heyda

Neříkám to často, ale soundtrack zde byl úplně mimo mísu a nekorespondoval ani s dějem ani napětím! Jestli se dá mluvit o nějakým příběhu, tak Cameron Crowe to mrvil, jak jen šlo. Nejdřív chtěl točit romantiku, pak si to rozmyslel, že z toho chce mít radši drama a nakonec mu nepřišlo špatný to ukončit sci-fi rozuzlením. :-D Tenhle film by si rozhodně zasloužil jasné a konkrétní kontury. I závěr by pak působil drtivěji a příměji, takhle to vyznělo všechno dost rozplizle. Dá se říct, že celý tento snímek drží trochu nad vodou snad jen herecké výkony překrásné Penélopé (špatný nebyl ani Cruise s Russellem). Ve filmu mě překvapilo bohužel jen pár scén - některé ty romantické a některé ty schizofrení, nejvíce ale asi ta havárka, ta byla dobře provedená. Malinkým potěšením mi bylo vidět na začátku i Spielberga, který se tam sice jen mihnul, ale i tak :-))) No takže když to shrnu závěrem, tak moc spokojený nejsem. Námět je sice zajímavý, ale Crowe ho evidentně překombinoval a příběh nebyl schopen kvalitně uchopit a zpracovat. 4/10 ()

lola3121

Kdybych si měla vybrat mezi Vanilkovým nebem a Otevři oči, tak by samozřejmě vyhrál originál, ale opovrhovaná verze s Tomíkem Cruisem zase není až tak špatná (asi hlavně díky Penelope), fakt jsem to čekala horší. Takže tři a půl, zaokrouhluju nahoru. ()

Dr.film

Rychlejší střih a více života do režisérova manévrování v určitých místech, by tento film zcela jistě vyšvihli minimálně o jednu hvězdu víš. Takto mě skoro po celé 135 min. stopáži pronásledoval pocit nudy a jenom občasně střídaný s nějakým tím překvapením. Za nevábnost a postrádání alespoň minimální šmrncovnosti mohou částečně i herci. I v takto hvězdném hereckém teamu se Croweovi nepodařilo najít ono důležité ztotožnění mezi divákem a hercem, či špetku charismatu pro navození kontaktu. Nelze říct, že by Cameron Crowe Vanila Sky pokazil, pouze nedokázal tento větší svazek udržet pořádně pohromadě. Spousty hluchých míst a zbytečná zdlouhavost má za následek spíše negativní dojmy z celého sledování filmu - tedy co se mého subjektivního pohledu týče. ()

anais

Nemám rád Toma Cruise....někdy mile překvapí, většinou ale předvádí ten samý holywoodsky zubatý kukuč. A s tímto předsudkem jsem přistupoval i k Vanilla sky. Cruise každý film, kterého se dotkne zastíní jakousi aurou ambiciózna za každou cenu - kvalitní obsazení, známý režisér, potenciál kasovního trháku - u každého filmu pak svádím boj sám se sebou, snažím se uvěřit, že příběh je skutečný, a že to není jen Cruisův kalkul (jasně, každý film je v podstatě kalkul, ale u Cruise to platí dvojnásob) U Vanilla sky jsem byl hned od začátku příjemně překvapen - Radiohead opakují slova "probuď se" a navozují zvláštně snovou atmosféru, a Cruis se tváří docela umírněně. Moc se mi líbilo, jak se děj přesouvá z "přeslazené romantiky" k "lynchovskému" mystičnu...příjemný dojem mi pokazil až závěr...něco tak hloupého jako (kdo neviděl at nečte za následující závorku - SPOILER!!! ) probuzení ze sna jsem nečekal...je trochu podraz, když se snažíte přijít na kloub nějaké záhadě a na konci se dozvíte, že vlastně žádná záhada neexistuje. Je to tedy dobrý film, ale posledních 20 minut je lepší vynechat. ()

honajz

Příliš zdlouhavé propracovávání se k pointě (kterou člověk znalý španělské předlohy stejně zná), ale přece jen má tenhle film tajuplnější atmosféru (španělský originál mi přijde syrovější). ()

Ivoshek

Bez urážky, ten film si hraje na něco, co není. Hraje si na umění, ale je jen kýčem. 2 hvězdičky za pěknou výpravu a hudbu. // viděno podruhé. A jasně, už vím pointu (sice si ji nepamatuju, jen vím, že mne naštvala), ale ten film drží mou pozornost. Myslím, že původně mne naštvalo zklamání z konce. Ptze jinak to není na 2*, je to na víc. Tak 3. ()

veru_needy

Kde končí realita a začíná sen? Nebo je naopak celý život Davida Aamese jeden nekonečný sen? Nebo jedna velká noční můra? Po letech od svého vydání se mi tento film dostal do rukou a naprosto překonal moje očekávání. Nevěděla jsem, co očekávat a dostala jsem mnohem víc. Příběh je zajímavý, neobvyklý, poutavý a skrývá v sobě tolik významů, kolik jen dokážeme pobrat. Celkový děj filmu se nám snaží říct a poukázat na to, že všechna naše životní rozhodnutí nás poznamenávají jak pozitivně, tak hlavně také negativně. Dále pak na to, že i přes všechny ty strasti, jsme schopni zajít opravdu daleko, jen abychom měli chvilkový pocit štěstí a mohli tak smysluplně žít. Ale život se bohužel velice rád staví do cesty a bere nám tak vše, co jsme si za ta léta tak pracně vybudovali. A pak najednou ze dne na den ztrácíme vše, co pro nás kdy mělo v životě nějaký smysl. Opravdu jsem nečekala něco tak snového, jako je zrovna tento snímek. Dále zde také najdeme spoustu zajímavých momentů, dialogů, překvapení, odhalení, dobré herecké výkony a naprosto parádní kameru s užasným soundtrackem. Velice krásný film, s kouzelně melancholickým závěrem. Místy jsem skutečně nedokázala potlačit úsměv. - "I'll see you in another life, when we are both cats." ()

becki_tu

Forget everything you know, and open your eyes. Oproti původní filmové předloze je zde sice cítit přesun směrem k Hollywoodu, ale nastěští to tady nemá ani ten sebemenší rušivý efekt. Naprosto chápu, že Amenábarův nadčasový námět nezůstal bez povšimnutí a se stal pro Crowea velkou výzvou. I přes nadstandartní stopáž jsem se ani chvíli nenudil a celý vysvětlovací závěr s jízdou ve výtahu a událostmi na střeše jsou už jen třešničkou na už tak lahodném dortu. Líbilo se mi, že oproti předloze se Crowe snažil diváka přivést ještě blíže k pointě některými důležitými detaily, které daly filmu velmi kompaktní a dobře stravitelnou podobu. 90% ()

JASON_X

Remake se poměrně věrně drží Amenábarova originálu (což není u všech remaků pravidlem), ale nějaké rozdíly tu přece jenom jsou. Třeba: Cruise je mi v podobných rolích stabilně sympatický jako páchnoucí hnisající vřed syfilitika, jeho filmový kamarád je ještě větší ocas a trapák než v originále, Pénelopé je zase nesnesitelně diblíkovitá - první hodinu jsem musel proklikávat, jinak bych se jistě několikrát pozvracel. A Russell se na psychiatra fakt nehodí, i když se maskuje intelektuálskými brýlemi. Na druhou stranu Cameron je milá jako vždy, a nějaké body dám i za Tildu Swinton a mladého Shannona. No a k filmu samotnému - nevím jaký bych měl z něho pocit, nevidět nejdřív původní verzi, ale necítil jsem z něj už zdaleka takovou psychedeličnost, mysterióznost, hloubku... Kdybych býval Abre los ojos vypětil, dám teď hvězdy tři. ()

Khalesi

Tento film som videla kedysi dávno, ked som ešte nedokázala docenit hromadu dobrých vecí. Aspoň nie do detailu. Dúfam, že tie časy sú už za mnou. Doporučujem. Jo a ak nejaký uživatel plakal, určite mal prečo, spoiler, rozhodne nie počas tej romantickej časti... ()

Lacike

Dokonaly remake svojho priemerneho originalu. Napriek tomu, ze som remake videl ako prvy a z 95% kopiruje dej originalu, tak si myslim, ze je ovela lepsi. Som rad, ze remake vynechal tu drobnu epizodku, ked sa na konci hlavny hrdina zmocni zbrane a zacne strielat policajtov. Vôbec mi to nesedelo k predoslym udalostiam. O to viac ma prekvapilo, ze americania pôvodne natocili aj tieto sceny, ale nastastie ich vo filme nepouzili. Vdaka blu-ray som ich videl a pôsobia rovnako hlupo ako v origináli. Ale podme konecne k samotnemu filmu. Je to neskutocne vynaliezavy mix zanrov a uz len ich samotne vymenovanie sa da povazovat za spoiler. Po tolkych rokoch od premiery snad uz vela ludom drobnymi spoilermi zazitok nepokazim. Zacne sa to ako romantika v ktorej to neskutocne iskri medzi Cruisom a Cruzovou. Napriek tomu, ze spolu stravia len jeden den, tak mate pocit, ze si boli sudeny. Lenze osud a ohrdnuta Cameron Diaz rozhodnu inak a postupne sa film premeni na thriller s Lynchovskou psycho atmosferou az to nakoniec vsetko do seba dokonale zaklapne zanri, ktory by na prvy pohlad malokto cakal. Niekomu finale môze pripadat az prilis absurdne, ale mne dokonale sadlo a prvotriednu zanrovku povysilo na vynimocny film. Film zaujme nielen originalnym scenarom ale aj reziou. Crowe tu dosiahol umelecky vrchol a kopa scen je sama o sebe audiovizualnym zazitkom. Za vsetky spomeniem uchvatny uvod na opustenom Times Square. Po hereckej stranke Cruise exceluje a podava jeden zo svojich najlepsich vykonov. Prave vdaka tomuto filmu som ho prestal neznasat a zacal som ho akceptovat ako solidneho herca. Penélope Cruz je nadherna jak v originale, ale hlaska Open your eyes s jej roztomilym prizvukom znie doslova hypnoticky. Zatialco Abre los ojos z originalu znie tak tuctovo. Cameron Diaz tu zase znova dokazuje, ze je via ako len kraska. Kurt Russell je roztomily jak je postupne za stale väcsieho vola. No a s odstupom casu ma prekvapilo v cameo vystupoch niekolko dalsich hercov, ktorych som behom premiery nepoznal. Stevena som si ale vsimol uz v kine. Takze vysledkom je moja srdcovka, ktoru môzem sledovat opakovane a dodnes bezchybne funguje. Proste film z cias, ked prim hral pribeh a spickovy vizual ho len adekvatne doplnal. 10/10. ()

bouncer

Nevím proč 4 roky po Abre los ojos musel Cameron Crowe udělat téměř identický remake. Buď chtěl vydělat na dobrém scénáři nebo americké publikum nesneslo španělštinu a muselo mít v hlavní roli Toma Cruise, který podává mnohem horší výkon než Eduardo Noriega ve zmiňovaném Abre los ojos. ()

Terva

Ocenění: Oscar 2001 - nominace: píseň (Vanilla Sky) Zlaté glóby - nominace: píseň (Vanilla Sky), vedlejší herečka (C. Diaz) Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films - herec (T. Cruise) Boston Society of Film Critics Awards - vedlejší herečka (C. Diaz) Broadcast Film Critics Association Awards - píseň (Vanilla Sky) Chicago Film Critics Association Awards - vedlejší herečka (C. Diaz) ...Scénář : Cameron Crowe podle filmu Abre Los Ojos. Kamera : John Toll. Hudba : Peter Gabriel, Cameron Crowe a Paul McCartney. Pěkný písničkový soundtrack, který má mnoho autorů i autorek. Jako příklad song Everything in It's Right Place od Radiohead http://www.youtube.com/watch?v=fSpJEuNZxIk CHYBA VE FILMU - Když se David přichází podívat, jak Sofie tančí, Sofie se zastaví a začne se s ním bavit. Při rozhovoru se pozice jejího copu mění. Jednou ho má na zádech a pak zase vepředu. Přitom si ho nemohla přehodit, protože měla pořád ruce v bok. ZAJÍMAVOST - Zlaté maliny - nominace: nejhorší herečka (P. Cruz ). V jednom záběru na oslavě narozenin je vidět Steven Spielberg. ()

svik

Toma moc nemusim, hodí se k němu role typu: moc se neukazuj a nevyčnívej z řady. V tomto filmu byl nemastný, neslaný. Dávám 4* kvůli dvou hlavním aktérkám Cruz a Diaz, které mě s romantickou hudbou učarovali. Bláznivka Diaz dala filmu grády a Cruz byla paní utěšovatelka a mezi tím vším pojítko Cruise. Zajímavý námět a realizacce také slušná. Fimu sem uvěřil takže za 4*. ()

corpsy

Filmom som sa prekusal len s námahou, čo značí, že aj napriek niektorým jeho kvalitám sa k nemu tak skoro nevrátim. ()

Ajinka126

Jedno velké zklamání. Je to tak průměrné, podivné a pošahané. Já už jsem si nebyla jistá, jestli blázním já anebo Tom Cruise. Takové pocity bych si teda ráda odpustila :D. Ani k tomu nemám moc, co dodat. ()

F.man

Je to kalkul. Je to povrchní. Strašně moc to vysvětluje. Za konec bych někoho vyfackal. Ale prostě asi nějaké guilty-pleasure, protože to Cruisovi vždy seźeru i s navijákem. A to prosím tohodle scientopata normálně vůbec nemusím. Every passing minute is another chance to turn it all around. ()