Na ranči v opuštěných kopcích Montany žije plukovník Ludlow se svými třemi syny a vychovává je daleko od krutosti indiánských válek. Alfred je racionální a klidný, Samuel je romantický idealista a Tristan, kterého od dětství vychovává plukovníkův indiánský přítel, má zase divokou a vášnivou povahu. Samuel se během studií zasnoubí se Susannah a přiveze si ji na otcův ranč, protože se s ní chce oženit. V Evropě ale zrovna zuří válka a Samuel přes otcův odpor přesvědčí oba bratry, že je jejich povinností narukovat. Samuel padne a plukovník požádá Susannah, aby u nich zůstala. Alfred se jí brzy přizná, že ji od prvního okamžiku miluje, ale Susannah je zamilovaná do Tristana a taky mu brzy podlehne. Zklamaný Alfred se odstěhuje do města a začne podnikat. Tristan se ale brzy cítí nespokojený a odjede do světa. Susannah mu slíbí, že na něj bude čekat. Z Tristana se stane dobrodruh a brzy jí napíše, aby na něj nečekala a vdala se za jiného. Dívka si nakonec vezme za muže Alfreda, který zbohatnul a chce se stát kongresmanem. Když se Tristan vrátí, otec je po mrtvici a ranč upadá. Rozhodne se ho postavit na nohy. Při setkání se Susannah si uvědomí, že už nemá právo zasahovat jí do života. (TV Nova)

H34D

Příjemná kombinace výpravného velkofilmu o lásce, přátelství, válce i smrti s komorním rodinným dramatem o... Mno... O těch samých věcech. Herecká esa se svých rolí zhostila velmi důstojně, postavy dýchají životem a samotný život ve zdejším filmovém prostředí působí věrohodně a lidsky. Jediný výraznější vroubek vidím ve scénáři, kdy je cítit, že některé emocionálně silné momenty jsou tak trochu vyumělkované, či samoúčelně, poslední smrti ve filmu dokonce zbytečné. Zkrátka to, že atmosféra filmu se neustále pohybuje mezi "pozitivním" a tragickým dramatem má i svou stinnou stránku (drncavá horská dráha). V kostce však pěkná, emocionální, podívaná. 8/10 ()

Skejpr

Zwick jako tradičně umí. Podobně, jako u Sedmi let v Tibetu, i zde je hlavním problémem vágní Pitt. Přesto velmi zajímavé psychologické drama z dob prohibice s velmi silným vyústěním... ()

Gilmour93

Na pláních Montany i bojištích první světové se můžeme spolehnout na to, že v lásce i válce je dovoleno vše. Zaplaťpánbůh za prozíravost cornwallského imigranta pana Ludlowa, že zakoupil tak rozsáhlý pozemek, neboť počet rodinných náhrobků bude rychle narůstat.. Ať už zdivočelý Pitt dělá medvědovi manikúru, vyrábí ozdoby z kštice Hunů, svádí zadané ženy nebo zuřivě mstí příkoří, máme v té sentimentalitě najít vášeň, nicméně Zwick ji po narativní stránce nedostal na takovou úroveň, aby se o ní mohlo mluvit jako o legendární. A ve věci Hornerovy hudby si dovolím jít proti proudu. Byla přehnaně monumentální a nadužívaná v místech, kde jí ani nebylo třeba.. Je zajímavé, že Bart sice nemá rozsáhlou filmografii, ale během kariéry si stihnul dvakrát zahrát s Anthonym Hopkinsem. To zvládl i Pitt, ale ten není tak huňatý.. ()

Psema

Epika, která se dnes prakticky netočí, smíchaná s tradičními Zwickovými proprietami. Nechybí výteční herci, famózní hudba, ani velkolepé scény (ostatně velkolepý je každý záběr). Zkrátka nic. Brad Pitt v roli ultimátního zálesáka láme jedno divácké srdce za druhým, sám získává i přichází o vše v příběhu jednoho rodu, s nímž člověk projde hned několik desetiletí a zažije snad úplně všechno - lásku, válku, utrpení, odplatu, vykoupení... TAKHLE jsem si představoval Luhrmannovu Austrálii. ()

Madison

Musím priznať, že som túto pomerne zložitú rodinnú ságu plne docenila až po treťom zhliadnutí a hĺbala nad všetkými filmovými zložkami, ktorými disponuje od klasického príbehu podtrhnutého vášňou, túžbou a žiarlivosťou cez krásnu kameru, úchvatné prírodné prostredie Montany, nadčasovú hudbu Jamesa Hornera až po znamenité herecké výkony, z ktorých mi najviac imponoval nenápadný Aidan Quinn. Nedá sa povedať, že ide o bežný romantický film napriek pomerne známej dejovej línii. Vďaka širokému obsahovému spektru, vzájomne prepleteným ľudským osudom, pohotovému strihu či neustálym záberom na pokoj vyžarujúce scenérie divej prírody, ide o neuveriteľne emocionálny film, nie patetický. Verím tomu, že keď si dám štvrtú, piatu projekciu, tak sa dopracujem už aj k slzám. Nenápadný filmový drahokam, ktorý v mojich myšlienkach naberá na stále väčšej dôležitosti a spolu s Posledným samurajom patria od Zwicka k mojim malým pokladom, ktoré by som si dokázala púšťať na potešenie zmyslov i vnútra od rána do večera. ()

Ainy

Já ... nemůžu uvěřit tomu co jsem zrovna viděla ... dojetím nemůžu ani dýchat, natož se soustředit na své myšlenky ... komentář se pokouším napsat při dozvuku neskutečně nádherné hudby Jamese Hornera .... a vůbec mi to nejde .... nejdou mi dát slova dohromady, protože jen těžko je vystihnout a zhodnotit tento velice silný příběh trojice bratrů... ()

NinadeL

Dávno předtím, než jsem dokázala plně ocenit ságy z počátku 20. století, zamilovala jsem si strasti rodiny tří synů plukovníka Ludlowa odehrávajícící se nejprve v magickém čase před 1. světovou válkou a po té zasahující až do doby prohibice. Dokonalá výprava, výtečné obsazení (Brad Pitt, Anthony Hopkins, Aidan Quinn, Julia Ormond, Henry Thomas, Karina Lombard a Gordon Tootoosis) a gradace dramatu v nadčasové podobě, dělá z Legendy o vášni smělého nástupce legendy o Tristanovi a Isoldě, jen s tím malým rozdílem, že v této verzi získá Tristana mladičká míšenka Isabel. ()

Kaka

Poctivý epický snímek, obsahově sveřepý a velmi intenzivní, zároveň však bez zbytečného sentimentu a herecky bravurně zahraný. Technicky pak brilantní a audiovizuálně naprosto strhující. ()

Lavran

Anthony Hopkins, úžasná práce Johna Tolla za kamerou, který si nenechá ujít jedinou malebnější příležitost a romanticky rozmáchlá hudba Jamese Hornera (o chlup, ale jsou i lepší příklady Jamesova umu) tvoří mocný protipól k poněkud komplikovanějšímu dějovému pletenci, kde to jen hraje antickou tragikou. Přijde mi, že Zwick (poklona, pane) si nemůže ve svých filmech nechat ujít příležitost k válečným šarvátkám, ale když to někdo umí, tak proč ne. A už jsem se zmiňoval, že tam hraje Anthony Hopkins?_____Nakrmen vtipnou kaší bych se ale vyjádřil spíše takto: Trochu jako sága rodu XYZ, trochu jako reklama na Marlboro, trochu jako Já, písnička (Divocí koně) a navrch vědomí, že na Západní frontě rozhodně není klid... ()

sud

Dříve než jsem viděl film, přečetl jsem si knihu (jen tak pro zajímavost - do češtiny ji přeložil skladatel a zpěvák Robert Křesťan), která se mi poměrně dost líbila. Nabídla zajímavý rodinný příběh se spoustou zvratů a událostí. Film se mi zdá o něco slabší. Obsazení Anthonyho Hopkinse a Aidana Quinna je šťasná volba, Tristana jsem si sice představoval trochu jinak než Brada Pitta, ale není špatný. Opravdu mi zde hrubě nesedla Julie Ormondová, Susannah byla v knize vášnivá žena, z níž vášeň přímo sálala. Susannah Ormondové je oproti té románové pouze podivná nesympatická husa. Nebýt toho, mohl by to být nadprůměr. Takhle pouze průměr. ()

castor

Tři bratři, osudová žena, skvostná výprava, výborná kamera a hudba, jistá režie, velmi slušné herecké výkony. Do uzavřeného mužského společenství vstoupí vzdělaná žena, a aniž by chtěla, přináší napětí, které prostupuje celou farmou uprostřed nádherné přírody. Nejprve přijde válka, která zasadí první osudnou ránu, pak zákon o prohibici, potom… a u všeho bude právě nenápadný katalyzátor v podobě něžného pohlaví. Režisér Edward Zwick zachycuje atmosféru tehdejšího života v Americe, která se vyrovnávala s několika zásadními změnami, i kus americké nátury. Výrazně si pomáhá melodramatickými prvky, s kterými uměl Zwick vždycky dobře pracovat. Za mě poctivá práce. ()

Rex Mundi

Úchvatný film, ktorý som si skoro celý preplakala. Má takú emocionálnu silu, že všetky drobné nedostatky mu okamžite odpustím. Okrem toho je to ten typ rodinnej ságy, ktorý som si už dávno zamilovala pri filme A rieka tečie. Tieto dva filmy majú okrem prekrásnej montanskej prírody a prvej polovice 20. storočia aj veľa ďalších spoločných znakov: prísneho, ale spravodlivého otca, rozvážneho staršieho a nespútaného mladšieho brata, ktorý dobrovoľne hazarduje so svojím životom a riadi sa inými či vyššími zákonmi, než stanovuje spoločnosť. Je zaujímavou zhodou náhod (a možno nie), že také podobné role si v oboch týchto filmoch zahral práve Brad Pitt. Musím uznať, že v oboch mu to veľmi sedí a v oboch má nemenej skvelých hereckých kolegov. Vynikajúca réžia, emotívny príbeh a nadpozemská hudba završujú nádherný nadčasový film. ()

D.Moore

Velkofilm se vším všudy. Anthony Hopkins podal zase jednou skvělý výkon a tehdy začínající Brad Pitt dokázal s relativně jednoduchou postavou také dost působivé věci a určitě se neztratil - když měl být jeho Tristan prostě sladký, byl sladký, no a když se zakrvácený vracel z boje ověšený skalpy a měla z něj jít hrůza, tak z něj také šla. Zwickova rozmáchlá režie udělala z příběhu z červené knihovny epos s několika nečekanými a velmi napínavými momenty, to vše samozřejmě s vydatnou pomocí bombastické hudby Jamese Hornera. ()

troufalka

Je Tristan hrdina nebo sobecký spratek? Diváku vyber si. Sladkobolný příběh, kde jsou na konci všichni poražení a žádný vítěz? Příběh mě neuchvátil ani nepřinesl nic nového. ()

pepo

Rovnako ako väčšine diel Edwarda Zwicka (Posledný samuraj, Glory), sa ani tomuto počinu v čase premiéry nedostalo takej pozornosti, ako by si zaslúžil. Fantasticky nasnímaná rodinná kronika s jednou z najlepších kompozícií Jamesa Hornera sa tak doceňovala až postupom času. Príbeh troch bratov milujúcich jednu ženu dostal definitívne do prvej ligy Brada Pitta a ponúkol ďalšiu skvelú príležitosť Anthonymu Hopkinsovi. Množstvom vynikajúcich scén okorenená osudová romanca patrí k tomu najlepšiemu, čo v 90. rokoch v žánri vzniklo. Oscar za kameru a ďalšie dve nominácie. Perfektný film, ktorý si užijú obe pohlavia. ()

Xmilden

Z dnešního pohledu je Tristan vlastně takový nezodpovědný ocas, který snad ani neví co chce. To nic nemění ovšem na faktu, že Brad Pitt tímto filmem definitivně rozrazil dveře Hollywoodu a dál už to byla ukázková krasojízda. 80% ()

cheyene

Popravdě jsem dost na vážkách, zda si Legenda o vášni zaslouží plný počet hvězd nebo má zůstat těsně pod vrcholem. Edward Zwick zpracoval krásný a veliký příběh jedné rodiny postavený zejména na otci, třech bratrech a snoubence jednoho z nich. Děj se odehrává od dětství chlapců přes bojiště první světové války, kde jsou poměrně dobře natočené scény, až po období prohibice. Celý snímek je doprovázen výbornou hudbou, která sice nevyniká nějakou kantilénou, jež by divákovi zněla v uších i po skončení filmu, ale velmi dobře dokresluje dané scény. Dekorací Zwickova počinu je jednoznačně také krajina, do které příběh zasadil a pochopitelně i herecké výkony Hopkinse, Quinna a nakonec i Pitta. Už během sledování jsem sváděl vnitřní boj, zda budu hodnotit 5* nebo 4*, mé pocity se různě přelévaly, až jsem dospěl k názoru, že zůstanu u sudého počtu. Přes všechny klady, které jsem uvedl, na mě film působil příliš přeslazeně (jak by ne, když v hlavní roli válí cukrouš numero uno) a vyumělkovaně, natočený tak, aby co nejvíce zapůsobil. A to je také důvod, proč hodnotím tak, jak hodnotím. ()

paascha

Ale božínku, to bylo ale romantické. Hádám, že o roli Tristana vedli lítý souboj paraplíčkama Pitt s Cruisem. Krásná příroda, trochu mdlé výkony - zvlášť Pitt furt jen čuměl, jako bluma, a Hopkins po mrtvici taky vypadal, že si popletl scénář a hraje spíš Quasimoda -, a trochu slabý scénář. ()