Láska nezná hranice a ve vzpomínkách je nesmrtelná. Ralph Fiennes v titulní roli amerického filmu, oceněného devíti Oscary... Román Michaela Ondaatjeho "Anglický pacient" (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní Bookerovou cenou, jakoby se vzpíral filmovému zpracování. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický" pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará a snaží se s ním komunikovat. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary, a pokračovaly až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem svým blízkým přináší neštěstí a má strach o sikhského poručíka Kipa, s nímž se sblížila a jemuž hrozí neustálé nebezpečí při odstraňování nevybuchlých min. (Česká televize)

Phobia

Viděla jsem tenhle romantický cajdák asi před 10-11 lety na HBO a absolutně mě to nebavilo. Hlavní hrdiny, jejich lásku i osudy jsem měla těžce u zadní části těla, záběry pouště mě iritovaly, zkrátka nuda, nuda, nuda, stopáž delší než fronta na pivo zdarma. Zdůrazňuji, že mě zaujme jen málokterý romantický film a tomuhle se to jednoduše nepovedlo. Ale 2* dávám podprůměrným filmům a to "Anglický pacient" není, jakkoliv mě neoslovil a nemám chuť jej ještě někdy v budoucnu vidět. 51% ()

kinej

Sice nemám rád klasické hollywoodské velkoprodukce, ale tenhle film mi připadá trochu jiný. Není to jen kalkul, ale je v něm i něco víc. Úplně geniální je kamera, od počáteční kresby na začátku až po fenomenální záběry pouště. Je to pastva pro oči. A příběh mi taky sedí. ()

cheyene

Velmi silný příběh, který musí snad i tomu nejchladnějšímu diváckému srdci zahrát na city. Charismatický Ralph Fiennes hraje (nejen) svoji mimikou tak dokonale, že jej vidím v každé roli (kterou dosud hrál) tak, že mu ji naplno věřím. Kristin Scott Thomas svým půvabem okouzluje po celý čas, který je na plátně, a ostatní herci zdárně hrají "druhé a třetí housle", které jen podbarvují a excelentně dokreslují obě dějové linie. Jedinečnost a poutavost podmiňuje také geniální hudba, jež zvyšuje emoce a podněcuje k většímu citovému vnímání snímku. Pro někoho nechutný doják, pro mě opravdový filmový zážitek, který zanechá v divákovi stopu. ()

nunka

Anglický pacient bol doteraz pre mňa trinástou komnatou - mnohými preceňovaný, mnohými nedocenený...a tie dvere konečne odomkla moja zvedavosť a rozhodne neľutujem. Obsahovo aj formálne precízne veľdielo, v mojom merítku nie však dokonalé. Nakrútené mimoriadne pomaly a rozvláčne, zo začiatku som si nemohla zvyknúť na tempo, neskôr som podľahla. Film mal na mňa skľudnujúci až relaxačný efekt, hlavne vďaka opantávajúcemu Ralphovi Fiennesovi. Až prekvapujúcim zistením bolo, že mi nevadila dĺžka (aj keď priznávam, že som to na jeden krát nevstrebala), hudba Gabriela Yareda vyznievala kúzelne, skoro dokonalým hereckým výkonom nemožno takisto nič vyčítať. Jediné s čím som mala problém bola presladenosť celého príbehu - príliš cukrové či preromantizované ľahôdky mi až tak nechutia, som za vyváženú "stravu". ()

Hunt

HUDBA: Gabriel Yared; Sorry, já ale opravdu nechápu, proč zrovna tenhle film získal tolik ocenění:-(. To byl skutečně tak slabý rok?:-) ()

TedGeorge

Nááádhernej film, kterej sem dneska večer (v noci) viděl (prožil) potřetí v životě a utvrdil se v tom, že je to jedna z nejdojemnějších a nejlepších romancí na filmovém plátně. Neuvěřitelně povedená výprava (písečná bouře!) a jako bonus úžasný Ralph Fiennes v tragické roli Almásyho. Rozmáchlá epika, kterou snad někdy v životě ještě uvidím v kině. 9/10 jenom kvůli rozmělnění tempa ve scénách s Juliette Binoche. Rozhodně v mé top 25 všech dob. ()

lamps

Možná trochu přeslazený, ale nicméně nádherný romantický příběh, který dokáže chytnout za srdce. Čarokrásná africká krajina hold dokáže divy, stejně jako podmanivý pohled Ralpha Fiennese, jehož já osobně řadím k těm nejlepším hercům, co kdy prošli starou dobrou anglickou školou. Samozřejmě má Anthony Minghella trochu štěstí, že rok 1996 nenabídl zase až takovou konkurenci jako ten příští ve znamení Cameronova Titaniku, ale za tu zručnou a procítěnou filmařinu, kterou tady předvedl, si toho Oscara určitě zasloužil... a ústřední milostné duo tuplem. ()

Big Bear

Další z klenotů kinematografie. Tento film obsáhl úplně všechno, co mám rád. Archeologii, válku, neuvěřitelný příběh, Afriku, fantastickou hudbu.... A aby toho nebylo málo je obsazen mými TOP herci. Ano, asi je to namícháno tak aby se to líbilo a já se rád nechal chytit. O tom ale filmy jsou. Pro mně opravdový skvost. ()

Boogeyman

Každej koho znám a viděl to tvrdí, že je to nehorázná nuda. Proč proboha? Já se nenudil ani chvilinku. Obě dvě dějový linie jsou zajímavé a nádherné. Krásně natočené, skvěle zahraná a konec byl pro mě duševním velezážitkem. Až jsem měl na krajíčku. Nuda? Ani v krizi! Je to sice poměrně dlouhé, ale to jej jen dobře! ()

Madsbender

U Anglického pacienta mi nevadila veľmi dlhá stopáž. Pri filme som sa nenudil. Naopak, celkom sa mi páčil. Problém však vidím v tom, že je to jednoducho jeden z tých "nedejových" filmov, proste je to len vyše dve a pol hodiny dlhý tragický romantický príbeh zasadený do Afriky na konci druhej svetovej vojny. Jednoducho iba príbeh niekoľkých mužov a žien, nachádzajúcich a strácajúcich lásku uprostred sveta plného smrti a nenávisti, s vynikajúcim Ralphom, Kristin a Juliette, bohato podporovaných zvyškom hviezdneho obsadenia. Ale nič viacej v tom nehľadajte. A mne to teda úplne nestačilo. Napriek tomu však film za zhliadnutie paradoxne určite stojí. ()

Rosomak

Při sledování tohoto filmu jsem se nemohl zbavit pocitu určité vypočítavosti a kalkulu tvůrců, kteří natočili film tak, aby se prostě líbil. Ale jinak jde opravdu o kupodivu inteligentní romantický film, který je rámovaný krásnými záběry, občasnými zjednodušeními, které však neurazí, dobrými hereckými výkony a nádhernou hudbou. Přestože tento film visí převážně na formě a některé scény nepatrně sklouzávají k patosu, přesto jsem si ho užil... Dobrý kompromis, až nebudete vědět, jaký film si s přítelkyní pustit... Neurazí ani jednoho z vás:) ()

Cappuccino

Príjemne odsýpajúce, i keď trocha pridlhé dve a pol hodiny, z ktorých ma asi najviac zaujali hereckí predstavitelia ako Fiennes, Dafoe a spol. Obsahovo nám neponúka režisér nič nové, akurát naozaj sympaticky natočené drama. Ale od toľkých Oscarov by bolo možno hodné očakávať aj čosi viac. Slabšie štyri. ()

S.Quentin QUALE

18 let.....proč jsem to nevydržel ještě dýl? 162 minut.....jde se tak dlouho nudit, aniž by člověk přemýšlel, zda byla dřív slepice, či vejce? 9 Oscarů.....důkaz toho, že se ze sledování něčeho podobného dá zešílet. Rozhodně nedoporučuju. 25% ()

kingik

Těžce "zraněný" anglický pacient, nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla, si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž ve vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Těžkopádně pojatá romance má ve svých řadách herce, do kterých se nelze zamilovat anebo si je přes jejich pohnuté osudy oblíbit. To byl čistě můj osobní pocit z nich. V tom případě pak už jen hrozí nuda, pěkně nasnímané obrázky, dobře odvedená práce maskérů a také po technické stránce zvládnutý film, ale nad tím vyvstává pocit sklíčenosti nad filmem, který mě neoslovil. 40% ()

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

19.08.2021

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (více)

Bratři Weinsteinovi nespí

Bratři Weinsteinovi nespí

04.11.2005

Když na přelomu března a dubna tohoto roku po 25 letech bratři Weinsteinovi ohlásili svůj odchod z vedení společnosti Miramax, neboť se nepohodli s majoritním vlastníkem, studiem Disney, bylo jejich… (více)