poster

Sluneční jas

 • Česko

  Sluneční svit

 • Rakousko

  Sunshine

 • Německo

  Sunshine

 • Německo

  Sunshine - Ein Hauch von Sonnenschein

 • Maďarsko

  A napfény íze

Drama / Historický

Rakousko / Kanada / Německo / Maďarsko, 1999, 181 min

 • mcleod
  *****

  Nádherné zobrazení několika generací rodiny, která se snažila za jakýchkoliv vnějších i vnitřních okolností nevidět a nebýt viděn. Přizpůsobování se jakýmkoliv situacím, jakýmkoliv režimům, ale především hluboké vnitřní zakořenění přijetí provedených osobních změn názorů je zde podáno neuvěřitelně dobře. Vše pak probíhá na pozadí historie Maďarska a celé Evropy, která je protknuta všudypřítomným antisemitismem. Ve filmu je (také díky své délce) spousta zajímavých myšlenek, proto jeho silně nadprůměrná stopáž vůbec nevadí. Celý film včetně výborných hereckých výkonů je navíc natočen velmi dobrou kamerou řízenou opravdu kvalitní režisérskou prací.(31.8.2010)

 • Pohrobek
  ****

  Narvat tolik zásadních témat do tří hodin - očekávám povážlivý skřípot. Naložit tolik herecké odpovědnosti na jedna herecká záda, z toho bude ale rozbitých pověstí! A navíc příběh, jenž se odhodlal dost primitivním způsobem demaskovat všeobecný antisemitismus ve všech vrstvách maďarské společnosti a k tomu si přibalil plná ústa protisoudružské údernosti? Má to kupu chyb, stále se mi to však líbí, a to i na podruhé!(22.4.2005)

 • Big Bear
  ***

  Sunshine je výpravná rodinná sága, která zároveň mapuje dějiny Maďarska od konce mocnářství po rok 1956 a ruskou invazi... Je to také film o genocidě, o rodině Sonnescheine a jejích členů, kteří se snaží navzdory pogromům prokličkovat krutou dobou. Ralpha mám rád, ale když jsem jej poprvé uviděl obarveného na zrzavo trochu jsem zaúpěl :-). Jinak v roli trojrole obstál na jedničku. Je to borec, ale to vím už delší čas! On je zkrátka do tohoto typu rolí předurčen svým jakoby aristokratickým zjevem, štíhlou postavou a zvláštním světlech v očích. Pro mne byl však nepřekonatelný v Anglickém pacientovi. I když se mi film velmi líbil, herci hráli skvěle a výprava byla honosná, trochu mne dusila jistá upachtěnost děje. Zkrátka ty tři hodiny byly moc. Souhlas s Davidem82 hudební doprovod vyjma úvodního klavíru byl nula což bylo škoda. Už jen toto mohlo film povznést o něco výš. Tři kapky likéru. * * *(7.6.2013)

 • NinonL
  ****

  Dlouhá sága čtyř generací rodiny Sonnenscheinů, kteří měnili názory i jména, snažili se přizpůsobit každému režimu, aby se nakonec vrátili ke své podstatě a pravdě. Ralph Fiennes ve své životní roli, pominu-li Schindlerův seznam. Nejvíce se mi však ve filmu líbila babička Valerie. Ta jediná byla po celou dobu (už od mládí) svobodná a čistá.(1.7.2017)

 • VenDulin85
  ****

  Dějiny Maďarska a dějiny jedné rodiny. A já se naivně domnívala, že nejdrastičtější part bude druhá světová... komunisti ji hravě překonali! Líbilo se mi celkové pojetí příběhu, výtku bych měla jen k tomu notýsku s tajnou recepturou, ale co naděláme. Herecké obsazení nemělo chybu, Ralph Fiennes zvládl trojroli na výbornou a z ženských rolí musím vyzdvihnout Jennifer Ehle.(6.2.2018)

 • - Pracovným názvom filmu bolo označenie The Taste of Sunshine. (MikaelSVK)

 • - Film sa natáčal vo viacerých európskych metropolách, predovšetkým v Budapešti, Berlíne, Viedni a Paríži. (MikaelSVK)

 • - Maďarská reprezentace na olympijských hrách 1936 v Mnichově skutečně získala zlatou medaili v šermu, a to jak v jednotlivcích, tak v družstvech. Za jednotlivce jí získal Endre Kabos, složení družstva bylo Pál Kovács, Tibor Berczelly, Imre Rajczy, Aladár Gerevich, Endre Kabos a László Rajcsányi. Mimo to ještě v jednotlivcích Aladár Gerevich vybojoval bronz. Vynikající výkon maďarských šermířů podtrhla zlatou medailí ve fleretu Ilona Eleková. (p3tris)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace