V druhé části se Paul Atreides spojí s Chani a Fremeny a zároveň se vydá na válečnou stezku pomsty proti spiklencům, kteří zničili jeho rodinu. Čelí volbě mezi svou životní láskou a osudem známého vesmíru a snaží se zabránit strašlivé budoucnosti, kterou může předvídat jen on. (Vertical Entertainment)

KolarikKing

Filmová událost desetiletí. Sci-fi epických rozměrů. Druhá Duna to posouvá ještě dál a nebojím se říct, že jde už teď o nejlepší film roku. Nevím co vyzdvihnout dřív. Neskutečné vizuální orgie a hra s barvami. Podmanivá Zimmerova hudba. Herecká smetánka. Denis je frajer a už se nemůžu dočkat třetího dílu. 9,5/10 ()

veverysiak

Som presvedčený, že netreba mlátiť prázdnu slamu akademických rečí, ak niekto po Jednotke pochyboval, nech ide do klubu alebo na prikrepkastých avendžerov, takto má vyzerať moderný blokbaster zo škatuľky scifi, takže 95%. ()

Tomas_PO

Jednoznačne titul s potrebou veľkého kinového plátna, s monumentálnymi efektmi, hudbou a kamerou. Jedna hviezda dole za takmer 3 hodinovú stopáž, ktorá spôsobila pár hluchých momentov, najmä pri kontemplatívnejších či dialógových scénach. No dramatizáciu sa podarilo udržať počas celého deja, a to bez prehnaných a nerealistických súbojov. Naopak, pôsobilo to veľmi realisticky. V skutku impozantne vynikne kontrast medzi až nacistickou armádou Harkonnenov voči púštnym, no o to flexibilnejším Fremenom. No a kto hral praslávnu počítačovú "Dune dvojku", tak si spomenie na nejeden svoj večer plný nekonečného ťukania myšou na you - attack - here. ()

brasek

Nudné, absolútne bez štipky energie. Prvý diel bol dlhý, pretože filmári divákovi chceli poskytnúť všetko čo mal vidieť. V pokračovaní však tápeme iba v balaste. Niektoré momenty z príbehu sú nevyzreté. ()

MiniRecenze

Hodinu a padesát minut jsem čekal, než film ukáže nějakou grandiózní podívanou. Celý tento nezáživný úsek je plný nudných dialogů a vy tak jen čekáte na velké finále. Samotné finále je samozřejmě už pastvou pro skoro všechny vaše smysly. S ODŘENÝM UCHEM!!! 6/10 ()

karnifex

**hvězdičky berte jako průměr. Začátek byl výborný, vše se ale změní s příchodem Gurneye (Josh Brolin), jehož postava by se dala charakterizovat jako samoliběduležitýko*otnamistrovaný (herecký výkon tomu odpovídá). No a jeho vlastnosti se pak šíří filmem jako infekce: přibývá patosu, póz a machrování. A taky primitivizující doslovnosti: když nás před závěrečným soubojem Paula s Feyd-Rauthem upozorní otázkou: "Proč tak riskuje?!" na níž se dostane podobně vysvětlující odpovědi, ocitáme se rázem v seriálu Simpsonovi a celkové hodnocení se začíná blížit odpadu.. ()

Heywood

Četl jsem knihu, viděl verzi 1984 a konečně viděl druhou část „povinně oslavované“ Duny. Vizuálně úžasné, některé herecké výkony za hranicí očekávaného, a ta kritika zla, konspirací a chamtivosti, která v knize je výborně popsána, je převedena na filmové plátno, že asi to už ani lépe nešlo. A přesto. Celé je to na mě takové studené. Love storry vévody dědice a dívky z pouště mi připadá vyumělkované, rozhodně nikoliv přesvědčivé. Zlí baroni jsou vykresleni jako zrůdy, ale zfanatizovaný dav „věřících“, na jehož víře Paul postaví svou politickou a vojenskou dráhu mi nakonec (ne že by tu byl rozpor s knihou) připadal tak nějak podobný a až příliš odosobněný. Místo na lidi jako bych se díval na stroje. Úspěch a dobytí „Ráje“ byl snadný, příliš masový na to, že na Jihu údajně nikdo nemohl žít a o vojenském vedení a výcviku mas nezahlédneme nic. Prostě to uměli a basta fidli. Hm. Nakonec jízdy na červech a jejich využití ke komplexnímu útoku bylo to, co jsem ocenil, už méně postavu císaře, jehož jednotky měly být neporazitelné a byly smeteny jak krabičky sirek ze stolu, aniž bychom epičnost tohoto souboje zahlédli. Hm podruhé. A to už se mě zmocnila nějaká rozpačitost a přes tu „písečnou úžasnost“ jsem se nenaladil na vítězný chorál. Takže za mě 70% a ačkoliv si hodně a hodně filmů rád vychutnávám podruhé (někdy i vícekrát), tady mám pocit, že oproti Příchozím, které Denis Villeneuve, také režíroval,a které mě nadchlo, si na druhé shlédnutí Duny dám hodně velký odstup. ()

Brodequin

Sorry, ale stejně jako jednička - film mě nebavil. U druhého dílu jsem měl co dělat, abych 40 minut před koncem neusnul. Čekal jsem na nějakou akci a ta pak trvala tak 10 minut a... místy jsem byl napnutý a bavilo mě to, ale vždycky to byly jen fragmenty a celý film mi přišel tak trošku bez nějakého spádu. ()

Kvajet

166 minut by se dalo bez problému zredukovat na krásné dvě hodinky. Ale nemůžu se zbavit pocitu, který vzbuzovaly druhá Fantastická zvířata neboli "Teď to stojí za hovno, protože představujeme postavy, ale příště! No to se pomějete." Snad se nardozdíl od odpadní trojky FZ opravdu něčeho dočkáme. ()

mouzi

Nepamatuju si první část, takže za mě takový nesrozumitelný mišmaš se solidní audiovizuální stránkou. Holt takový román se do dvou filmů asi vměstnat nedá, aby to dávalo jakžtakž smysl. Každopádně Jirka Korn se zálibou v nožích byl super. ()

Kushina

V duchu prvního dílu se táhne i tento díl. Má něco málo víc do sebe, lepší příběh, víc soubojů, víc akce celkově. Pořád mi ale Duna neříká tolik, abych tomu dal 5*, ale jako post future sci-fi je to dobrý. 80% ()

F2003F

V skutočnosti toľkú epickosť robí hlavne (ďalší) Zimmerov brutálny soundtrack. V 160min stopáži som nenadobudol vždy pocit úplne zmysluplného využitia zdĺhavých záberov. Dokonca menej než pri jedničke, ktorá sa mi javila mimochodom aj vizuálne oveľa krajšie spracovaná a to dokazuje najmä skvelé využitie potenciálu predvedenom iba nakrátko cez čiernobielu v tomto pokračovaní. Villeneuve teda dal poznateľne viac úsilia do strhujúcej veľkoleposti než intimity cez kameru, kostýmy, masky atď. Obsadené početne, nanajvýš pohľadne a využite (Anya na tých pár sekúnd napríklad upútala viac ako niektoré vedľajšie postavy). Dvojka si veľmi pýta byť ospevovaná a navádza na plné hodnotenie, s ktorým by som nemal problém sa stotožniť keby v sebe nechovám hlbokú úctu k vrcholom žánru a natoľko ma to zas ani zďaleka nedostalo. Z prostredia je jemne cítiť kedy sa točilo v štúdiu, čo dovoľuje plížiť sa dojmu, že je všetko umelé, počítačové a nereálne (niečo čo by Nolan ani náznakom nedopustil). Knihu nepoznám. ()

Scaevola

Buď se tvůrcům nepodařilo ukočírovat všechny významy a náměty, které si vysnili, nebo je mlžení kolem potvrzení třetího dílu pouhou marketingovou vějičkou. Každopádně odmlku od minulého dílu v podstatě beze změny přežily dušervoucí hudba a promyšlená výtvarná stránka, i když poetika písečných přesypů se poměrně rychle vyčerpá. Zbytek mne bez obalu zklamal. V první polovině se připravuje cosi velkolepého, ale všechno to trvá zbytečně dlouho a neustálé parafrázování mohamedánského příběhu se brzy zají. Druhá polovina pak sice chytí dech na domovské planetě Harkonnenů a T. Chalamet si proslovem před fundamentalisty doslova skupoval duše, ale finále uteče tak rychle, že si ho méně všímavý divák - jako třeba mé unavené já - ani nevšimne, a najednou je po všem. Respektive nově zrozený fanatik najednou bere pouštní nomády na vesmírné lodi, aby společně dobyli vesmír, což je ještě absurdnější, než jak to zní. Šlo snad o varování, nebo jen o doslovné převedení knižního příběhu v nepromyšlené zkratce, přičemž hlavní hrdinku vlastně po celou dobu představovala Chani? A navíc mi neukázali navigátora! ()

Tom10000

(POZOR, SPOILERY!) Po více než dvou letech se mi dostalo té cti zhlédnout pokračování dvojdílné ságy zvané Duna. Ságy, kde se ocitáme na planetě zvané Arrakis, kde se Paul Atreides pokouší získat si přízeň zdejšího lidu, Fremenů, a vytáhnout proti všemocnému Imperátorovi (...). V první části jsem zpochybňoval herecký výkon Chani, (Zendaya) jež po celou dobu stála po boku Paula, a do nějž se zamilovala. A, taktéž, obecně ne příliš pestrý příběh, jenž se nemohl srovnávat s původní verzí z roku 1984. Dnes, po dvacet sedmi měsících, se však musím (prozatím) vzhledem k celému dílu ze srdce omluvit tvůrcům i každému, kdo si přečetl moji první recenzi (...). Nyní se pokusím shrnout děj, a dát k němu i své pocity: Druhé pokračování nás zavádí zpět na konec prvního dílu, kde se rozhořela potyčka mezi služebníky Imperátora a Fremeny. Do čela obyvatel Arrakisu se snaží dostat Paul Atreides, jenž je/byl synem váženého aristokrata, jehož Imperátor nemilosrdně zabil. Po několika zkouškách, jež musel postoupit, (a během nichž jsme se dočkali mnoha vtipných i napínavých scén, a kde mezi ním a Chani zahořela vášnivá láska) se Paul stal, alespoň mezi některými, ztělesněním Toho, kdo povede Fremeny v cestě za Rájem. V tomto filmu se setkáváme podrobněji s Paulovou matkou Jessicou. Ta v sobě nosí jeho sestru, a též se stane Velkou Matkou Fremenů (rovněž působivá scéna, čili proměna jinak laskavé ženy na protivnou mocichtivou mrchu. Ač spravedlivou). Cesta Paula pokračuje dál. Mezitím se nám dostává pohledu na Imperátora a jeho dceru, Irulan, jež si píše svůj deník. Zatímco on si chce usurpovat všechnu moc a vládnout své Říši, ona pro něj hledá způsob, jak by houdržela na trůně. A sebe na vysoké pozici. Kvůli tomu pátrá po někom, kdo by zamezil vzpouře na Arrakisu (její hledání, při němž se jí dostalo "té cti" seznámit se s milovaným synem váženého Barona, je též mimořádně zajímavé. Čili pohled na to, jak se dokáže zcela změnit, když chce). Nakonec se jí však, logicky, vše vymkne z rukou. Paul dokáže najít způsob, jak na všechny zapůsobit, a to skrze Vodu Života, čerpanou z vnitřností pouštních Červů, o nichž toho již mnoho padlo v prvním díle. Vodu, po níž by zemřel, kdyby nepatřil k Vyvoleným, Mesiášům. Vodu, jíž se napila i jeho matka, a stala se tak onou Velkou Matkou. Po celou dobu můžeme pozorovat, kterak se do něj Chani zamilovala, a trpěla, když viděla jeho zdánlivě mrtvé tělo (...). Následně jde vše v rychlém, ale akčním stylu: Paul vyšle Imperátorovi vzkaz, aby se s ním "po dobrém" domluvil na své abdikaci. Mocný muž přitáhne na planetu s celou svojí armádou, ale po velké bitvě končí v zajetí (příchod Paula přímo do jeho lodi jest fenomenální). Následně se odehraje boj na život a na smrt mezi ním a Imperátorovým sekundantem. Tomu ještě předchází šokující moment, kdy Paul přednese své rozhodnutí o budoucnosti Všemocného a jeho sestry. Právě tu, princeznu Irulan, si hodlá vzít za ženu a spolu s ní vládnout celému světu (geniální, prostě geniální zvrat). Samozřejmě, Chani se cítí zrazená, a poté, co Paul vyhraje souboj (ač těsně. Při boji zažíváme dokonale silné napětí) odjíždí pryč. Mezitím Imperátor klesá před Paulem na kolena (čili milosrdenství) a Irulan se stává jeho nevěstou, jak sama přislíbila, když Paul otce ušetří (...). Tím příběh de facto končí. Shrnutí: Florence Pugh přededla, k mému překvapení, na rozdíl od své předchůdkyně v roli Virginie Madsen naprosto odlišný výkon. Měla k němu také mnohem více prostoru, což se mi dosti líbilo. Ne vlastně, co jsem zbožňoval. Timothée Chalamet se rovněž naprosto bezchybně předvedl, a svým výkonem překonal i Kyla McLachlana. Baron se rovněž více vyjímal v podání Stellena než Kennetha. A ač nerad, musím uznat i dokonalejší výkon Zendayi než Sean Youngové (ač možná pro dlouhou dobu od zhlédnutí originálu). Mimořádně působivě na mne zapůsobila i budoucí vidina Paulovy sestry Alie, již si zde, k mému milému překvapení, zahrála má oblíbená herečka Anya Taylor - Joy. A rovněž role Jessicy v podání Rebbecy Ferguson (...). 95 procent. Dokonalý film. Kéž by vzniklo i pokračování, kde bychom viděli Paula a Irulan bok po boku, navíc i s Alií. Doporučuji! () (méně) (více)

sammikk_

Fenomenální a dechberoucí sci-fi odyssea, naprostá dominance všech ostatních projektů ve všech směrech.  Nejvíce pohlcující kinematografický zážitek který kdy byl natočen. Naprosto jiný level ambice a drzosti se v umělecké formě, již nedočkáme. Monumentární úspěch, který se navždy zapíše do historie filmařství. Denis Villeneuve šel do naprostých výšin a trvalosti. 10/10 ()

Laure

První díl byl skvělý a byl jsem na něj v kině několikrát. Druhý díl je totální pošlapaní a zostuzení díla Franka Herberta. Naprosté nepochopení národa Fremenů. Totální změna charakterů hlavních postav. Vypuštění všech myšlenek knižní předlohy. Vypuštění, nebo potlačení důležitých postav, např. mrtvý syn Chani a Paula Leto, uplně potlačená Aria (která si projistotu prodloužila pobyt v matčině lůně na cca 3 roky, přes které se děj druhého dílu odehrává). Neexistujíci Gilda a absurdní jednání Bene Gesseritu. Z nějakého důvodu úplně jiné vyznění konce. Netuším jak na tenhle patvar chcou navázat Spasitele a další díl zjevně chcou. Asi se nebude již jednat o příběh podle knižní předlohy. Tedy nejlepší filmové zpracování Duny je pořád nízkorozpočtová "Barandovská" Duna. ()

Budulmanek

Denis Villeneuve je prostě někdo, kdo se na tuhle adaptaci narodil a Hans Zimmer zase někdo, kdo ukazuje, že hudba nemusí být jen hudba, ale i něco, co se dá v kině (minimálně s ATMOSem) doslova cítit.Oba dohromady a všichni ti ostatní, co se na tomle podíleli si zaslouží obrovskou poklonu, protože tohle je přesně to, jak chcete Dunu vidět na plátně.Až na minimální "změny" oproti knížce si přijdete, jakoby jste znovu četli řádky na papíru a celý ten svět, emoce, beznaděj a cesta vzestupu Paula Atreida se zhmotňuje jako nikdy předtím (a to nechci ani písmenkem cokoliv naznačovat proti Lynchově duně z roku 1984)Audiovizuál si ani v případě "dvojky" nezadá s první částí a ještě ho povyšuje o kus výš.Od začátku do konce sedíte v křesle v kině jak přibití a hltáte každou vteřinu téhle bezmála tříhodinové "nádhery", ale stejně to uteče tak, že na konci, když začnou závěrečné titulky, komplet celé kino sedí, nedutá, nehýbe se a vstřebává a nechce odejít.Mám sto chutí na to jít okamžitě znova a jelikož jsem na Duně nebyl v IMAXu, mám nutkání se tentokrát vydat tam a pokud dávaj oba díly, klidně je dát oba najednou.Hodnocení zasloužených šest z pěti :) ()

Druhé V hlavě je obrovský hit

Druhé V hlavě je obrovský hit

17.06.2024

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (více)

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

17.03.2024

Epickému science fiction v režii Denise Villeneuvea se po osmnácti dnech v kinech velmi slušně daří. V neděli 17. března dosáhl snímek Duna: Část druhá celosvětových tržeb téměř 495 milionů dolarů (z… (více)