Král Artuš

King Arthur

Kráľ Artuš

Akční / Válečný / Historický / Dobrodružný

USA / Velká Británie / Irsko, 2004, 126 min (Director's cut: 142 min)

Zajímavý nápad zkusit zpracovat legendu o Artušovi způsobem, jak to mohlo ve skutečnosti být. Bohužel právě scénář je největší slabinou filmu, mohla to napravit režie, kdyby právě ta nebyla tím druhým největším záporem. Film, který sám o sobě není špatný, jen je naprosto ve všech ohledech tuctový. Jediným opravdu výrazným kladem je Zimmerova hudba. Sice je to zase jen úprava a variace jeho předešlých věcí, ale stále to ve filmu na plno funguje.(1.2.2005)

Nebavil jsem se. Nemám tak kritický názor jako ostatní, celkové levnosti snímku jsem si jaksi nepovšiml, naopak se mi zdálo, že kamera např. v horách se docela povedla (zasněžené stromy a tak...možná se mi to ale líbilo jen proto, že je zrovna zima. Legendu o Artušovi až tak neznám, problém je v něčem jiném: ani příběh, ani hlavní herci ani nic okolo mě prostě nechytlo za srdce. Bylo mi to vcelku jedno - jako by ten film mnou proplul a nezanechal moc dojmů. Tři klady - mniši za zdí, charismatický Stellan Skarsgård a Ken Stott, který má opravdu "prasáckou" roli...(22.12.2004)

Deti sa hrajú na pieskovisku a ja sa k nim rád pridávam. Pretože im tam stále niečo efektne dymí a hrá im do toho hrdinskejšia zimmerovština než v SKALE. A pretože sú medzi nimi Keira a Owen, na ktorých je radosť hladieť, aj keby s šašovskými guľami na nosoch recitovali Shakespeara. Najroztomilejší špatný film minimálne za posledný rok. :) P.S. Vrelo odporúčam dvd director's cut. Je podstatne krvavejší.(8.8.2004)

Ano, podle pověsti Artuš porazil Sasy, ale tuším, že Ginevra nebyla modronohá bojovnice a lučištnice odněkud z lesa, ale dcerkou královskou. Nemůžu popřít, že se mi tento její příběh líbil víc, než ve skutečnost vypráví staré pověsti. Hlavně co se Lancelota týče. Díky ale velkému počtu slavných tváří se na to dívat dalo. Stellan, jako hlavní vůdce saských nájezdníků, byl ve své roli nekompromisního zabijáka úžasný. Stejně tak jako Mads se svým sokolem. Ty vlasy a kérky na tváři mu nesmírně slušely a Merlin, ten byl spíše k zasmání. V jeho případě si Merlina stále představuji jako charismatického čaroděje v podání Sama Neilla.(12.2.2017)

Klasické příběhy o Králi Artušovi a jejich rytířích vznikly podle skutečného hrdiny, který žil 1000 let předtím...... . Úspěch filmu jistě ovlivnil C.Owen a I. Gruffudd, kterým role padnou. Příběh ujde, i když ten velkej rozpočet zase tolik znát není. Technická stránka je ovšem výborná. Není to žádné veledílo, ale celkově to vyznívá sympaticky.(20.1.2007)

• - Speciálně pro tento film bylo navrhnuto a ušito více jak 2000 kostýmů, a bylo použito 300 mečů, 700 kopií a 300 seker. Kvůli vytvoření co nejpůsobivějšího zážitku z bojových scén byly kamery umístěny do helem, na brnění i na meče a kopí. (POMO)

• - Místo, kde se bitva mezi britskými Kelty a Anglosasy odehrála, je zatím mezi odborníky předmětem diskuzí. Mezi adepty jsou zmiňovány Mynydd Baedan v jižním Walesu, Badbury Hillfort - opevnění v Dorsetu, Solsbury Hill nedaleko Bathu, Buxton - město, kde bývaly římské lázně, hrad Liddington, Bardon Hill či Bathampton Down. (ajaxx)

• - Jazyk, ktorým vo filme hovoria britskí domorodci, je kombinácia starovekej galštiny a starovekej waleštiny. Skutočný jazyk, ktorým hovorili Piktovia, sa nedochoval. (misterz)