Pražský písničkář (TV seriál)

Drama / Hudební

Česko, 1997, 4 h 9 min (Minutáž: 5x50 min)

Ivo Paukert

Gustav Oplustil

Jiří Lebeda

Viktor Preiss, Dana Batulková, Martin Preiss, Jiří Menzel, Ladislav Županič, Jan Hrušínský, Radoslav Brzobohatý, Otakar Brousek ml., Ladislav Trojan, Rostislav Kuba, Josef Vinklář, Lubomír Lipský st., Petr Haničinec, Ivan Jiřík, Leona Machálková, Marek Eben, Sabina Laurinová, Karel Gult, Oldřich Vlach, Jan Skopeček, Yveta Blanarovičová, Jiří Plachý ml., Rudolf Hrušínský ml., Petr Vacek, Jiří Krampol, Otakar Brousek st., Libor Žídek, Václav Kopta, Ladislav Gerendáš, Jitka Molavcová, Petr Křiváček, Jiří Král, Veronika Gajerová, Vlastimil Zavřel, Světlana Nálepková, Jiří Bruder, Alois Švehlík, Zdeněk Žák, Svatopluk Beneš, Jan Čenský, Michaela Dolinová, Stanislav Fišer, Rudolf Fleischer, Miloš Hlavica, Martin Kolár, Čeněk Koliáš, Josef Langmiler, Luděk Munzar, Bronislav Poloczek, David Prachař, Milan Stehlík, Jan Teplý st., Lucie Vačkářová, Oldřich Vlček, Pavel Zedníček, Stanislav Zindulka, Josef Zíma, Kateřina Urbancová, Denisa Kubová, Jan Ježek, Josef Konšal, Miloslav Študent, Ludvík Král, Jiří Štrébl, Tereza Jirásková, Jiřina Jirásková (mod.)

Po obsahové stránce si takhle nějak přestavuju filmový životopis. Ukázka všech stránek Karla Hašlera - písničkáře od Pána Boha, všeuměla, hrdého vlastence i provokatéra, ale i bohéma, místy neuvěřitelného sobce a majetnického člověka v soukromém životě. A to vše v podání perfektního Preisse. Ani vypravěčské vložky mě nevadí, když má jít o životopis, proč to složitě šroubovat dějem. Zvláště když nejsou k dispozici peníze navíc, jak bylo vidět na neuvěřitelně chudé televizní projekci.(9.11.2014)

Osudy pravého vlastence Hašlera by jistě stáli za to je převést do filmové, či seriálové podoby. Bohužel se to podařilo asi tak napůl. Seriál je velice zastarale natočen (třeba mluvené slovo Hiřiny Jiráskové, s dovysvětlujícím komentářem je pouhou záplatou nad malým rozpočtem). Seriál se moc nebere do hloubky života. Dokonce zde silně chybí jistý humorný podklad-přeci jen Hašler byl i bohém, co lidi rád bavil a né jen obět nacistické hrůzovlády. Co však seriálu chybí ve zpracování, divákům nahrazuje v obsazení. Byť je Preiss tipově zcela odlišný, než jeho předobraz. Svou roli zvládl skvěle. A to i mnozí jiní herci. Pražský pisničkář je lehce nadprůměrný seriál, jenž svým posláním a uměleckou hodnotou zcela přebýjí tehdejší i dnešní seriálovou tvorbu.(22.2.2010)

Preiss roli Hašlera zvládl velice dobře a přesvědčivě.(16.5.2003)

Viktor Preiss je skvělý herec a tímto to ještě více stvrdil. Seriál navíc poodhalil osudy jaksi polopozapomenutého Karla Hašlera, jehož osud byl plný radosti, ale i bídy a nepochopení. Přesně, jak tohle dílo...(28.5.2003)

Seriál jsem zhlédl v televizi asi před 2 lety a musím říct, že je po dramatické stránce vydařený, ale po stránce vizuální příšerný(točilo se jen ateliérech). Pravda je, že je to televizní seriál a tudíž nemůžu počítat s filmovou výpravou, ale přesto kdyby byl seriál točený i v exteriérech byl by mnohem lepší. Viktor Preiss ale sehrál roli Hašlera naprosto skvěle.(9.5.2013)

• - První společné filmování Viktora Preisse a jeho syna, Martina Preisse. (M.B)