V druhé části se Paul Atreides spojí s Chani a Fremeny a zároveň se vydá na válečnou stezku pomsty proti spiklencům, kteří zničili jeho rodinu. Čelí volbě mezi svou životní láskou a osudem známého vesmíru a snaží se zabránit strašlivé budoucnosti, kterou může předvídat jen on. (Vertical Entertainment)

quido_zidle

Pokud bych měl hodnotit pouze scénář, dialogy, příběh jako takový, tak za slabé 3...Ale ten zbytek? Tvl. to byl neskutečný koncert pro oči a uši. Jestli tohle nedostane Oskara za hudbu, tak snad budu i volit Babiše. Tady jsou veškerá slova zbytečná - běžte na to do kina(!) v Dolby Atmos (a ideálně Imax) a budete vědět o čem mluvím...! ()

Karbos

Na tohle se opravdu vyplatí zajít do kina, své místo v síni slávy i zde na ČSFD si to zaslouží a i přesto, že většině filmům nějaký čas po premiéře hodnocení postupně klesá (čest výjimkám), Duna 2 se v top 10 už udrží, takže jsme svědky historické události, neboť něco takového se nestalo už 13 let, od uvedení filmu Nedotknutelní (2011) ()

HNTR

Druhá Duna je grandiózním cinematografickým zážitkem. Ve vsěch ohledech překonává a o míle předbíhá první díl. Sequel mě přikoval k sedačce hned od začátku a rozebírají se tu zajímavější věci. Zvyky a tradice Fremenů jsou jedno ze zajímavých témat (je tu hodně cítit inspirace Araby) Temné a zvrácené tradice Harkonennů dodávají filmu sympatickou zvrácenost. Nástup Austina Butlera je povedený, avšak v druhé půlce filmu nedostává tolik prostoru, který by si rozhodně zasloužil. Přerod Chalameta (Paula) v leadera působí uvěřitelně a pokaždé když se objeví s větším proslovem, jedná se pro epický zážitek. Vztah se Zendayou (Shani) provází celý film a má emoční vyvrcholení. Závěrečná bitva sice mohla být delší, ale je uspokojivá, choreografie je o poznání lepší než prvním díle. Duně jsem propadl až na podruhé, ale o to víc jsem si film zamiloval. Každou minutu filmu jsem s úžasem a obdivem hltal a upřímně doufám, že se dočkám minimálně stejně epického třetího dílu. ()

SamGee

Sci-fi snímka Duna: Prvá časť uspela finančne i kriticky počas covidovej pandémie a bolo otázkou času, kedy kanadský režisér Denis Vileneuve dokončí druhú časť komplexného príbehu z pera Franka Herberta. Po dvoch rokoch prišla do kinosál Duna 2 a bol som zvedavý, či tento film prekoná moje očakávania.    Druhá časť pokračuje tam, kde skončil prvý film – Paul Atreides (Timothée Chalamet) a jeho tehotná matka Jessica (Rebecca Ferguson) žijú vo vyhnanstve potom, čo Harkonnenovci zničili ich rod. Matka so synom sa spoja s Fremenmi, miestnymi obyvateľmi planéty Arrakis, a plánujú viesť neľútostnú vojnu proti Harkonnenom a celému Impériu. Bohužiaľ, cena vojny bude vysoká nakoľko Paul stojí krok od toho, aby sa stal obávaným spasiteľom.  Prvý diel predstavoval divákom postavy a fungovanie sveta, druhá časť ukazuje zasa  partizánske výboje proti utláčateľom, politické zosnovania, megalomanské bitky a šermiarske súboje. Duna 2 je vojnovým filmom, ktorého akčné scény nastavujú vysokú lakťu z hľadiska choreografia a dravosti. Vo víre akcie však režisér nezabúda varovať, ako  môže byť čestný človek zmanipulovaný pod vplyvom moci, slepej viery a osudy. Keď prichádza záver, tieto témy pôsobia úderne.  Každá postava, kladná alebo záporná, fungujú na báze úchvatných hereckých výkonov. Neuveriteľný Timothée Chalamet sa premieňa z nevinného mladíka na temného mesiáša, Zendaya s Timothéém zosobňujú najtragickejšiu formu lásky, Rebecca Ferguson vyniká v roli dámy s nekalými úmyslami a Josh Brolin-Javier Bardem podávajú skvelý výkon fanatických mužov. Harkonnenovci dostávajú väčší priestor, medzi nimi zažiari vražedný Feyd Rautha (Austin Butler). Jeho sadomasochistické chúťky a vyšinutosť robia z Feyda fascinujúcim charakterom. Hoci imperátor Shaddam IV (Christopher Walken), jeho dcéra Irulan (Florence Pugh) a členky rádu Bene Gesserit majú menšiu rolu, stihnú podať solídny výkon.  Akoby povedali českí susedia, Hans Zimmer válí. Jeho soundtrack odzbrojuje divákov svojou unikátnosťou. Či už používa basové noty, cello, bubny alebo ženský chorál, Zimmerovi sa darí v divákoch vyvolať všetky škály emócií. Režisér si pomáha technickou „mágiou“ – každý záber od kameramana Grega Frasera rozpráva tisíce slov,  kulisy púšte a panovníckych sál kričia veľkoleposťou, podmanivý vizuál si namotáva divákov okolo prsta, počítačové efekty sa používajú čo najefektívnejšie a kostýmy, masky a rekvizity obohacujú svet Duny.     Dunu: Druhú časť by som opísal ako veľkolepé, šokujúce, dych-berúce a tragické. Táto úspešná adaptácia knihy Franka Herberta sa nebojí prekonať po technickej a príbehovej stránke. Súčasne, disponuje prostriedkami, ako osloviť masívne publikum – od hviezdneho obsadenia, cez dravé akčné scény, melancholické chvíle, náboženské myšlienky, dunivú hudbu až po epický rozmer. Tento magnus opus Denisa Villenueva zanechá hlboké stopy a odporúčam ho vidieť čo na najväčšom plátne.      Príbeh, témy: 10/10,  Postavy, herecké výkony: 10/10, Hudba, kamera: 10/10,  Akcia: 10/10, Vizuál, počítačové triky: 10/10,  Kulisy, výprava, kostýmy, make-up: 10/10, Celkovo:  10/10. () (méně) (více)

trigan

Pokud velká část diváků po dvou hodinách začne tahat z kapes mobily a koukat kolik je hodin, tak něco není dobře. To je zásadní nevýhoda když sedíte v poslední řadě. Nejlepší byla jednoznačně hudba, pak kamera, pak ..., pak herci a příběh. Logiku a časové souvislosti se nesnažte aplikovat, mohlo by Vám vyjít nekolikaleté těhotenství hlavní postavy. A pokud šéf silného rodu netuší, koho dceru si vzal za manželku, tak nezbývá než vzpomenout na slavného Cimrmana, který to dotáhl do dokonalosti. ()

Grimaldi

Dost možná největší filmové překvapení tohoto roku. Prvnímu filmu jsem dal slabé čtyři hvězdičky bez jakékoliv potřeby se kdy do zdejšího světa vrátit. O to větší byl můj šok z toho jak i přes své nedokonalosti skvělé pokračování je. Úžasné herecké obsazení a hlavně příběh zasazený do nádherných pouštních lokací se pod dohledem Villeneuvea stal skutečným kinozážitkem který si velké plátno opravdu zasluhuje. Někoho možná nepotěší konec, mě by běžně taky nepotěšil, ale tady mi sedlo vše včetně něj. Snad někdy vznikne trojka a snad vznikne brzo. Už po včerejší návštěvě kina bylo pozdě. ()

luciasce

Jak jsem si myslela, že se jednička povedla a byla naprosto parádní, tak oproti dvojce, je to slabý odvar pětkrát louhovaného logru. Naprosto skvělá podívaná. ()

zodiak217

Len ťažko sa dá tomuto filmu niečo vytknúť. Majstrovský a silné vizuálne spracovaný sci_fi žáner, ktorý bol zvukovo tak doladený, že toto sa jednoducho oplatí vidieť v kine a užiť si to. V tomto prípade mi ani nevadila dĺžka filmu lebo dej mal spád, boli tam silné, dramatické scény a jednoducho stále sa máte na čo pozerať, lebo aj keď máte pocit, že sa nič nedeje tie exteriéry sú tak zaujímavé, že to diváka musí baviť. Z pohľadu príbehu by som mal čo vytknúť, čo má menej bavilo, ale z pohľadu z spracovania určite nič. Perfektná práca a vrchol filmárčiny súčasnosti. Máte tu možnosť vidieť kam sa až posunul filmový biznis v roku 2024! Klobúk dole! ()

joszefcz

Po technický stránce, vizuálu, hudbě a kameře je to totální masakr. Tohle si člověk opravdu užije a dlouho jsem neviděl takto zpracovaný film. Prvních 20 minut jsem si říkal, že toto bude opravdu skvělý snímek. A pak to začlo. Tolik nesmyslů v příběhu, jsem taky už dlouho neviděl. !!BACHA MOŽNÝ SPOILER!! Jezdit na červovci dokáže jen absolutní master of písečné duny, protože na něj musí skočit z 16 metrů, a Olgojchorchoj se červí asi 180km/h. A pak na nich jezdí celé kmeny, na sever a zase zpět na jih, jakoby se nechumelilo a najednou se červík nemá potřebu zavrtat do písku.  Frajerka je těhotná asi 3 roky, protože děj se odehrává zhruba tak dlouho. Nesmyslné skákání ze severu na jih. Všechny cesty trvají asi 15 minut, a opět asi na červovci.  Červ není žrádlo, červ je kámoš asi.  Celé mi to přišlo jen jako fanatická oslava Arabů a šátků, když už zaznělo asi po 678x Usůl ‘am Ghabík nebo jak se jmenoval, chtěl jsem odejít ze sálu.  Na Dunu jsem se opravdu těšil, a možná to byl ten zásadní problém. ()

Antonius134

Nevím jestli má smysl to nějak víc vysvětlovat protože to už tu udělalo dost lidí přede mnou. Každopádně Duna 2 je podle mě výborný film který diváka zaujme hned několika aspekty. Ať už jde o skvěly hvězdný cast, mistrovskou hudbu která celkovému dojmu z filmu neskutečně přidává a troufnou si říct že jde o vrchol umu skladatele Hanse Zimmera, pěkně udělané akční scény a tak dále. Duna také velmi respektuje předlohu a ano, do filmu se toho nedostalo poměrně dost, ale i tak zastávám názor že to možná je spíše k dobru (některé části knihy by na plátně prostě nefungovali). Dunu 2 musím všem doporučit, hlavně v kině je to zážitek na který se vyplatí jít klidně i dvakrát či třikrát. ()

Dafaq

Úprimne niesom skalný. Videl som novú Dunu, prvú a teraz druhú. 2 hodiny a 45 minút som si to užíval. Nezdalo sa mi to dlhé a úprimne keby to ide ešte hodinu tak to hltam. Vizuálne perfektné, príbeh tiež. Zvuk to totálne klincuje. Niekto to nazve preceňované, ale pri tých hovnach, co sa dnes propaguju ako výtaz grahamovho rožku, je toto klenot a neviem sa dočkať ďalšieho dúfam aspoň jednotke podobného skvostu. ()

liberty66

Myslela jsem, že to bude spektakulární akční oddechovka ve stylu "vypnu mozek a jen tupě čumím". Jenže knižní námět bohužel probudil v režisérovi vyšší ambice k vyjádření nějakých hlubších myšlenek, což v mém případě vyústilo v celkem slušnou dvouhodinovou nudu. Není žádným tajemstvím, že pro mě primár tvoří postavy, jejich vývoj, psychika, scénář a dialogy. Z audiovizuální stránky, zvlášť u nových filmů, si orgasticky neustříkávám. A proto si nemůžu odpustit přísné hodnocení. Duna se sice tváří děsně ezotericky a tajemně, ale když se nad tím člověk jen trochu zamyslí, postavy jsou zoufale nepropracované, neskutečně schematické, nudné, nezáživné, kýčovité, jejich vývoj probíhal děsivě těžkopádně. (V knize to bude nejspíš jiné kafe.) Snahou o hloubku samozřejmě ubylo také akce nebo možná spíš napětí. Vlastně si nedokážu vybavit, že by se tam vůbec něco zajímavého dělo. Nafouknuté, naondulované, naparfémované, přehypované, velké a hluboké nic. Ale každopádně dávám dvě * za to, kolik musela tahle blbost dát práce. ()

Velislav

Udalosť roka. S najväčšou pravdepodobnosťou teda aspoň jeden z vrcholov, hoci viac ich tam ani veľmi nevidím (keď sa navyše v našich kinách vírusovo rozmnožilo čoraz viac česko-slovenských kultúrnych odpadkov; hodnotím z empirického presvedčenia). Recenzujem ako herbertovský (zomrel dva dni po mojom narodení) analfabet, teda jeho kníh som sa nedotkol. Kým prvá sfilmovaná knižná adaptácia dopadla, no, „lynchovsky“ a pamätám si na ňu (v pochybnom audio-vizuálnom zážitku) vďaka Stingovi z The Police a, dajme tomu, kvôli MacLachlanovi alias agentovi Cooperovi, nová verzia od pána režiséra Denisa Villeneuvea (Unesené, Sicario, Prvý kontaktje už o niečom, čomu porozumie aj divák bez znalostí predlôh. Druhá časť je ale naliehavejšia. Nevadí mi komornosť deja, ale v tomto prípade väčšie priblíženie bojov o Arrakis medzi pozostatkami rodu Atreides a zjavne záporným rodom Harkonnen, s ktorými hrá dominantnú politickú hru cisár (imperátor) so svojím vojskom, viac približuje divákovi podstatu deja a dôsledok a príčinu mocenskej vojny medzi klanmi. Moja obľúbená Rebecca Ferguson oproti prvej časti prešla z úlohy „čarodejníckej“ a vychovávateľskej matky do akejsi šedej eminencie religiozity a misionárstva (sektárstva?), kým jej potomok odhaľuje svoju minulosť a snaží sa presvedčiť domorodcov o svojom čistom úmysle s ich národom, bez ohľadu na to, či je mesiáš z proroctva, alebo iba vodca, ktorý povedie Fremenov z okupantstva (ako neznalcovi predlohy je to pre mňa analogické s toľkými postavami reálnej histórie, či z mytológie, až je zbytočné menovať). Vrátilo sa pár výrazných vedľajších postáv (Brolin, Zendaya, Bardem, Bautista), pribudol cisár a herecká legenda Christopher Walken a jeho dcéra v podaní sympatickej Florence Pugh, celkovo dojem zo ságy a očakávania z ďalšieho vyústenia sci-fi telenovely ma nenechávajú bez záujmu. Uvidíme, kedy sa trilógia naplní, a ostáva nám dúfať, že tvorca napriek svojej neveľkej ochote sa k projektu v budúcnosti vráti. 9/10 Videné v Imax-e. ()

PanPyzamo

Mnohem více pouštních sekvencí a trochu více akce, ale neřekl bych, že jí bylo nějak moc. Bylo i dost prostoru pro příběhové scény. Hodně jsem si užíval první půlku filmu, kde se pokračovalo v příběhu, protože první film skončil dost otevřeně. Tak jsem byl rád, že to zde pěkně navázalo. Kdy to ale chytlo jiný rozměry, byla asi tak půlka filmu. Ta první byla taková, že to navázalo na předešlý film a sem tam přišla nějaká akce a že se bylo na co koukat. Užil jsem si to. Určitě tomu velmi pomohla hudba od Hanse Zimmera. Ta některé scény hodně zlepšila. Od tak té druhé půlky to bylo takové řekl bych více příběhové. Uzavření toho, co bylo na konci prvního dílu a zkrátka pořádné posunutí dál s novým záporákem. Ke konci to začalo být dějem zase zajímavější. Došlo na odhalení, které nebudu spoilerovat, ale byl jsem mile překvapen. Na tohle všechno se samozřejmě pořádně hezky koukalo. Nádherné lokace. Věřím, že v IMAXu to musela být paráda, ale i tak jsem si to velmi užil a nelituji zde peněz za Dolby Atmos. Ve zkratce první půlka bych řekl takové uzavření otevřené jedničky a od druhé hlubší příběh, který ještě okořeňuje akce se skvělou hudbou. Za mě pecka. Nejsem z toho ale tak hotový, jak většina lidí, co tak vidím hodnocení. Každopádně se mi to dost líbilo a určitě chci jít na další díl a to jak zjistit, jak příběh půjde dál, ale hlavně díky té hezké podívané s luxusním soundtrackem. Tohle patří mezi ty filmy, které jsou v kině super. 8/10 ()

Lendak

Nebudem preháňať keď poviem, že som sa v kine počas sledovania tohto kinematografického míľniku takmer posral blahom. Duna nieje len ďalšie pompézne sci-fi. Duna je niečo viac. Duna je filozofickými témami preplnený príbeh o tom, ako sa človek pod náporom vlastného okolia mení v niečo, čo sa len sťažka podobá na to, čo bolo pred tým a pod dohľadom Denisa Villeneueva sa nám tu rozohráva šachová partia epických rozmerov, a pritom je to vo svojom jadre príbeh o láske, ktorú musí človek obetovať pre vyššie dobro. Dvojka bezchybne pokračuje tam, kde jednička skončila. Rozvíja témy, myšlienky a postavy. Prvá hodina je prakticky dokument o Fremenskej kultúre, ktorý začína perfektnou, takmer bez slovnou, akčnou sekvenciou a končí epickou jazdou na červovi. Druhá hodina zase nastavuje pôdu na epické finále, ktoré som čakal, že bude dlhšie. Ale i tak je príchod piesočných červov jeden z najepickejších filmových zážitkov, ktorý som mal možnosť vidieť a finálny súboj medzi Willy Wonkom a Elvisom tomu nasadil zlatú korunu dokonalosti, ktorou Duna bezpochyby je. ()

GaiusPapulus

Tpč.... film byl už od začátku nabitej akcí, to prostředí a vše okolo vypadá tak nádherně že to není ani možný, každá scéna byla dechberoucí a vyborně natočená, hudba tak geniální že mi dávala instantě husinu, i celkově každej zvuk byl tak jedinečnej a výraznej že to byla slast pro uši (hlavně když přivolávaly červíky hehe) dál taky po příběhové stránce jak se postavy vyvíjely/měnily po celej film bylo fakt zajímavý sledovat,a vztah Paula a Chani žeru je skvělej a nemám co vytknout, prostě film roku. ()

Druhé V hlavě je obrovský hit

Druhé V hlavě je obrovský hit

17.06.2024

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (více)

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

17.03.2024

Epickému science fiction v režii Denise Villeneuvea se po osmnácti dnech v kinech velmi slušně daří. V neděli 17. března dosáhl snímek Duna: Část druhá celosvětových tržeb téměř 495 milionů dolarů (z… (více)