• DaViD´82

Snímek toho druhu kde každá minuta trvá hodinu. Mimochodem má to výrazně přes tři hodiny skutečného času. A to není vtip; bohužel. Herce zřejmě odchytili těsně před natáčením na ulici jinak není možné, že za celou stopáž nikdo nezmění výraz. To vše naprosto nepředstavitelně patetické, pobožné a korunované papírem šustícími dialogy, za které by se i nejedna telenovela styděla. Režie v podstatě neexistuje, jde o slepenec dlouhých, statických záběrů bez střihů. A je jedno zda jde o scénu s proslovem či nějakou bitevní.(11.9.2005)

Film natočený podle stejnojmenného bestselleru Jeffreye M. Shaary je prvním dílem trilogie mapující pohnuté období občanské války, u nás spíše označované, jako válka Severu proti Jihu .. nedočkal se sice žádných velkých ovací (mnohem lépe byl přijat druhý díl trilogie Gettysburg), ale já bych ho rozhodně nezatracoval .. naopak .. vynikající obsazení, silný námět, dobrá hudba (zahraje a zazpívá Bob Dylan) a v neposlední řadě i trocha poučení .. ano, je to místy zdlouhavé a ano, neustále patetický generál Jackson místo, aby na lůžku zbavil svou mladou ženu noční košile, ji raději neustále cituje z bible, ale na druhé straně okamžiky, kdy se např. vojáci z Akademie loučí a vybírají si stranu, za kterou budou v nevyhnutelném konfliktu bojovat – to je síla .. já jsem toto období nikdy moc nestudoval, a proto pro mě bylo velikým překvapením zjistit, že nejvyšší velitel vojsk Jihu gen. Robert E. Lee (zde v mistrném podání Roberta Duvalla) dostal původně nabídku velet armádě Severu, kterou ovšem jako pravý jižanský gentleman musel odmítnout .. film by měl shlédnout povinně každý americký student (asi jako každý náš školák by měl znát filmy Jan Hus, Jan Žižka - pardon, husitství vlastně prošlo novodobou ideologickou osvětou .. husiti byli sběř - Němci a Zikmund vůči Čechům lidumilové) a myslím, že i proto byl natočen, aby přinesl zážitek i poučení …(24.4.2010)

Tešil som sa na to, že uvidím americkú občiansku vojnu komplexne od jej začiatku po koniec. Bohužiaľ, film začína v čase, keď už sú všetky kocky hodené, akurát generál Lee odmieta viesť vojakov proti Južanom a pripája sa na opačnú stranu. Veľké patetické dielo, ktoré pôsobí svojim spracovaním skôr televízne ako určené do kín. Aj keď niektorí herci hovoria o opaku - Daniels, ktorý si zahral podobnú rolu vo filme Gettysburg (akurát stál na opačnej strane), naozaj skvelý Stephen Lang a čerešničkou na torte je Duvall. Napriek tomu sú vojnové scény kvalitné, akurát neobsahujú klišovité hrdinské výkony pár jednotlivcov, práve naopak, dávajú tomu realistický fííling, čo je jedným s veľkých plus tohoto snímku. Prím dostávajú Konfederačné štáty a ich vojna "za nezávislosť" a tak pochopiteľne nemôže ísť o historicky realistické vyobrazenie tejto vojny, je to len jeden z uhlov pohľadu. Popri tom však všetko ostatné pôsobí veľmi rozvláčne, až nečakane silno pateticky, ako keby to bolo tvorcom úplne šum-a-fuk. Gigantická stopáž je kapitolou samou o sebe. Ale kto sa o americkú občiansku vojnu zaujíma čo i len sčasti, musí tento film vidieť.(29.8.2017)

Film se snaží o maximálně realistické zobrazení Americké občanské války. Bojové scény jsou precizně natočeny a dobře odehrány. Přiznávám, že některé pasáže mohou se zdát být krapánek protáhlými, ale to v žádném případě nesnižují historickou realitu filmu. Filmu pomohlo také dobré obsazení generála Lee v podání Roberta Duvalla.(31.12.2007)

• sinp

K divákovi nesnesitelně kruté, nudný a protahovaný výcuc z dějepisných seminářů. Tvůrce podobně nekonečného (i když o řád zdařilejšího) Gettysburgu zřejmě dělá velkou osvětu napříč dějinami Spojených států. Jen by mě zajímalo, koho bude jeho záslužná práce vůbec zajímat. Bohové a generálové trvají skoro čtyři hodiny (!!!), skomírají u jakéhokoli náznaku akce a kromě vousatých tatíků s moudrem za zády nepřináší vůbec nic. Chtělo by to pořádnou redukci na polovic u všech jednotek (postav i čistého času). Nejsem si ale jistý, zdali by to mělo vůbec smysl. Neschopnost v podobě suchého režiséra a jeho uspávacího vyprávění by se tím asi nevyřešila... Nezbývá než popřát do dalších vhledů do historie větší štěstí a lepší vypravěče v první řadě.(19.9.2005)