Komediální drama Air od oceňovaného režiséra Bena Afflecka s Mattem Damonem v hlavní roli podnikavého manažera společnosti Nike, Sonnyho Vaccaroa odhaluje neuvěřitelnou spolupráci mezi tehdejším nováčkem Michaelem Jordanem a začínající basketbalovou divizí Nike, která díky značce Air Jordan způsobila revoluci ve světě sportu a současné kultuře. Dojemný příběh sleduje hazardní hru nekonvenčního týmu, který rozhoduje o kariéře a v němž jde o všechno a nekompromisní vizi matky, která zná hodnotu obrovského talentu svého syna, a basketbalového fenoména, jenž se stane nejlepším hráčem všech dob. (Vertical Entertainment)

m.a.t.o.

„Páči sa mi ten nový slogan.“ – „Mne sa nepáči. Je od nejakého väzňa, ktorého sa pred popravou opýtali na posledné slová.“ – „Just do it? A z toho vznikol slogan?“ Pekné retro. Za to Affleckovi všetká česť. Ale celý ten nápad natočiť film o vzniku spolupráce Michaela Jordana s Nike musel už na papieri vyzerať ukrutne nudne. A rovnako nudný je, bohužiaľ, i samotný film. 40 % ()

vyfuk

Zajímavě vystavěný film, kde než se něco začne dít, tak je vlastně konec. I tak se nedá říct, že by to nebyla zábava. Bylo zajímavě vidět, že scénář nebyl Damon a Affleck. I tak ale nešlo o nezajímavý počin. ()

blackkocour

Just Hulit. Další z řad time-machine filmů, a žánrovému poddruhu příběhu kapitalismu, jako jsme mohli vidět např. v Zakladatelovi, v nedávnem Tetrisu, Sociální síti nebo Vlku z Wall Street. Vtipný na tom celým je, ikdyž jsem z roku 2003, a nepatřím ani do generace Miléniálů, a všechno to je pro mě jaksi boomerský, a jsem čistokrevný zoomer, ale hrozně miluje tyhle nostalgické filmy, hlavně z dob 80.let. Mám takovou Konspirační teorii, že jsem se narodil v osmdesátkách, ale až o 23 let později, což nedává smysl, ale kdo ví jestli mě nezmrazili, nebo mou hlavu, proto se možná někdy cítím tak na pade, vzhledem k mému chátrájicímu tělu. Matt je Démon, Ben Flek se předvedl opět jako neherec, protože už mu fakt jeho výkon nežeru, a dal bych permaban vůbec se angažovat před kamerou. Klidně ať si režíruje, tam aspoň není vidět. Dá se tohle považovat za biografický film? Well yes, but actually no. Byl jsem na tohle hodně skeptickej, protože Sázka na nejistotu a Spotlight tu vykonala nemalou potřebu odpadů, a nejhorších filmů, na základě určitý ale určitě inspirované neurčitostní určitosti, a musím sklonit svou plešku, tedy svůj klobouk, protože dát kuráž do natočení úplně zbytečné události, kterou kdybyste nevěděli, vůbec nic by se nestalo, protože kdo koho zajímá nějaká minulost separátních botasek, ve kterých se ještě kurevsky špatně chodí, a neumím si představit v tom nadribblit národní košíkovanou. Takže, gratuluju. Jinak musím pochválit soundtrack, který je tak moc vydařený, až jsem nedával dost často pozor.. P.(I)S.(S).: Akurát tomu hovno rozumím, ale odkdy se může ve firmě jako je Nike mluvit o rivalovi Adidasu jen tak, a proč je Adidas o pruh lepší než oni? Třeba v takové Coca-Cole se jméno Pepsi nesmí ani vyslovovat, a nazývá se jako to modré pití. ()

greath

Skvelá a svižná športová dráma aj bez toho, aby v nej čo len na malú chvíľu ukázali tvár hlavného športovca. Ako to ten Ben robí? Je to skvelý režisér. Filmy kde sa objaví po boku dlhoročného kamaráta z detstva Matta Damona sú zárukovu kvality. Obaja majú skvelý feeling. Zlaté 80. roky v USA a Michael Jordan a ono sa to už potom pozerá samo. BTW, tie tenisky sú naozaj geniálne :) ()

netahlo

Damon a Affleck jsou holt sikovny ogari. Zase ukazali jak se ma delat filmarina. Zadny superhrdinove, prisery z vesmiru, super efekty a podobny picoviny - proste "jenom" dobrej pribeh. K tomu si to sami odehraji, pridaji spolehlivyho Batemana a je vymalovano. Tleskam! ()

Soweek

Matt Damon hraje klasického Matta Damona v dalším feel good filmu inspirovaného skutečnou událostí. Tady v podstatě není co řešit, určitě víte, co od toho čekat. Le Mans byl ale stále pro mě lepší. ()

kenkaku

První polovina (řekněme do návštěvy rodičů) neskutečná nuda o ničem (jako fakt Sonnyho trablíky mě nezajímaly) . Pak najednou zlom a film jede na 100%. Co je také naprosté bomba je ten retro dojem (prostřihy z dobových reklam - “where’s the beef”, filmů, seriálů, hudby… atmosféra funguje na 200%). Provedení na pět hvězdiček, děj jak jsem psal na 2,5. Za mě tedy 3 jsou fér až dost. Pozn.: také mě pobavilo jak se kamera křečovitě vyhýbala záběru na obličej představitele Jordana. ()

sedm.1

Já ti prostě nevím. Co tedy nemohu Air rozhodně upřít, je režie Bena Afflecka, který i tentokrát potvrdil, že je skutečně kvalitním filmovým tvůrcem, který díky svému talentu i zde opět dokázal vykouzlit úžasnou atmosféru, navodit perfektní vizuální podobu doby, ve které se daný příběh odehrává, umí pracovat s jednotlivými scénami, ve kterých dokáže velmi přesvědčivě vyvolat pocity napětí a emocí, prostě v těchto ohledech lze Air díky Affleckovi jistě považovat za silný a fungující podívanou. Můj problém s tímto snímkem nicméně spočívá v tom, že celá přítomná zápletka je postavená v podstatě jen na jediném bodu, a to na přesvědčení Michaela Jordana, aby se upsal Nike, a ne Adidas, případně Converse. O nic jiného tu celých těch sto minut nejde a mě to právě z tohoto důvodu prostě přijde strašně ploché, nehledě na to, že samotný vrchol filmu, tedy setkání Jordanovo rodiny a zástupců Nike působí vážně hodně nepřesvědčivě a nevěrohodně, jelikož z toho ani nelze příliš vydedukovat, čím si vlastně Nike nakonec získal Michaela na svou stranu, pokud to tedy nebyla jen basketbalistova vychcanost, co se finančního zisku týče. Ovšem pozor, na druhou stranu musím uznat, že i když tedy zápletku označuji za plochou, tak zároveň si zaslouží charakterizovat i jako v mnoha momentech zajímavý, poutavý a rozhodně ne nudný filmový zážitek. Pozitivum lze pak jistě najít i ve hvězdném obsazení, kdy Damon, Affleck, Bateman, Davis i Messina podávají opravdu výrazné výkony, a jen snad Tucker mi přišel takovej fakt divnej, ale to bylo způsobeno možná i tím, že jsem ho již hodně dlouho neviděl a těch padesát kilo navíc se tak na něm prostě jen nepříjemně podepsalo. Zkrátka mé pocity z Air jsou ve výsledku takové rozkolísané, svou kvalitu v mnoha směrech jistě má, ovšem musím zopakovat, co se onoho ústředního příběhu týče, tak na mě působí prostě opravdu nevýrazně a nepřesvědčivě. ()

wooozie

Pohodové pojetí po celou dobu stopáže a aura (ne)přítomného Michaela Jordana navozuje pocit povedeného filmu, ale v jádru je to neskutečně rutinní snímek, na kterém není vidět ani náznak pokusu o cokoliv neotřelého. ()

KoRner

Celovečerná reklama na Nike. Converse a Adidas sú korporáti, len práve oni sú tá rodinná firma, ktorej záleží na svojich klientoch a nemajú toľko peňazí, aby si mohli dovoliť najväčšie hviezdy. Všetka česť tvorcom, že z toho námetu dokazali vytvoriť film, keďže celý dej by sa dal zhrnúť do jednej vety. Dobrý film, herci, hudba? Áno. Zaujímavý a znovupozerateľný film? Ani omylom. ()

sQelle

Tak jako jsem jaderným vědcem jsem i sportovcem, chápejte to tak, že jsem tím takřka nepolíbený. Jenže značka Nike a jméno Michael Jordan jsou už dávno za hranicí sportu a tak tyhle dva symboly znám velice dobře i  já. Popularita značky Air Jordan je neskutečná i po tolika letech, kdy se Nikeu jen zdálo o takovém úspěchu. Basket mi nic neříká a sportovce v tomto oboru bych stěží počítal na prstech jedné ruky. Jenže tyhle boty, tahle značka se stala symbolem, rebelstvím a nakonec i standardem botníků různých generací. Řeč Matta Damona by měla být tesaná do mramoru, protože jestli si někdo zaslouží být nezapomenut je to právě tým, který si urval velké sousto a popasoval se s ním naprosto neskutečně, i přes to, že nebyla jistota, kam až Jordan doskočí. ()

borec999

Feel good oddychovka o tom ako zarobiť milióny made (alebo skôr born?) in the USA. Ben Affleck je veľmi dobrý režisér a pod jeho taktovkou je aj na prvý pohľad nezaujímavý príbeh podaný vo veľmi dobre vykreslenej dobovej atmosfére 80.rokov pútavo. Matt Damon v úlohe (ne)obyčajného Sonnyho Vaccara (cítiaceho šancu na životný úspech a snažiaceho sa prehovoriť Jordana ale i samotné vedenie Nike do obrovsky riskantného kontraktu) podáva nadštandardný výkon a vhodne ho dopĺňajú aj ostatné známe tváre. Najzaujímavejšie na Air mne osobne prišlo (okrem príbehu a posolstva), ako tvorcovia dokázali natočiť film o teniskách Michaela Jordana takmer úplne bez Michaela Jordana (jeho herec má minimum priestoru a samotný Jordan sa na filme podieľal minimálne alebo vôbec). Spomedzi tohtoročných životopisných filmov o nečakaných úspechoch (Tetris, Blackberry, Pinball) je Air filmársky najkvalitnejší, najambicióznejší (vyšší rozpočet, hviezdne obsadenie), ale i najmainstreamovejší. Či je i najlepší, to musí každý posúdiť subjektívne sám, no určite je minimálne kvalitným príspevkom do žánru. 75% ()

666Carnage

Bota je jenom bota, dokud si ji neobuje Mike. Příjemná jednohubka podle skutečné události. Nike se chce prosadit v basketbalovém odvětví a tak, chce získat Michaela Jordana a dát mu jeho vlastní značku Air Jordan. Super feeling osmdesátek a taky soundtrack. Necelý dvě hoďky jsou fuč, paráda. 75% ()

Wally

Zajímavé zfilmování zrodu jedné legendy - boty :-) Trošku jsem byl smutný, že tam Michael byl jen na archivních záběrech a hercovi, který ho ztvárnil nebylo ani jednou vidět do tváře, ale vysvětlení Bena Afflecka mi přišlo fér a pobavilo mne.... Michael Jordan je pro mne asi nej sportovec v historii...vstával jsem na finále Bulls krátce po půlnoci a prožíval to...docela je mi líto, že dnešní generace ho neměla možnost vidět na vlastní oči, stejně jako já závidím svému otci, že viděl hrát Pelého, Socratese apod... Asi to patří k životu... Na zadek si nesednete, ale zajímavé vidět... ()

jakeer

Je to životopisný film ako mnohé iné z ostatných rokov. Ak by som sa bol zaujímal o basketbal, alebo módu alebo by som bol americký černoch, zrejme by som si to užíval. No takto je to pomerne nezaujímavý príbeh. Po pravde mi je jedno, ako (pre mnohých) ikonická spolupráca Michaela Jordana a Nike vznikla. Musím však kvitovať dobovú atmosféru, ktorá sa drží po celý čas (to je síce vec, ktorú Hollywood vie, ale napríklad európski filmári ani nie, čiže to stále nie je samozrejmosť). V konečnom dôsledku sú na deji najzaujímavejšie nie príbehy nastávajúcich basketbalových hviezd, či rodiaci sa komerčný úspech športovej značky, ale strasti obyčajných malých ľudí, ktorí musia kalkulovať s rizikami, aby náhodou nezrušili celú ich divíziu a oni tak neprišli o prácu (hoci v časoch brutálnej americkej konjunktúry by sa ihneď zamestnali inde). Neviem, či to je film horší ako napríklad Zakladateľ (ktorému som dal vyššie hodnotenie), ale proste príbeh McDonaldu ma zaujímal viac ako príbeh Air Jordan. ()

Hanys_

Damon mi přišel strašně unavený, bez šťávy a tím trpí celý film. Affleck se snaží to zdánlivě jednoduché téma prodat nejlíp jak umí, ale tentokrát z toho nevznikl "ten film", který by ještě měsíce rezonoval. 6.5/10 ()

Litvicek

Z hlediska historie dané firmy, zřejmě největší událost, která si zasloužila vyobrazit i na plátně kin. Z hlediska kinematografie, jeden z nejzbytečnějších filmů, který je ale dostatečně zábavnou retro jednohubkou. Takže, proč vlastně ne? ()

SpaceOdyseus

Az mi prijde skoda vyplencat tolik talentu pred i za kamerou na takove debilni tema. Nedovedu si predstavit moc filmu s mene zajimavou premisou nez jak Nike ulovil Jordana. ()

Darth Maul

Mám rád filmy o ľuďoch, ktorí myslia inak a robia veci odlišným spôsobom. O to viac, ak je ich príbeh vyrozprávaný s vtipom a ľahučkým nadhľadom. Air preto vnímam v rámci šedivej ponuky bezduchých veľkofilmov ako nádherné, príjemné a mimoriadne kvalitne natočené (kino)prekvapenie. /// Matt Damon ma posledné roky veľmi baví. Vyberá si skvelé projekty. ()

mclenin

Pohodová feel-good 80ková oddychovka so stávkou na istotu pokiaľ ide o herecký ansámbel, voľbu témy a jej spracovanie, prezentáciu ako aj vybudovanie gradácie tam, kde by to človek nečakal (zákulisie firmy Nike a vytvorenie novej, dnes už legendárnej značky Air Jordan a súperenie s konkurenciou). Je to rutinérska a remeselne zvládnutá filmárčina po všetkých stránkach avšak chýbala mi tu väčšia dynamika, pestrosť, dravosť či ťah na bránu. Oscilujem medzi 3* a 4*, dávam 3,5*. ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

24.12.2023

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

11.12.2023

V pondělí 11. prosince byly vyhlášeny nominace pro nadcházející 81. ročník slavnostního předávání Zlatých glóbů, které dosud každoročně pořádala Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (Hollywood… (více)

Ben Affleck začal točit svůj nový film

Ben Affleck začal točit svůj nový film

12.06.2022

Minulé pondělí započalo natáčení nového snímku Bena Afflecka (Město, Argo) o tom, jak slavná módní značka Nike v 80. letech uzavřela přelomovou smlouvu s basketbalistou Michaelem Jordanem. Obsazení… (více)