Pražský písničkář (TV seriál)

Drama / Hudební

Česko, 1997, 5 x 50 min

Seriál jsem zhlédl v televizi asi před 2 lety a musím říct, že je po dramatické stránce vydařený, ale po stránce vizuální příšerný(točilo se jen ateliérech). Pravda je, že je to televizní seriál a tudíž nemůžu počítat s filmovou výpravou, ale přesto kdyby byl seriál točený i v exteriérech byl by mnohem lepší. Viktor Preiss ale sehrál roli Hašlera naprosto skvěle.(9.5.2013)

Viktor Preiss je skvělý herec a tímto to ještě více stvrdil. Seriál navíc poodhalil osudy jaksi polopozapomenutého Karla Hašlera, jehož osud byl plný radosti, ale i bídy a nepochopení. Přesně, jak tohle dílo...(28.5.2003)

Po obsahové stránce si takhle nějak přestavuju filmový životopis. Ukázka všech stránek Karla Hašlera - písničkáře od Pána Boha, všeuměla, hrdého vlastence i provokatéra, ale i bohéma, místy neuvěřitelného sobce a majetnického člověka v soukromém životě. A to vše v podání perfektního Preisse. Ani vypravěčské vložky mě nevadí, když má jít o životopis, proč to složitě šroubovat dějem. Zvláště když nejsou k dispozici peníze navíc, jak bylo vidět na neuvěřitelně chudé televizní projekci.(9.11.2014)

Osudy pravého vlastence Hašlera by jistě stáli za to je převést do filmové, či seriálové podoby. Bohužel se to podařilo asi tak napůl. Seriál je velice zastarale natočen (třeba mluvené slovo Hiřiny Jiráskové, s dovysvětlujícím komentářem je pouhou záplatou nad malým rozpočtem). Seriál se moc nebere do hloubky života. Dokonce zde silně chybí jistý humorný podklad-přeci jen Hašler byl i bohém, co lidi rád bavil a né jen obět nacistické hrůzovlády. Co však seriálu chybí ve zpracování, divákům nahrazuje v obsazení. Byť je Preiss tipově zcela odlišný, než jeho předobraz. Svou roli zvládl skvěle. A to i mnozí jiní herci. Pražský pisničkář je lehce nadprůměrný seriál, jenž svým posláním a uměleckou hodnotou zcela přebýjí tehdejší i dnešní seriálovou tvorbu.(22.2.2010)

Preiss roli Hašlera zvládl velice dobře a přesvědčivě.(16.5.2003)

• - První společné filmování Viktora Preisse a jeho syna, Martina Preisse. (M.B)