, že jsem zklamán, ale není tomu tak. Atmosféra je stylová, je okouzlující, ale já jsem si ji vůbec neužil. Musel jsem stále myslet na to, jak je to takové vyumělkované, nepříjemné, předvídatelné, uff, možná i trapné. Na horror jsem byl snad až příliš netečný. Jako pohádka pro dospělé to fungovat může, ale v té mám rád zase roztomilost a tu jsem zde nenašel. Když se k tomu připočte fakt, že nesdílím současnou mánii okolo Johnnyho Deppa a Christině Ricci role takové echt dobračky nesluší, musím jít dolů, i když mě to trochu mrzí. Hudba je velmi dobrá a Elfman stoupá v mém zájmu hodně vysoko a je spolu s atmosférou ( i když počítačovou) to nejznamenitější na celém filmu. Byl bych býval dal tři, ale jsem dneska nějaký zlý, sorry :-)(24.1.2007)

Z vlny kostýmních velkofilmů, která horroru vládla v úpadkových 90.letech (Bram Stoker's Dracula, Mary Shelley's Frankenstein, Interview s upírem) se mi Sleepy Hollow líbí nejvíce. Tim Burton vsadil stejně jako ostatní hlavně na vizuální stránku věci, a dopřál divákovi skutečnou pastvu pro oči. (Tohle už jsou přímo vizuální orgie.) Ale na rozdíl od Coppolova Draculy, jehož jednotlivé obrazy jsou sice dokonalé, ale pohromadě už tak dobře nedrží, Burtonovi se podařilo bravurně sladit všechny ingredience do jednoho celku. Otěže mu vypadnou z rukou jen v závěrečné, zbytečně přehnané akční sekvenci, nad kterou se ale vzhledem ke všem těm úžasným předchozím dojmům dá přimhouřit oko.(6.6.2006)

• - Ospalá díra byl první film, který se objevil na již zaniknutých LaserDiscs. (FMJ)

• - Role Katriny Van Tassel byla nabídnuta mimo jiné i tehdejší přítelkyni Johnyho Deppa Winoně Ryder. Liam Neeson, Brad Pitt a Daniel Day-Lewis byli zase zvažováni pro roli Ichaboda Cranea. Roli bezhlavého jezdce zase chtělo studio nabídnout Marlonu Brandovi. (Morien)

• - Při pohřbu strážce města se čte úryvek z "Bible" a to z 1. listu Petrova, kapitoly 5, verše 8. Verš zní: "Buďte střízliví bděte! Váš protivník Ďábel obchází jako řvoucí lev a hledá, koho by pohltil." (Kuny27)