Artuš a jeho rytíři kulatého stolu poctivě bojují za slávu římského císaře. Jeho oddíl hlídá Hadriánův val a bojuje s Brity, vedenými tajemným Merlinem. Jejich patnáct let dlouhá služba je téměř u konce, ale lstivý biskup Germanius má pro ně ještě jeden úkol. Pokud ho úspěšně dokončí, pak získají svobodu. Mají doprovodit do bezpečí za Hadriánův val rodinu bohatého římského šlechtice Maria Honoria, k jehož domu se blíží mocné saské vojsko vedené krutým králem Cedrikem a jeho synem. Mise to bude sebevražedná a Artuš i jeho rytíři to vědí. V Honoriově domě Artuš objeví malé vězení, z kterého osvobodí pohanku Guinevere, která se zalíbí Artušovi, ale i Lancelotovi. Cesta přes hory je náročná a musí přespávat v lese. Tam zprostředkuje Guinevere setkání Artuše a Merlina. Artuš si myslí, že jde o zradu, ale ukáže se, že mu Merlin nabízí spojenectví proti Sasům a připomíná mu, jak vlastně získal svůj slavný meč. Artuš spojenectví přijímá... (TV Nova)

Snapphanar odpad!

Nejhůře zfilmovaná artušovka všech dob... Aneb dejte zase Američanům něco do rukou, zvláště, když se to týká historie Evropy... Docela se mi chtělo i brečet, když jsem to viděl. Zprzněno na jedničku.... Z Merlina udělají "šmoulu", ze Sasů stále upravené metalisty, Guinevera běhá i v mrazu jen v podprsence s lukem a šípy, z Artuše zfanatizovaného skorořímana.... A pointa? Docela uniká. Hlavně že to má zdařilý konec na způsob amíků... A to je velká svatba. Je to ostuda, pošlapat takto legendy o Kulatém stolu, Artušovi, Merlinovi... Hanba. Hlavně, že to vychází z historie, dle slov tvůrců. Dobové oblečení je z jiné doby, pokud vůbec je, zbraně neodpovídají době (kuše, meče) a ani situace v Británii. Římané opustili Británii o dosti dříve, než se uvádí ve filmu, ale to jen okrajově... To celé je pouhý vrchol obřího ledovce. ()

Idealista

V každé době se legendy vyprávějí různě , a tato je poplatná době svého vzniku . V dnešním filmovým světě je v oblibě demýtizace ( někdy se tomu taky říká historická věrnost ) . I když tato verze mi připadne že je stéjnou vymyšlenou kravinou , jako byli její předchůdci . Ale budiš , hlaní je aby spracování bylo kvalitní . No a to je ten problém . Nemyslím si že by to Fuqua nějak odfláknul - spíše ukázal své maximum . Herci odvedli standartní výkony , aspoň já jsem od nich víc nečekal . Příběh má i silné momenty . "Bitvy" jsou nadprůměrně natočené .To co zde , z mého pohledu moc nefunguje je chemije mezi postavami , dějem a mnou . Bylo mi celkem jedno jak to všechno dopadne . Na druhou stranu jsem to schopen vidět i vícekrát . A to se počítá . ()

sirrgulo

Na Artušovi jsem byl před lety dokonce v kině. Mlhou, padajícími vločkami, deštěm, hlubokými lesy a drsnou chladnou atmosférou ovládnutý snímek. Akce, zejména pak v režisérské verzi je vážně super. Všichni Artušovi rytíři jsou sympaťáci, ale největším kámanem úrazu celého snímku je právě nápad dát hlavnímu hrdinovi jméno Artuš. Udělat z Keiry Gueneveru a obléct jí během bitvy do šíleného minima oblečení a ještě Gruffuddovi říkat Lancelot. Snaha podat vše jako skutečný příběh o Artušovi bojujícím u Hadrianova valu je šlápnutí vedle. Když poprvé v povoze řekne Keira své jméno vážně jsem se musel smát. Jinak ale snímek patří mezi má oblíbená akční dobrodružství doprovázená skvělou hudbou, i když některé věcí jsou méně povedené (jako třeba souboj Tristan versus lídr Sasů). ()

Tr3n

Viděna a hodnocena Director's cut verze filmu. Vůbec mi nevadil nový pohled na tuhle legendu i obracení celé mytologie naruby. Zpočátku to dokonce vypadalo velice slibně. Závěr to ovšem celé potopil a to je škoda. Ve výsledku tedy průmerný historický film. Z postav mi v hlavě utkvěly především charismatičtí S.Skarsgard a M. Mikkelsen, ketrý sice stráví před kamerou mnohem méně času než takovy C. Owen, ale i přesto mi byl mnohem sympatičtější. ()

pimp

Tragédie se vším všudy, co ke zprznění klasické legendy patří. Rytíři kulatého stolu jako klauni každý v jiné zbroji. Britové vypadali, jakoby utekli z Cameronova Avataru. Dlouhé scény hrdinů putujících krajinou jak z Pána prstenu. K dějové lince snad radši nemá cenu nic dodávat. Amíci by se asi neměli vůbec pouštět do filmů, které se odehrávají v reálném historickém prostředí, přestože se jedná v tomto případě "jen" o legendu. Radši by měli točit jenom fantasy, tam se můžou vyřádit do sytosti a Evropan nebude trpět pohledem na vizuální bramboračku. Sledování filmu pro mě bylo torturou, kterou jsem si díky neukojitelné zvědavosti protrpěl až do hořkého konce. ()

Mišísek

O čem to sakra bylo? O Artušovi a jeho rytířích? Tak to ne. Bitvy, bitvy a bitvy, upadající Římská říše a král, u kterýho teda rozhodně nestíhám vnímat jeho myšlenkové pochody a přesvědčení. A Keira a ostatní Avataři? No já nevím. Mě to přišlo spíše jako... vy víte co, než historický film. Měli trošku využít té kouzelné legendy o meči, Zlatém grálů a ne pořád jen "Jsem věrný Římu." - "Řím už zemřel." - "Jsem věrný Anglii." A přitom praví Angličané jsou vlastně Anglosasové, proti kterým se bojuje. Vtipné a dlouhé, až k popukání. Jestli o tomhle filmu uvažujete, radši to rovnou vzdejte a pušťte si kreslený film o králi Artušovi pro děti, který má alespoň hlavu a patu. ()

x_ander

Ukázat legendu o králi Artuši v reálných kulisách je vlastně fajn nápad. Výsledný film zůstal tak někde napůl. Ani mě nenapadá, co je na něm v podstatě špatně, ale výsledný dojem je takový nijaký. Promarněný potenciál je asi pocit, který ve mě film zanechal. ()

dudo24

Pozretý director’s cut. Mám zmiešaný zážitok z tohto filmu. Určite som sa nenudil. Neviem si vybaviť žiadnu zdĺhavú hluchú scénu. Boje boli dobré. Obsadenie tiež. Špeciálne dávam pochvalu Stellan Skarsgårdovi za jeho postavu. Bez nálady a emócií ale super ju zahral. Čo tomu ale chýbalo bol nejaký hlbší príbeh. A lepší vývoj charakterov, aspoň toho Artušovho. Kvôli týmto nedostatkom na mňa nepôsobili skoro žiadne emócie. Radosť som mal z Keira Knightley v bojových farbách oháňajúcej sa na bojisku. ()

Phical

Legendární příběh Artuše, vyprávěný po 2 hodiny, jsem si tedy představoval jinak. Nemohu říct, že by tu chyběla akce, krev, čest atp. jako ve všech "rytířských filmech", ale tajemno a ona legendární Artušovská legenda to opravdu není... Co dodat? Je to škoda. Ze svých tří hvězdiček, jednu dávám rozhodně vždy úžasné Keiře Knightley, na kterou se opravdu rád podívám v jakékoli roli, zbylé dvě poněkud fádnímu filmu. ()

RipperTM

Na tenhle film nedám dopustit. Pravda, nebyl dokonalý, byly tam chyby, nicméně pro mě je to srdeční záležitost. Clive Owen s Keirou Knightley mě velmi bavili. Legenda rytířů kulatého stolu podpořena epickou hudbou Hanse Zimmera, mágem filmových soundtracků, je jako balzám na rány utrpěné v boji. ()

swinevenca

No řeknu ti, Randwulfe, až takhle někdy budou síly, víš, že bych si to se zájmem pustil v kuse. Že bych si jako snáz k těm lidem uďál vztah, vybral si věrňáka a nepůsobilo by to jako takovej papundeklovej gerojskej shit. ()

vodkasesemte

It has always fallen to a few to sacrifice for the good of many. The world isnt a perfect place, but perhaps ppl like you can make it so. Save your prayers, your god doesnt live here. Ancient tricks of an ancient dog. Sarmatian knights. Woads – british rebels who hate Rome. A round table, what sort of evil is this. Arthur says for men to be men they must first all be equal (a se ženami a zvířaty). The last outpost of our glory. The Saxons only claim what they kill. If it is Gods will. Deserted would be hunted down like the dogs. We are going to die some day. If its a death from a Saxon hand that frightens you, stay home. If you are so eager to die, you can die right now. I have something to live for! My death will have a purpose. I ask no more than that. My faith is what protects me. These ppl need our help. It is our duty to bring them out. We are knights. What other purpose do we serve if not for such a cause (taky si celou dobu řikám)? You fight for a world that will never exist. There will always be a battlefield. I will not have our Saxon blood watered down by mixing with them. Inish. Devil ghosts. Každýho by osvobodil. Je jednoduchý být rytířem, když nemáš dost informací. It is Gods wish that these sinners be sacrificed. Only then can their souls be saved. Rozjíždí se to až od pulky – proto jsem si ten začátek nepamatoval, kromě … Is this Romes quest or Arthurs? I am Guinevere (Wales). Artorius. Fairy tales. The kind you hear about ppl so brave, so selfless, that they cant be real. Its the natural state of any man to want to live. I belong to this land. Is there nothing about my land that appeals to your heart? Your own father married a Briton. Even he must have found something to his liking. To to trvalo, než se tidle dva našli. But if you represent what heaven is, then take me there. Rain and snow at once. A bad omen. Tady (DC) je i ta zápletka s Lancelotem. Je to zbytečně natahaný. The right to choose our own destiny. There is no destiny. There is only free will. The Rome you talk of doesnt exist, except your dreams. Theres a large number of lonely men out there. Dont worry, I wont let them rape you. They are far out of range. Aim for the wings of the ranks. Make them cluster. Deeds in themselves are meaningless unless they are for wome higher purpose. There is no worst death than the end of hope. You and I are not the polite ppl that live in poems. We are blessed and cursed by our times (a kdo vychovával ji). Perhaps the curse is of our own making. And the blessing. Rome is dead. This land is the last outpost of freedom of everything you hold dear. You have lost the respect of the enemy. What tomorrow brings we cannot know (tudle hlášku si pamatuju). To si děláš srandu, kidding, to bylo v tý kratší verzi taky, že je vyrušili uprostřed soulože? To snad né! Uplně mě to znechutilo. I now know that all the blood I have shed, all the lives I have taken, have led me to this moment. Wherever I go on this wretched island I hear your name. Always half-whispered, as if you were a God. I fight for a cause beyond Romes or your understanding. I came to see your face so than I alone may find you on the battlefield. Finally, a man worth killing (taky). The home we seek resides not in some distant land. Its in us and our actions on this day. The knights are demons. That is the gate to hell. Chemtrails na obloze. Dobře to dopadlo, aspon mu za ní nebude běhat. () (méně) (více)

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

PF 2016

PF 2016

24.12.2015

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)