Na ranči v opuštěných kopcích Montany žije plukovník Ludlow se svými třemi syny a vychovává je daleko od krutosti indiánských válek. Alfred je racionální a klidný, Samuel je romantický idealista a Tristan, kterého od dětství vychovává plukovníkův indiánský přítel, má zase divokou a vášnivou povahu. Samuel se během studií zasnoubí se Susannah a přiveze si ji na otcův ranč, protože se s ní chce oženit. V Evropě ale zrovna zuří válka a Samuel přes otcův odpor přesvědčí oba bratry, že je jejich povinností narukovat. Samuel padne a plukovník požádá Susannah, aby u nich zůstala. Alfred se jí brzy přizná, že ji od prvního okamžiku miluje, ale Susannah je zamilovaná do Tristana a taky mu brzy podlehne. Zklamaný Alfred se odstěhuje do města a začne podnikat. Tristan se ale brzy cítí nespokojený a odjede do světa. Susannah mu slíbí, že na něj bude čekat. Z Tristana se stane dobrodruh a brzy jí napíše, aby na něj nečekala a vdala se za jiného. Dívka si nakonec vezme za muže Alfreda, který zbohatnul a chce se stát kongresmanem. Když se Tristan vrátí, otec je po mrtvici a ranč upadá. Rozhodne se ho postavit na nohy. Při setkání se Susannah si uvědomí, že už nemá právo zasahovat jí do života. (TV Nova)

Beastmaster4

Silný dojemný příběh, který mě ohromil hned po prvním zhlédnutí. Nádherná hudba Jamese Hornera, krásná příroda divokého západu, romantická atmosféra a kouslo drsného divokého života. Film stojí na třech hlavních postavách a myslím, že lépe Edward Zwick vybrat nemohl. Divoký tvrdý hoch v podání Brada Pitta, kterého zkrotí až láska ženy, skvělé Julie Ormond - oba ukazují, jak dobří herci jsou. Anthony Hopkins v roli otce třech synů exceluje a pro mne je to po Hannibalovi a Mlčení jehňátek jeho další nejlepší výkon. Legenda o vášni je v mé TOP 10 a tudíž nemám, co bych vytknul. ()

prome

Tak o tomhle filmu jsem si myslel, že to bude nějaká slaďárna, ale to co jsem dostal, teda spíše viděl, mě naprosto dostalo. Skvělá režie, herecké výkony, atmosféra a romantika, které není příliš a je použita v přesně rozvrženém měřítku, to nemá chybu. ()

ScarPoul

Filmová balada. Príbeh jednej rodiny, ku ktorej bol osud nemilosrdný a predsa ich obohacoval o tie najkrajšie dary. Ťažko by som hľadal vhodný ekvivalent k tomuto filmu. Takéto niečo už dnes v kinách neuvidíte. Horner tlačí na city ako ešte nikdy netlačil, ale funguje mu to. Zwick je totiž režisér, ktorý vie zvládnuť pátos. Je ho tam veľa a každú chvíľu môže skĺznuť do samoúčelnosti, ale nestane sa tak. Zwick totiž nechce dojímať. Chce byť len romantický. Neštíti sa ale krutosti, alebo drsnosti. Uvedomuje si akú hodnotu má vojna a tragédia a ako znázorniť lásku v jej najčistejšej podobe. Dejové zvraty sa jednoducho stanú. Nemá tendenciu sa v nich pyplať a práve preto ho považujem za jedného z výborných amerických režisérov. Ktorý by ale mohol točiť viac filmov s historickým podtextom. Tie mu totiž fungujú dokonale. Legenda o vášni, ale nie je dokonalá. Je to príbeh malých víťazstiev a veľkých prehier. Je podaný z citom a doplnení o fantastické výkony Brada Pitta, Anthonyho Hopkinsa a Aidana Quinna. Filmárčina v tej najlepšej podobe. ()

Lacike

Nudna obrazova ilustracia pravdepodobne kvalitnej kniznej predlohy, ktoru som samozrejme necital. Jednu hviezdicku davam za nadherny soundtrack a druhu za hviezdne herecke obsadenie. A to je tak vsetko. Pre mna to bol strasne sterilny film v ktorom sa striedala jedna scena za druhou, jak keby som si listoval knihou, ale chybal tomu zivot a nejake emocie. Dokonca ani R-kovy rating nebol vo vojnovej vrave absolutne vôbec vyuzity a to paradoxne pri nej mala jedna z postav monolog o tom aka je vojna kruta. V tomto filme vyzerala bezzubo. 4/10. ()

maseer2

výpravný nenásilný mix několika žánrů, který zejména po emoční stránce funguje na jedničku.. a když se k tomu přidají navíc skvělé herecké výkony, není zde žádný důvod k nespokojenosti.. ()

malylada

Až neskutečně epicky se podařilo přenést na plátno romantický příběh, plný silných okamžiků. Herecké výkony se nedají popsat slovy a Brad Pitt s Anthony Hopkinsem opravdu září. Zwick se vymazlil s každou scénou, kdy dokáže pohnout emocemi nespočet krát a navíc děj chytře zasadit do historických reáliích. Celé to umocňuje fantastická hudba, která svoji intenzitou posunuje tyto momenty o několik pater výše. Možná na závěr přichází klišé, uspěchanost, ale rozhodně to nekazí celkový dojem, ba naopak. Film je opravdovouu Legendou o vášni.......9/10 ()

Agatha

Pozoruhodné drama uvádějící nás do života jedné rodiny a jejich strastiplných osudů a zvratů. Jednotlivé postavy jsou poměrně dobře vykreslené a hlavně dobře zahrané, Anthony Hopkins opět ukazuje zač je toho loket, zvláštní povaha Tristana byla v podání Brada Pitta ještě zvláštnější a Julia Ormond na mě působila až možná mysticky (škoda, že tak dobrá herečka nehraje více). Její osud je zvlášť dojemný a budí soucit. Kamera si naprosto jistě zasloužila Oscara, záběry na montanskou přírodu jsou úchvatné. S tím souvisí i výjimečná výprava. Hudbu si až tak dobře nevybavuju, ale špatná zcela určitě nebyla. Člověk od tohoto zamyšleníhodného filmu čekal něco víc a taky se mu toho podle mě víc dostalo. ()

Terva

Rodinná sága o lásce a nenávisti....... Scénář : Jim Harrison, Susan Shilliday. Kamera : John Toll. Anthony Hopkins a Brad Pitt v hlavních rolích příběhu o lidech, kteří svou vytrvalostí a tvrdostí čelí osudu. ()

El Pistolero

7/10. Edward Zwick je zkušený rutinér, který snad ani neumí natočit špatný film. Hodně mu k tomu dopomáhají, stejně jako třeba v „Krvavém diamantu“, kvalitní herci; tady vedle Brada Pitta boduje hlavně svérázný Anthony Hopkins. Zručně natočený snímek s krásnou hudbou, lokacemi a silným, i když možná až zbytečně zamotaným příběhem. ()

corpsy

Honosná romantická dráma s nádhernými exteriérmi, ktoré sníma oscarová kamera Johna Tolla, podmaľovaná epickou hudbou Jamesa Hornera. Tým som vlastne zhruba povedal o čom to vlastne všetko je. A nemôžem ešte zabudnúť na ( krásnych ) hercov, ktorý tomu dávajú look veľkolepej hollywoodskej produkcie. ()

Lama.Lama

Žene se to z jednoho extrému do druhého, ale tragičnost, na které tento film bazíruje, se mi dostává pod kůži. 8/10 ()

EastWicka

Romance vášnivá asi jako sterilovaná kukuřice v extra bezvýrazném nálevu, kde i ta sladko-slaná příchuť je nějaká divná. ()

Lokutus

Bez dokonalé oscarové kamery Johna Tolla a velmi nedoceněné hudby Jamese Hornera by to nikdy nebylo tak skvělé, i když výsledku velmi pomáhá jako vždy bravurní Anthony Hopkins. ()

NinonL

Nebylo to vůbec špatné, ba i poměrně realistické. Oceňuji tvůrce, že nesklouzli k přemrštěným efektům ani k nucení diváků k slzám. Jen jsem si říkala, vzhledem k tomu, jak byl každý z bratrů vizuálně úplně odlišný (včetně podoby otce), že jejich maminka musela mít velmi pestrý život :-). ()

baribal

Příjemné a poetické filmy dostávají většinou velmi vysoké hodnocení, ale zde k němu schází kvalitní konec a silnější dějová linka. Pitt a Hopkins jsou užasní, a spolu s přírodou a hudbou tvoří vynikající souhru. Bohužel zmaštěný konec vše dokonale kazí. ()

Adasin

Upoutávky v televizi byly namixované tak dokonale, že jsem se skoro až těšila na nabité drama, kde ze sebe herci vydávají to nejlepší. Chyba lávky, to všechno tady totiž citelně chybí a máme tu tak jen další roztahaný i utahaný rádoby osudový film, na který si stejně vzpomenete, až zase příští rok uvidíte ty upoutávky. 6/10 ()

Lamiczka

Jen za prostovlasého blonďáka jedna hvězda, druhá za podmanivý, smutný, láskyplný i nenávistný příběh, třetí za výbornou hudbu a čtvrtá za ohromující, i když ne dominující roli Anthonyho Hopkinse. ()