Vlivný sloupkař si najme agenta, který má za úkol rozbít vztah jeho sestry s jazzovým hudebníkem.  Oni ho znají - a třesou se - velká jména Broadwaye, Hollywoodu a Capitol Hill. Znají J.J - světoznámý publicista, jehož psaní je božím slovem pro 60 milionů čtenářů! Znají ten jed, který plápolá v těch očích za sklíčky brýlí - a podlézají - jako SId Falco, chlapec, který chtěl tolik, že by prodal vlastní dívku, jen aby se postavil s J.J., a nasával sladkou vůni úspěchu! Tohle je příběh J.J. - ale ne takový jako by si ho on přál převyprávěný. (MGM)

vitekpe

Jediny co me nebavilo, je to prostredi bulvarnich novinaru, vecirku a cachru, ale jinak je to filmek podarenej. Hadi to byli teda poradni... :-) 3+ ()

Han22

Mimořádně odpudivý film. Slizká bulvární hyena Falco (Curtis) se snaží zavděčit mocnému sloupkaři Hunseckerovi (Lancaster). A tak lže, podvádí, manipuluje a vydírá jen aby dosáhl toho, že se jeho mladší sestra rozejde s mladým kytaristou. Film je černobílý, natočený ve stylu noir což mě zrovna dvakrát nebaví a navíc sledovaný z pohledu těchto dvou "hrdinů", zatímco sestra, kytarista i všechny další postavy působí jako naivní stafáž. Je to skvěle zahrané, atmosféra New Yorku 50. let je výborná, ale koukat a fandit takovým hrdinům mě moc nebavilo. Naštěstí obě postavy ve finále dostanou co si zasloužily. ()

Hanys_

Curtis a Lancaster jsou tady sice sviňe par excellance, ale jinak tohle intrikářské drama zas až tak moc nebaví. Ale už jen kvůli těm dvěma hereckým ikonám tahle Vůně úspěchu stojí určitě za zhlédnutí. 6/10 ()

Cassandra

Ze začátku jsem měla potíže se zorientovat mezi všemi těmi jmény a a dialogy, ale postupně se objevil příběh de fakto pouze tří lidí. Sloupkaře J.J., který si s morálkou hlavu neláme a jehož jedinou slabostí je jeho sestra, kterou všemožným opečováváním a hlídáním tlačí do role váhavého slabocha; této dívky, která se snad poprvé touží osvobodit z jeho vlivu, a tiskového agenta, který se mezi nimi snaži kličkovat a urvat ze vzniklé situace něco pro sebe a konečně se dostat nahoru. Nevím jestli bylo nutné do filmu cpát ty vedlejší dějové kličky, které mě spíše mátly tím, jaký vlastně mají význam (bavič), ale asi byly důležité pro vytvoření koloritu prostředí, kde každý podrazí každého a z pravidla něco za něco neexistují výjimky. Herci byly výborní - jak Curtis v roli "kineticky aktivního" Sydneyho, tak hřmotný Lancaster a Susan Harrison v roli jeho krásné sestry. ()

TheDude

Zde podhodnocená satira stojí převážně na perfektně napsaných dialozích a výkonech hlavní dvojice. Tony Curtis se snad pro roli úlisného press agenta narodil. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "You're dead, son. Get yourself buried."    Noirová satira zhubnej moci masmédií, odohrávajúca sa v prehnitom svete korupcie a intríg, v ktorom sa nejaká tá kladná postava hľadá veľmi ťažko. Z môjho pohľadu je to film veľmi rozporuplný. Na jednej strane má slušnú atmosféru, výbornú džezovú hudbu a dvoch výborných hercov - dokonale skazeného Burta Lancastera  ("I love this dirty town.") a dokonale slizkého Tonyho Curtisa ("The cat's in the bag and the bag's in the river."). Potom tu sú ale herečky Susan Harrison a Barbara Nichols, ktoré sú slabučké ako čajík. Čo ale filmu najviac podráža nohy, je slabý príbeh s nezaujímavou zápletkou, ktorá sa celá točí okolo jedného incestného vzťahu a snahy zabrániť inému, zdravšiemu vzťahu. Scenár je plný naivity (napr. naivný záverečný zvrat) a postavy sú totálne ploché, s veľmi podivným chovaním (napr. J.J. je celý film za sofistikovaného hajzla, ale v závere sa začne chovať ako totálny idiot). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "It's a dirty job, but I pay clean money for it." ()

Mikino00

Je to síla, hlavně konec, pohled do zákulisí naprosto zkažených vlivných lidí, kde je jeden větší h...l než ten druhý. Výkony Lancastera a hlavně Curtise, v rolích bezpáteřních lidí, jsou výborné. ()

Gastovski

Herecký koncert T. Curtise a B. Lancastera v roli odpudivých "novinářských" sviní, načež film může dost dobře sloužit i jako zajímavá studie o pisálkovství. To vše je zabalené do fešného kabátku noční neonové džungle a epesního jazzového spektáklu E. Bernsteina. 4* ()

Andronikos

Je to taká nejaká predvídateľná dráma o ľuďoch, ktorí "pohŕdajú ľuďmi" a zo zištných dôvodov alebo trebárs aj zvláštnej lásky k sestre po nich šľapú. Dočkáme sa aj patričného dramatického vyvrcholenia a zlo je napokon náležito potrestané, ale mám pocit, že dnes by práve záver takéhoto filmu, resp. príbehu bol natočený omnoho dramatickejšie a pôsobivejšie (hoci by to možno znamenalo prílišnú "bulvarizáciu" a vybičovávanie emócii). Oceňujem na tejto snímke jej "archaickosť", prejavujúcu sa napr. pokojným plynutím deja a zložitými, ťažko sledovateľnými dialógmi, avšak súčasne mám pocit, že tento jej rys ju v inom ohľade robí neaktuálnou: na nadhodený problém by sme síce mohli naraziť azda aj dnes, ale ženská emancipácia pokročila... Navyše boli zobrazované prostredie a určité americké vrstvy konca 50. rokov (?) aspoň pre mňa osobne cudzie a jednotlivé scény telefonujúcich, pohŕdavo sa baviacich atď. novinárov, politikov, umelcov, (obchodných) agentov ma nudili alebo v lepšom prípade šli mimo mňa. Slušný film, tematicky zaujímavý a naliehavý, ale pre mňa v konečnom dôsledku pomerne neprínosný. Váham preto medzi *** a ****. ()

Ibis

Sladká vůně úspěchu je další z řady filmů 50. let následující trend ozvláštňování žánrových schémat filmového noiru, tím, že se jich použije jako motivace pro morálně ambivalentní kritiku dobových poměrů v americké společnosti, v tomto případě novinových komentátorů (film tak mimochodem zajímavě podvrací standartní roli tisku v americké kinematografii jako ochránce svobody a demokracie a umisťujej jej naopak do polohy zkorumpovaných donpablů, žel tento významový motiv hlouběji nerozpracovává a zůstává u pouhé náhražky klasických gangsterů). I přes zapojování známých vypravěčských schémat film pokulhává v efektivní a přehledné distribuci informací na svém začátku, a tak drahnou dobu nejsou zřetelně ustanoveny vztahy mezi hlavními postavami a z toho vyplývající konflikty. Ne zrovna nejlepší distribuce informací pokračuje i posléze (Sidneyovy plány nejsou zcela srozumitelně podány), narozdíl od takových noirů jako Hluboký spánek není dost dobře omluvitelná, jelikož se nejedná o detektivku, nýbrž o drama. Nelze nepřehlédnout ani místy slabší příčinné provázání celku (zbytečná scéna u Hunsuckerovy sekretářky a poté s Herbiem). Nepotěšilo ani nešetrné zacházení s postavou Rity, které vyznívá šovinisticky, jelikož z filmu zmízí poté, co je Sidneym (zne)užita k jeho prospěchu, toto kruté zacházení je ze strany filmu neúmyslně schváleno. Susan je o něco lepší postavou, sice tíhne k melodramatické hysteričnositi a ve své pozici mravního svědomí je spolu s Dallasem v jejich scénách poněkud prkenná svou čisťounkostí, ale není pasivní postavou a její jednání nakonec řídí osud jejího bratra J.J.e i Sidneyho. Významová a vypravěčská rozklíženost je naštěstí trochu vyvažována jeho stylistickou soudržností, důsledná práce s low-key osvětlením, velkou hloubkou prostoru, přerámováním v delších záběrech a opakováním úhlů rámování není narušena ani občasným dezorinetujícím střihem mezi prostorovými uspořádáními scény. ()

ilclassico

Skvěle napsaná studie jednoho psychopata a jednoho řiťolezce. Žel, to samé se nedá povědět o hlavní ženské postavě a o uspěchaném závěru, který končí "rychlou smrtí", což byla u filmů té doby nemoc hodně častá. Osobně film za klasický noir nepovažuju. V rámci žánru za 4. ()

GoldenGecko

Dost otřískaný téma a pro mě bohužel podaný dost nezáživnou formou. Curtis byl sice úžasný, ale zbytek filmu... Bohužel se dá charakterizovat třemi slovy : předvidatelné, nezáživné, nezajímavé. ()

Auvajs

Epesní noirek, v jehož hlavních rolích vystupují JJ (elitní new-yorský sloupkař, kerýho denně žere 60 milionů čtenářů ("I love this dirty town!") a jeho nohsled, kariérista, sympaťák, velmi dobrý psycholog a skvělý manipulátor Sidney Falco ("Maybe I left my sense of humor in my other suit.") Noční život plný jazzu, naprosto žádné skrupule a I am tasting my favorite new perfume - success! (+Velmi dobré herecké výkony: Burt Lancaster, Tony Curtis) /85%/ /thumbs up/ ()

pollstro

Ve své době velmi kriticky přijatý film-noir, který vypráví příběh o mocném novinářském publicistovi, který za pomocí svých známostí a spojení, chce zničit vztah své sestry. Právě daná tématika a pojetí příběhu pobouřilo mnohé, jelikož film považovali za velmi statický, negativní a špinavý. Navíc sympatický a vtipný Tony Curtis se pro fanoušky objevil v netypické roli zkrachovaného tiskového agenta a ti se dokázali s tímto faktem těžko srovnat. Až s odstupem času se kritická reputace filmu zvýšila a dnes je považován za velmi oceňovaný film nejen ve svém žánru, nýbrž v celé kinematografie a to především díky fantastickému scénáři a vynikajícím postavám. Sweet Smell of Success skvěle vykresluje velkoměstskou žurnalistiku a moc jednoho muže, který je schopen díky svému postavení zničit naprosto každého za použití špinavých intrik. Burt Lancaster v roli J.J. Hunsecker je jednoznačně skvělý, jedna z nejlepších záporných postav. Už v prvním záběru je skvěle nasnímán, ty jeho brýle, postavení a navíc ta jeho mocenská aura, která je skutečně viditelná a hmatatelná po celou dobu filmu. K tomu mu skvěle asistuje vynikající Tony Curtis, kterému záporná role neskutečně sedí a byla radost sledovat, jak ve společných scénách tvoří tato herecká dvojice obrovsky silný článek celého filmu, který navíc staví na vybroušených, ostrých, svižných a bezchybných dialozích. Špinavý, zkorumpovaný, prohnilý a temný film-noir ve světě žurnalistiky, který je svým filmovým zpracováním, příběhem, postavami a scénářem jedním z nejlepších počinů pozdního období tohoto žánru. "Maybe I left my sense of humor in my other suit." & "Mr. Falco, let it be said at once, is a man of 40 faces, not one - none too pretty, and all deceptive." & "Yes, Sidney. You sound happy, Sidney. Why should you be happy when I'm not? How do you spell Picasso, the painter? One S or two?" ()