Takže, pokud pohodlně sedíte, můžeme začít. Takto nás do příběhu vtáhne Liam Neeson, který v životopisném filmu Kinsey ztvárnil profesora Alfreda Kinseyho. Ten se v první polovině 20. století proslavil otevřenou studií lidského chování při té nejoblíbenější činnosti a lidské sexuality vůbec. Kinsey za svůj život vydal několik uznávaných publikací , které mezi tehdejší veřejností způsobily poprask svojí otevřeností a jednoduše tím, že všechno kolem sexu bylo v oné době velké tabu.

Kinsey: Jaká je Vaše nejoblíbenější poloha při milování ?
Dívka kolem dvaceti let: Ono jich je více?

Režisérem a scenáristou filmu je Bill Condon, známý díky filmu Bohové A Monstra (Condon za něj dostal Oscara v kategorii nejlepší adaptovaný scénář). Je také autorem scénáře k muzikálu Chicago. Kinsey si vás získá skvělým suchým humorem, neopakovatelným hereckým výkonem Liama Neesona, sugestivní hudbou a... Let´s talk about sex. Film už stačil získat po světě desítky ocenění a nominací na Globy, Bafta, Oscary, Golden Satelite Awards, Los Angeles Film Critics Association atd. (oficiální text distributora)

Anglie

Kinsey byl průkopník sexuální osvěty v USA a právě od něj pochází termín čtyřprocentní menšina. Film ho líčí především jako zaníceného vědce(někdy je tím dost otravný, viz scéna smuteční hostiny), jako člověka, jenž svou osvětou otvíral zavřené dveře tamějších domácností (především tedy ložnic, samozřejmě). Jeho kniha SEXUÁLNÍ CHOVÁNÍ MUŽE způsobila tehdy (1948) značný rozruch a dostalo se jí rozporuplných reakcí (následující rok vyšla SEXUÁLNÍ CHOVÁNÍ ŽENY). Film samotný si všímá především neznalosti mladých lidí, přičemž Laura Linney (aka Mac, odvozeno od příjmení za svobodna, jinak paní Kinseyová) se doslova fyzicky mění před očima (to se bohužel nedá říct o Liamu Neesonovi v titulní roli, tedy aspoň z hlediska fyzického stavu). Úžasné jsou scény, kdy Kinsey žádá o peníze na výzkum - tak dobře fyziologicky vybrané lidi už jsem neviděl (stačil mi jeden pohled na jejich tváře a hned jsem věděl, že nejsou Kinseymu moc nakloněni). Docela bych tenhle film pouštěl jako instruktážní na středních školách. Sexuální obsah některých scén je ale opravdu drsný. ()

Fanucci

Zajímavý film o člověku, z kterého křesťanská dogmatická výchova vychovala pravý opak než zamýšlela. Fanatického zastánce otevřenosti a boje proti puritánství. V křížové výpravě proti mýtům a sexuálním tabu nebral ohled na nic a na nikoho. Bohužel včetně sebe a svých nejbližších. Liam Neeson opět excelentní. ()

Had6

Podle rady v úvodu filmu, jsem se pohodlne posadil a začal sledovat excelentní výkon Liama Neesona. Byla by však škoda zaměřit se pouze na osobu jednoho herce. Celý film je brilantně zpracován a dnešnímu člověku se některé problémy tehdejší Ameriky můžou zdát až nepochopitelné. Ovšem bylo to tak. Kinsey bych zřejmě zařadidil mezi nejlepší filmy, zachycující obraz dřívější společnosti, založený na skutečných postavách a událostech. ()

easaque

-4* rozhodně zajímavý a poučný životopisný film o známém sexuologovi, který bojoval s předsudky a měl to opravdu v té době těžké. Sráží ho trošku na můj vkus průměrné mainstreamové zpracování americké produkce. A těsně ke 4 hvězdičkám ho zase zvedá jeho smysluplnost. I když se to nezdá, tak pochopení vlastní sexuality je podle mě zásadní pro šťastnější a vyrovnanější život. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Maddlis

Kinsey byl opravdu průkopníkem v lidské sexualitě a tenhle film to řekl bych hezky popisuje.Že nakonec potká "vzorek", jehož sexuální život je doveden do absurdity jen krásně ukazuje, že bylo a je možné prostě všechno.Natočené je to pěkně a já dávám 4 hvězdy. ()

Martin741

Jo, jo, akademicka nuda, seksuolog Alfred Kinse&y v podani Nysna vcelku ujde, ale malo sa tam toho, deje, dialogy nic moc a 4 a 5 hviezdickovym uzivatelom odkazujem : chyba tomu energia, tempo a vladne priserna akademicka nuda. V kinach to navyse este aj zhorelo : 35 % ()

shyster

Očekával jsem toho hodně od tohoto filmu (druhý Lid vs.Larry Flint). A bohužel jsem se zklamal. Liam Neeson není špatný, ale jako celek mi to nesedí. Jedna část mi přišla strašně laciná. Další jako blbost. Škoda určitě se z toho dalo vytěžit víc. ()

Aelita

Lidé jsou takové větší žlabatky. Kinsey odpálil atomovku, když statisticky nastudoval jejich sexuální chování. A přitom to byl člověk, který sám vyrůstal ve světě omezených a omezujících představ o sexualitě, jaké ukázal i Haneke ve svém filmu Bílá stuha. Tedy tyto představy a prudernost vládly lidem do 60. let 20. století a v časech před nimi nejen v Americe a Německu, ale všude, kde monoteistické totalizující křesťanství zapudilo pohanskou nebo polyteistickou různorodost a přirozenost. Sex a jeho přísná regulace pod hrozbou hříchu, studu a trestu po celá století představoval pro církev nejúčinnější a nejmocnější nástroj kontroly a ovládání lidí - oveček. Bylo opravdu těžké změnit toto paradigma hříchu a zvrátit pohled na sex. Ale když tuto změnu žádá sama doba, může se to podařit i jednomu člověku. A tím člověkem byl Kinsey. A jak je navíc vidět americká bílá stuha (čti pruderie) nepřivedla Kinseyho a jiné americké kluky k fašismu. V čem tkví příčina toho, že se člověk vzdá své sexuality nebo omezí svoji odlišnost a přirozenost? Všichni lidé jsou různí a přitom chtějí nebo musí být stejní, aby patřili do skupiny. Kinsey byl člověk, který vrátil lidem jejich sexuální různorodost a tím samým i odvahu a možnost být odlišnými a sami sebou. ()

Crawler-D

Puritánský film o sexu, který vlastně nic nového nepřináší. Snad jenom Liama Neesona konečně v roli někoho jiného než mentora s pusou plnou mouder. A jde mu to. ()

starbrejkr

Profesor Kinsey byl zcela jedinečnou osobností a jedním z těch mála lidí, kteří skutečně táhli naši civilizaci někam trochu dopředu (a možná tak tím trochu uspíšili její zánik, hehe:-)). Proto nepřekvapí, s čím se v druhé půlce jeho konání střetlo a muselo být po zásluze potrestáno a to v rámci jednoho z nejdementnějších období americké historie - paranoidnímu honu na komunistické čarodějnice. Když to už tehdy holt nešlo přes morálku, pomohla kamarádka ideologie...Kdo Liama Neesona poznal až po Taken, možná bude překvapen touto jeho rolí, ale on Liam zdaleka neni jen tím nasraným chlápkem. Film lze doporučit opravdu každému a troufám si tvrdit, že Kinseyho názory a postupy budou vždy tak trochu nadčasové. Stejně lze brát i tento film, kterému k dokonalosti chybí pouze více dechberoucích momentů (krátký, ale silný rozhovor s otcem již v pozdějším věku, se čtenářkou, které jeho kniha zachránila život). ()

tomtomtoma

Politicko-společenská korektnost a trendová intimní otevřenost slavila filmem Kinsey jednoznačný triumf. Vysoké hodnocení tohoto hollywoodského filmu, a pochopitelně i z mé strany, je způsobeno liberální atraktivitou samotného námětu. Je to moderní, tedy velmi kladně a hlasitě přijímáno. Ostřížím zrakem chráněná politicko-společenská korektnost v rukách úspěšně zavedeného amerického filmového studia stvořila nekritickou působivou ódu, v níž si Liam Neeson samolibě užívá svou roli moudré a lidské autority osvíceného ducha. Přínos Alfreda Charlese Kinseye nelze v žádném případě zpochybňovat, způsob uchopení jeho filmového životopisného medailonku však již ano. Po technické stránce jde o velmi dobrý film. I herectví, pokud přehlédneme uspokojivou Liamovu samolibost, není slabinou. Idealistický pohled načechraně zpívá hrdinský epos, bez známky jediné polemiky, či vnitřního rozporu. Jediná diskuse je spíše na filozofické rovině, navíc překrytou neprostupnou maskou klamu. Účelově se kalkuluje s námětem a trendem zdánlivě liberální mondénnosti. V intelektuálním opojení je poté možné básnit o boji s puritánským společenským základem výchovy. A mnoho jiných vznešených řečí se může s horlivou snaživostí pronášet k vyzdvižení osvíceného hlasu pokroku a přirozenosti bez předsudků. Bludy a potlačovaná přirozenost jsou překážkou rozletu, ale za jistých okolností i deviace může způsobit osvobozující převrat. Hvězdou filmu je Alfred Charles Kinsey (Liam Neeson, jako chlapec Will Denton, jako středoškolák Matthew Fahey, jako vysokoškolák Benjamin Walker), psycholog, biolog a etolog, profesor entomologie a zoologie. Zanícení, vytrvalost a zvědavost jsou účinné prostředky k úspěchu na akademické půdě. Nepřehlédnutelné volné místo na trhu a skutečné pohnutky pohnou i horou. To ostatní by politicko-společenskou korektnost k nepříčetnosti nahněvalo. Hlavní ženskou postavou je Clara Bracken McMillen (zajímavá Laura Linney), životní Alfredova partnerka a nejstabilnější opěrný bod v jeho novátorském zkoumání. Z čistě pragmatického hlediska nešlo učinit jinou volbu a bez dilematu morální rozpolcenosti by se k ní nedošlo. Výraznější postavou je Clyde Martin (sympatický Peter Sarsgaard), první Alfredův spolupracovník na novém výzkumu s důležitou rolí při formování způsobů zkoumání. Důležitou postavou je Alfred Seguine Kinsey (velmi zajímavý John Lithgow), bigotní ochránce pokrytecké puritánské morálky. Démonizace sexuálního života dostává tvarů křížové výpravy. Naštěstí je zde osvícený hrdina a jeho píseň odvahy. Z dalších rolí: mladí a nadšení podřízení Alfreda při sexuologického bádání Wardell Pomeroy (Chris O'Donnell), Paul Gebhard (Timothy Hutton) a Alan Gregg (Dylan Baker), Alfredův v oblasti sexu obezřetnější kolega Thurman Rice (Tim Curry), spřízněný a podporující prezident univerzity Indiana Herman Wells (Oliver Platt), bezstarostný a elitářský sexuální deviant Kenneth Braun (William Sadler), či chybující Clydeova manželka Alice Martin (Julianne Nicholson), Kinsey splňuje požadavky trhu. Dráždivě lechtivé téma, halasně proklamovaná otevřenost a poplatnost stále pokrytecké náladě společenského klimatu. Výsledek je povrchní a nekritický pomník osobnosti. Vše ve jménu úspěchu a přetvářky. Filmové drama v tomto díle ve skutečnosti neexistuje. () (méně) (více)

C0r0ner

Ke konci to dost rapidně ztrácelo tempo a být to ještě o deset mnut delší, šel bych na tři hvězdičky. Takhle si to zachovalo punc nadprůměru především díky dobrým vtipům a skvělému Neesonovi. Condona nějak zvlášť rád nemám, ale tohle se mu docela povedlo. 70% ()

agathon

Takovy typicky americky zivotopisny film, kterymi hodne pripominal snimky, ktere pravidelne produkuje HBO. Co tedy rozhodne nezaujme je spise solidni a vpravde klasicka rezie, mizanscena i samo kamerove pojeti. Film se nesnazi probijet divackym vedomim ani prekracovanim tabu (narozdil od sveho ustredniho hrdiny). Naprosto skvely mi ale prisel Liam Neeson v hlavni roli. Je az neuveritelne, jak ruznorodych hereckych vykonu je tenhle clovek schopny (od nahodnych kolemjdoucich v K19 nebo Star Wars po tragicke majstrstyky v Seznamu nebo prave Kinseym). Nijak neprehrava, jeho kradme uhybne pohledy charakteru rozpolceneho vedce skvele odpovidaji a vystihuji vsechny problematicke body jeho povahy. Bavilo me to ani ne tak jako film sam o sobe, ale spis coby koncert jednoho skveleho herce. ()

danecek24

62. Zlatý Glóbus za rok 2004 - nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Liam Neeson, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Laura Linney ()

Dannysek4U

Mno, asi jsem narazil na hranici svyho puritanstvi. Nicmene filmu jako takovymu, krom zdlouhavy druhy poloviny, neni zas tak moc co vytknout. A Neeson, trebaze mi jeho role neni sympaticka, hraje vyborne, stejne jako Lynney. ()

pakobylka

Velice nepředpojatý a přitom velice zainteresovaný příběh, jehož otevřenost není samoúčelná. Vypráví o posedlosti ... prací ... ;-) ... když představuje snad trochu podivínského, leč především nadmíru činorodého a zároveň přímo ukázkově důkladného profesora, který k vlastní škodě při svém neobyčejně záslužném výzkumu jaksi pozapomněl na jednu veledůležitou maličkost: A sice že intelekt, emoce a etické normy člověka jakožto objektu vědeckého zájmu jsou přece jenom někde jinde nežli intelekt, emoce a etické normy takové žlabatky. ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Nicméně mě osobně asi ze všeho nejvíc překvapil počáteční zcela mimořádný KLADNÝ ohlas, který vzbudila jeho práce u veřejnosti - v takové navenek puritánské až tmářské zemi, jakou v té době byly Spojené státy. (Jako polehčující okolnost dodávám: NEJEN Spojené státy.) Na druhou stranu - z ničeho nic se právě tady POD ZÁŠTITOU VĚDY (!) otevřely pomyslné dveře vedoucí k nanejvýš zajímavým informacím poněkud choulostivého charakteru ... takže enormní zájem byl možná jen logickým důsledkem souhry těchto příznivých okolností. Z čehož vyplývá, že všechno má svůj čas - každá doba má obzory, které je třeba rozšiřovat ... a mýty, které je třeba vyvracet. (S trochou jízlivosti se mi chce poznamenat: Aby bylo možno promptně vynalézt jiné ... ale asi bych měla mlčet - a doufat. Tak jsem se rozhodla, že si zkrátka počkám.) ()

Juto

Štýl filmu je dosť otvorený ohľadne sexu, je však ťažké si predstaviť, ako by mohol byť Neeson lepší, a téma je spracovaná vkusne a taktne. 7/10 ()

emo

Veľmi zaujímavý film o veľmi zaujímavom človeku a o jeho veľmi zaujímavej práci. Liam Neeson a Laura Linney podali oscarové výkony! ()

Režisér pro finále Twilight ságy

Režisér pro finále Twilight ságy

01.05.2010

Eddie Murphy chce Oscara

Eddie Murphy chce Oscara

02.03.2009

V uplynulých letech sbíral spíš Zlaté maliny, ale očividně závidí zdánlivě odepsaným hvězdám jejich triumfální návrat (viz Mickey Rourke) a chce divákům dokázat, že umí hrát i ve filmech, v nichž se… (více)