Bohové a generálové

• USA Gods and Generals (více)

Ronald F. Maxwell se po úspěšném snímku Gettysburg pustil do práce na filmu Bohové a Generálové, který vypráví události, které Gettysburgu předcházely. Tento film je téměř čtyřhodinovým vyprávěním o americké občanské válce, kde si zopakovaly své herecké umění některé hvězdy z předchozího Gettysburgu. Scénář k němu napsal Jeff Shaara, syn Michaela Shaary, autora novely The Killer Angels. (oficiální text distributora)

RexT

Bohužel, nůžky by zde prospěly nejvíc. Snad mohli udělat sestříhanou verzi pro "neameriku", tak 100 minut maximálně a dalo by se to pak přežít. Toho amerického patosu je tam příliš mnoho. Navíc to celé připomíná takové zfilmované leporelo - pospojované scény z období od zahájení války k bitvě u Chancellorsville. Vlastně nejhorší možný formát. Buď to mohl být slušný seriál, anebo, při jiném přístupu solidní cca dvouhodinový film. Takto je to příliš dlouhé, sentimentální a v důsledku tedy nudné. ()

Dexter94

Souhlasím s některými rozumnými uživateli. Myslím, že hodnocení tohoto filmu je značně neobjektivní z hlediska hluboké neznalosti historie občanské války v Americe. Za mě 4 hvězdy - jediné co mi na filmu vadilo bylo přehnané náboženské přesvědčení generála Jacksona - i když nepochybuji, že takový mohl být ale pro ateisticky založené diváky to může být značně nepříjemné. ()

mfaky

Nechápu, jak někdo může označit tento snímek za odpad. Kdo tak učinil, tak jen označil sám sebe za naprostého analfabeta dějin americké historie. Uvědomte si, že například snímky jako Jan Hus, Jan Žižka, Proti všem, či další díla pro změnu z naši historie, jsou také plné "patosu", který je nezbytný k vykreslení celkové atmosféry a historických reálií. Uznávám, zde toho "patosu" je skutečně mnoho, ale jinak je snímek Gods and Generals vynikajícím dílem, stačí se jen podívat na herecký výkon hlavního herce Jeffa Danielse, obecně skvělou práci kostymérů, či vynikající ztvárnění bitev. Snímek také nabízí pohled na celý konflikt z "druhé strany", divák může vidět, že zdaleko vše není černobílé a tak jak nás to učili ve škole, tzn jižané = ti zcela špatní. Rozhodně díky za natočení tohoto filmu a budu jen rád za další takové. ()

ReturnalDuke

Musím uznat, že tento film má svou zaručenou kvalitou, bitvy o Fredericksburg a Chancellorsville byly natočeny skvěle a nemůžu jim nic vytknout. Obsadit Stephena Langa jako generála Stonewalla a Roberta Duvalleho jako generála Leeho bylo na výbornou a každá scéna s nimi byla báječná, sice místy mi to občas přišlo delší než by bylo třeba, ale v závěru jsem s filmem nadměrně spokojen. ()