Kdesi uprostřed Covingtonských lesů leží zapadlá vesnice, jejíž hluboce věřící obyvatelé, nedotčeni moderní civilizací, žijí prostým životem. Jejich život ale není jednoduchý, v okolních lesích totiž žijí stvůry, které zabijí každého, kdo vnikne na jejich území. Vesničané v čele s radou starších z nich mají velký strach, ale když nevstupují do jejich lesů a nosí jim dary, oni se jim na oplátku zase nevtírají do vesnice. Asi jedinými lidmi, kteří se těchto tvorů moc nebojí, jsou mladík Lucius Hunt, slepá Ivy a psychicky narušený Noah. Jednoho dne před radu starších předstoupí Lucius a žádá o povolení opustit vesnici. Lucia trápí nedávná smrt chlapce z vesnice, který zemřel na následky nemoci. Věří, že kdyby měli ve vesnici potřebné léky, chlapec by přežil. Doufá, že stvůry vycítí jeho čisté úmysly a nechají ho projít a donést zásobu léků. Starší jeho žádost zamítnou. Svéhlavý Lucius však vkročí do zakázaného lesa. Reakce "těch, o kterých se nemluví", na sebe nenechá dlouho čekat! (TV Nova)

nunka

Popravde, neviem čo si mám o tomto filme myslieť. Prvá polka filmu atmosferická, zimomriavková, mysteriózna....Atmosféra fungujúca hlavne na tajomnosti nepoznaného a zakázaného...Kamera (sem-tam) a niektoré lakačky geniálne, niektoré scény zase lacný gýč (hlavne naháňačka s červenou obludou v lese) Napriek príjemnému úvodnému naladeniu záver filmu a objasnenie celého deja maximálne amputovalo pozitívne sympatie a úvodné napätie. Výsledný dojem preto skôr podpriemerný. ()

juta

Pan režisér se v očích mnoha diváků nevydal dobrým směrem, i já jsem byl prvně dost zklamán tím, kdo za nestvůrami z lesa stojí. Určitě by se skutečnýma stvůrama byla větší sranda a byl by to slušnej horor, jenže po prozrazení atmosféra upadla, tím nechci říct, že by film byl špatný, jen že by to bylo zajimavější. :-) ()

paascha

Škoda toho vypuštěného konce. Kdyby to pana režiséra nepřestalo bavit, byly by to super filmík. Takhle jen lepší průměr ()

Fiftis

Jeden z mála filmov, na ktorých som bol v kine. Nemôžem opísať dej Osady, pretože tých, ktorí tento skvelý film ešte nevideli, by som okradol o pár zaujímavých a nečakaných zvratov a práve tie sú na filme jedinečné. Úplne som bola ohromený výkonom hlavných postáv. Scenár a kostýmy na jedničku. A režisér Shyamalan sa opäť vyznamenal, dokázal to, že má skvelé nápady a doťahuje ich k dokonalosti. A ten koniec, alebo skôr prekvapenie pred koncom filmu, ma totálne dostalo. Kto chce uvidieť vynikajúci film, určite si nenechajte Osadu ujsť. ()

Shakers

Ďalší výborný kúsok Shyamalana! Problém vidím hlavne v tom, že väčšina čakala niečo iné (to čo sľubovali hlavne trailery a prvá polka filmu), ale M. Night Shyamalan dokáže behom jednej scény presedlať úplne niekam inam. Napriek tomu neprestáva šokovať ani ďalším filmom. Skvelá kamera (Roger Deakins), fantastická hudba (Jamesa Newtona Howard), brilantný casting (Bryce Dallas Howard), či nečakaný zvrat je u tohto režiséra samozrejmosťou a v samotnom závere ma film neskutočnú hĺbku, nechýba myšlienka a ani emócie. Obľúbené soundtracky: Noah Visits, What Are You Asking Me, Those We Don't Speak Of, The Gravel Road, The Vote, Finale, End Titles. 90% - 5* ()

lamps

What the fuck is going on here? Pane Shyamalan, nezlobte se na mě, ale tohle já vám nežeru. Šestý smysl a Znamení se vám povedli, to rozhodně klobouk dolů, ale jak to tak vidím, od té doby bloudíte v začarovaném kruhu. Vesnice je prostě hrozná--.. však vy víte, co myslím. Strašně mě štve pomyšlení na to, jak jsem zahodil 100 minut mého života. Jenže já jsem zkrátka podle námětu čekal, že se tam bude alespoň něco dít, že se tam objeví něco, co bude nahánět strach, že se dočkám odvážné a netradiční podívané. Houby. I přes účast všech skvělých herců se jedná o jedno z největších a nejbolestivějších zklamání, jakého jsem se kdy ve filmu dočkal, a také o jeden z největších scénáristických podrazů. Jak tak vidím, na někoho to zapůsobilo, jenže na mě tady nezapůsobilo absolutně nic. Zpočátku je sice možno pociťovat nějakou atmosféru, ale jak se postupně protahuje doba, kdy se vůbec nic neděje a na pořadu dne jsou jen šíleně toporné dialogy, jakýkoli záchvěv napětí neúprosně mizí a divák se musí smířit s tím, že režisér je buď blázen a tahá nás za nos, nebo je on úplně blbej a tajemství tohoto filmu se mu nepodařilo odhalit. Takže já jsem asi hlupák, ale ve chvíli, kdy byla záhada ohledně příšerných přízraků odhalena, jsem se už raději zvednul a odešel od televize. Na tohle já fakt nemám sílu, takový nezáživný paskvil už bych prostě nevydržel ani minutu. A proč vůbec dávám tu 1*? Jednodušše za Phoenixe. Za něj a za ostatní ubohé herce, kteří si to museli přetrpět daleko hůř než já. ()

Nikon

Když tady čtu ty zatracující komentáře, tak musím hvězdičku přidat, protože tohle fakt není špatnej film. Výborná atmosféra, sice trošku problematický casting (ten je ale vyvážen některými skvělými hereckými výkony), výborná muzika a "klasicky Shyamalanovská" režie.... Líbí se mi, jak všem vadí zrovna u tohohle jeho filmu "těžko uvěřitelná zápletka (pointa)". A duchové, nesmrtelní a mimozemšťani byli opravdoví ? :) ()

Jacinda

Mám ráda Shyamalana a líbila se mi i Vesnice. Nicméně steně toršku postrádám smysl, proč tohle všechno vůbec bylo. Proč žili jako sedláci uprostřed mýtiny. A proč zahrabávali všechno červené. Na první pokoukání výborné, na druhé už trochu slabší. ()

Pepinec

Šmankote, tady to zas vypadá, jako když malí kluci šermujou na písečku lopatičkama, aby jim nikdo nerozšlapal bábovičku. Snad mně dovolíte si v klídku vyvěsit čtyři praporky, pak klidně pokračujte v máchání. Je mi fuk, kdo filmy točí a už vůbec mě nezajímají předsudky vás všech. To bych si moc zábavy v životě neužil... 104 minut jsem čučel na stupňující se napětí a teď si zase o něco víc vážím pořádků ve vesnici naší. Chce to otevřenou mysl a nezkalený pohled, pak je možné cokoli. Třeba si i užít tenhle film. ()

Jhershaw

Když světlo světa spatřila Znamení, objevily se ohlasy, že Shyamalan by měl začít uvažovat o změně žánru - protože i když thrillery točit umí, jednou dojede na nedostatek invence. A ten okamžik přichází právě teď, Vesnici provází rozpačité ohlasy kritiků i diváků. A za tento neúspěch může velkou měrou právě Shyamalan. Jak si zpětně probírám příběh, říkám si, že z toho mohla být zajímavá knížka (pokud by ji na Shyamalanův námět psal někdo jiný), protože některé myšlenky by stály za další rozvinutí. Bohužel, Shyamalan se rozhodl točit thriller a vše tomu podřizuje. Další problém Shyamalana jako scénáristy spočívá v tom dalším, co jsme si od jeho filmů zvykli očekávat - (překvapující) pointě. Ta ve Vesnici je ovšem spíše k smíchu, než že by z ní mrazilo v zádech, jak tomu bývalo dříve. Ale abych jen neházel špínu: Shyamalan jako režisér je průměrný (nic víc, nic míň), ve strašidelných scénách jen kopíruje to, čím zaujala Znamení. Ovšem nejsou veškeré chyby jen na Shyamalanově straně - herci se též moc nepředvedli. Bryce Dallas Howard je sice pěkná zrzka, ale to je tak vše, čím zaujme. Trvalo mi, než mi došlo, že její postava je vlastně slepá. Joaquin Phoenix, Sigourney Weaver, Adrien Brody... ti všichni skvělí herci zůstávají daleko pod očekáváními. Jedině snad na Williama Hurta se nezlobím. Takže největším kladem filmu zůstává IMHO skvělá hudba Jamese Newtona Howarda. ()

JohnnyD

Čo záber to nejaký symbol, čo veta to metafora - celý film je poctivo vybudovaná alegória, nad ktorou sa dá dookola uvažovať a stále z filmu vyjde nejaká nová stopa s novou myšlienkou. Ak mali byť Znamenia náboženským filmom, tak Osada je zase dosť ateistická - prinajmenšom pochybovačná. Shyamalanov najlepší film, paradoxne si s ním ale pochoval kariéru. ()

Paldini

„Žlutá je barva naše“. To věděli už staří Vontové a ví to i obyvatelé jedné malé osady uprostřed lesů. Tito osadníci věří, že v okolí jejich osady se potulují podivné bytosti, o kterých je darmo mluvit, a které jsou vábeny červenou barvou. Proto také osadu už dlouhou dobu nikdo neopustil, ale to vůbec nevadí, protože život v osadě plyne celkem klidně a nudně. Stejně nudně jako je nudný celý film, a jak jsou nudní herci i scénář jehož pointu odhadnete po pár minutách a ne jednu pointu. Uhádnete všechny tři a pak se z filmu stává nuda ještě větší. ()

Boogeyman

Z mého hlediska dost nedoceněný Shyamalanův film, který režisér natočil ještě v plné síle. Nejsem hold takový bystrouš, aby mi byla pointa jasná hned od začátku, proto mě velice překvapila. co se týče průběhu, byl jsem napnutý jako struna a zároveň se kochal vizuální čistotou a špičkovou kamerou. Není to sice až na pět hvězdiček, nedostatky se najdou, ale určitě lepší než Znamení! ()

Indiana

První polovina má dokonalou atmosféru, ale ta druhá, kdy jsem se dozvěděl pointu, jsem byl zatraceně zklamán. Přesto ale díky skvělým hereckým výkonům a již zmíněné první polovině nemůžu dát méně než tři hvězdičky. ()

salahadin

Ať žijí Ámišové!!!!!!! Néé, já vím, obyvatelé Vesnice nemají na hlavě sestřih á la babiččin květináč, ani nemají Rumcajsovu dlouhou bradu, ani nemají na rukách sluneční hodinky a už vůbec nezpívají "We've been spending most our lives, living in an Amish paradise"! Jakkoli mi může tenhle film připadat uhozenej, jednu věc mu nedokážu upřít - pokud zabiju Mrs. Logiku, budu až nepříjemně zírat na Bryce, orgasticky vychutnávat Howardovu TOP EVER nahrávku, pak budu mít pocit "In arte voluptas" a můj nucleus accumbens si bude vrnět blahem :-) ()

Disk

Neprávem podceňovaný film mistra, který s atmosférou umí zacházet jako nikdo jiný. Vesnice se odchyluje od dosavadního konceptu "mysteriózno se šokující pointou", to ale neznamená, že je slabší. Souhlasím, že scénář je malinko nedostačující, ale režie je naprosto bezchybná. ()

Cappuccino

Náramná škoda, že sa Shyamalan radšej nezameral na väčšiu dávku "lesného strachu" a namiesto pár zaujímavých mordov zvolil cestu filmovej lásky, ktorá tu už bola odprezentovaná nespočetne krát. A zarážajúce odhalenie? Pche, ani náhodou! Slabší priemer. ()

-OverLord-

Vesnice dokáže nahnat strach, dokáže navodit tu správnou a hutnou atmosféru, ale co nedokáže, je přesvědčit diváka, aby věřil příběhu o "vesnici někde na louce kousek od civilizace". A ta závěrečná pointa byla zatim nejslabší co jsem od Shyamalana viděl - spadlou bradu jako u Šestýho smyslu jsem fakt neměl. ()

Allien.9

Kdyby zůstal celý film takový jako v první půl hodině, jednalo by se o perfektní thriller s hororovými prvky. Bohužel už asi po dvaceti minutách dochází k děsivému zvratu, ne však v kýženém slova smyslu. Tajemná atmosféra mizí jako pára nad hrncem (nebo spíš mlha nad lesem?) a místo ní nastupuje jedna velká nuda s rádoby emotivními proslovy. Co je ale vůbec nejhorší, konec filmu jsem tušila dlouho dopředu a mé tušení se ukázalo být správným, tudíž žádné "šokující rozuzlení" se v mém případě nekonalo. A i kdyby se konalo, časem bych se stejně pozastavila nad relativně dobrou, bohužel však nedomyšlenou pointou. Celkem vysoké hodnocení "Vesnice" je mi proto tak trochu trnem v oku, neboť v rámci daného žánru se jedná spíše o podprůměrný film, který láká především na dvě věci. Na dobrý, hvězdně obsazený trailer a (stále ještě zvučné) jméno M. Night Shyamalan. Kde ty loňské sněhy jsou, že, nyní komicky podceňovaný, Manoji? ()

Shymalan se vrací k hororům

08.10.2008

Vivat manga

Vivat manga

04.10.2006

Otevřete láhev saké, Hayao Miyazaki chystá další projekt! A když jeho filmy tvoří spolu s automobily a špičkovou elektronikou nejvýznamnější japonský vývozní artikl, nemůžeme se divit, že očekávání… (více)