• slovenský

• slovenský

Muž z inej hviezdy

Romantický / Sci-Fi / Drama

USA, 1984, 115 min

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: F 1 = 1990+SLOVENSKÁ (obnovená) TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 10.3.2018, réžia slovenského znenia (SPF 1988) = MIROSLAV HORŇÁK - Bridgesa dabuje ŠTEFAN SKRÚCANÝ, Allenovú dabuje EMÍLIA VAŠÁRYOVÁ - Dokonalý slovenský kinodabing SPF snáď ešte STV niekedy uvedie a nebude ho iba presúšať v archíve. Neoficiálne si ho už chvalabohu môže vypočuť každý fanúšik. (16.7.2009) Po 28 rokoch sme sa konečne dočkali! Dokonca v anamorfnom 2,35:1 HD. Ďakujem STV. (12.3.2018)(16.7.2009)

Příběh o hodném mimozemšťanovi, co přiletí na Zemi, aby tu něco udělal nebo aby odsud aspoň úspěšně odletěl, už tu byl mockrát a několikrát se taky zadařilo, aby z toho byl zábavný film :). A zadařilo se i když točil John Carpenter. Mimozemšťan sice nemá masku a kuchyňský nůž, ani pásku přes oko a ani nemá chapadla a několik hlav, ale protože ho hraje Jeff Bridges, tak je to sympaťák i když úvodní scény filmu (ne ty vtipné kdy sonda letí vesmírem za zpěvu Micka Jaggera) vypadají skoro až zlověstně asi jako kombinace Věci a Terminátora :). Jeff Bridges zahrál klasicky fajn a jeho mimozemšťan byl takovej roztomilej :), ale občas to jeho mimozemšťanské hraní působilo trochu moc "hraně", jindy ale působilo přirozeně vtipně, třeba když se ufoun učil reakcím na různá gesta nebo fráze a zvlášť s tím přihlouple zvědavým výrazem, co měl Jeff Bridges na tváři pořád :). Příběh je takové roadmovie s mimozemšťanem a Jenny, která ho má odvézt na místo, kde na něho čekají další mimozemšťani a po cestě krom různých zvláštních a vtipných situací se mezi nimi taky vytvoří stejný vztah jako měla Jenny se svým zesnulým manželem, jehož podobu mimozemšťan převzal. Je tady vidět, že Carpenter je mnohem jistější spíš v úplně jiných žánrech, ale taky je znát, že umí natočit i romantickou road movie, která s minimem efektů (ale s fajn využitím světla, když je to potřeba) působí pořád dojemně a trochu sentimentálně a hlavně nenudí a správně tam vybrali Jeffa Bridgese :). Asi jako E.T. nebo Den kdy se zastavila země, akorát bez nějaké přílišné citové ždímačky (jenom trošku), takže svým civilnějším pojetím působí mnohem blíž běžnému životu a je to zábava :).(1.10.2010)

Strašně mi to připomnělo Svět podle Prota, jen že to nebylo tak filozofické. Jinak je to podobný princip, který se víc zaměřuje na vztah hlavních hrdinů. Tak jako tak ale Carpenter opět ukazuje, že za kamerou je na pravém místě, a že dobré filmy točit umí. Dvě hodiny utekly jako nic a závěr nabídl překvapivé emoce, takže za mě spokojenost. 85%(2.1.2017)

LOVE IS, UM, IT'S WHEN YOU CARE MORE FOR SOMEONE ELSE THAN YOU DO YOURSELF. Starmana jsem viděl tehdy-kdysi jako dítě a pamatoval si z něj jen scénu se srnkou a kuličkou. Po letech jsem si chtěl osvěžit paměť a abych řekl pravdu, tak se opravdu nejedná o špatný film, ale v zásadě nic převratného. Návštěvník z kosmu je sestřelen americkou armádou, za narušení vzdušného prostoru a spadne za barákem roztomilé Jenny Hayden. Jeho převtělení se do Scottova těla, byla fakt síla a v angličtině je pro to název scare the hell out of people. Nejlepší na filmu byla nevědomost našeho Starmana a Jenny, která se mu snažila definovat slova. Film vám dokáže jak vehnat slzy do očí, tak i rozesmát. Teda nevím jak vy, ale já se smál na celej barák, když na konci políbil Marka Shermina.(21.12.2016)

• gudaulin

V polovině 80. let už byl John Carpenter dobře zavedený režisér stylově natáčených béček, které měly v rámci svých možností velmi slušný komerční ohlas, a tak dostal příležitost natočit pro velké studio velkoryse pojaté sci-fi o příchodu mimozemšťana na naši planetu. Jakkoli Carpentera beru jako solidního režiséra a slabinu filmu nevidím v režijním pojetí, snímek mě tehdy v kině nenadchl. Problém je ve scénáři a vůbec v přístupu k tématu. Takový neslaný nemastný sci-fi slaďák, který ve mě několikrát vzbudil spíš shovívavý úsměv a v jednom případě dokonce i chechot - to v momentě, kdy se Karen Allen dovídá, že jejich syn bude jednou inženýr. Celkový dojem: 45 %.(23.6.2006)