Oscar Wilde

Oscar Wilde

Drama / Historický / Životopisný

Velká Británie / Německo / Japonsko, 1997, 118 min

• vesper001

Dílo Oscara Wildea mám moc ráda a od filmu jsem si slibovala mnohé – že se dozvím, jak pracoval, zda ho tvorba naplňovala, kde bral inspiraci, jak vnímal úspěch a snášel neúspěch. Smůla. Film totiž obsahuje jen jedinou informaci: že byl gay. Jakoby identita člověka spočívala výhradně v sexuální orientaci. Hlavní postava bojuje proti pokrytecké společnosti tím, že na jeho postel stojí frontu více či méně slizcí hošánci (nejnechutnější je nakadeřený Jude Law), o pauzách se Wilde občas ocitne na společenské události (aby mohl sbalit dalšího), popř. ve městě (aby mohl okukovat Orlanda Blooma), a sem tam mu nezbyde, než něco rychle hodit na papír, sklidit ovace (aby si mohl všechny ty chlapečky dovolit), a honem zpátky pod peřinu. OMG… Stephen Fry hraje skvěle, ale příběh je jen prachsprostý exemplář růžové knihovny. Být Oscarem, chodím po nocích scénáristu strašit.(7.2.2014)

Oscar Wilde v místě a čase, kdy homosexualita byla hluboce nemorálním a trestným činem, ač ženatý a již slavný a sledovaný, napochodoval na večírek a sbíral pěkné kluky jak známky a oni se o jeho zájem mohli přetrhnout. Žádné dlouhé přemlouvání a Oscar je odkládal jak fusekle do té doby, než potkal Bosieho, kterého hrál Jude Law a já chci věřit, že to, jak Jude svoji roli se vším všudy a úžasně zahrál, byla opravdu jen poctivá herecká rachota.(28.10.2005)

„V tomto světě jsou jen dvě tragédie. Jedna je, když nedosáhneme toho, co jsme chtěli. A druhá, když toho dosáhneme.“ Poslední věta Oscara Wilda ve filmu je vlastně mottem celého příběhu. Páni, kde se doteď schovával Stephen Fry, že mi uniknul? (Ne že bych neviděla Ohnivé vozy či Gosford Park, ale tam byly jiné hvězdy.) Na film jsem koukala kvůli Wildemu jako spisovateli a Lawovi, a on je úplně převálcoval. Není vyloučeno, že 4* ještě povýším na 5, ale chce to vidět ještě jednou a už nehltat příběh, ale prostě koukat. Fryova hřmotnost a nepřehlednutelná figura mu nezabránily vytvořit přecitlivělou a senzitivní bytost, které je tak snadné ublížit. A pokud si dáte práci a mrknete na nějaké Wildovy fotky tak zjistíte, že mu je Fry dost podobný. Law je skvělý jako skoro vždy, ale od něj to člověk tak trochu čeká, podle mne jsou šlechtické role hodně jeho parketa. A taky miluji Zoë Wanamaker s tím jejím úžasným špičatým nosem, že odolala tlakům a zůstala svá a nenechala si z něj udělat hollywoodský prototyp. Pobavila mně situace, kdy Wilde vychází z vězení, ona na něj čeká a on jí řekne: „Umíš si v sedm ráno vzít ten pravý klobouk na uvítanou.“ Wilde není typicky životopisný film, jeho dílo je tam vlastně jen tak na okraj, ale to mi vůbec nevadilo. Spíš naopak, dobře vyprávěný příběh možná někoho, kdo jinak nečte nebo nechodí do divadla, ponoukne k přečtení nějaké knížky či návštěvě představení. A potom splnil i další účel. Protože Wilda docela znám, doporučuji komedie Ideální manžel a hlavně Jak je důležité míti Filipa. Za přečtení pak rozhodně stojí i pro ne právě vášnivé čtenáře rozsahem nevelký Obraz Doriana Graye a pak na zasmání Strašidlo cantervillské. Jo, jo, asi z toho nakonec těch pět* bude.(30.4.2008)

Neskutečné, že ačkoliv ve své době Wildea milovala celá Británie, dokázali ho najednou tak zdegradovat a vláčet. O to horší je fakt, že homosexualita byla zločin ještě do roku 1967 - minimálně v GB. Hrůza, že někoho tak inteligentního a nadaného tak sedřeli jen proto, že se mu zalíbil mladý Jude Law, a to se mu taky sakra nemůže nikdo divit. Netřeba Wildea idealizovat, jistě to byl snob a zhýralec, ale to byl kde kdo a do vězení za to nešel. Wilde v podstatě nikomu neubližoval, akorát prostě nedokázal včas vyklidit pole, když doba nepřála. Hodně silný film, který ukazuje "milou, malebnou Anglii" v dost nepříjemném světle. Jude Law je úplně neskutečný jako božský Bosie, arogantní fracek napřesdržku s obličejem andílka, chudák Wilde neměl šanci. V menších rolích hodně přesvědčivý Michael Sheen nebo Jennifer Ehle. Co se týče Stephena Fry, tak kristepane - ani Wilde by se snad nezahrál líp. Fry se s ním neuvěřitelně ztotožnil a vystřihl ho dechberoucím způsobem. Dokonalost. U rozhovoru se svou ženou ve vězení jsem byla vážně dojatá. Jo a poznámka na konec - jakmile vidím ksicht Toma Wilkinsona, vím, že ho budu nenávidět. A zde tomu nebylo jinak. .(10.5.2017)

Jedna z životních rolí Stephena Frye, který tentokrát mohl těžit z postavy, jako by mu psané přímo na tělo. Pokud si totiž přečtete jeho autobiografii Moab Is My Washpot, zjistíte, že Oscara Wilda obdivuje od dětství. A pokud se podíváte na některá z jeho mnoha veřejných vystoupení, naskytne se vám pohled na muže, který, narodil-li by se od 150 let dříve, mohl být Wildovým dvojníkem. Oba pocházejí z vážených, akademicky založených rodin, oba mají obrovskou slovní zásobu a vytříbenou rétoriku, oba si zakládají na poměrně nemainstreamovém stylu oblékání, oba jsou homosexuálové, oba mají staromilsky romantický pohled na vztah mezi dvěma muži, oba si potrpí na výrazně mladší partnery, oba se v Anglii proslavili především svými literárními schopnostmi a jejich knihy se staly bestsellery. Neexistuje tedy pravděpodobně herec, který by se na Wilda hodil více; a neexistuje ani role, která by se více hodila pro Stephena Frye. Bohužel ze scénáristického a režisérského hlediska si dokážu představit film, který by z podobné látky dokázal vytěžit mnohem intenzivnější zážitek. V konečném důsledku je to ale film, který vás přímo nutí vzít si z knihovny vše, co tento známý irský spisovatel kdy napsal, a to nehledě na to, zda jste jeho díla četli stokrát anebo nikdy. Velkou zásluhu na tom má i podmanivý hlas Stephena Frye, který v průběhu celého filmu cituje ukázky Wildova díla a který z každou vyřčenou větou jasně ukazuje, proč se v Británii jím namluvené audio knihy těší obrovské oblibě veřejnosti.(4.10.2012)

• - Uvažovalo se, že by si roli manželky Oscara Wilda zahrála Theresa Russell. Také zpěvák Sting si zde měl střihnout roličku. (HappySmile)

• - V tomto filmu dostal herec Orlando Bloom svou první filmovou roli, za kterou dostal zaplaceno 300 liber. (HappySmile)