Hra Jiřího Hubače, vyznamenaná na MTF Zlatá Praha 1977 a na MTF Monte Carlo 1978, patří k nejvýznamnějším dílům české původní televizní tvorby. Dramatický příběh otce, syna a celé rodiny řeší závažný sociální problém, který s sebou přináší nebezpečí alkoholismu. Otec Kára (V. Menšík), hudebník v baru, propadá alkoholu natolik, že to ohrožuje rodinné soužití. Jeho žena (J. Hlaváčová) vidí, jak se partner mění, nemá už sílu znovu uvěřit jeho dalším slibům a opouští ho. Jediný, kdo otci ještě věří, je syn Ondřej (J. Hanzlík). Přesvědčí ho, aby se šel dobrovolně léčit… Předností Hubačova dramatického talentu je hluboký pohled na osudy postav a jejich okolí, schopnost vytvářet živé a pravdivé charaktery. V roli Káry v inscenaci Františka Filipa z roku 1977 vytvořil Vladimír Menšík jednu ze svých nezapomenutelných postav. (oficiální text distributora)

matysek2425

Osobní záležitost...každý kdo udělal zkušenost s démonem alkohol musí při sledování tohoto snímku ocenit s jakou dokonalostí byl příběh Vladimíra Menšíka uchopen...úmyslně píšu příběh Vl.Menšíka,protože všichni víme,že rolí p.Káry ztvárnil svůj vlastní život.Nezabírají na mě americké dojáky,ale při tomto snímku jsem měl slzy v očích,třeba i proto,že jsem si něčím podobným musel v životě projít.Mimo p.Menšíka stojí za zmínku samozřejmě i výkony jeho spoluhráčů v prvé řadě Jany Hlaváčové.Pro mě zkrátka skvost české televizní tvorby. ()

Fidsta

Vladimír Menšík byl jeden z milionu, možná z miliardy. V zahraničí by sbíral Oscary. “Když má člověk někoho doopravdy rád, tak je to snad ta největší věc na světě, která ho může potkat.” ()

denbrough

Tento film je neuvěřitelný, a pokaždé, když se na něj dívám, se mi derou slzy do očí. Úžasný Menšík... Jeho nejsilnější role, a je možná opravdu škoda, že nebyl častěji obsazovaný do dramatičtějších rolí.. Ovšem ty, co ztvárnil, nemají chybu. Nejsilnější scéna v tomhle Hubačově klenotu je pro mě ta, v níž se Jaromír Hanzlík pokouší vzkřísit svého otce, který totálně namol okupuje pohovku v zadní části baru... ()

Ed2

Především výborné herecké obsazení. Každá z postav má své motivace a z filmu je doopravdy cítit napjatá atmosféra v rodině, kterou ničí otcova závislost. ()

ForGump

Jestliže se říká, ono otřepané - psát někomu na tělo -, tak pan Jiří Hubač to uměl. U Ikarova pádu to platí dvojnásob. Vladimír Menšík hraje svou životní roli Káry s neuvěřitelnou autenticitou, která vrcholí závěrem, kdy dochází k onomu odchodu za očištěním. Bezpochyby nejemotivnější film s výraznou hereckou sestavou podpořenou režijním mistrovstvím. Děkuji, pane Menšíku, za všechno, co jste pro film udělal. ()

topi80

Skvost československé televizní tvorby s možná nejlepším hereckým výkonem, jaký kdy byl (nejen) na našich obrazovkách ke spatření. Vladimíru Menšíkovi jsem věřil každé slovo a každé gesto. Otcovskou lásku k synovi, alkoholový rauš i pocity studu a selhání po ranním probuzení. Film nám neukazuje alkoholika jako trosku či agresivního psychopata, nýbrž jako někoho, komu se jeho vinou začne všechno kolem rozpadat a který tím trápí všechny kolem sebe. Ostatně, samotného hlavního hrdinu vidíme ve filmu na začátku s mírnou kocovinou a pak všehovšudy jednou v rauši a jednou usnuvšího po flámu. Tímto způsobem zpracování tak vzrůstá role ostatních postav, kterých se skvostně zhostila utrápená žena Jana Hlaváčová, starostlivý syn Jaromír Hanzlík a moralizující švagr Čestmíř Řanda. ()

Havala

Nejlepší film vladimíra Menšíka, i když ho moc nemusím, tento fim je opravdu hodně dobrý, takydíky Čestmíru Řandovi. Nádherně zrežírováno, málokteré dílko se může rovnat tomuto filmu. dávám 92%. ()

Bigfuckman

Tak surově podané, tak nechutně realistické, tak osobité. Vladimír Menšík na pokraji propasti zaviněné alkoholismem. Bohužel smutný fakt, že tak skvělý herec svou roli zas až tak hrát moc nemusel. ()

Cortesz

Silné, depresivní, smutné drama příběh ze života jednoho alkoholika. Naprosto dechberoucí TV film, který je sice už starší, ale to neznamená, že ztrácí kvality. Tento film dělá dokonalým především výkon Vladimíra Menšíka, kterej nemá chybu a věříte mu každé gesto a slovo co vypustí z úst. Další herci za ním nezaostávají a podávají také strhující výkony. Prostě geniální snímek ze života. ()

Pitryx

Asi jsem viděl něco jiného, než všichni ostatní zde. Nezlobte se na mně, ale při vší úctě k panu Menšíkovi, tohle normálně odfláknul. Copak takto vypadá ožralý chlap??? Ani náhodou, vsadím se, že toho opilce bych i já zahrál lépe. Ta postava nebyla ani za mák věrohodná. Tedy mínus. A veliké. Dále, nevím proč tak zbytečně dlouhé hudební vstupy, ty mohly být jednoznačně kratší – tedy další mínus. A pokud to bylo o vztazích, opičí láska syna k otci, hm, hm, no budiž. Krásnou hysterku zahrála paní Regina. No, ve výsledku to vůbec nevidím v nějakých superlativech. Je mi to líto, protože ten potenciál co tam byl, mi přišel prostě nevyužitý. 201309149802/10022 ()

Coliseum

Koncert. Menšík, Hlaváčová, Řanda, Vinklář, Hanzlík, Rázlová (i ta), pak taky Menšík, jo, Menšík, nezapomeňme na Menšíka, Vláďa umí, znáte toho Menšíka? Sám se rád napiju a muzicíruju. Ale doma mám Husátko. Moje. Navíc s vkusem, dokonce hudebním. ()

Pete

Rodinná tragédie s démonem alkoholu v hlavní roli. I po 20 letech od prvního zhlédnutí na mě působí trochu jako rána šutrem po hlavě. Jen teď doufám, že ke mně bude jednou syn Ondra stejně milosrdný. ()

George8

Výborné drama. Spojení Menšíka s Hanzlíkem = záruka kvality. Tenhle film je fakt “mocný”. Nikdy to nepřehnat s alkoholem !!! ()

ostravak30

Úžasné spojení F. Filip - J. Hubač - V. Menšík. A také velká odpověď na otázku, zda je Vladimír Menšík pouze komediální herec. Ne, Menšík zvládal i veliké dramatické role. Ne že by role v Markétě Lazarové byla zábavná. Ovšem tady nám Menšík předvedl mistrovský koncert. A nebyl ani náhodou jediný. Skvěle zahráli v podstatě všichni. Ne, že by to bylo snadné, ale měli to jednodušší, když byla hra mistrovsky napsaná. Ikarův pád patří dodnes k tomu nejlepšímu, co televizní tvorba dokázala zplodit. ()

Lurtz37

Hubač, Filip a Menšík, trio zaručující úspěch. Těžko si představit herce, který by hlavního hrdinu mohl ztvárnit stejně dobře jako právě Vladimír Menšík, jeho výkon je fantastický. To mu ovšem umožnila právě dvojice autora a režiséra. Osobně vidím kouzlo tohoto dramatu ale především v tom, jak nakonec Károva závislost ovlivní osudy lidí nejenom jemu blízkých. Nejlepší dílo zabývající se problematikou alkoholismu, které na našem území vzniklo. ()

Luswani

Dobrý film, ale dokázal bych si představit podobné téma zpracované o něco lépe. Chování postav se mi zdálo přehnaně zoufalé. Menšíka jsem nikdy neměl rád, ale vážné role mu sedí, možná více než ty komediální. 75% ()

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip