Píše se 20. leden 1942. Je mrazivý den, sněží a nikdo netuší, co se zanedlouho odehraje v domě u jezera Wannsee nedaleko Berlína. Major SS Adolf Eichmann osobně dohlíží na to, aby pohoštění i nápoje připravované pro skupinu očekávaných nacistických pohlavárů byly bez jediné chybičky. V limuzínách s osobními šoféry se postupně sjíždějí nejvýše postavení muži Třetí říše někteří v uniformách SS, jiní v oblecích vládních úředníků, další ve zcela nenápadném civilu. Posledním z patnácti pozvaných je Reinhard Heydrich obávaný šéf hitlerovské policie a říšský protektor. Už ve chvíli, kdy vkročí do vstupní haly, vzbuzuje mezi ostatními hosty zároveň obavy i respekt nejen proto, že má nejvyšší hodnost, ale zejména proto, že sám maršál Göring rozhodl, aby Heydrich svolal tuto tajnou schůzku a vyřešil na ní veškeré podrobnosti konečného řešení židovské otázky. V následujících devadesáti minutách právě tito muži rozhodnou o osudu milionů lidí v celé Evropě. A když konspirační setkání skončí, konečné řešení začíná. (oficiální text distributora)

Saur.us

Velmi kvalitní rekonstrukce jednání o přípravě jednoho z největších zločinů proti lidskosti v novodobých dějinách. Hvězdné obsazení a skvělé herecké výkony. ()

Richie24

Skutečně dobře zpracovaných a zahraných válečných pokusů o „dokumentaci“ je ve světě filmu jen poskrovnu. „Conspiracy“ je jedna ze světlých výjimek. Proto opět doporučuji všem a zejména pak učitelům dějepisu do předvánočních či „vložených“ hodin. 5 *****. ()

Narciska

Je to o setkání, jež změnilo historii a působí ještě děsivěji, protože si lze snadno představit, že na něm mohl být kdokoliv z nás, a dokonce i jednat stejně. Ať už z touhy po moci, ze strachu, hlouposti, na základě filozofie, získaného přesvědčení, na základě filozofie, jakkoliv zrůdné, protože jsou to přece jenom slova a kdekdo umí mluvit, jen od slov je to někdy k činům velmi daleko a někdy, jako v tomto případě, až příliš blízko... K zamyšlení a sebereflexi... ()

#47

Vzhledem k tomu, že právě tato událost byla ústřední veličinou románu resp. filmu Fatherland, který mě kdysi velmi zaujal, shlédl jsem rekonstrukci tajné schůzky ve Wannsee s velkým zájmem. Jednání o Konečném řešení je dle mého názoru vedeno celkem věrohodně a decentní zpracování, spolu se solidním výběrem herců (překousl jsem i nejkladnějšího z klaďasů Colina Firtha v roli nacistického právníka) tvoří skvělý materiál, který by mohl výborně posloužit pro výuku o holocaustu. Zvrácenost a absolutní cynismus nacistů jsou zde prezentovány jako holá fakta bez jakýchkoliv emocí či hodnocení...pro někoho kdo o hrůze holocaustu nemá představu může tento snímek působit až mrazivě a na druhou stranu...ten kdo o tuto část historie nejeví zájem se asi ukouše nudou. ()

Hapretor

Zajímavě informativní. Nepatřím mezi nadšené "historiky", ale toto je dobré vidět pro představu, jak mysleli ti nejhorší hajzlové. Kenneth Branagh se zhostil své role tak dokonale cynicky, že jsem měl sto chutí třísknout do obrazovky. Takže největší plus je v atmosféře (divák může mít pocit, že sedí mezi jednotlivými aktéry a mlčky přihlíží) a ve vykreslení jednotlivých postav, které se odráží v argumentaci a podání názoru té či oné postavy. Film bych si ale rozhodně nepouštěl ve večerních hodinách. A přiznám se, že jsem se před shlédnutím musel uvést trochu do kontextu, abych to stíhal. Konec mě dostal. Již od začátku bylo jasno (díky Heydrichovi). Ostatní kreténi tam byli jen kvůli souhlasu. A stejně si nic neprosadili. A kdyby chtěli, tak dopadnou jako chudáci Židé. Zaplať pánbůh (nebo spojencům), že to náckové nevyhráli. To bysme dopadli....! ()

Rockerman

Povrchní divák by řekl, vždyť to jsou jen kecy. Tyto "kecy" by měli povinně pouštět na školách, aby už studenti nebo žáci viděli, kam až může člověk klesnout a jak se může člověk nechat zmást fanatickou ideologií. Ideologií o nadřazenosti lidské rasy či národa. Skvělý film! Po třech letech (3.6.2014) na mne film působil stejně cynicky a děsivě, jako poprvé! ()

Adm.Nelson

Keď začne takmer celý stôl na čele s Klopferom vtipkovať o sterilizácii žien, iba som krútil hlavou nad tým, že títo ľudia nemohli mať v sebe ani kúsok nejakej hany. Pre mňa to bol celkovo asi najsilnejší moment - a to silných momentov v tomto filme nebolo málo. Herci vynikajúci, Branagh ako Heydrich exceluje, no typovo mu podobný veľmi nie je (keď už je to obsadenie takmer čisto anglické, vedel by som si na jeho mieste predstaviť Geoffreyho Rusha), ďalej potešili hlavne Firth, McNeice, a Threlfall, no a Owen Teale je priam stvorený na záporácke typy (Alliser Thorne z GoT). 10/10. ()

Evander

Konference ve Wannsee je výborným filmem, který navzdory odlišnému příběhu silně připomíná ještě lepších 12 rozhněvaných mužů. Velice se mi líbily i herecké výkony snad všech zúčastněných, což je další podobnost s druhým zmíněným filmem. Zde se navíc dá k dobru přičíst i historická hodnota tohoto filmu, která už bude jen a jen stoupat. 84% ()

Andronikos

Nie je mi z toho filmu dobre. Možno to je dané tým, čo tematizuje - a v tom prípade by si zaslúžil naozaj vysoké hodnotenie. Myslím si ale, že ma znechutila hlavne chuť (a odvaha) tvorcov*kýň filmu tému týmto spôsobom využívať: s úvahami a argumentmi, aké tam padali, nie je záhodno ani len scenáristicky, herecky, režisérsky experimentovať. Mal ten film vôbec vzniknúť? ()

GOREGASM

Z hodiny a půl v kulisách domu u jezera Wannsee mrazí dvojnásob v kontextu současného geopolitického, ale i společenského dění, kdy se nám některé děsivé narativy vracejí ze záhrobí, kde jsme si mysleli, že už zůstanou navždy... Herecky bez kompromisu, tematický a obsahově velmi zneklidňující. Tvůrcům se podařilo do atmosféry celého dění přenést všudypřítomnou chladnokrevnost a absenci elementu lidskosti. Naopak nadřazenost jedné rasy, které tito pánové věřili, je zde všudypřítomná a z hlediska lidskosti každého jednoho člověka na této planetě působí neuvěřitelně a nepochopitelně, jak se o Židech dokázali bavit jako kusech dobytka, který organizují k exterminaci. Sem tam prosakující snaha o alespoň lidský a důstojný přístup převálcovala většina. Snímek Conspiracy toto koncentrované zlo prezentuje chladně a přímočaře a divákova pozemská identita se třese v základech. 100 % ()

Cruchot

Tohle by se mohlo klidně pouštět na školách, samozřejmě s určitým dovysvětlujícím komentářem, aby se člověk vyznal v jednotlivých postavách, což není kromě Heydricha a Eichmanna vůbec jednoduché. Od filmu jsem nemohl odejít a mrazí mě ještě teď. A to jsem si o daném tématu už lecco přečetl. ()

Mayaku

Vynikající konverzační drama s děsivým poselstvím. 20. ledna 1942 se na tajné konferenci ve Wannsee sešlo 15 mužů z řad nacistické politické špičky, aby doladili konečné řešení židovské otázky. Celý film plyne v poklidném duchu – všichni si sedí u jednoho stolu, popíjejí víno vynikající kvality a u toho jen tak mimochodem řeší jednu z největších zrůdností v dějinách. Každé slovo bodá jako nůž a vágní pojmy začínají nabývat hrůzně konkrétních rysů („Mám pocit, že už jsem deportoval 30 000 Židů tím, že jsem je zastřelil, v Rize…provedl jsem tedy deportaci? Když padli, byli deportováni? A dalších nejméně 20 000 ještě deportace čeká. Je přeci dobré znát pravý význam slov.“). Kdo by mohl mít proti formě konečného řešení námitky, je smeten argumenty blahosklonného a dokonale sebevědomého Heydricha. Spory nevznikají z důvodu, že by se někomu nelíbilo, že Židé mají být vyhlazeni, ale protože někteří chtějí, aby Židé z jejich oblastí šli jako první, neb jsou jejich ghetta přeplněná. Přesvědčení, že jakékoliv jednání musí být podepřeno zákony, ukazuje rys německé mentality, že všechno musí být na první pohled in Ordnung, a to i když nacistická ideologie bezostyšně zneužívala právních předpisů pro své potřeby („My si uděláme zákon podle potřeby, to vám nemusím říkat…kolik je tady právníků? (ruku zvedne 10 z 15) Ježišikriste, je to horší než jsem čekal.“). Herci jsou ve vrcholné formě a svým výkonem dodávají na autenticitě celého příběhu. Kenneth Branagh září v roli Heydricha jako dokonalý hnusák. Stanley Tucci je jako ušlápnutý Eichmann též vynikající a Colin Firth jako Dr.Stuckart je naprosto nepřekonatelný. Hodnocení: 4,5* ()

shereen

Ve chvili kdy si zvyknete na heilujiciho Stanleyho Tucciho a Colina Firtha (coz je obtizne obzvlaste po shlednuti filmu Kralova rec) se z Conspiracy stava jeden z nejsilnejsich historickych filmu a to i bez prvoplanove sokujicich davu zubozenych obeti holocaustu a jimavych tragedii. Tohle je stroj na smrt ve sve nejstrasnejsi podobe. ()

Kremik

Velmi zajímavá interpretace této události s vcelku kvalitním historickým zpracováním. Pár odchylek a literárních klišé se najde, ale rozhodně to má svoji dokumentární váhu. Co se mi moc nelíbilo, byla podobnost jednotlivých postav. Většina účastníků vypadala naprosto jinak, ale v tomto filmu o to moc nejde. Druhým a posledním minusem byla krátká stopáž, podle mě mohla být i delší, aby se plně ukázaly psychologické podněty pro toto "řešení", které beztak už porbíhalo a tady mělo získat jen punc úřednosti. Úřednosti zatajené před světem... ()

ZackSawyer

Komorně pojaté drama líčící schválení hrůzného plánu, líbila se mi dobovost, atmosféra a profily jednotlivých aktérů. ()

Jeand´Boa

Televizní snímek, který však dosahuje obřích kvalit. Malé prostředí jednoho stolu a omezený počet vystupujících postav ničím neomezují, ba právě naopak dávají vyniknout všem zúčastněným, čímž je pouze podtrhnuto nosné téma tohoto filmu. Postupné odevzdání se všech pohlavárů myšlence několika zvrhlých necitů, které graduje ve finálním výslovném souhlasu každého z nich, je stejně děsivé jako občasné obdivné klepání na desku stolu, které by v takovéto atmosféře obyčejné tleskání jen těžko nahradilo. ()