Kdesi uprostřed Covingtonských lesů leží zapadlá vesnice, jejíž hluboce věřící obyvatelé, nedotčeni moderní civilizací, žijí prostým životem. Jejich život ale není jednoduchý, v okolních lesích totiž žijí stvůry, které zabijí každého, kdo vnikne na jejich území. Vesničané v čele s radou starších z nich mají velký strach, ale když nevstupují do jejich lesů a nosí jim dary, oni se jim na oplátku zase nevtírají do vesnice. Asi jedinými lidmi, kteří se těchto tvorů moc nebojí, jsou mladík Lucius Hunt, slepá Ivy a psychicky narušený Noah. Jednoho dne před radu starších předstoupí Lucius a žádá o povolení opustit vesnici. Lucia trápí nedávná smrt chlapce z vesnice, který zemřel na následky nemoci. Věří, že kdyby měli ve vesnici potřebné léky, chlapec by přežil. Doufá, že stvůry vycítí jeho čisté úmysly a nechají ho projít a donést zásobu léků. Starší jeho žádost zamítnou. Svéhlavý Lucius však vkročí do zakázaného lesa. Reakce "těch, o kterých se nemluví", na sebe nenechá dlouho čekat! (TV Nova)

Kaka

Forma totálně drtí obsah. Fenomenální hudba, skvělá kamera a atraktivní prostředí zakryjí prázdnotu a scénáristickou jednoduchost, kterou tento snímek oplývá. Esteticky je však natolik vytříbený, že minimálně jednou stojí za to se na něj podívat. ()

castor

Šestý smysl, Vyvolený, Znamení.. ani čtvrtý počin mysteriozního filmaře mě nikterak nenadchl, působivou atmosférickou náladu posilňuje jen hudební um Johna Newtona Howarda, zvukové efekty a podmanivá kamera Rogera Deakinse. Pro mě žalostně nic víc.. ()

viperblade

Poté, co skončí film, já otevřu ČSFD a nestačím se divit. Jednak nad komentáři typu "Shyamalan to nezvládl!", až přes opravdu různorodé hodnocení. Vesnice není špatný film. Všem 3 předchozím Shyamalanovím filmům jsem dal za pět, protože mě něčím dostali (Šestý smysl, Vyvolený - pointa, Znamení - práce s atmosférou). Tomuhle sice dám "jen" za 4, ale rozhodně tím nechci říct, že by byl špatný! Tenhle film totiž měl jistý handicap a to, že se od něj čekalo mnoho. Prostě a jednoduše Shya si sám na sebe ušil řádný bič. Protože, pokud některé, (záporně hodnotící ČSFĎáky), neuzemnil pointou ve stylu Šestého smyslu, či onoho Vyvoleného, tak se jim to prostě nelíbí. Mě osobně stačila jen ta výborná práce s atmosférou. Takže za mě se na Vesnici určitě vyplatí podívat. Pokud se Vesnici chystáte zhlédnout, tak doporučuju nečíst žádné komentáře zde a ani se nedívat na hodnocení. ()

ClintEastwood

Film o opravdové lásce. Slepá dívčina Bryce Dallas Howard bloudí lesem, až najde skrytou cestu a vydává se vstříc zakázanému městu i svému osudu. Alegorie na novodobou Karkulku? Možná. Shyamalanův atmosferický a hlavně luxusní (!!) snímek s hororovou atmosférou, ve kterém nás pan režisér opět pěkně vypeče. Divák se zde stává lovnou zvěří, která nemá tušení, kam zrovna poletí ostré šípy indického tvůrce. Poslední scénu filmu (Jsem zpět, Lucie!) a vůbec jeho celkové vyznění, si stále přehrávám v hlavě (šokující zvrat v závěrečné třetině, je přesně to, co mám na filmech rád). Vesnice patří k těm nejlepším mysteriózním počinům, které kdy vznikly a myslím si, že bude teprve doceněna. Slušelo by jí červené orámování hodnocení, i když vím, že je to špatná barva... ()

Rex Mundi

Mysteriózny Ind „Šialemalan“ mi opäť pripravil krásny filmový večer, napriek tomu, že nie som jeho skalný fanúšik a naozaj uspokojili ma iba Znamenia a teraz aj Osada. Ako opozícia ku kritikom slabého strašidelného potenciálu Osady chcem povedať, že z niekoľkých poínt tejto dramatickej a atmosférickej fresky pre mňa nebolo najdôležitejšie odhalenie identity bytostí z lesa, ale až záverečná tretina filmu. Aj keď vynechám pointy, celý príbeh ma zaujal - či už postupným osvetľovaním vzťahov, charakterov a pozadia vzniku Osady, narábaním s ideou zastrašovania aj zobrazením postojov ľudí (možno inteligentných, ale predsa extrémistických) k neočakávaným udalostiam. Výkon charizmatickej Bryce Dallas Howard sa blíži genialite, hrá s takou prirodzenosťou a gráciou, že ani na okamih nezapochybujete o reálnosti jej postavy. Adrien Brody bol pre rolu narušeného Noaha najlepší výber a z Joaquina Phoenixa opäť vyžaruje tiché fluidum. Trúfam si povedať, že láska Luciusa a Ivy je jedným z najkrehkejších vzťahov, aké som kedy na filmovom plátne videla. A tak som si s Osadou užila filmový zážitok v niekoľkých rovinách - mysterióznej, dramatickej aj romantickej. 4,5* ()

MM_Ramone

Na moju škodu som si o tomto filme prečítal veľa spoilerov, takže hneď od začiatku som vedel, kto sú "tí o ktorých sa nehovorí". Ale aj tak ma pohltila tajomná atmosféra tohto snímku. O tú sa režisér M.Night Shyamalan vo svojich dielach opiera najviac. "The Village" je originálna, aj čo sa týka námetu - sektársky horror. **** ()

ripo

Niektoré scény by potrebovali použiť tlačidlo FFW ... Inak film mal svoju osobitú atmosféru - ako pomaly tečúca rieka, vytvárajúca meandre. Veľmi pekná kamera, štandardné herecké výkony a takmerhorrorová atmosféra lesa tvorili jednoliaty celok tak, aby si diváci pod pojmom horror nemuseli predstavovať len hektolitre krvi, rozpárané bruchá a mnohonásobné dekapitácie ... K jemnému mrazeniu na chrbte a k tomu, aby sa aspoň zopárkrát zježili chlpy na tele stačilo to, čo sa dalo vidieť, alebo domyslieť ... ()

Hild

Já mám tento film celkem ráda. Není to dokonalý film, ale na mě zapůsobil, stále si tu návštěvu kina před několika lety pamatuji. Úžasná atmosféra, která se mi zaryla pod kůži, a místy mi během filmu opravdu běhal mráz po zádech. Je to dobře natočené, krásná výprava, kamera, má to dobré herce, má to pointu. Filmu vévodí především naprosto úchvatná hudba, já jakožto milovník smyčcových nástrojů při každém poslechu soundtracku umírám blahem, jeden z mých hodně oblíbených soundtracků. Je zajímavé, jaké má film rozporuplné reakce, sama nevím, komu bych film doporučila, protože se velice těžko odhaduje, komu se film bude líbit a komu ne. Já považuji tento film za velice dobrý thriller. ()

Spooner

Tak tentokrát si šlápnul vedle Shyamalane. Teď už jsi nás totiž nedokázal překvapit svými "šokujícími" pointami a spoléhal si se,že ti bude k příběhu stačit aspoň ta porce lásky.Ty ale neumíš s city pracovat tak jako s napětím. Scény,ve kterých jeden druhému vyznává lásku a kdy vycházejí najevo pocity všech zúčastněných, jdou jaksi do prázdna. Aspoň že nám to všechno vynahradí herci( Bryce Dallas Howard je opravdu úžasná). Napínavé scény ale Shyamalane zvládáš opravdu perfektně a vždycky mě při nich zamrazí,i když vím co mám čekat. Vesnice je tedy vlastně vcelku docela ztravitelný kousek,který se ovšem bude někomu blbě polykat. Je to za silné 3*,od tebe je to ale zklamání. ()

Faustka

Shyamalan pro mě vždy bude režisérským kouzelníkem a to nic nezmění na faktu, že se " Vesnice " každému nelíbila. Měl o tomhle filmu určitou představu a to se mu také naprosto dokonale povedlo. Úžasný film,který má své kouzlo. Protože kdo z nás by aspoň na chvíli nechtěl utéci z dnešního hektického života. Nejspíš asi většina z nás. Ti lidé utekli před, pro ně zlou civilizací do daleko lepšího prostředí, které si sami vytvořili i když nebylo tak dokonalé,jak si mysleli. Pro ně byli nepřátelé tam venku,ale neuvědomovali si,že ani jejich pohodový život se nadá udržet navždy. Lidská povaha je všude stejná a nezmění to ani vysoká kamenná zeď. ()

2Pac

Shyamalan si v Hollywoode spravil velke meno a tak nemal problem, aby mu mecenasi v L.A. priklepli peniaze na Dedinu, ktora ako sa mi zda, je jeho milovanym dietkom, kde sa vyplakava nad krutostou sveta. Takmer cely film je o vykreslovani strachu dedincanov z cervenych kreatur (o ktorych sa btw nehovori ;). Vsetko je vsak nakoniec inak a povodcu strachu najdeme niekde uplne inde. Tri hviezdicky davam za velmi zaujimavy namet, ktory sa vsak vynori az uplne na konci, vsetko ostatne predtym je vsak iba riadne natahovana nuda. ()

Davies182

S tímto snímkem začala jít kariéra M. Shyamalana takzvaně "do kytek". Po skvělém Unbreakable a znamenitém The Signs přichází tento chlapík s příběhem jedné VELICE uzavřené komunity žijící ve stínu mezigeneračních lží. Atmosféra je sice budovaná slušně a rozuzlení překvapí nejednoho diváka, herci se ale (kromě Howardové) moc nesnaží a kameraman také neodvedl zrovna dobrou práci. ()

Reiniš

Tenhle film hodně prověří jestli Shyamalanovi rozumíte nebo ne. Já mu rozumím... Skvělá atmosféra,kamera a výkony (hlavně Bryce Dallas Howard) vše podbarvené famózní hudbou J.N. Howarda. Vyjímečný zážitek pro vnímavé diváky. ()

Tom_Lachtan

Nejlepší Shyamalanův film a jeden z mých neoblíbenějších filmů vůbec. Jsem nehorázně rád, že patřím mezi ne zrovna rozsáhlou grupu "vyvolených", kterým styl Vesnice vyhovuje. Ona ta "genialita" není vidět hned, když jsem Vesnici viděl poprvé, byla pro mě "jen" (no jo, další slovo v závorkách, ale co nadělám) výborným filmem s překvapivým koncem a dokonalou atmosférou. Jenže pak jsem si ji pustil znovu. A potom zas - všechny postavy pak totiž dostanou zcela nový rozměr (hlavně ty z "původní", staré generace osadníků) a díky tomu se atmosféra ještě víc prohlubuje, pro mě dokonale. A to jsem ještě nezmínil geniální postavu zahranou Bryce Dallas Howard, která je snad nejvíce éterickým zjevením v dějinách filmu. O technických a hereckých kladech se rozepisovat nebudu. " To, co chceme, neuděláme jen proto, aby ostatní nevěděli, že to udělat chceme " ()

Xmilden

I Žena ve vodě mě přišla zajímavější. Nikdy jsem dostatečně nepochopil důvod co režiséra 3 hodně povedených filmů najednou přimělo natočit tuhle nezajímavou a často nudnou látku. Hororové scény fungují. Přestože jich není mnoho. Zbytek jako například život v sektě mě nechává zcela chladným. Pochvalu zaslouží James Newton Howard. Hudba ostudu filmu rozhodně nedělá. 50% ()

sepp

Problem Vesnice j v jejim reziserovi. V dobe jejiho vzniku, kdyz prisla do kin, byla oproti predchozim Shayamalovym dilum preci jen dosti odlisna. Snazila se byti v ramci reziserova dila inovativni, a proto se setkavala s typickymi ceskymi reakce "typu sakrafix co nam predkladas, to nejsi ty", rozumej "neni to jak jsme to chteli MY". Muzeme sice filmu vytknout pro Shyamalana scenaristicke tapani a typicke vareni z vody na konci filmu, zdanlive nudnejsi pasaze (opravdu ale jen zdanlive - pri prvnim shlednuti v zivote funguji) ci prilisny patos a touha po nejakem velkem sdeleni pro spolecnost. Osobne se mi taky nelibil reziseruv proslov na konci Vesnice - berme ho ale jako nutne vysvetleni pro ty mene bystre mezi nami (a ze jich v USA a stredni Evrope je!). Presto Vesnice svuj smysl a dokonce poselstvi ma a to spolecensko-mocensko.patologicke. A zaroven jde o dalsi reziseruv pokus o rozbor lidskeho nitra, pocitu a a myslenek, o jeho kvalite lze ale vest legitimni spory. Proste nejde o zadny Sesty smysl, ktery se jen prvoplanovite snazi "o chyceni divakovych kouli do sveraku" a nejspis proto se dockava dle meho nazoru zbytecne velmi kritickych hodnoceni. ()

-bad-mad-wolf-

Shyamalan našel starosvětskou světnici našich prababiček a ze stěny sundal starý, melancholii probouzející obrázek podzimní krajiny. Absorboval jeho obsah a pak ho oživil. V zažloutlém rámu se rozvíjí příběh lidských pohnutek, postavený na dráždivé esoteričnosti a nevinnosti, kterou současný člověk ve viktoriánsky laděných výjevech spatří. Fyzická uzavřenost zobrazené komunity kameramanovi slouží podobně jako rám zmíněnému obrázku. Záběrů na lesy, louky a podzimem svlečené stromy si užijeme v různých podobách do sytosti, aniž by je vyrušovaly přechody do jiného prostředí. Pestré a životaschopné jsou dostatečně; v kombinaci s přenádhernou hudbou Jamese Newtona Howarda pak tvoří silně návykovou drogu pro podzimem nakaženou duši. Nádhera. S příběhem je to podobné - je třeba mít pro podobné báchorky cit a náladu. Za každým kamenem je tu ukryté kvantum hlubokých pocitů a záleží jen na vás, zda je chcete obracet. Titulní idea si bere na paškál touhu po zajištění blaha a bezpečí svým nejbližším, strach z vlastní viny, zoufalou bezmoc a její vykoupení čistou, neposkvrněnou láskou, která tu vzkvétá a má zůstat navždy. Druhý prvek tvoří tlustá slupka mystérií, jimiž je Vesnice zahalená. V lesích žijí Ti, o nichž se nemluví, a kvůli kterým nikdo nemůže komunitu opustit. Nikdo neví, co jsou zač, základní vědomostí zůstává nebezpečnost červené barvy, která je přitahuje a jakási pradávná dohoda, dle níž tvorové nevstoupí za vymezené hranice osady. Jednoho dne je ale jeden z obyvatel těžce poraněn a potřebuje lék, dostupný pouze ve městě. Pokud má přežít, je třeba porušit veškerá pravidla a vydat se skrze lesy pro pomoc... Proč všechny ty řeči? Ano, uhodli jste správně, Vesnice je ohledně divácké vstřebatelnosti silně kontroverzní. Pokud vás podzimně zbarvená panorámata neberou, nechcete se vžívat do příběhu poněkud naivně žijící "nové" generace izolované komunity, rozplétat s ní smutný příběh hořké minulosti a navíc rádi shledáváte každou drobnou nedořečenost záporem, film vás bude patrně nudit. Mě ale trefil tenhle šíp přímo do srdce a v určitých subjektivních oblastech ho dokonce rád dosadím na úplný vrchol. Za ty nádherné obrázky a nádhernou hudbu... za skvěle obsazené i zahrané role... za celou zápletku s Těmi, o nichž se nemluví, která má neopakovatelnou atmosféru starých českých pověstí... za nápad, který je sám o sobě velmi silný... za tu silnou auru nevinnosti a záplavu pocitů... za všechno. Síla, s jakou mění tvůrci v malá umělecká díla i zdánlivě obyčejné momenty, je také obdivuhodná. Každá chvíle, jako je ta, v níž Lucius odvádí Ivy do sklepa, pro mě byla zážitkem. A filmařská stránka? Kamera s hudbou jsou jednoznačně oscarové, herecké výkony všech bezchybné (kvarteto Howard - Brody - Hurt - Phoenix ale vede), režie vnímavá a celková estetická úprava překrásná. Scénář jako jediný sem tam skřípe, občas dokonce s lomozem brzdícího vlaku, nicméně ve správných chvílích ho zachraňují výše uvedené elementy a mocně ho podpírá i síla námětu. Vesnice prostě vypráví svou story o lásce vehementně každým okénkem a tam, kde někdo selže, vám okamžitě podá ruku někdo jiný. Miluju tenhle film. Pokud jsem vás o tom nepřesvědčil, je mi to tentokrát fuk. () (méně) (více)

Molly

Když jsem se asi před dvěma lety po zhlédnutí filmu Znamení sama sebe ptala, čím by tak mohl Night ještě překvapit, netušila jsem, že jeho další snímek předčí jeho předešlá dvě dílka. Vesnice mě přímo nadchla, jak vizuálním pojetím, tak i originálním námětem, o hereckých výkonech nemluvě. Scénář je vypilovaný do detailů, všechno, co se ve filmu přihodí, má smysl a hlavně chápeme hrdiny, proč jednají tak, jak jednají. Prostě po všech stránkách jedinečný snímek a mně nezbývá, než si znovu položit onu otázku, čím nás Mistr napětí překvapí příště. ()

LiVentura

Psychologická hra členů jedné velice uzavřené komunity kdesi v lesích, spíše temná detektivka s mysteriózními prvky, červená contra žlutá. :-( ()

Jamal

Snímek za který by se kde kdo nemusel stydět, ale přílišná očekávání filmu FORREST pak VILLAGE se nenaplnila, ale na Shyamalana docela málo :: (( ()

Shymalan se vrací k hororům

08.10.2008

Vivat manga

Vivat manga

04.10.2006

Otevřete láhev saké, Hayao Miyazaki chystá další projekt! A když jeho filmy tvoří spolu s automobily a špičkovou elektronikou nejvýznamnější japonský vývozní artikl, nemůžeme se divit, že očekávání… (více)