V době studené války byla napadena americká  jaderná ponorka a uvázla v hloubce 20 000 stop. Námořnictvo požádalo speciálně vybavený tým ropných těžařů, kteří pracují nedaleko, aby se ji pokusili lokalizovat a určit příčinu havárie. Ti při riskantním sestupu pod hladinu zjišťují, že mořské hlubiny skrývají tajemství, které nepochází z tohoto světa... Posádka americké nukleární ponorky Montana zaznamená na svých přístrojích cizí plavidlo, které se k nim pohybuje nezvykle velkou rychlostí. Náhle se všechny přístroje vypnou a nefunguje vůbec nic. Když se neznámé plavidlo vzdálí, činnost všech přístrojů se obnoví. Ale to už ponorka naráží do skály a vzápětí klesá nenávratně ke dnu… Poté, co americké námořnictvo zachytí signál z vypuštěné bóje, zahájí záchrannou akci. Z důvodu blížící se bouře požádá o pomoc i posádku nedaleké podmořské ropné plošiny. K posádce plošiny se přidává skupina vojáků a také Lindsey Brigmanová, konstruktérka plošiny. Po pobytu v přetlakové komoře se začne u velitele vojenské jednotky, poručíka Hirama Coffeye, projevovat přetlakový syndrom způsobující šílenství. Snaží se za každou cenu skrýt. Z plošiny, jejímž velitelem je Bud Brigman, ex-manžel Lindsey, se vydává původní posádka spolu s vojáky k potopené ponorce. Na místě ale zjišťují, že nikdo nepřežil. Během průzkumu ponorky se znovu objevuje neznámé světelné plavidlo způsobující výpadek proudu. Po návratu na plošinu dostane poručík Coffey rozkaz od velitele odmontovat z ponorky jednu jadernou hlavici. Domnívá se totiž, že jde o ruské plavidlo. Původní posádka se o tom ale nemá dovědět… Kvůli zuřící bouři nad hladinou se ulomí jeřáb kotvící plošinu. Zřítí se do vody a dopadne přímo na plošinu, která je tím velmi poškozena. Začne do ní vnikat voda a při vzniklém chaosu pár členů posádky zahyne. Zbylí členové se snaží plošinu opravit. Během oprav mimo plošinu se před Lindsey objeví mimozemské plavidlo. Její zážitek jí však nikdo z posádky nevěří… (TV Prima)

C0r0ner

Cameron je jako režisér machr, o tom nikdo nemůže pochybovat. Když k tomu přidá svoje tradičně skvělé efekty, tak z filmu musí zákonitě vzniknout legenda. Propast mě sice nenadchla tolik jako jeho ostatní filmy, ale i tak se jedná o velmi nadprůměrnou podívanou,, která staví především na tíživé atmosféře a tajemném neznámu. 85% ()

laik_60

Film som videl po viac ako 25 rokoch. Dosť dlhá na zabudnutie obsahu. Až scéna kedy desať minút oživoval Mastrantoniovu, mi to pripomenulo, Film nestratil na svojom čare, dramatičnosti a napätia nič. Ide o vydarený Scifithriller z prostredia morského dna, ()

Dannysek4U

Srdcová záležitost a velká vzpomínka na mládí. Tehdy byla Propast naprosto fascinující, jeden z prvních velých bijáků, které se k nám po revoluci dostaly. Pravda, uz to trochu zestárlo, ale finální scéna vynoření plavidla je pořád dokonalá ()

pakobylka

Film se skvěle budovanou atmosférou, ze které čas nic neubral. Mám jenom jeden menší problém: Nedokážu upřednostnit žádnou z verzí. ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Ta režisérská sice nabízí nový rozměr a tím pádem i jinou interpretaci snímku, ale nejsem úplně přesvědčená, že by jediný obětavý čin dokázal podstatně ovlivnit názor mimozemšťanů na lidskou rasu a změnit jejich rozhodnutí - pokud by cítili potřebu zasáhnout do dění na Zemi. Na druhou stranu je pravda, že skutek Buda Brigmana, jehož byli svědky, byl pro ně VELICE osobní. Kromě toho se nabízí i možnost, že od samého začátku mělo jít pouze o varování - malou demonstraci toho, co by se MOHLO stát. A Bud jim svým jednáním jenom potvrdil, že se rozhodli správně. ()

pufina

To sci-fi mě tady doslova ubíjelo. Pěkné triky, ale pořád mě ten příběh nebavil na tolik, abych hodnotila lépe. Pro mě docela průměrné, větší pozornost si film ode mě nezíská. ()

Pajky3

Potopení do hlubin moře a navázání kontaktu s mimozemskou civilizací pro mě není nic nového, podobné filmy jsem už viděl (Koule), dost možná jsem viděl i tenhle, jen jsem si ho musel zopakovat. Udělaný to je pěkně, co taky čekat od Camerona. Speciální efekty, které vytvořili vodního hada, jsou moc fajn a had vypadá skvěle. Co se nakonec stane s Edem Harrisem přeci není tak důležité, hlavně, že se zachránil týpek s bílou myší. Docela by mě zajímalo, jak to vypadá s tím prodlouženým koncem. ()

Martrix

Pozici režisérského esa si musíte zasloužit. Nestačí natočit jeden, nebo dva skvělé filmy, je potřeba ten standard udržet po většinu kariéry. Což se Jimovi vcelku daří, ale pravdou je, že po Terminátorovi a Vetřelcích, byla Propast slabším kouskem. A to bez ohledu na nasazení herců, nebo Camerona samotného, jehož to stálo manželství. Většina lidí tady hodnotí kinoverzi (139 min.). Já budu hodnotit to, co Cameron natočil podle povídky, kterou jako mladý napsal. Zatímco střihačovi nůžky (ať už na povel režiséra, nebo studia) udělaly z Propasti podmořskou akční sci-fi, nezkrácená verze (171min.) měla nést trochu jiné poselství. Některým lidem asi neuniklo, že je závěr kinoverze mírně řečeno rozpačitý. SPOILER: podmořští ufouni zachrání Buda, protože mu prolustrovali komunikaci s manželkou a dojalo je, že se mají rádi. Závěrečný výstup, při kterém se odhalí světu, taky moc nedává smysl. Těch nemálo vystřižených minut, zejména na konci, ale dělají z Propasti jiný film...bratříčka ke Dni, kdy se zastavila Země. POŘÁD SPOILER: Lidi jsou prevíti, kteří si zaslouží spláchnout z povrchu zemského. Tzn. nijak zvlášť originální, ale o něco zajímavější pointa, než zůstala v té vycucané verzi. KONEC SPOILERU. Propast se sice odehrává v atraktivním prostředí s fajn herci, je technicky vymakaná, ale scénáristicky je to slabý průměr. Stále hodnotím speciální edici. Ostatně když se nad tím zamyslím...neliší se tak moc od jakékoliv Cameronovi tvorby. Mám jeho filmy rád, je to skvělá podívaná, Jim je vynikající režisér, dokonce tak moc, že divák neřeší ty logické faily, které jeho scénáře mají. A já mezi ty nekritické diváky patřím taky...jak by taky ne, když z každého jeho projektu číší láska ke sci-fi. ()

Juto

Klaustrofobický thriller prežitia poznačený koncom fantasy. Film si napriek tomu zaslúži uznanie za výborné výkony, tvrdú prácu a úžasnú réžiu. 9/10 ()

emo

Teraz hodnotím Director´s Cut. Originálna verzia bola veľmi slušná, ale až tento zostrih s novými scénami je to pravé orechové. Mnhoho scén hlavne ku koncu konečne dáva zmysel... Cameron je génius. Netreba tu dlho polemizovať..:)))) ()

O´Hara

Jedno z prvních scifi, které jsem kdy viděl a můžu ho pořád dokola. Nevím, asi když jsem byl malý, tak se mi to tak vrylo do hlavy, že to znám skoro nazpamět. Na to jak je to starý film, tak je hodně pokrokový, aspoň pro mě... ()

BoXBe

Mńamka. Mistrovství režisérské. Nádherná podmořská atmosféra, beze spěchu, s důrazem na tíhu prostředí. Idiotský a naivně plochý závěr poplatný době vzniku mírně naruší 100% nadšení, ale jinak je to od mých velmi ranných let hluboko do filmové duše zapsaný film. Mrazí mě při něm a nemůžu odtrhnout oči od obrazu. Režisérská verze je ještě lepší, než jsme doufali, když fakt pominu posledních patnáct minut... ()

messiah

Shlédnuta režisérská verze. Tak ono ke konci už je to docela hradcore sci-fi, ale proč ne. Jako děr to má spoustu, ale má to taky spoustu jedinečnejch momentů. Takže doporučuju hodit nohy na stůl a vychutnat si akční ponorkovou honičku a neřešit otázky související s hloubkou 20 000 stop a následným vystoupením na hladinu = a co sakra dekomprese? Kdo řekne že je to kravina, bude mít pravdu. Kdo řekne že skvělý vizuálně napínavý trhák, pravdu bude mít taky. ()

WolfR

Propast je solidní dílko. Sci-Fi z hlubin podmořského světa dosahuje epických rozměrů. Ovšem je to hlavně záležitostí skvělé tajemné atmosféry a napětí. Děj vás navíc vtáhne a vy si užíváte skvělých záběrů z hlubin moře, mimochodem musím vyzdvihnout skvělé efekty na svou dobu. Cameronova režie je opět kvalitní a jím vybraná herecká sestava v čele s esy jako jsou Ed Harris či Michael Biehn boduje. Nicméně film mi připadá až přespříliš natažený, místy nudnější. A takové zkrácení o půl hodinky by mu už neuškodilo. Také nechápu ponechání některých nudnějších scén a vystřižení jiných lepších a krásnějších scén, které se objevily až v DVD Extended Version. No, ale co už, já k tomu napsal své. Celkově se mi to ale líbí, 4 hvězdy. ()

campix

James Cameron umí dělat filmy pro lidi a i když je Propast jedním z jeho méně známých děl, tak si s ní v rozsahu velkoleposti zadá snad jen Michael Bay. Propast je na dobu vydání prošpikována zajímavými efekty a efektními podmořskými scénami. Rozhodně není nejlepším Cameronovým dílem, ale snad jako každý jeho film je nezbytnou součástí filmotéky každého filmového fanouška. Zážitek doplňuje nic nerušící hudba Alana Silvestriho a také až na Harrise vcelku neznámé herecké obsazení. Sice je Propast docela dlouhá, ale zajímavost lokací a atmosferická stránka filmu vše dokáže vynahradit. ()

papaJA21

Můj oblíbený film z dětství. Teď jsem se dostal k prodloužené verzi a je perfektní. Celý film dostává úplně nový rozměr. ()

majo25

Velkolepé science-fiction situované do miest pod morom dýcha po celý čas skvelou, niekedy aj dosť hutnou a temnou, atmosférou. Skvelí herci na čele s Edom Harrisom v prepracovanom sci-fi, miestami mysterióznom, thrilleri. Efekty na úrovni - nielen 3D efekty, ale aj záver s velkolepou a obrovskou mimozemskou stavbou/plavidlom bol senzačný, takmer až neuveriteľný, čo zvládli tvorcovia. O dramatické a napínavé scény nie je núdza tohoto takmer 2.5 hodinového snímku, aj keď stopáž mohla byt aj kratšia. Cameron sa proste nezaprie. Hodnotenie: 85% ()

dr.fish

Je to pohádka, místy připomíná Nekonečný příběh (nevím vlastně proč). Celý projekt je jaksi odtažitý, nevtáhne do děje. Člověk to sleduje jako nějakou malbu na zdi. Místy se povedly některé věci, technicky myslím na tu dobu velmi dobré. Protiválečné poselství, varování před lidskou blbostí, vše co potřebuješ je láska. S tím vším souhlasím a proto mne i závěr rozesmál a potěšil. Fajn retro dvouhodinovka. 70% ()

Flyer

Film Jamese Camerona, který není tak profláklý jako Terminátoři, Vetřelci či Titanic, přesto má svoje jedinečné, takřka pohádkové kouzlo. Ufónci v žádném jiném filmu nebyli tak roztomilí, jako zde. Jelikož jsem viděl Director's Cut verzi, musím dát maximální hodnocení. ()