Píše se 20. leden 1942. Je mrazivý den, sněží a nikdo netuší, co se zanedlouho odehraje v domě u jezera Wannsee nedaleko Berlína. Major SS Adolf Eichmann osobně dohlíží na to, aby pohoštění i nápoje připravované pro skupinu očekávaných nacistických pohlavárů byly bez jediné chybičky. V limuzínách s osobními šoféry se postupně sjíždějí nejvýše postavení muži Třetí říše někteří v uniformách SS, jiní v oblecích vládních úředníků, další ve zcela nenápadném civilu. Posledním z patnácti pozvaných je Reinhard Heydrich obávaný šéf hitlerovské policie a říšský protektor. Už ve chvíli, kdy vkročí do vstupní haly, vzbuzuje mezi ostatními hosty zároveň obavy i respekt nejen proto, že má nejvyšší hodnost, ale zejména proto, že sám maršál Göring rozhodl, aby Heydrich svolal tuto tajnou schůzku a vyřešil na ní veškeré podrobnosti konečného řešení židovské otázky. V následujících devadesáti minutách právě tito muži rozhodnou o osudu milionů lidí v celé Evropě. A když konspirační setkání skončí, konečné řešení začíná. (oficiální text distributora)

ortoncz

Jedna z nejdůležitějších operací za 2. světové války . Nacistické špičky se setkali , aby probrali řešení židovské otázky. Sledujeme herecké koncerty všech zůčastněných . Postavy jsou dobře vykreslené. Každý se snaží prosadit své zájmy , ale všichni jsou spojeni nenávistí k židům. Děj pěkně odsýpá. Atmosféra začne houstnout , když se dostáváme k užívání plynu. Filmy sice bez konce , ale závěrečné dodatky jsou zajímavé. 80% ()

Dm1tr1j

Škoda je len jedného a síce, že to nestihli. To nám to teraz tie židovské rodiny pekne vracajú svojou kapitalistickou ideológiou. Otázkou však zostáva, kde by to vraždenie skončilo ak by skončilo. Nemci s ich zaslepenou ideológiou a pokrivenými predstavami o ideálnom štáte by aj v prípade vojenského triumfu zničili svoju vlasť, kultúru a budúcnosť. Nebyť američanov čo napumpovali do západného Nemecka po rozdelení 4 miliardy podarili by sa im všetky tri spomínané entity úspešne zničiť aj bez neho. Takto sa však z dlhov vyhrabali a teraz si s ich pomocou čo by bábky amerika postavila európsku úniu, ktorá nás aj tak v konečnom dôsledku všetkých ovláda. Rusi sú aj napriek mediálnym snahám o dezinformovanie síce červené ale jediné svetlo na konci tunela. ()

Biopler

Excelentní Branagh a Tucci vo svojich rolách. Fakt presní, tak nejako som si predstavoval Heydricha a Eichmanna. Snímok prakticky bez chýb, ale aj napriek excelentným výkonom vo mne akosi nezanechal poriadnu šlehu, lebo reku téma to bola poriadna. Podal mi fakty doby cez monológy, dialógy, ale výsledný dopad na mňa ako diváka je slabý. ()

Hpatrik

Komorní ale také velmi civilní drama, odehrávající se v krásném prostředí vily poblíž jezera Wannsee. Samotná schůze nebo setkání (konference je trochu zavádějící) nacistických pohlavárů a úředníků, tedy hlavně její obsah, už tak krásné zdaleka nebylo. Z filmu tak nějak vyplývá, že tam nepřijeli debatovat o " konečném řešení židovské otázky" to už bylo předem rozhodnuto, ale spíš samotný plán oznámit všem, kteří byli pro jeho samotné uskutečnění nezbytní. Takže všem zúčastněným nezbylo nic jiného, než plán podpořit a nebo čelit následkům. Televizní pojetí tomu sluší, výborné obsazení spolu s trpělivou režií a citem pro na detail, z toho dělá zajímavou podívanou. ()

Schlierkamp

Britsko-americký televizní dokumentárně laděný film popisující události ze dne 20. ledna 1942, kde se v zámku na břehu jezera Wann nedaleko Berlína konala utajovaná a nechvalně proslulá konference ve Wannsee, na níž se dohodnul a naplánoval nacistický postup při konečném zúčtování s židovským obyvatelstvem v okupované Evropě. Události, které se na tomto setkání nacistických pohlavárů z různých administrativních institucí odehrály, byly zrekonstruovány na základě kopie zápisu z jednání, která nebyla i přes příkaz předsedajícího Heydricha zničena. Konference se zúčastnilo 15 osob a její závěry, které musely být jednomyslné, měly fatální dopad na Židy a s jejich hrůznou realizací se dodnes lidstvo úplně nevyrovnalo. Poté, co byla odmítnuta sterilizace Židů jako málo účinná, byla dohodnuto zbudování obrovských shromažďovacích táborů s plynovými komorami a velkokapacitními krematorii, tedy proces, který byl už v té době v menší míře vyzkoušen v Polsku a uplatňován na duševně nemocných osobách. Mezi hlavní postavy jednání patřil R. Heydrich (K. Branagh), který z pověření Vůdce konferenci předsedal a vyznačoval se navenek velmi příjemným vystupováním, které však pouze zakrývalo jeho temné úmysly, a dále A. Eichmann (S. Tucci), organizátor celého setkání a po Heydrichově smrti i hlavní vykonavatel realizace celého projektu. Veškeré námitky či protesty hlavně ze strany dr. W. Stuckarta (C. Firth), autora dosavadního právního rámce Norimberských zákonů a tajemníka Říšského kancléřství Kritzingera byly zamítnuty, jinak všichni přítomní bez výhrad souhlasili s navrženým postupem. Věrohodný snímek amerického režiséra F. Piersona je poutavý od začátku do konce, velkou většinu snímku vyplňuje samotná diskuze 15 představitelů Třetí říše. V závěru je u každého účastníka této konference popsán jeho osud a rok úmrtí. Tento film hodnotím velmi vysoko, neboť díky tomuto poutavému zpracovaní můžeme velmi podrobně sledovat, jak probíhala debata, jež rozhodla o osudech milionů osob a v podstatě odsouhlasila fyzickou likvidaci celých skupin obyvatelstva a nenávratně tak změnila budoucí svět. ()

Stíba

Chtěl mě tím varovat. - Před čím? Že bychom neměli nenávidět Izraelity? - Ne, že bychom neměli nechat Židy prostoupit celý náš život, protože až budou pryč, tak bychom neměli pro co žít. ..... Zástupce jednopokojových konverzačních filmů o jednom historicky velmi unikátním setkání za 2SV je bezesporu zajímavou studií historie, ale na plátě mi tu k silnějšímu prožitku poměrně dost vadily dvě věci - herecké složení a angličtina. Začalo to Colinem Firthem a pokračovalo dál a i když místama si to asi trochu sedalo, já bych tu daleko raději viděl "partu" neznámých německých árijců, kterém neznám z rolí anglických konzervativních gentlemanů. ()

kacaabba

Význam konference mi přijde trochu přeceněný, pokud to bylo tak, jak ukazoval film. Vše bylo připraveno, vše vymyšleno, ba i odzkoušeno, šlo o to jen, aby SS triumfovalo a pošpinilo ruce druhých. Mnohem zajímavější by pro mne byl film popisující vývoj této "velké" myšlenky. Od jeho zrodu, přes jeho definování, až... ()

Allan

Vynikající, bravurní, perfektní. Na druhé straně si musím položit otázku - sledoval bych takovýto film se stejným zaujetím, kdyby místo diskuze o zrůžovělých mrtvých židovských tělech se ti muži u oválného stolu bavili třeba o pěstování papriky a rajčat? Jsou herecké výkony natolik silné, aby utáhly 96 minut filmu uzavřeného v jediné místnosti? Těžko soudit, stejně asi jako u všech ostatních filmů s touto tematikou. ()

jojo-Jozin

TV film, ale velice kvalitní. Z tónu jakým se diskutuje o konečném řešení žiovské otázky zamrazí v zádech. Jako by se jednalo o nějakou kynologickou schůzi nebo se domlouval nákup traktorů, přitom se chladnokrevně diskutuje o tom, jak se co nejefektivněji "zbavit" miliónů Židů. ()

alonsanfan

Mrazivě chladný, téměř až dokumentárně laděný TV film, popisující konferenci o konečném řešení židovské otázky pořádanou ve Wannsee. Jedna z nejtragičtějších událostí v dějinách Německa a troufám si tvrdit i Evropy a celého světa. Pánové Eichmann i Heydrich ukazují mimořádný organizační talent a Heydrich reprezentující SS dává pocítit, že této síly se obávali i přední představitelé Třetí říše. Dr. Stuckart nekompromisně obnažuje zrůdnost právního pozitivismu, jemuž jde pouze o zákon, normy a nikoli o jejich dopad do společnosti. Všem i skrytým obdivovatelům nacistického režimu tento film vřele doporučuji, protože stejným způsobem, jakým se nacisté vypořádali se židy, lze totiž uplatnit prakticky vůči komukoli (např. lidem, kteří nosí brýle). Hrůznost služby právních předpisů diktátorským režimům se zde odhaluje s obzvláštní naléhavostí. Právo je bohužel jenom prostředek k dosažení cílů a je mu jedno, co je v něm obsaženo. Problém je pak nejenom v lidech, kteří takové zrůdné právo vytvářejí, ale především v těch, kteří jej ochotně vykonávají._______A pánové, jen tak pro zajímavost, zvedněte ruce, Ti z vás, kteří jste právníci. Na tuto výzvu se poté zvedá les rukou a mě jako právníka mrazí v zádech..._________Zajívamý komentář: Gemini ()

Homer.p

Skvěle napsané a zahrané, i když nikdo z představitelů si není se svojí postavou moc podoben. To ale neubírá nic na skvělém zážitku při sledování tohoto filmu. ()

josieaddms

Jelikož film popisuje skutečnou historickou událost dá se mu dost těžko něco vytýkat. Snad jediná věc kterou se dá zabývat, je váš osobní názor na válku. V podstatě se jen můžeme dohadovat kdo byl největší svině. Jenže za války je svině každý, ať už ti velí tenhle nebo tamten, a ať už zabíjíš toho, nebo jiného. Stejně jde pořád o zabíjení. Řešení Židovské otázky je strašné téma, které bylo touto poradou nechutně zpečetěno a podpořeno. Sejde se patnáct chladnokrevných mužů kteří si hrají na Boha a rozhodnou o osudu statisíc lidí, a to s tím někteří z nich ani nesouhlasili, a přesto bylo rozhodnuto. Ať už to bylo tak jako to ukazuje film, nebo třeba úplně jinak, dopady války můžeme sledovat dnes, a všichni dobře víme že se nezachoval čestně moc nikdo, a že umírali statisíce lidí různých ras, pocházejících z různých zemí, lidé různých názorů. Když se na to podíváme z filmařského hlediska, je to krásná dramatická scéna, s naprosto perfektními herci, naprosto šíleným závěrem debaty, a s naprosto katastrofálním dopadem tohoto rozhodnutí. ()

markotter

Pro ně mají daleko větší vypovídací hodnotu dokumenty dávané na CT2. Tohle byla taková selanka s upovídanými esesáky a pár dramatickými situacemi. Navíc mi nesedl Keneth Branagh v roli Heydricha - ne že by nehrál dobře, ale nečišela z něj ta smrtelná mrazivost, jakou bych u takový figury očekával. ()

junglewar

Jawohl herr kommandant! Dochoval se pouze jeden záznam z konference, jelikož Martin Luther ihned po konferenci nezničil záznam a z tohoto záznamu je udělaný tento film. Po zhlédnutí se vám nebude chtít hajlovat pěknou řadu dnů! Opravdu dost creepy, že tam byli zástupci úplně všech vládních složek, takže hovno, že nikdo nic nevěděl. PS: Ve filmu je jeden Obersturmbannführer a to Adolf Eichmann, takže fajn. ()

Shaleman

Komorní televizní inscenace postavená na hereckých výkonech a scénáři, kdy i jedna řečená věta působí hrůzněji, než kdejaký explicitní záběr z válečných velkofilmů. Poklona zvlášť Colinu Firthovi, kterému i přes gumovou tvář věříte každé gesto a zcela přirozenému Branaghovi, kterému tyto divadelní pózy neuvěřitelně sednou. Zvláštní pocit, vidět známé anglické herce většinou kladných či zábavných postav v rolích nacistických pohlavárů řešících konečné řešení židovské otázky. ()

kukkik

Docela zajímavé téma ale bohužel ne moc vydařený výběr herců. Pro dosažení autentičnosti by bylo nasnadě vybrat herce podobné postavám, které měli představovat, nikoli představě tvůrců o těchto postavách. Nehledě na to, že forma hodinu a půl dlouhé konference bez vysvětlivek a žádných pořádných "zákulisních" scén a informací byla docela nešťastná volba. 3/5 ()

vikino1

Film o tom, jak naložit s 11 miliony židů po obsazení celé Evropy a Ruska. Přece jenom někdo to musel vymyslet a někdo to musel oznámit všem hlavounům nacistického Německa. Plán to byl takřka "geniální" jen se jim nepovedl jeden detail - prohráli válku - naštěstí.. ()

st3f0o

Oceňujem snahu a rád by som hodnotil vyššie, ale Branagh ako Heydrich? Určite nie. Trefa úplne vedľa, akože totálne mimo... podobne ako takmer celý ansámbel. Celkovo som mal problém sa naladiť na britsky hovoriacich, pôsobiacich nemeckých nacistov. Nechápte ma zle, film ako taký je obohacujúci a určite stojí za pozornosť, ale ja osobne sa neubránim pocitu, že byť to v nemeckých rukách s týmto rozpočtom a vhodnými opakujem vhodnými hercami, výsledok by bol niekde na úrovni kvalitky Der Untergang. Síce som z princípu zásadne proti dabingu, ale v tomto konkrétnom a ojedinelom prípade si to dabingfans paradoxne asi viac užijú ako ja. ()

Inozuka

Když odhlédnu od toho, že je o konferenci ve Wannsee známo jen málo, a tak je tedy tento film spíš jen intelektuální hříčkou, jak to asi tak mohlo celé proběhnout, je tento film strhující podívanou jak banálně se dá rozhodovat o osudech miliónů. Ta atmosféra je trefená skvěle. Celé to ruší jen nevhodný casting na Heydricha, Branagha mám rád, ale k Heydrichovi má vzhledem a výrazivem blízko asi tak jako Danny De Vito ke Kennedymu. Ostatní ale dobří, zvlášť Stanley Tucci jako Eichmann působí až hrozivě. Slušné a mrazivé ... ()