Sluneční jas

• Česko Sluneční svit (více)
Rakousko / Kanada / Německo / Maďarsko, 1999, 181 min

Režie:

István Szabó

Kamera:

Lajos Koltai

Hudba:

Maurice Jarre

Ralph Fiennes, Rosemary Harris, Rachel Weisz, Jennifer Ehle, Deborah Kara Unger, Molly Parker, James Frain, John Neville, Miriam Margolyes, Rüdiger Vogler (více)

Film nás postupně provází třemi generacemi maďarských Židů, vedle nichž se jakoby v "kostce" odkrývá složitá a rozporuplná historie Evropy dvacátého století. Hlavními hrdiny strhujícího příběhu jsou členové rodiny Sonnenscheinů-Sorsů, kteří nějakým způsobem poznamenají tři politické režimy: Rakousko-uherská monarchie a krátké demokracie, doba nacismu a období poválečného komunismu. Osudy soudce Ignatze Sonnenscheina, jeho syna - olympijského mistra v šermu Adama Sorse a posléze vnuka Ivana Sorse přitom ovlivňují jejich politická a náboženská příslušnost, ale také milostné vášně a vztahy... (oficiální text distributora)

hazdrova

Bolo to extra dlhé a niekedy počas filmu som si povedala, že už by aj stačilo Ralpha Fiennesa v toľkých verziách. Napriek tomu to myšlienku malo peknú, nie však až takú silnú, aby ma udržala na špičkách prstov. 3* ()

FISSSH

Zatím nemám moc slov. Počkám na druhý díl a pak to doplním... No, takže těch slov mám ještě míň. Asi jsem značně nekritická, ale naprosto mě to uchvátilo... ()

Radek273

Když si člověk přečte obsah, dozví se, že hlavními tématy jsou osud maďarských Židů, historie Rakousko-Uherska, zmapování politických režimů a další. Bohužel tohle vše se zdá být nakonec pouze kulisou, prostředkem pro předání toho, co prosakuje opravdu celým filmem a to je myšlenka "za vším hledej ženu" nebo "to, co žena chce, dostane". Schválně si zkuste promítnout jednotlivé doby. Ano, Ralph Fiennes má téměř vždy talent, zápal a morální zásady, a vše se točí kolem něj. Ale ať již to byla Ehleová, Rachel Weisz nebo Ungerová, pokaždé zblbly tohoto v podstatě rovného člověka tak, že kvůli nim pokřivil sám své hodnoty. A jaký byl pak vděk? Skoro vždy ho vlastně nechaly na holičkách (což obzvláště v jednom případě byla tedy nebývalá "kudla do zad"!). No a pokud bychom si položily otázku, kdo je tedy v tomto snímku vlastně onou hlavní postavou, existují dva závěry. Co do hereckého obsazení samozřejmě nemůžeme jinak než označit Ralpha Fiennese. Ovšem pozor! Hlavní postava by měla procházet celým dějem, celým filmem (nebo alespoň téměř celým), neboť o ní to je, ona nás jím provází. A kdo že to je tady? Příchodem koho příběh v podstatě začíná a úmrtím pak končí? Valerie! Od počátku manipulativní, cílevědomá, využívající (když chce) a apatická (když už nechce). Obzvláště posměšná je pak její závěrečná rada Ivanovi, která jen potvrzuje, jaká to je sebestředná mrcha! Bohužel právě tahle obrovská pachuť, která byla s tímto tříhodinovým kouskem dána do jednoho balíčku, jen tak přejít nejde a jakkoliv by se herecké výkony mohli jevit jako nadprůměrné, výsledek není hoden žádné větší pozornosti. Možná tak jako exemplární případ, jak to nedělat! ()

tata22

Kvalitní dílko, nicméně kdyby skončilo dříve bylo by to lepší. První polovina je úžasná, pak už to trochu pokulhává a člověk ztrácí pozornost. Ono ostatně dostat takové dlouhé období a tolik zásadních událostí do 1 filmu je náročný úkol. Možná si měl režisér dát menší cíl a skončit jen u dědečka. ()

robbez

Působivá rodinná sága, která zároveň skvěle ilustruje politické a společenské zvraty 20. století ve střední Evropě. Jen mi trochu vadí posilování stereotypů o úspěšných a bohatých židech. ()

ledger

Bylo to neskutečně dlouhý a asi ve dvou třetinách příběh skoro ztratil dech. A tak jsem čekala a čekala a pointa nakonec povýšila film a spojila celej příběh silnou myšlenkou. ()

babuca

Úzasný film o niekoľkých generáciách jednej rodiny židovsko-kresťanskej /?/ na pozadím európskych dejín 20. storočia. Film má niekoľko úžasných odkazov a najviac oceňujem, že nemá čierno-biele videnie sveta. Ukazuje chyby a omyly doby aj jednotlivcov. Ukazuje aký sme my ľudia. Film mi čiastočne prípomína Forresta Gumpa ale v niektorých smeroch je dokonalejší. Zároveň je čiastočne aj Svěrákovsko krásne poetický. Stojí zato si ho pozrieť opakovane. 100% ()

elwig

Tříhodinový epos Istvána Szabóa jsem měl možnost vidět na LFŠ v Uherském Hradišti včetně komentáře samotného režiséra a následné diskuze. Měl jsem poměrně velký strach z délky filmu - ačkoliv mám historii rád, přišly mi tři hodiny jako příliš dlouhý čas na to, abych vydržel sledovat osudy jediné rodiny. Film mě ale příjemně překvapil - měl spád, postavy nebyly ploché a celý příběh (byť smyšlený či spojený z osudů více rodin) je bez problému uvěřitelný. Líbilo se mi zacílení na osobní postoje a životní trable hlavních hrdinů, na jejich souboj se systémem okolo sebe a zjištění, že je jedno, v jakém zřízení žijeme, protože žádnému z nich nejde o naše blaho. Navíc práce obracející se ke komunismu a nacismu i v jiné, než válečné a celkové úrovni jsou třeba. Sluneční jas dokázal totiž zachytit hlavně mizérii hlavních postav - obyčejných lidí, zatímco osudy Maďarska - celé země - probíhaly spíše na pozadí. ()

Rathe

Vynikající snímek, který nás provází 3 generacemi židů. Každá generace si procházela svými problémy. Docela mě překvapilo, že film si po celé 3 hodiny dokázal udržet moji pozornost. Jediný problém jsem měl s hercem, který hrál 3 různé postavy a to mi nesedělo. Stejný hlas, stejný obličej... kdyby tam pokaždé dali někoho jiného, tak by to fungovalo lépe. ()