Mechanik

• Španělsko El maquinista (více)

Hrdina existenciálního hororu Trevor Reznik je osamělý, uzavřený a tichý mladý muž. Až na to, že vypadá trochu přepadle, vyhlíží jako tisíce obyčejných mladíků, kteří navečer přijdou z práce, často poklábosí se servírkou z kavárny a občas své jednoznačnější touhy uspokojují prostřednictvím profesionálky - a pak jdou spát. Trevor ovšem spát nejde - už rok totiž trpí nespavostí, která však nemá nic společného s banální insomnií, nutící vás uvařit si první kávu za rozbřesku. Fyzicky i psychicky vyčerpaný mladík, pracující v zatuchlé dílně u soustruhu, už celé měsíce bojuje s noční můrou, z níž se nelze probudit. Svou roli v ní hraje děsivá nehoda, již Trevor zavinil (nebo snad ne?), kolegové z práce, Trevorova oblíbená call girl Stevie, tajemný plešoun Ivan a sympatická číšnice Marie. Kdo z nich je však skutečný a nic nepředstírá? Je Trevor obětí nějaké podivné hry, nebo je on sám bezcitným manipulátorem? (oficiální text distributora)

Hellboy

Mechanik nezapře jistou inspiraci Klubem rváčů - hlavní hrdina trpící insomnií, (a další věci, které nebudu prozrazovat) což je dost na škodu, protože jednotlivé dílčí části zápletky prostě zkušený divák odhadne předem. Finální rozuzlení mě ale vyloženě potěšilo, jak svou realističností, tak originalitou. (Nechápu, jak tady ostatní píšete, že jste jí odhadli, tomu prostě nevěřim.) Výborný je příšerně vychrtlý Christian Bale v hlavní roli. Zaokrouhlím nahoru na 5 *****. ()

betelgeuse

Velmi solidní US indie (koukám) za španělské peníze. Sice průhledně směřuje k další VELKÉ filmové pointě, ta ale není tak vyspekulovaná jako mnohé jiné, a filmu nečekaně prospívá. Stejně tak Andesonovy atmosférické vizuálie a Baleovo charisma. ()

3DD!3

Skvěle ponurá atmosféra a až na kost vyhublý Christian Bale, který určitě všem co si chtějí zachovat "štíhlou linii" nasadí brouka dohlavy, vás určitě ohromí. Reznik je úžasná postava a pointa jeho příběhu vás prostě dostane. A ano i když jste viděli KLUB RVÁČŮ má MECHANIK pořád co nabídnout. Hodně silné 4*. ()

Hitman_47

Jeden z důvodů, proč mám Balea v TOP five...tenhle člověk je schopen obětovat skoro všechno :) Jako v každém jeho filmu se do své role naprosto vcítil a zahrál postavu Trevora Reznika, jako kdyby ho znal od školky. Trevor Reznik je člověk ztrápený (jak duševně, tak tělesně) a postupem času taky až nebezpečně paranoidní....no, sice jsem teď napsal naprosto vytrženou větu bez řádného ukončení, ale myslím, že tady je dobré skončit....IT'S a MYSTERY. ()

Le_Chuck

Skvelá dark záležitosť a to nielen vďaka Baleho hazardu so zdravím. Spleť paranoických pocitov človeka na okraji psychyského kolapsu je dotvorená výbornou kamerou a old-schoolovským soundrackom, ktorý mi evokoval Hitchcockovu éru. Čo sa týka final pointy, tak naokolo je to dobre zhrnuté. Neprekvapila, ale mala myšlienku a sadla ako riť na šerbel, bez zbytočných otázok. I keď náročný divák bude trochu sklamaný. ()

Kaka

Bohužel co se tempa týče, je na tom snímek velmi špatně. Rovněž střihová skladba nebyl to pravé ořechové a divák bude mít ke konci filmu v hlavě jeden velký zmatek. I při maximální pozornosti se jednoduše nedá pobrat celý děj se všemi detaily a výsledný šok tedy předčí spíše zmatek a chaos. Ještě neznamená, že když váží Christian Bale dvacet kilogramů, že automaticky předvádí fantastický herecký výkon. To, že byl pro tuto roli ochoten udělat takovou proměnu je samozřejmě chválihodné a tak trochu i bláznivé, avšak jeho herecký výkon si drží průměr a v žádném případě se neblíží Batmanovi, či Equilibriu. Mechanik oplývá výtečnou depresivní atmosférou (skvělé filtry a tónování) a solidní minimalistickou hudbou. Přesto mi zde chybělo trochu více originality. ()

Spiker01

Navždy zapsáno do filmových análů jako ten film, kvůli kterému se Christian Bale proměnil v chodící kostru. Psycho Fight Club 2.0. ()

Lavran

Když už nějaký thriller, tak jednoznačně Mechanik! Vyžilý Christian Bale je sám o sobě dost velkým a mysteriózním lákadlem a ve spojení s okolní ponurostí a surreálností podpořenou "herrmannovsky" tíživou hudbou Roque Banose jde o lahůdkovou podívanou. ()

Falko

Celkom slusny mysteriozny thriller s vynikajucim takmer na nepoznanie vychudnutym Christianom Baleom, avsak na mna film neposobil nijak prekvapujuco s nicim novym, takze 3 hviezdicky. Hudba mi miestami pripominala horor Jeepers Creepers. ()

castor

Ponurý a znepokojivý. A k tomu totálně vychrtlý Christian Bale, který.. no, slušně tápe. Ten ostatně velmi rád zkouší různé fyzické proměny (vyhublý válečný zajatec v Temném úsvitu, pohublý a drogově závislý bývalý boxer z Fightera). Tady se nám představuje mezi tovární šedí a pod neustálými mračny, které umocňují rozklad jeho osobnosti, přičemž postupně pochopíme, že člověk je schopný úplně vytlačit z hlavy něco, čím nadobro ovlivnil hned několik životů. Trevor je uzavřený samotář. Maká v továrně, je posedlý čistotou a hlavně trpí těžkou nespavostí. Což vyvolává u jeho kolegů značnou nedůvěru, zvlášť když jeho vinou přijde jeden z pracantů o kus ruky. Má oblíbenou servírku v kavárně, stejně jako prostitutku, která by kvůli němu řemesla zanechala. Jenže vše záleží na Trevorově neschopnosti rozlišovat mezi realitou a halucinacemi. Drasticky hubený Bale je tím hlavním, co diváka zaujme. Předvádí slušný koncert, tvůrci přidávají výborný hudební podkres i výtečnou atmosféru paranoie, ponurosti a zoufalství. Celkově tak divák oněch 100 minut zhltne s velkou chutí. A hned poté sáhne po nějaké řachandě.. ()

Rex Mundi

Filmu dávam 4* a piatu pridávam špeciálne za herecký výkon Christiana Balea. Okrem toho, že som sa celý čas s hrôzou v očiach nemohla vynadívať na jeho koncentrákovú vychrtlosť, bola som uhranutá aj jeho absolútne prirodzeným a vierohodným hereckým prejavom. Mechanik je mysteriózny, atmosférický, depresívny, ale hlavne zaujímavý a dobrý film. Aj keď som skoro začala tušiť, čo sa s Trevorom deje, príbeh ma bavil a prekvapoval až do konca. Limov komentár to všetko krásne sumarizuje. ()

MM_Ramone

Španielsko-americký snímok "Mechanik" je silne pôsobivé ponuro atmosferické dielo. Paranoidno schizofrenický thriller. Trevor Reznik je mladý, osamelý muž, ktorý prežíva svoj vlastný desivý existencionálny horror. Stráca pojem o realite, trpí chronickou nespavosťou, je zmätený, má preľudy a halucinácie. Jeho myseľ sa prepadá do temných hlbín šialenstva. Hlavnú postavu excelentným spôsobom stvárnil na kosť vychudnutý, fyzicky i psychicky zlomený Christian Bale. To ako sa zhostil tejto náročnej úlohy je niečo nevídané. Predviedol obdivuhodný herecký výkon. ***** ()

Spooner

Já nevim, asi jsem divnej, ale mně se tento film nelíbil a chvilkama jsem se u něj dost nudil. Jasně Christian Bale hraje dost dobře, ale to je snad jediná světlá stránka na tomto filmu, protože mě vůbec neuchvátil. A to mám podobné filmy rád. ()

Davies182

Je opravdu s podivem, co Bale obětoval pro tuto roli. Dle mého názoru jeden z podceňovaných filmů zde na ČSFD mohl mít na větší hodnocení. Inu, každému asi nesedne občas nesrozumitelný příběh šíleného mechanika, který se utápí v depresích a skrývá jedno strašlivé tajemství... ()

gogo76

Neuveriteľný herecký koncert CH.Bala, ktorý vlastne nezlezie z obrazovky. Film vás nenechá v kľude skoro do konca. Nevieme na čom sme. Kto je? Prečo vyzerá ako kostra? Kto naozaj existuje a kto nie? Film, kvôli ktorému Bale schudol 30 kíl. V dobe natáčania mal 55 kíl! Ako to dokázal? Jednoducho nejedol. Vo filme hrá veľmi dôležitú úlohu hudba, ktorá znie ako z Hitchcockových filmov. Zaujímavé je, že na tento film režisér nevedel v Amerike zohnať peniaze, aj keď bol Bale už istý. Pravda, vtedy ešte nemalo jeho meno taký zvuk ako po Batmanovi, ale to, že je to špičkový herec, viem už od jeho detských čias, kde zažiaril v Spielbergovej Ríši slnka. Kto má rád pochmúrne, nejednoznačné, herecky aj režíjne dokonalé zvládnuté filmy, nemá čo riešiť.80%. ()

Divočák

Vidět Balea nahého v Americkém psychu a pak tady, to je tedy opravdu něco. Atmosféra hustá, Bale výborný, jen ten příběh si hraje možná na něco víc, než ve skutečnosti je. ()

Phobia

Silný film, u kterého mi nijak nevadilo, že spoustu věcí divák odhalí před konečným vysvětlením. Závěr mi nepřišel triviální, naopak, dokonale jsem pochopila PROČ - celé to dalo smysl, tušení se změnilo v jistotu. Nepotřebuji žádný megatwist, úžasnou pointu - tahle ve své obyčejnosti působila realisticky, podobná věc se přece může přihodit každému. A potom už bude záležet jen na naší mentalitě, duši a svědomí, jak se s hříchy minulosti dokážeme vyrovnat. Jen ta Ivanova postava už mi na konci přišla trapná a zbytečná, po hrdinově prozření ji měli vypustit. Atmosféra snímku je temně parádní, scénář má hlavu, patu i morální poselství, k tomu solidní kamera, režie i herecké výkony. A stejně jako všichni ostatní žasnu, co dokázal Christian Bale napáchat na své postavě pro tuhle roli. Neskutečné, morbidní, odpudivé. Neměla jsem ohledně tohoto filmu žádná očekávání, snad proto jsem velmi příjemně překvapená - sice deprimovaná, ale spokojená... a teď si jdu rychle pustit něco veselého:-). 80% ()

-bad-mad-wolf-

Budu opakovat to, co zde bylo už stokrát vyřčeno, ale Mechanikovi dává destruktivní knokaut jeho vlastní závěr. Ten je katastroficky předvídatelný, neoriginální a nezajímavý, jednoduše zcela banální. Do očí bije zejména díky kontrastu se zbytkem filmu, který kombinací hororových vsuvek, vychrtlého Balea a poctivé schizofrenní atmosféry dává divákovi nejednou pěkně zabrat. Škoda. ()

lesumir

Ou Shit, usínat se mi dobře rozhodně nebude. Osmdesát minut filmu si mě pan režisér připravoval na solidnéí porážku, ale to co udělal v posledních sekundách, to jsem vážně nečekal. Totálně mě odstřelil. Opravdu silné kafe, při kterém mi mráz na zádech udělal ne jedno tetování. Christian Bale, díky tak (ne)oblíbené Stanislavského metodě, ze sebe udělal anorektického psychopata takovým způsobem, že se mi místy zvedal žaludek. To ani DD Lewis nezvádl u svého There Will Be Blood. Opravdový masakr, který mě dostal. I když si film přišel po Fincherově opusu magnum, tak to vůbec nevadí, tohle jde dál! (naschvál neříkám název, protože ten kdo viděl v akci Pitta s Nortonem, pochopí očem ten film bude a ztráti to to dekadentní kouzlo). ()

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy