M.i.k.e

Vanilla sky sem se (trochu cíleně) vyhýbal přes dvacet let a kdyby to vydrželo dalších dvacet, nic zásadního by se nestalo. Amenábarův původní film neznám a upřímně by mě zajímalo jestli je to také přetažená nuda, která fakt že nemá moc co nabídnout schovává za překombinovanost a lynchovské matení diváka (přičemž na konci vyjde najevo, že to zas tak extra chytré a originální nebylo). Na třech hvězdách to jen tak tak udržel skvělý soundtrack a dvojka Cruz - Diaz. Hlavně Cameron tu klidně mohla být na úkor matného Crusie mnohem víc...50% ()

shyster

Po druhém shlédnutí jsem si říkal, proč já jsem to nezkoukl jen jednou. Opravdu poprvé mě to přímo nadchlo. Bylo to jasné plné ohodnocení. Film, který se ohání sci-fi motivem, je jen filmem o nenaplněné lásce a o jedné chybě, která změní celý život. Herci podávali nadprůměrné výkony, Cameron Crowe byl ve vynikající formě. Poté jsem viděl i španělskou předlohu Abre Los Ojos a ta mě usvědčila, že americký remake je o dost lepší. Nedávno jsem se tedy na to podíval ještě jednou a najednou jsem pochopil, že je to film jen na jedno shlédnutí. Nic víc. ()

Nautila

Americká a řádně zameričtělá předělávka daleko zajímavějšího a poutavějšího filmu Otevři oči. Narozdíl od něj tohle celé působí těžkopádně a nesympaticky, vše je přizpůsobené oku a mozku amerického diváka (dialogy, postavy...) a tak se z původně velice zajímavého námětu stává průměrná příběhová rozvláklina, co chutná jako týden používaná žvejkačka. ()

Streeper

Zajímaví film. Líbil se mi ale na jedno shlédnutí trochu moc věcí v jednom filmu. Myslím si, že stačí se na něj mrknout 1x za rok. ()

C0r0ner

Kdo viděl Otevři oči, nikdy nemůže pozitivně hodnotit Vanilkové nebe, protože to je Hollywoodský kastrát skvělého filmu. Naprosto chápu, proč tenhle remake vznikl, což ale neznamená, že se mi to líbí. Bylo to oproti originálu zbytečně natahané, bez atmosféry a hůř zahrané a zrežírované. Prostě slabý odvar původního snímku. 55% ()

tomtomtoma

Nikdy jsem zcela neporozuměl americké touze po konzumních předělávkách osobitých evropských filmů. Vanilkové nebe se místy pevně drží svého španělského vzoru, ten zbytek je zploštěn, navoskován a ozdoben svítícím flitrem. Hloubka i tvůrčí ojedinělost zmizela, našla se pestrobarevná povrchnost, která se vydává ve spotřebním světě za originální verzi umění. Na druhou stranu tyto předělávky americkému publiku a všem jeho příznivcům padnou do noty silného proudu mainstreamového vkusu a slaví komerční úspěch i udělené ceny. Jak zvláštní a nepochopitelná je tato skutečnost! Tom Cruise pro sebe dokázal uloupit slávu, a byť se jeho herectví může oprávněně znevažovat, jeho pěstěná tvář vždy vzbudí pozornost a rozmazlený bohatý mladík David Aames se stal hlavní postavou i modlou Cruiseových fanoušků. Není lepší než César, je jiný, ubralo se na charakteru i prožitku a přidalo se mnoho vaty i soucitného utrpení. Hlavní ženskou postavou je španělská cizinka Sofia Serrano (sympatická Penélope Cruz), osudová žena i stálá obětavá opora jiné reality. Nejzajímavější postavou je Julianna "Julie" Gianni (dobrá Cameron Diaz) se svou neodbytnou naléhavostí a svérázným rozřešením nevhodně vyvíjející situace lásky, partnerství a odmítání. Z dalších rolí: zmatený a zvědavý psycholog Curtis McCabe (zajímavý Kurt Russell), poslední Davidův upřímnější kamarád Brian Shelby (sympatický Jason Lee), technická podpora snové reality Edmund Ventura (Noah Taylor), či poslední věrný Davidův člověk ve vedení podniku Thomas Tipp (příjemný Timothy Spall). Odkazy na jiná filmová díla jsou pózou a lacinou snahou o získání punce umění. Vanilkové nebe nedosahuje ani zdaleka kvalit Amenábarova originálu. Americká předělávka evropského osobitého filmu je snesitelná a dokáže pobavit, ale neuchvátí a srdce zapláče nad touto komerční mánií. ()

danecek24

59. Zlatý Glóbus za rok 2001 - nominace (2) - Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Cameron Diaz, Nejlepší filmová píseň - "Vanilla Sky" - Hudba a text Paul McCartney ()

pakobylka

----- "Uvidíme se v příštím životě ... Například jako kočky." ----- O tom, že sám před sebou nikdo natrvalo neuteče. Netvrdím, že "Vanilkové nebe" je dokonalé. Možná je do určité míry zahleděné do sebe - a občas potřebuje oddechový čas, aby nabralo sílu k další cestě ... přičemž v závěru by mu jedině prospělo, kdyby zůstalo alespoň trochu záhadné a nejasné. Jsou případy, kdy příliš jednoznačné finále není zrovna ku prospěchu věci. Nicméně se jedná o sugestivní vyprávění se zvláštní atmosférou, takže nakonec mu maličkou čtvrtou * přihodím. ()

campix

Podobné filmy si většinou hodně užívám. Vanilkové nebe je taková zvláštní mysteriozní romance, která přidává k tomu romantickému základu ještě další přidanou hodnotu ve formě mysteriozního přecházení mezi realitou a snem. Pomalejší začátek nakonec vyváží hodně dobré finále, ale k němu je cesta opravdu dlouhá. Stopáž by mohla být o hodně kratší. Velkým plusem je, že se vám to čekání vyplatí. Celý film to vypadá, že za tím vším je i něco víc a nakonec zjistíte, že opravdu je a Vanilkové nebe se tak díky tomu řadí k lehčímu nadprůměru v rámci daného žánru či subžánru. S potěšením musím také pochválit herecké obsazení. Cruis, Cruz nebo například Russell se mi tam hodně líbili. ()

PROCESOR

Nebudu film hanit, proč taky - proto tu nejsem- obzvlášť když tam hrajou takový kočičky! Prostě chlapsky přiznám, že ty závěrečný zvraty sem nepobral. Ta mysterióznost zkrátka přesáhla můj skromný potenciál. Nevím jestli bdím či sním, ale je to nářez! Škoda , že nejsem pod vlivem, možná by ta mysterie nabrala konečně srozumitelný směr, ale to už by nebylo tajemný ,ale průhledný. .. ()

necisty

Zajímavý námět se skvělými herci, ke konci už možná příliš zmatečný, ale rozhodně film, na který jen tak nezapomenete. SPOIL: Závěrečný popis toho, od kdy to byl sen moc nekorespondoval se začátkem, protože to vlastně byl jen velice malý úsek a pak se vše začalo kazit. To ale na kvalitě naštěstí nijak neubírá. ()

Juto

Prekvapilo ma to pri sledovaní ovplyvnilo. Ťažko sa to vysvetľuje, ale počas filmu sa moje pocity voči postavám a vnímanie toho, čo sa deje, menia a je to dosť emotívna cesta. Film sa ma skutočne dotkol spôsobom, ktorý je pre film alebo akékoľvek iné médiá veľmi zriedkavý. 8/10 ()

Riley

I'll see you in another life when we are both cats! Na mě taky až příliš zmatené, příliš scifi, ale stejně....a ten cruise mě fakt děsil :) ()

KajusaK

Nebýt konečného, skvělého vyjasnění, tak by to byla jen podprůměrná americká sci-fi blbinka. Za závěr ode mě film dostává tu třetí (průměrnou) hvězdu, ale víckrát jej už vidět nemusím. Hlavní herci byli sice skvělí, ale příběh byl zbytečně příliš zdlouhavý, a nudný. Hudba krásná a tu jedinou si budu nejspíš ještě dlouho pamatovat. ()

forsythia

Tohle bylo hlavně bravurně zahrané. Pointa výborná, ale škoda závěru, mohl být zajímavější a ne tak strááášně kýčovitý. Velmi povedený je pozvolný přechod do okamžiků, kdy děj začne "ujíždět". Teď už jen doplnit mezeru a podívat se na původní Open Your Eyes. Počítám, že srovnání by mohlo být zajímavé. ()