Píše se 20. leden 1942. Je mrazivý den, sněží a nikdo netuší, co se zanedlouho odehraje v domě u jezera Wannsee nedaleko Berlína. Major SS Adolf Eichmann osobně dohlíží na to, aby pohoštění i nápoje připravované pro skupinu očekávaných nacistických pohlavárů byly bez jediné chybičky. V limuzínách s osobními šoféry se postupně sjíždějí nejvýše postavení muži Třetí říše někteří v uniformách SS, jiní v oblecích vládních úředníků, další ve zcela nenápadném civilu. Posledním z patnácti pozvaných je Reinhard Heydrich obávaný šéf hitlerovské policie a říšský protektor. Už ve chvíli, kdy vkročí do vstupní haly, vzbuzuje mezi ostatními hosty zároveň obavy i respekt nejen proto, že má nejvyšší hodnost, ale zejména proto, že sám maršál Göring rozhodl, aby Heydrich svolal tuto tajnou schůzku a vyřešil na ní veškeré podrobnosti konečného řešení židovské otázky. V následujících devadesáti minutách právě tito muži rozhodnou o osudu milionů lidí v celé Evropě. A když konspirační setkání skončí, konečné řešení začíná. (oficiální text distributora)

joehot

Film na hodinu a půl a přitom na tři, jak se při něm zas a znovu na wiki ujišťujete, jak která ta kurva parádně dojela. A budete zklamaní. Ne však z filmu. ()

Cimr

U tohoto platí podobný fenomén jako u Letu číslo 93. Vždycky, když chce kritik poukázat na nějakou nelogičnost či nepravděpodobnost, vezme mu vítr z plachet zjištění, že je to všechno skutečné. Že takhle to vážně bylo. Že ti nechutní pohlaváří skutečně debatovali o tom, jestli Židy bude lepší sterilizovat nebo rovnou zabít, a potom si doopravdy dali krátkou přestávku na svačinu. ()

NinonL

Velmi zajímavá rekonstrukce utajené nacistické konference ve Wannsee. Řeší se zde židovská otázka. Na snahy o hromadné vystěhování židů z Říše žádná země nereaguje - nikdo je nechce přijmout (ani USA). Nucené práce, hromadná sterilizace, deportace na východ, všechny návrhy zúčastněných se zdají zástupcům SS příliš pomalé. Mají už totiž vlastní řešení, které násilím prosazují - plynové komory. ()

Paxxx.cz

Tenhle film zaujme spíše jen ty, co se alespoň trochu zajímají o problematiku druhé světové války. Nejvíce musím ocenit hlavně historickou hodnotu, kdy jsem se dozvěděl jak skončili někteří nacističtí pohlavářï (Zvlášťe dopadení Adolfa Eichmanna bylo hodně zajímavé) a pochválit docela kvalitní herecké obsazení... Takže v celku 3 a půl hvězdy. ()

Alqarin

Ani ne tak hrůzná fakta na pozadí, ale to, jak snadno oddělitelná osobnost a ideologie můžou být, člověka dostane. Boží konverzační drama bez okolků kvalitami srovnatelné s Rozhněvanými muži. ()

Džejkop

Na této konferenci se oficiálně schválil holocaust, Třetí říše se tak navždy zapsala do dějin černým písmem. Je opravdu neuvěřitelné a zarážející, že k zahájení masové likvidace Židů stačily dvě, možná tři hodinky rokování u stolu. Jednou odpoledne se zkrátka sešli tehdejší špičky Nacistů a s konečnou platností rozhodli. Nutno podotknout, že ve skutečnosti již dávno bylo rozhodnuto, genocida již dávno probíhala. Na této konferenci se především dohodla koordinace mezi různými nacistickými ministerstvy a úřady, genocida získala oficiální podobu. Zvěrstva páchaná v koncentračních táborech nepotřebují příliš komentovat, plány Třetí říše v tomto ohledu šli ještě dál. Konečný počet obětí měl být znatelně vyšší než uskutečněných 6 miliónů. Podle původních prognóz mělo být zlikvidováno až 11 milonů Židů!! ()

Maq

Předně: Nevadí mi a chápu, že herci se svým historickým předobrazům fyzicky nepodobají. Režisér podle mne správně dal přednost hercům schopným přesvědčivě zahrát žádaný charakter. A tak Kenneth Branagh je právě takový, jaký byl Heydrich: brilantní, kultivovaný a nelítostně logický. Stanley Tucci je tak jako Eichmann především pilný a pečlivý. --- Informací o konferenci je málo a pokládat tento film za historickou rekonstrukci je nebezpečné. Ve skutečnosti nevíme, kdo a jak tehdy reagoval a co řekl. (Osobně pokládám za mimořádně půvabnou spekulaci, jak asi reagoval Albert Speer, který podle mého soudu ve Wannsee byl také.) --- Je to tedy konverzační drama, jehož cílem není reprodukce historicky doložených výroků, nýbrž spekulativní umělecká výpověď o charakterech zúčastněných potentátů. Scénář je z hlediska historické pravděpodobnosti velmi fundovaný, umělecky vynikající a provedení také, film má spád, a to je kumšt! --- Pokud jde o potrestání účastníků konference, dost lidí zde zaráží, kolika z nich se podařilo trestu uniknout. Jak už to v takových případech bývá, ono to není tak jednoduché. Předně o Wannsee se skoro nic nevědělo (a neví dodnes). Ale hlavně, a film to jasně ukazuje, veškeré pravomoci a odpovědnost si přisvojil Heydrich. Ostatní byli odkázáni do rolí informovaných úředníků v podpůrných resortech. Myslím že ve Wannsee se opravdu o ničem nerozhodovalo - o Vůdcově vůli se ostatně nediskutovalo nikdy - a Heydrich víceméně jen oznámil co dělá a že nestrpí obstrukce. Vyvozovat z toho trestní odpovědnost ostatních účastníků je málo nadějné. --- Kdypak se dočkáme takovýchto zajímavých pohledů do nejvyšších pater politiky sovětské? ()

PAGE

Film podle skutečné události ze, kterého mrazí v zádech nad věcností s jakou se více či méně inteligentní lidé dohadovali nad osudem milionů lidí. Co je ovšem nejhorší je zjištění ze závěrečných titulků, že až snad na dvě vyjímky ani jeden z aktérů tohoto hnusu nebyl potrestán???? ()

CageDepp

Tak tady je jasných 5 hvězd. Kenneth Branagh jako Reinard Heydrich podal dokonalý výkon a s touto rolí si vyloženě pohrál. ()

JohnMiller

To bolo ako sledovať 12 rozhnevaných NAZI mužov. Bol tu iba taký malí rozdiel, a ten tkvel vtom že samotný rozhnevaný muži, nebolo ich dvanásť ale pätnásť detail, nerozhodovali o osude jedného mladíka ale o budúcnosti miliónov "bohom vyvolených" židov. V dusivej ale nijak nepríjemnej atmosfére zímného vidieku va nádhernej vile ktorá pôvodne patrila nejakému židovi sa stretávajú vysoko postavené hlavy Nemeckej ríše aby si pri švédskych stoloch prebrali záverečné riešenie židov ktorý sa v preplnených getách už nezmestia. Niektorý s morálneho a právneho hľadiska s týmto zverstvom nesúhlasia no nakoniec po do hĺbky rozobranej téme predsa len súhlasia, boli presvedčený ako to bolo v prípade Henryho Forda ktorý v 12 rozhnevaných mužoch presvedčil ostatných o opaku. Vynikajúce herecké výkony, fantastické dobové dialógy, kostýmy, proste všetko čo sa od dobrého filmu očakáva, milo som bol prekvapený keď som si uvedomil po pozretí že ide o TV film. Paráda ()

dom156

I když kromě stenografického zápisu, který se našel na ministerstvu zahraničí pár let po válce a neobsahoval všechny podrobnosti, tak jsou všechny detaily podrobně promyšleny a myslím si, že to takto mohlo proběhnout. Nebudu se vyjadřovat k obsahu této smutné historické události, jelikož bych mohl psát hodiny a hodiny. Herecky velmi solidně odehráno, Tucciho mám fakt rád, sice je trochu nedoceněný herec, ale všude kde se objeví, tam to dokáže pozvednout svým hereckým umem. Délka filmu byla přijatelná a musím ocenit, konečné celkové zúčtování s každým účastníkem konference. Za mě tam pouze chyběl větší rozhled, ale to lze pouze TV filmu odpustit. Doporučuji. ()

Skip

Dvě hodiny v jednom salonu v zámku ve Wansee stačily, aby byl zpečetěn osud milionů lidí a jen díky zhroucení tisícileté říše to nakonec bylo ""pouhých"" šest milionů převážně Židů. Film samotný je převážně fikcí, jelikož o této konferenci se zachoval jediný dokument. Dovedu si ale představit, že takhle nějak to mohla ta nacistcká prasata ve skutečnosti "sehrát". Chvílemi měl člověk pocit, jako by se v některých z nich aspoň trochu hnulo svědomí, ale ne. tihle lidé snad něco jako svědomí neměli. Hereckým výkonům není co vytknout, a přesto si myslím, že Branagh jakožto Heydrich moc neseděl. Z toho člověka šla hrůza, jen když se na něj člověk podíval pouze na fotografii. Takového dojmu bohužel Branagh nedosáhl. Na závěr by mě docela zajímalo, jak skončil zapisovatel. Eichmann: "Co uděláme se zapisovatelem?" Heydrich: "Myslím, že už ho nemůžeme propustit." ()

radektejkal

Na konferenci ve Wannsee (spíš by se mi líbilo ve "Wahnsee) se vždycky rád podívám v jakémkoli kabátě. Už téma zaručuje solidnost. Zpočátku jsem sice pochyboval o "americké serióznosti", ale musím ocenit zvláště scénář (režie je ostatně také dobrá). Americky to bylo pouze napínavé i s usměvavým Heydrichem a  tip-top Eichmannem s věštěcku koulí v hlavě. Speciálně mě zajímala otázka polovičních a čtvrtinou židů. Poloviční byla máma ze strany mé babičky, byla sice malá (160 cm), ale byla přirozrná blondýna s modrýma očima - zkrátka prototyp německé dívky, jakou ve válce také byla (v té době jí ubližoval jen katecheta Krček a od té doby považovala veškrá katolická, nacistická a komunistická hnutí za humbuk). - Zvláštní je, že mladý a již vysoce postavený Eichmann měl zároveň roli hlavního číšníka, servíroval ovšem všechno bravurně. Dnes to celé vypadá sice jako pimprlové divadlo, ale dočkejme času: co jedno bylo, objeví se znovu v jiné formě, ale se stejným obsahem. ()

Fanucci

Mrazivé téma konference udělá své, dialogy jsou napsané dobře, a naprosto vynikající je Branagh, který ztvárnil odporně arogantního a sebejistého Heydricha přímo geniálně. Zajímavý film...já byl spokojen. Jo a ještě jeden postřeh. Včera jsem si v programu přečetl, že Tucci za postavu Eichmanna dostal nějakou cenu (Emmy?) a ta je zároveň považována za jeho životní roli. Nechápu...Mně se jeho výkon vůbec nelíbil a na postavu Eichmanna se nehodil ani typově. ()

Huntelaar

V kontextu historických událostí je to velmi mrazivá podívaná. O to víc, že se o celé události uchoval jeden jediný důkaz, bez něhož bychom se nedozvěděli, že to „kluci s patkama“ mysleli s „hvězdama“ tak schematicky. ()

Had6

Tak tímto filmem bere zřejmě moje neobliba válečných filmů za své. Už jsem to tady napsal několikrát, že tyto filmy nevyhledávám a nemám je rád. Jenže když se tak ohlédnu zpátky, tak jsem jich viděl už hezkou řádku a skoro ve všech případech jsem je hodnotil velice příznivě. Takže jsem si svůj postoj k nim zřejmě vsugeroval. Konference ve Wansee mě v tomto utvrdila. Je to velmi dobře zpracované a z průběhu jednání vám musí běhat mráz po zádech ať už chcete nebo ne. Výkon Kennetha Branagha v roli Reinharda Heydricha snad ani nepotřebuje komentář. Je prostě skvělý. A pozadu nezůstávají ani ostatní - Stanley Tucci (Adolf Eichmann) nebo Colin Firth (Wilhelm Stuckart). ()

Lischai

Je to jako Dvanáct rozhněvaných můžu, jen bez toho týpka, co má na začátku pochyby. Takže se 90 minut koukáte na partu oficírů, kde mají všichni stejný názor, a jen si to musí mezi cigaretkou a kuřátkem nějak formálně odhlasovat. Chápu historickou tíhu situace, ale jako film to na mě nefungovalo. ()

MrPierc

Rekonstrukce dne, který navždy zpečetil židovský osud v druhé světové válce. Sešli se ty nejvyšší úřednické, právnické, vojenské a vládnoucí osobnosti, kterých se týkalo vyhlazení židů. Z počátku to vypadá, že jsou někteří proti, ale pravda je horší než se zdá. Všichni jsou totiž nervózní ne z genocidy, ale z toho, že budou muset spolupracovat a že vyhlazení bude pomalé. Že popravy budou trvat moc dlouho. Baví se o popravách, sterilizacích, koncentračních táborech jako o nutných lécích proti chřipce. Způsob jim připadá zcela adekvátní a nemají se proč stydět za své jednání. Jsou zcela oddáni myšlence, protože tak jim to připadá správné. Výraz v jejich tvářích zračí obavy z nedostatku síly, aby mohli dokončit plán. Jak zvrhlá a přitom tak mile vypadající schůzka. Všichni se po finální dohodě plácají po ramenou a jsou spokojení z výsledku. Vše zvládnuto na vysoce společenské úrovni, protože oni se dohodli jako rozumní lidé. Jich se to netýkalo, oni neumírali ve sprchách a nebyli vražděni jako dobytek. Nechutné. Dokonalý příklad, že slova mohou vraždit po milionech. Stanley Tucci jako poslušný a dokonalý Heydrich, který pomáhá organizovat svému nadřízenému toto sezení. Kenneth Branagh je uhlazený Eichmann a při jeho úsměvu znejistí i ti nejtvrdší odpůrci, protože jak se přestane smát, bojíte se o život. Perfektní kostýmy i pocit autenticity. ()