Král Artuš

Kráľ Artuš

• Nový Zéland

King Arthur

Akční / Válečný / Historický / Dobrodružný

USA / Velká Británie / Irsko, 2004, 126 min (Director's cut: 142 min)

Prosíme fanoušky "Modrých", aby nevhazovali dýmovnice, či světelnou pyrotechniku na hrací plochu… Legenda britské mytologie análně znásilněná hollywoodským dildem namočeným v Coca-Cole. Těžko říct, kolik procent viny leží na Fuquovi, ale ono se asi těžko pracuje s na zátylek dýchajícím Bruckheimerem, jenž hodlá počet svých vložených zelených papírků minimálně ztrojnásobit. A pak vznikne produkt, kde všude hoří ohně, herci pronáší tupé fráze o boji za svobodu a hraje patetická hudba, jako by se zrovna Bruce Willis chystal rozdrolit velký šutr hořící touhou rozpoutat na Zemi Armageddon. Vzhledem k oblíbenosti látky nakonec přimhuřuji své kritické oko, odpouštím C.Owenovi majestátnou prkennost a zvedám palec směrem k S.Skarsgardovi, který pojal svého saského lídra tak, jako by měl v krvi neustále 1,5 promile z domácí medoviny. A modrá Keira vyrážející na zteč s půlmetrem kobercové pásky obtočené kolem hrudníku, skrz něhož jde vidět Hadriánův val? Koneckonců, proč ne, vždyť to byla pohádka a Sasové se aspoň zasmáli..(13.6.2011)

No krome toho, ze totalne prekopali legendu, mi to zas tak strasny neprislo. Owen hraje dobre, ale do role Artuse mi moc nesedl, sice ma slusny charisma, ale vic se mi libil Mads Mikkelsen nebo nacelnik sasu Stellan Skarsgard. Nejvetsim kladem filmu jsou krasna hudba a pekne prostredi deje. Bitev tam melo bejt vic, na to ze ma film dve hodiny a jen dve maly + jedna velka bitva je malo. Tyhle tri co tam jsou, jsou zpracovany dobre, ale nemuzu si pomoct, ta uvodni se mi proste libila nejvic, taky byla nejkrvavejsi. Vsichni se rubou hlava nehlava. Moc me nebrali dialogy, prisli mi takovy o nicem, kazdej dlouze okecava co udela, chvili to nevadi, ale kdyz uz kecaj treba 20 minut v kuse, tak to zacne nudit. A je tu spousta nelogicnosti. Napriklad, kdyz bojujou v bitve, jsou vsichni od bahna, huby od krve, spinavy brneni a Modry jsou modry a chvily po tom jsou vsichni cisty jako by se zrovna vykoupali. Fuqua je celkem schopnej reziser, jenze proste do tech uzasnejch zaberu plnejch snehu, mlhy, blesku atd. vlozil krapet moc dialogu. Zkratit film tak o pul hodinky by jedine prospelo, ale i tak to sou slusny 4*.(14.3.2005)

Hans Zimmer už dokázal mnoho dobrých filmů povýšit na nezapomenutelné a mnoho podprůměrných na solidní. A žádný snímek mu nemůže být vděčen tak moc jako Král Artuš, který by bez jeho geniálního hudebního doprovodu zůstal jen od magie okleštěnou báchorkou s historickým podtextem. Takhle se z něj místo toho stala solidní historická podívaná, které herecky jednoznačně vévodí Clive Owen, jehož Artuš je i v civilní formě důstojným a statečným vůdcem. 70% - sice rozkývaných, ale jinak docela pozitivních.(10.4.2007)

Pokiaľ môžu prehliadať historické fakty tvorcovia, prečo by som nemohol aj ja. Pri niektorých filmoch, v ktorých je otázka faktov nosnými pilierom, sa to samozrejme nedá, no pokiaľ ide o viac-menej popcornovú zábavu (iné Fuqua totiž ani nevie), tak je to v poriadku. Zbytočne by som rozčuľoval a to by len zbrzdilo moje celkom kladné dojmy z filmu. Každopádne by som sa ale naštval, keby niečo podobné Fuqua zopakoval, to by som už bol nekompromisný. Pokiaľ ide o film, ubehol pomerne svižne, klasickými spomaľovákmi bola len dramatická línia a reči o cti, slobode, hrdosti, bla, bla, ktorú tvorcovia poňali až príliš vážne. Pokiaľ sa ale tieto veci dostanú do úzadia, tak film dokáže kvalitne zabaviť, hlavne čo sa týka akcie a hereckých ťažení. Jedinou dierou bola Keira, ktorej som počas scenára uveril len scénu, v ktorej bola vytiahnutá z hladomorne, bojovníčku ťažko, musel som sa zasmiať. Ako som povedal, akcia bezchybná, meče sekali, šípy lietali, sekery stínali, tak ako to má byť. Podľa reakcií v ostatných komentároch je toho v 'director's cut' ešte viac, takže po jeho zhliadnutí sa moje hodnotenie možno vyškriabe ešte vyššie. Uvidíme, rád si ho pozriem. 70%.(27.4.2009)

Jeden z nejkrásnějších příkladů, kde klasická kinoverze a director's cut je jako nebe a dudy. Kinoverze je pohádkou pro téměř odrostlé diváky, director's cut jsou nehorázná jatka s pár opravdu vytříbenými záběry. Škoda, že do kin nešla R-ková verze, hned by bylo hodnocení o takových patnáct procent vyšší. Mně tedy legenda o Artušovi, Merlinovi a Excaliburu nikdy moc neříkala a popravdě vůbec nezajímala, ale na film se koukalo příjemně, hlavně díky heroickému Zimmerovskému doprovodu, syrové kameře s nespočtem přeletů přes travnaté rozlehlé pláně, irské krajině, Clive Owenovi a zlatíčku Keiře Knightley. Sice se o legendu po zhlédnutí zajímat nezačnu, obrázek jsem si ale udělal.(9.1.2009)

• - Ve filmu mimo angličtiny zazní také latina a galský jazyk. (imro)

• - Sice to ve filmu vypadá, že je šílená zima (herci jsou v kožiších, paří se jim z pusy), ale natáčení probíhalo během rekordně vysokých teplot v irské historii. (POMO)

• - Ve scéně, kdy tlupa Sasů vyráží zlikvidovat Artušovy (Clive Owen) rytíře, vytáhne syn krále meč. Krátce na to, když se dá skupina do pochodu, je však měč opět v pochvě. (Terva)