Na ranči v opuštěných kopcích Montany žije plukovník Ludlow se svými třemi syny a vychovává je daleko od krutosti indiánských válek. Alfred je racionální a klidný, Samuel je romantický idealista a Tristan, kterého od dětství vychovává plukovníkův indiánský přítel, má zase divokou a vášnivou povahu. Samuel se během studií zasnoubí se Susannah a přiveze si ji na otcův ranč, protože se s ní chce oženit. V Evropě ale zrovna zuří válka a Samuel přes otcův odpor přesvědčí oba bratry, že je jejich povinností narukovat. Samuel padne a plukovník požádá Susannah, aby u nich zůstala. Alfred se jí brzy přizná, že ji od prvního okamžiku miluje, ale Susannah je zamilovaná do Tristana a taky mu brzy podlehne. Zklamaný Alfred se odstěhuje do města a začne podnikat. Tristan se ale brzy cítí nespokojený a odjede do světa. Susannah mu slíbí, že na něj bude čekat. Z Tristana se stane dobrodruh a brzy jí napíše, aby na něj nečekala a vdala se za jiného. Dívka si nakonec vezme za muže Alfreda, který zbohatnul a chce se stát kongresmanem. Když se Tristan vrátí, otec je po mrtvici a ranč upadá. Rozhodne se ho postavit na nohy. Při setkání se Susannah si uvědomí, že už nemá právo zasahovat jí do života. (TV Nova)

nash.

Moc jsem kdysi to nadšení kolem filmu nechápal. Na mě působil zdlouhavě, křečovitě a jeho emoce na mě moc nefungovaly. Možná vinou nesypmatických postav. A možná jsem měl po ohlasech okolí příliš velká očekávání. Řekl jsem si, inu, dám tomu čas. Jenže ani po letech to při repríze nebylo lepší. Těžkopádné, zdlouhavé a plné klišé, která se však berou příliš vážně, to jsou hlavní pocity, které přetrvaly. Legenda a já jsme si zkrátka nepadli do noty a nejsme si souzeni. ()

Tomco

zboznujem dojimave a zaroven velmi silne filmy.tento je vsak uz na hranici akejkolvek unostnosti. o dve hodiny hrame hokej s ceskom. po tomto filme mi je jedno, ako to dopadne. ()

zahadna

Krásny a pútavý film, ktorý som videla prvýkrát v kine, na ktorý nikdy nezabudnem, skutočne pre mňa nádherný a dojímavý film s perfektným hereckým obsadením...pozriem si ho rada znova a znova... ()

Rocky62

Naprostý filmový orgasmus!. Není to sice čistých 5*, ale v tomhle případě spíš rád přidám než uberu. Nádherně odvyprávěný příběh, který musí zasáhnout i totálního neznaboha se srdcem z kamene. Nevím co si zaslouží největší chválu, jestli kamera, režie, hudba a nebo herci. Nicméně Edward Zwick odvedl prvotřídní práci a všechny atributy sladil v nezapomenutelnou podívanou, která je pro mě pohlazením na duši. Úžasný film. 95% ()

eLeR

Všetci tu hrali výborne ... ale úplne, že najlepšia bola Julia Ormond, ktorá to nehrala, ale žila ... krásna žena. A Brad Pitt hodný zaľúbenia. ()

Happens

Příběh o pošahaném muži, který strhne lavinu pošahání do té míry, až se děj ztrácí ve větší či menší míře pošahání jednotlivých aktérů. Jo a běhám tam dlouhovlasý Pitt na farmě a tváří se jako indián, což není fajn..ale lidi ho i tak milují. A někteří až moc - mysl zatemněná. ()

klerik

A RIEKA TEČIE+WYATT EARP Dobrodružné, romantické, živelné... Vynikajúca "sága" jednej rodiny, ktorá je dostatočné hlboká aj akčná, aby ma prikovala do kresla. Zwickova najlepšia vec, kde herci postavy nehrajú, ale si ich užívajú... ()

dopitak

Bylo toho asi o polovinu víc, než být mělo. Krásné silné příběhy - to je moje. Jenomže pan Zwick do filmu nacpal i to, co tam nepatřilo. Ne zamotané, ale přeplácané. Představa zákopů první světové války a hlavně ta scéna se Samuelem v ostnáči - toť přímo výsměch divákovi. A pan Herec Hopkins po mrtvičce (ještě k tomu pár dní po tom, co jsem viděl Hannibala)? Nechutnost. ()

Chrustyn

Docela povedený romantický film určený hlavně pro dívčí (ženské) publikum. Brad Pitt hraje velice dobře a dobře mu sekundují Hopkins, Ormond a Quinn. Bohužel ale film plyne dost pomalu a ke konci se toho ve filmu děje tolik, že by to vydalo na miniseriál. ()

Arsenal83

Krásna rodinná dráma s veľkým nádychom romantiky, ale aj bolesti. Knihu som nečítal, no ak čo len z polovice je taká dobrá ako film, o čom nepochybujem, potom je to majstrovské dielo. Na plátne ho zdobí Brad Pitt, ktorý tu hrá ako o život a nechápem, prečo nebol aspoň nominovaný na oscara. Podľa mňa jedna z jeho životných rolí. O čo viac je však poznať jeho excelenciu Anthonyho Hopkinsa, ktorý ho dokonca prehráva. Jeho scéna po porážke, keď sa stretáva s Bradom Pittom, je podľa mňa jedna z najdojímavejších filmových scén vôbec, ak nie úplne najdojímavejšia. Juliu Ormond by som asi vymenil, nikdy sa mi nezdala nejako výnimočne atraktívna. Ale nekazí to dojem z nádherného zážitku. ()

triatlet

Výpravná podívaná, která se zvedá ve chvílích, kdy hudba James Hornera podbarvuje příběh sepjatý s divokou přírodou, a upadá, kdy scénáristé (Susan Shilliday, Bill Wittliff) děj natahují. Zajímavá scéna: Susanniny postřižiny. ()

Roman.Ticka

Neskutečně dojemný příběh s hvězdným obsazením. Brad opět potvrzuje, že umí, Julia je éterická, Anthony senilní i krutý zároveň a celkově je to srdceryvný doják až na maximum. Aidan i Karina jsou trefnými doplňky a sekundují ostatním perfektně. ()

Ivoshek

Teda, to byla nálož romantiky. Text distributora je možná zbytečně dlouhej, ono by stačilo napsat, že na ranč přijede pani Ormondová a veškeré mužské osazenstvo by jí rádo udělalo dítě (slušně řečeno), což je základní linka proložená věcmi jako válka, volby, pašování atd. Jinak míra úmrtnosti u Ludlowových je hodně vysoká a ke konci filmu i trochu otravná. Aby to nevyznělo úplně zle, film má excelentní kameru a hudbu - scénérie středoamerické krajiny s Hornerovou hudbou jsou úžasné a na Anthonyho Hopkinse - zvlášť v poslední tak třetině filmu - je radost se dívat. Kdybych to měl brát v kategorii "romantické filmy", je to hooodně vysoko nad různými pseudokomediemi s tou odpudivou paní ze sexu ve městě nebo Meťů Mekonohým. Když to beru podle sebe, jsou to férové dvě hvězdičky. Update 2023/10, fér spis ctyri. Film ma víc rozměru, které jsem před těmi 15 lety nevnimal a teď ano. ()

poz3n

Zwickovy filmy jsou pro mě synonymem kvalitních blockbusterů. Neboli kvalitních výpravných spektáklů, které dokážou oslovit jak náročnějšího, tak i běžného diváka. To celkem splňuje i Legenda o vášni, jenže narozdíl od Zwickovo pozdějších Samurajů a Diamantů je plná patosu, který ale není ukočírovaný v mezích, které u podobných snímků čekám, což následně podlamuje zážitek, který by třeba jen i samotné herecké obsazení mělo jistojistě nabídnout. 6/10 ()

honajz

Smrt, láska, zrada, úklady, emoce, zase smrt, nenaplněné city, smíření, další smrt, další úklady a hlavně strašlivě lkavé smyčce skladatele Jamese Hornera - to všechno najdete ve filmu Legenda o vášni v míře vrchovaté. Oproti běžným dojákům je tento snímek zpracován podle literární předlohy (asi slavné a úspěšné, nevím, nikdy jsem ji nečetl), takže je to opravdu silný klibr, a určitě se mu nedá vytknout povrchnost. To patrně potěší ženy středního věku, které mají nejčastěji tento typ kinematografie v oblibě. Těžko to ale bude stravitelné pro mužskou část populce, jelikož posmívat se ději nemohou, protože špatný film to není, ale vydržet ty dvě hodiny dobrovolně a zastřízliva u obrazovky není dost dobře reálné. Anthony Hopkins hraje otce tří synů (jedním z nich je Brad Pitt), které vychovává na rodinné farmě v hornaté Montaně někdy na přelomu minulého století. Když synové dospějou, připlete se do jejich čistě mužského světa mimořádná žena Susannah, a katalyzuje všechny ty bouřlivé vášně a emoce. Mezi bratry vzplane rivalita, jež má navždy změnit jejich osudy. Ale tím celý epos teprve začíná... Obraz je výborný. Krásně čistý a ostrý i ve tmavých či nočních scénách. Rovněž zvuk je vysoce solidní. Hudba, ruchy ani dialogy po technické stránce nezklamou. Ubohá. Předvolbu scén, nastavení jazyka a titulků, a trapnou reklamu na další dévédéčka od Columbie zmiňuji jen proto, abych nenechal tento odstavec úplně prázdný. (Jestliže film znáte a líbil se vám, existuje nepoměrně lépe vybavená Special Edition, tak raději sáhněte po ní.) Film 3/5 - silná, emotivní záležitost pro ženy středního věku DVD 0/5 - škoda mluvit. ()

Sofia

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Větší romantika a dramčo v jednom se hned tak nenajde. Srovnání film/knížka (Jim Harrison) - 6/4. Původně jde jen o povídku, kterou Edward Zwick značně rozšířil. ()

Ilicka

Film o ženě mezi třemi bratry, která se zamilovala do jednoho, prožila vášnivý vztah s druhým a vzala si třetího. Příjemné prostředí amerického venkova, Brad Pitt hezký v každém okamžiku (jen to jeho stárnutí... Proč vypadal v cca 40 letech stejně jako ve dvaceti?), volné tempo a dobrá kamera... ()