poster

Sluneční jas

 • Česko

  Sluneční svit

 • Rakousko

  Sunshine

 • Německo

  Sunshine

 • Německo

  Sunshine - Ein Hauch von Sonnenschein

 • Maďarsko

  A napfény íze

Drama / Historický

Rakousko / Kanada / Německo / Maďarsko, 1999, 181 min

 • DonPedro
  ****

  Szabó opatřil svoje postavy výraznými gender charakteristikami – morálně pevný, politicky naivní muž drcený dějinami a citově plápolající, mnohem obezřetnější partnerka. To vše ve třech variantách, které se sice odehrávají v rozdílných kulisách, ale drží si stejnou emociální sílu a trojjediným Ralphem Fiennesem, který beze zbytku využil mimořádnou hereckou příležitost.(19.3.2004)

 • strelenaL
  ****

  Pro rodinu Fiennesových mám velkou slabost, proto jsem si nemohla nechat ujít tento film. Ralph se zhostil hned tří různých postav a opravdu byl ve všech aspektech a třech různých emočně zangažovaných postavách opravdu uvěřitelný. Příběh rodiny Sonnenscheinů a jejím průřezem napříč třemi generacemi byla opravdu vkusná podívaná. Celkový pocit z filmu byl o velkých emocích, protože fakt že by se člověk neměl stydět za to že patří do velké židovské rodiny čemuž by nemělo opravdu dojít v jaké koliv situaci. Potom tedy ve vás vyvolá nevolnost a revoltu když zjistíte, že generace před vámi potlačuje svůj původ, aby měla lehkost a nějakou lepší prestiž ve společnosti dané doby. Je to lítost co vás nakonec přiměje se snažit pochopit kořeny vaší rodiny a příbuzné proč se uchylovali k takovému se odevzdání na úkor rozmachu a prosperity. Jaké následky to bude mít pro další pokolení...(25.6.2011)

 • B!shop
  *****

  Nejlepsi Szabovo film, co jsem videl. Jedinej problem je delka, kdy to v posledni hodine zacne bejt uz lehce natahovany a ne tak zajimavy, jako dej predtim, ale tyhle delce se asi vyhnout nedalo, kdyz dej mapuje nejakejch sto let osudu jedny rodiny pres monarchii, fasismus az po komunismus. A pritom to nespada jen do nejakyho nudnyho drama, ale zaroven to je romanticky, obcas vtipny, napinavy, trochu valecny a sem tam nejakej dobovej zaber to dobre doplnuje. Navic skvely obsazeni, kterymu jednoznacne kraluje Fiennes v trojroli podavajici jeden ze svejch nejlepsich vykonu. Dalsi plus je, ze neni nouze o velky emoce a zajimavej dej, takze herci maj porad co hrat a vyuzivaj to. Proste mel jsem chut na nejaky slusny drama a dostal jsem vyborny drama, takze sice lehce s odrenejma usima, ale 5* si to zaslouzi.(10.7.2010)

 • k212
  ****

  Historické fresky mapující osudy několika generací jedné rodiny asi nejsou divácky moc vstřícné a obzvlášt ne, když se jedná o takouvou zastrčenou zemi jako je Maďarsko (a leží ono vlastně v Evropě???, nebo je to stát v Asii, každopádně je malý). Právě proto ho natočil režisér s výrazně zahraniční obsazením, aby ukázal osud své země i za mořem, aby vykřičel, že takto to tehdy bylo (ale stejně zasáhne jen evropany a možná Americkou židovskou obec). Nemusel to dělat (s vyjímkou Ralpha Fiennese a Williama Hurta), mě by film nadchnul i s domovským hereckým ansámblem. Nicméně to vůbec nesnižuje jeho kvality, jeho výtečnou dějovost a realističnost, jeho poselství.(23.4.2005)

 • Pohrobek
  ****

  Narvat tolik zásadních témat do tří hodin - očekávám povážlivý skřípot. Naložit tolik herecké odpovědnosti na jedna herecká záda, z toho bude ale rozbitých pověstí! A navíc příběh, jenž se odhodlal dost primitivním způsobem demaskovat všeobecný antisemitismus ve všech vrstvách maďarské společnosti a k tomu si přibalil plná ústa protisoudružské údernosti? Má to kupu chyb, stále se mi to však líbí, a to i na podruhé!(22.4.2005)

 • - Maďarská reprezentace na olympijských hrách 1936 v Mnichově skutečně získala zlatou medaili v šermu, a to jak v jednotlivcích, tak v družstvech. Za jednotlivce jí získal Endre Kabos, složení družstva bylo Pál Kovács, Tibor Berczelly, Imre Rajczy, Aladár Gerevich, Endre Kabos a László Rajcsányi. Mimo to ještě v jednotlivcích Aladár Gerevich vybojoval bronz. Vynikající výkon maďarských šermířů podtrhla zlatou medailí ve fleretu Ilona Eleková. (p3tris)

 • - Film sa natáčal vo viacerých európskych metropolách, predovšetkým v Budapešti, Berlíne, Viedni a Paríži. (MikaelSVK)

 • - Herečka Jennifer Ehle, ktorá si zahrala postavu mladej Valérie, je dcérou herečky Rosemary Harris, ktorá stvárnila staršiu Valériu. (MikaelSVK)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace