Final Fantasy: Esence života

• USA Final Fantasy: The Spirits Within (více)

Je rok 2065. Země je v obležení. Při nárazu meteoru se na naši planetu dostaly milióny podivných bytostí, které decimují venkov i města a hrozí, že zadusí ostatní život na Zemi. Lidi zabíjejí tím, že si podmaňují jejich duše. Ti, kteří zatím přežili, začínají opevňovat svá města, aby se vetřelcům ubránili. Ale čas běží... Poslední záchranou lidstva je krásná a inteligentní Dr. Aki Ross, která je rozhodnutá věnovat všechny své schopnosti na boj s vetřelci z vesmíru. Pod vedením svého učitele Dr. Sida a za pomoci vojenské jednotky Deep Eye, v jejímž čele stojí odvážný kapitán Gray Edwards, se Aki vydává do boje za záchranu Země i sebe. Dostane se do myšlení vetřelců a získá klíč k odhalení jejich tajemství. Proti ní však stojí generál Hein. Chce proti ní použít zbraň, která by zničila celou Zemi. (oficiální text distributora)

Besyn

Velmi kvalitní adaptace počítačové hry,ale ti digitální "herci" se mi vůbec nelíbili.Počítač prostě ještě lidi,kterým máme jejich emoce a pocity věřit nahradit neumí (Glumíšek je vyjímka). ()

Jeand´Boa

Hodnotím jen za to, co bylo dobré - digitální zpracování lidských postav... vizuálně to bylo krásné, ale to prostě nemůže vyvážit absenci čehokoliv jiného... ()

Dillon

Když jsem šel jakožto fanoušek počítačových her a sci-fi filmů na final Fantasy do kina, věděl jsem, že bude tento film technicky téměř dokonalý. V tomto jsem se nemýlil. Animovaní herci byli opravdu jako živí, atmosféra alespoň v první polovině filmu hutná až velmi nápadně podobná vetřelčí sérii. Celkové hodnotím 4* ale to hlavně proto, že fandím herní předloze a hráči si onu podstatu odnesli. Pro všechny ostatní zřejmě průměrný sci-fi animák. ()

fraktal

Čtyři hvezdy za skvělé technické zpracování - na tehdejsi (!) dobu samozrejme. Řadím k průkopnickým filmům (typu Godzilla, StarWars I, Jurský park I, ET, Vetřelec atp), kde sice chybí hlubší příběh, ale i přesto si zaslouží úctu - jsou to filmy udávající směr celého žánru. ()

levente

Zvláštní film. Mám na něj zajímavé vzpomínky z doby, kdy jsem pracoval v obřím floridském kině. Pokaždé, když jsem přišel do sálu a tento film zrovna promítali, stihl jsem jen závěrečnou sekvenci. Ten kousek filmového pásku mě donutil ten film vidět vícekrát. Ne pro příběh, mystiku nebo novátorskou grafiku, ale pro takové neumělé kouzlo, snad nechtěné, které ten snímek má. Kdo ví, jak se k němu dostal, ale když orel prolétává vrcholky hor, tak jde vidět nejzřetelněji. Filmy se dají i nedají hodnotit stejnou optikou. Záleží, co chcete hodnocením říct. Jestli je možné na základě individuálního prožitku přisoudit dílu určité kouzlo a já si myslím, že to možné je, tak musím začít u tohoto snímku... ()

Iriquindae

Tenhle film sice není bez chyby, ale přišel ke mně jakožto první japonská záležitost a dokázal dát tušit, co vše tato zajímavá země může nabídnout. Všichni tu nadávají na příběh, ale i tak má pár světlých míst. ()

AxelWers

Prvý krát keď som to videl, tá animácia ma dostala, až po 5 minútach som si začal všímať, že na tých ľuďoch niečo nebolo v poriadku. ()

Zombo

Vskutku překrásné grafické představení, které Final Fantasy nabízí (na začátku jsem vážně zapochyboval, jestli je Aki skutečná a film je animovaný jen z části) sice výrazně přebíjí ostatní aspekty celkové kvality, ale i tak mě příběh zaujal a líbil se mi. Uznávám, má slabší chvilky, ty však stále dohání vizuálně, a tak jsem nedostal šanci nudit se mozkem ani očima. A některé patetičtější dialogy a scény se dají v tomhle případě ještě skousnout a odpustit. ()

MilesTeg

Final Fantasy se stal prvním snímkem, který - kromě hlasu - téměř nahradil živé herce. Je však průkopníkem na nezmapovaném území a v celkovém kontextu se neprosadil. Potřeboval méně nesourodý a mnohem jednodušší příběh, který by byl pro amerického diváka (ten platí nejvíc) stravitelnější. I jako manga by to bylo slabé. ()

Sosak

Experiment, který vyšel jenom na půl - první realisticky animovaný film, nahrazující živé herce je sice místy až skoro nerozenatelný od skutečnosti (říkám skoro), ale zase na druhou stranu má opravdu nic moc příběh. Nestrhne, nepřekvapí, ale už jenom za práci těch 300 animátorů, co na tom museli nechat ruce a za přelomovou myšlenku musím dát čtyři hvězdice :) Navíc i za postavu Aki Ross, která se moc povedla...chuchu... ()

loveless

Po vizuální stránce je tento film výborný - jistě, mohlo by to být ještě lepší, ale je to více než uspokojující... Pak tu máme příběh - ten by sám o sobě šel, pokud by nebyl dovybaven úžasnými "dialogy" ve stylu amerických velkofilmů (téměř při každé "cool" hlášce jsem měla nutkání film vypnout). A postavy pro mě byly také nanejvýš nesympatické - vzhledově i svým stylem jednání (oproti tomu u staršího bratrance - FF VII: AC jsem si oblíbila všechny). Animace a fantasy ladění příběhu je to jediné, co má společného s titulní hrou (což je škoda). Před několika lety jsem na tomto filmu byla v kině a musím říct, že toto druhé shlédnutí určitě filmu u mě pomohlo. ()

Baron Noktur

Tento film s časom vyrástol. Nie je vôbec dejovo plytký, ako sa mohlo zdať pred takými 7-8 rokmi. Hodnotenie dvíham z 3 na 4. Krásny snímok. ()

Shakaar

Většina lidí mě asi ukamenují, ale na film jsem dopředu odsoudil děj, protože o něj tu ani tam moc nejde. Spíše o vizualní a hudební stránku, která je prostě perfektní a možná lituju že jsem to neviděl dříve. Měl bych porovná dopředu s se Sky Captainem a Avatarem. První film, který byl komplet udělán v PC grafice (i s herci) mě překvapivě oslovil až 11 let po premieře a i po těch letech se rovná s ninější PC grafikou. Ačkoliv se jednalo o propadák, když z 130 mil dolarů, se jim vrátilo okolo 80...což asi nečekali. V dnešním měřítku je to malý plivanec, protož třeba takový John Carter stál snad okolo 300 mil. dolarů a nikdo nechápe kde je vrazili. Asi do herců, kteří si něco nárokovali. Myslím si tedy, že by byl daleko lépe přijat, kdby ho Sakaguchi uvedl trochu později. Byl průkopníkem, jeho PC tvorbě jsem nikdy neholdoval, ale má uznání že se do něčeho takového pustil co prý skoro zlikvidovalo studium. V současnosti by jeho dílo bylo daleko lépe oceněno, konec konců právě Final Fantasy se inspiroval Cameron v Avataru a kolik ho to stálo. Navíc je FF vnímáno jako možná alternativa při tvorbě nových filmů a seriálů. Technologie, která by něco takového a možná lepšího je k dispozici a daleko levnější než měli při tvorbě Final Fantasy. Film sice u fandomu prý propad, ale pokud se opravdu zaměříte jen na atmosféru okolo, nebudete litovat. Škoda že se v dalších filmech Final Fantasy nepokračovalo, i přes velký rozpočet ( na tehdejší dobu ) si myslím že to mělo potencial, ikdyž znalci FF universu by mi poradili anime a hry, kterých bylo vytvořeno nespočet. Jen jenom doufám že něco podobného v dohledné době vznikne a nemám na mysli komernčího Avatara... ()

Moiraine

K tomuhle filmu jsem se vrátila po několika letech. Sice jsem pořád světem Final Fantasy nedotčena, ale jako divák jsem už o něco dospěla a už mi nestačí, aby to jenom hezky vypadalo. A tenhle snímek sází převážně na vizuální stránku. Dějově to nijak úžasné není a protože co se týče 'informací ze zákulisí', tak těch je podáno jen nejnutnější minimum, tak občas mi nebylo úplně jasné, jak k některým závěrům došli. Budu ale optimisticky spoléhat, že je to dáno jen mojí neznalostí a nikoli neschopností scénáristy. Mé průměrné tři jsou dány tedy hlavně vizuální stránkou a také nostalgií z doby, kdy jsem to viděla poprvé. ()

Mik_e

Na tehdejší dobu vizuální supernova, dneska už téměř nekoukatelné. Technologie udělala za posledních deset let obrovskej pokrok, čili vizuální stránka filmu už moc neohromí a jinak to nemá prakticky co nabídnout. I ten příběh je dost pochybnej a lehce obskurní..navíc, s Final fantasy jako takovou to až na pár styčných bodů nemá moc co společného. Ale musí se tomu nechat, že před těmi dvanácti roky jsme na to docela koukali, co už je možný..jen pro zajímavost, vousy má ve filmu jediná postava - dle slov animátora filmu byly vousy prakticky to nejpracnější na celém snímku. UPDATE - podíval jsem se na to znova, a byl jsem vůči tomu nepřiměřeně kritický. Film má mnoho krásných míst,vizuál stále parádní, a kdyby se to přeci jen občas dost nevleklo, šel bych na slabý 4. Takhle slušný 3.. ()

Psycho.R

Fandové FF tento film často odsuzují, možná je to tím, že nejsem fanoušek herní série, ale mě to bavilo. Sice to není nějaký objevný příběh, ale na jedno odpoledne vystačí k příjemné zábavě. ()