Na ranči v opuštěných kopcích Montany žije plukovník Ludlow se svými třemi syny a vychovává je daleko od krutosti indiánských válek. Alfred je racionální a klidný, Samuel je romantický idealista a Tristan, kterého od dětství vychovává plukovníkův indiánský přítel, má zase divokou a vášnivou povahu. Samuel se během studií zasnoubí se Susannah a přiveze si ji na otcův ranč, protože se s ní chce oženit. V Evropě ale zrovna zuří válka a Samuel přes otcův odpor přesvědčí oba bratry, že je jejich povinností narukovat. Samuel padne a plukovník požádá Susannah, aby u nich zůstala. Alfred se jí brzy přizná, že ji od prvního okamžiku miluje, ale Susannah je zamilovaná do Tristana a taky mu brzy podlehne. Zklamaný Alfred se odstěhuje do města a začne podnikat. Tristan se ale brzy cítí nespokojený a odjede do světa. Susannah mu slíbí, že na něj bude čekat. Z Tristana se stane dobrodruh a brzy jí napíše, aby na něj nečekala a vdala se za jiného. Dívka si nakonec vezme za muže Alfreda, který zbohatnul a chce se stát kongresmanem. Když se Tristan vrátí, otec je po mrtvici a ranč upadá. Rozhodne se ho postavit na nohy. Při setkání se Susannah si uvědomí, že už nemá právo zasahovat jí do života. (TV Nova)

kobejn

Jsou filmy, který není nutný vidět. Todle je jeden z nich. Obrázková čítanka s figurkami místo postav. Daleko nejlepší je tam Hopkins, i když nemá prakticky co hrát. Je znát ale jeho nadhled, třeba, když zahrál starýho veterána po mrtvici. Je vidět, jak se křečovitě snaží udržet zkřivenou tvář po mrtvici, a přitom ironicky problikává jeho charisma. Pitt byl hvězda na vzestupu, todle byl jen další stupínek, po kterym bez obtíží přešel, seběvědomě, vědom si, že na to má, a že ho nic nezastaví. Ostatní nestojí za řeč. Zwick prostě víc jak na průměr neumí. ()

Ellmariachi

Film má tak nějak vše, co by mít měl. Naprosto parádní obsazení a vše je výborně zahrané. Anthony je jako vždy excelentní a Piťáka blbě zahrát prostě neuvidíte. Příběh neokoukaný a poměrně fajn dávkovaný. Navíc odvyprávěný pomocí dopisů, takže i když postavy nejsou vidět, víte co právě v nitru prožívají. Nádherné lokace a vše podtrhuje hudba, která jakoby s příběhem žila. Mám s tím vším ale jeden problém. Ať už se dívám na sebevětší blbost, musím být přesvědčený, že někde daleko, kdysi dávno a nebo třeba za 1000 let na jiný planetě se to mohlo nebo může stát. Tady mi ten pocit strašně chyběl. A proto nakonec nadprůměrných 69 procent. ()

Riddick77

Většinou nemám problém, pokud se ve filmech, které mají mít na diváka silný emocionální dopad, trošku tlačí na pilu a scénář je malinko vyhrocenější. Nicméně zde to je opravdu úlet! Tolik neštěstí a tragédií v jedné rodině, to bylo prostě i na mě moc. Scénárista se vyřádil a pokazil mi totálně pocit z jinak dobře natočeného snímku. Logika, motivace a hlavně důsledky jednání jsou dovedeny do extrému, ale je přece jasné, že tragičnost a dramatičnost závisí na kontextu, charakterech hlavních postav a především možnosti vcítit se do role postav stíhaných osudem (zde to prostě nejde). V tomto snímku je ovšem tragičnost na denním pořádku, a proto ty nejsilnější momenty vlastně ani nejde rozpoznat. Škoda, fajnová kamera, zajímavé obsazení v čele se skvělým Hopkinsem a líbivá hudba. Znovu už prosím ne, neštěstí bylo i na mě moc! 5/10! ()

Sidonka

Romantiku beru,občas všemi deseti. Dramatický western, proč ne? Jenže tohle zpracování mi jako patrně jedné z mála divaček nesedlo. Snažila jsem se tomu přijít na chuť pěknou řádku let, Nicméně mě nikdy nic nepřesvědčilo k tomu, abych měla zájem dokoukat příběh do konce. Viděla jsem tedy film přetrhaně: začátek, o pár let později prostředek, pak zase kousek a vždy to skončilo dojmem: je to o ničem, vykalkulovaná rádoby vášeň co se na mě nepřenesla. Postavy mi byly lhostejné, nevěřila jsem ani slovu. Ani jediné emoci, působilo to na mě až bezduchým dojmem. Prostě nezájem, což se holt někdy stává. Bohužel. ()

Orlau32

Film je uveden jako drama, romantický, western a válečný. No tak s tím lze souhlasit jenom v páru záběrech tohoto filmu. Western v žádném případě. Válečná podívaná jenom v krátké životní epizodě všech tří bratrů. Romantika ? Prosím vás při jaké příležitosti ? Že se tam Julia ORMOND vyspala s Bradem PITTEM, protože její snoubenec a jeho bratr padl ve válce ? Film bych zařadila do společenského drama, protože tam dramatických chvil bylo až dost. Mě to nijak nevzalo za srdce, tím neříkám, že se na to nedalo koukat, ale jak říkám pustím si to podruhé až za 5 let (pokud se dožiju). ()

zipper111

Nese se to v duchu nějakého románu, možná to má předlohu, nepamatuju se, ale celkově to je vlastné úplně o ničem. Tolik smrtí nebylo ani v Total Recall, příběh je červená knihovna řízla westernem, který za nic nestojí, jediní herci co hrají dobře jsou Hopkins a Pitt, kterej je tady mimořádně nesnesitelnej, ačkoliv ho mám jako herce rád. Tak nevím, kdybych se na to musel koukat dvakrát, začal bych snad radši přemýšlet o "Susaniným řešení". ()

Freemind

Velký film? Leda tak stopáží. Sentimentální rodinná sága popisující milostný čtyřúhelník do poloviny baví, pak nudí a ke konci už vyloženě leze na nervy. Za to ale asi může předloha, protože technicky je vše na jedničku - moc hezká kamera, skvělá Hornerova hudba, velmi vyrovnané herecké výkony, perfektní kostýmy ... Jen ten děj, panejo. Nekonečné pentličky, hloupé zvraty a rádobydramatické gradace udělaly ze slušně natočeného filmu dvouhodinovou přehlídku klišé z červené knihovny. To muselo dát příšernou práci - a přitom taková blbost. ()

Alementina

Srdcovka, nechápu, že jsem tu za tech 10 let nenapsala komentář. 26 let starej film a pořád je pro mě dokonalej... ... Proslov Alfreda u hrobu, jak on dělal vždy vše spravne, řídil se všemi zákony, lidskými i božimi a Tristan se neřídí žádnými a stejně ho všichni vždy měli raději než jeho... Kdybyste si mohli vybrat z postav z filmu, či život byste chtei žít... Volil by někdo jinak než Tristan? ()

Makky

Po dlhej dobe vo mne zanechal nejaký film kúsok zo seba. Hudba prenádherná. Vynikajúci Hopkins, ktorého výkon sa z minúty na minútu zlepšoval a gradoval. Na mladého Pitta si je nutné chvíľu zvykať, na konci vás však má v hrsti spolu s úžasnou Juliou Ormond. Množstvo neuveriteľných scén mi pripravilo parádny zážitok. ()

blackrain

Jeden z nekrásnějších příběhů, který kdy byl natočen. Filmy mají vyprávět příběhy a tenhle to splnil výborně. Příběh budete prožívat s hlavními postavami a nenechává vás chladnými. V Legendě je obsaženo všechno, co chcete a potřebujete vidět. Láska a bolest šla ruku v ruce. Další film, který mě připoutal k sedačce a až do konce nepustil. Kdykoliv se nechám připoutát znovu. ()

slord

Edward Zwick natočil veľmi pútavý a skvostný film, ktorý spája rôzne žánre a dokopy to celé skvelo funguje. Brad Pitt je super a charizma z neho len tak srší a Anthony Hopkins sekunduje veľmi dobre a v každej scéne si to dáva ako pán. Krásna scenéria americkej prírody je doprevádzaná opojnou hudbou Jamesa Hornera, z ktorej som mal zimomriavky. Veľká spokojnosť. 9,5/10 ()

slunicko2

Balada, kterou milujeme a proto jí odpustíme, že je to vlastně kýč. 1) Vznosná hudba, nádherná kamera, výborná režie bez jediné prázdné minuty. 2) Na druhé straně místy pozérský, umělý, americky patetický až kýčovitý film. 3) Snaha o duchovní rozměr křečovitá, naroubování indiánských motivů násilné, medvědí totem nepatřičný. Ilustrativní válečné scény nadbytečné. 4) Ale ať si kdo chce říká, co chce, ten snímek je opravdu strhující. 5) A největším chlapákem je medvěd: velký, silný, s hlubokým hlasem, velmi stylový, ví, co chce, a nakonec vyhraje. ()

rt12

Legendu jsem musela vidět vícekrát, než jsem si jí vychutnala a vstřebala jsem prožitek (poprvé mě to neoslovilo, tak jako podruhé a potřetí byl zážitek opět umocněn). Doslova mě uhranula a nadchla, svou muzikou, hereckými výkony, scénářem, kamerou, maskami. ()

PogoJoe

Velice zdlouhavé a často i nudné, avšak se silnými momenty. Také příliš smutné až tragické - na mě až moc. Nemá to spád a ani příběh čtyř mužů a jedné ženy mě nijak zvlášť nenadchl. Herecké výkony kvalitní, ale celkový pocit z filmu - krásně natočená nuda, která mě neoslovila. ()

salalala

Jeden z opravdu mála filmů, který vychází z laciného námětu jako vystřiženého z červené knihovny, který ale dokáže strhnout, vůbec nepůsobí lacině a prakticky není kýčovitý. Je až fascinující, jak si Zwick s celým tématem poradil, a když už to vypadá, že se bude posouvat prvoplánově vpřed, objeví se zvrat, který se vším zacloumá a události naberou zase úplně jiný směr. Celkové epické ladění je naprosto fenomenální, což platí pro nádhernou kameru zabírající nekonečné pláně a divočinu, melodramatickou atmosféru a dokonalou a velkolepou hudbu Jamese Hornera. Tempo není nijak překotné, ale v relativní pomalosti nikterak nenudí a získává si diváka pomalu na svou stranu. Výsledek by nebyl úplný bez zcela přesného obsazení, v němž vyniká výborný Anthony Hopkins, trochu upozaděný, ale neméně skvělý Aidan Quinn a výtečná Julia Ormond, jejíž charisma je nekonečné a krása neprvoplánová, o to osudověji se jeví. Brad Pitt pak oproti kolegům moc nehraje, ale pouze existuje, což rozhodně na ženskou část publika působí, protože v té době byl asi na vrcholu sexuální přitažlivosti. Ano, asi tu chybí nějaká vysloveně strhující a emocionálně silná scéna a s emocemi vůbec Edward Zwick pracuje střídmě, občas je znát delší stopáž a vztah mezi dvěma zbylými bratry se někdy ubírá očekávaným směrem, to ale dojmy zase tolik nekazí. Legends of the Fall je ve výsledku výborná adaptace knihy, na níž je knižní původ znát, zároveň je ale vlastně jedno, zda je předloha zfilmována doslovně, nebo se notně prokracovala, protože všechno dává smysl, postavy mají motivaci a funguje i klíčová (ale i ty vedlejší) romantická linie. 90 % ()

Skip

Krásný epický film, skvělá kamera a hudba. Z herců jasně dominuje Brad Pitt a Anthony Hopkins. Je to opravdu zážitek sledovat ty nádherné obrazy. ()

kajas

Jedna žena pro tři bratry? Po utahané první polovině (Ormondovou navíc opravdu nemusím) jsem vůbec nečekala, že mě tak zaujme zbývající část. Samostatnou kapitolou je Hornerova hudba, božská pastva pro uši. Velice působivé. ()