Sluneční jas

Rakousko / Kanada / Německo / Maďarsko, 1999, 181 min

István Szabó

Lajos Koltai

Maurice Jarre

Ralph Fiennes, Rosemary Harris, Rachel Weisz, Jennifer Ehle, Deborah Kara Unger, Molly Parker, James Frain, John Neville, Miriam Margolyes, Rüdiger Vogler, Mark Strong, Bill Paterson, Hanns Zischler, Mari Töröcsik, Katalin Sólyom, Katja Studt, Péter Andorai, Péter Halász, William Hurt, Jácint Juhász, Joachim Bißmeier, András Stohl, Eszter Ónodi, Zoltán Gera, Lajos Kovács, Sándor Simó, László Gálffi, Károly Mécs, Frigyes Hollósi, Israel Horovitz, Ila Schütz, Buddy Elias, János Kulka, Josef Goebbels (a.z.), Adolf Hitler (a.z.), Wilhelm Keitel (a.z.), Rudolf Hess (a.z.), Wilhelm Frick (a.z.), Zsolt László, Vilmos Kun, David de Keyser, Tamás Keresztes, Trevor Peacock, Ádám László, Balázs Hantos, Kathleen Gati, Flóra Kádár, Tamás Fodor, Tamás Raj, Zoltán Bognár, Attila Lőte, Frederick Trevers, István Hirtling, András Fekete, Bálint Trunkó, János Nemes, Tamás Juranics, Bence Kotány, Gábor Mádi Szabó, István Szilágyi, Zoltán Seress, István Bubik, Sándor Dánffy, Ádám Rajhona, Péter Takácsy, László Szepesi, Gábor Máté, Andrea Fullajtár, György Kézdy, Tamás Jordán, István Fonyó, József Fonyó, János Vészi, Ica Gurnik, Éva Igó, Wilhelm Brückner (a.z.), Henri de Baillet-Latour (a.z.), Jack Beresford (a.z.), Gudrun Diem (a.z.), King Umberto II (a.z.), Nikkolas Lavorato, Theodor Lewald (a.z.), Julius Schaub (a.z.), Fritz Schilgen (a.z.), Sándor Szakácsi (a.z.), Werner von Blomberg (a.z.)

Dějiny Maďarska a dějiny jedné rodiny. A já se naivně domnívala, že nejdrastičtější part bude druhá světová... komunisti ji hravě překonali! Líbilo se mi celkové pojetí příběhu, výtku bych měla jen k tomu notýsku s tajnou recepturou, ale co naděláme. Herecké obsazení nemělo chybu, Ralph Fiennes zvládl trojroli na výbornou a z ženských rolí musím vyzdvihnout Jennifer Ehle.(6.2.2018)

„Nebudeme ničit talentované lidi. Stačí, že je vyděsíme. Nakonec s námi stejně budou spolupracovat.“ Před projekcí jsem měl obavy z obludné stopáže, resp. nudy vzhledem k tématice a žánru. Na druhou stranu jsem tajně věřil Szabóovi. A opět mě nezklamal! Jistě, najdou se tu zápory jako jazyková stránka, nepříliš vydařený casting mladých herců, ze kterých později „vyrostou“ jejich hvězdní kolegové a trochu natahování směrem ke konci filmu. Ale jinak je to až obdivuhodně pohromadě držící 3-hodinová/generační/režimní sonda do života jedné maďarské židovské rodiny a jejích osudů. Technicky výborně zvládnutá a nejinak tomu je v případě herců (nutno zatleskat především Fiennesovi za jeho trojroli, z nichž každou dokázal vyjádřit dostatečně odlišně). Hodnotím solidními 4* a Szabó mě Slunečním jasem definitivně utvrdil v tom, že si zaslouží místo mezi mými top 10 režiséry. „Lid si žádá svobodu, má ji mít. Je to jednoduché.“ – „Lidé nechtějí svobodu, chtějí jen jistotu.“(24.12.2014)

Pro rodinu Fiennesových mám velkou slabost, proto jsem si nemohla nechat ujít tento film. Ralph se zhostil hned tří různých postav a opravdu byl ve všech aspektech a třech různých emočně zangažovaných postavách opravdu uvěřitelný. Příběh rodiny Sonnenscheinů a jejím průřezem napříč třemi generacemi byla opravdu vkusná podívaná. Celkový pocit z filmu byl o velkých emocích, protože fakt že by se člověk neměl stydět za to že patří do velké židovské rodiny čemuž by nemělo opravdu dojít v jaké koliv situaci. Potom tedy ve vás vyvolá nevolnost a revoltu když zjistíte, že generace před vámi potlačuje svůj původ, aby měla lehkost a nějakou lepší prestiž ve společnosti dané doby. Je to lítost co vás nakonec přiměje se snažit pochopit kořeny vaší rodiny a příbuzné proč se uchylovali k takovému se odevzdání na úkor rozmachu a prosperity. Jaké následky to bude mít pro další pokolení...(25.6.2011)

Narvat tolik zásadních témat do tří hodin - očekávám povážlivý skřípot. Naložit tolik herecké odpovědnosti na jedna herecká záda, z toho bude ale rozbitých pověstí! A navíc příběh, jenž se odhodlal dost primitivním způsobem demaskovat všeobecný antisemitismus ve všech vrstvách maďarské společnosti a k tomu si přibalil plná ústa protisoudružské údernosti? Má to kupu chyb, stále se mi to však líbí, a to i na podruhé!(22.4.2005)

Hodně utahaný, nikoli však nezajímavý snímek o pohnutých osudech tří generací maďarských židů. Bohužel krom výtečných a propracovaných postav, které jsou skvěle zahrány, tu není žádný spád. Troška živější režie, prostříhání některých scén a podbarvení hudbou by jen prospělo. Nepřítomnost hudby mi vadila nejvíce, když již po dlouhé době zazní, tak na hranici slyšitelnosti a to ještě jen pár vteřinový motiv. Největším kladem je vynikající výkon Ralpha Fiennese v trojroli.(15.4.2005)

• - Film sa natáčal vo viacerých európskych metropolách, predovšetkým v Budapešti, Berlíne, Viedni a Paríži. (MikaelSVK)

• - Herečka Jennifer Ehle, ktorá si zahrala postavu mladej Valérie, je dcérou herečky Rosemary Harris, ktorá stvárnila staršiu Valériu. (MikaelSVK)

• - Maďarská reprezentace na olympijských hrách 1936 v Mnichově skutečně získala zlatou medaili v šermu, a to jak v jednotlivcích, tak v družstvech. Za jednotlivce jí získal Endre Kabos, složení družstva bylo Pál Kovács, Tibor Berczelly, Imre Rajczy, Aladár Gerevich, Endre Kabos a László Rajcsányi. Mimo to ještě v jednotlivcích Aladár Gerevich vybojoval bronz. Vynikající výkon maďarských šermířů podtrhla zlatou medailí ve fleretu Ilona Eleková. (p3tris)