Epizoda 8 (E08) (epizoda)

Drama / Válečný

Československo, 1988, 1 h 35 min

Jiří Adamec

Kristián Hynek

Jan Šťastný, Radoslav Brzobohatý, Jana Hlaváčová, Stanislav Zindulka, Jaroslava Obermaierová, Antonín Navrátil, Petr Kostka, Soňa Novotná, Petr Haničinec, Jan Čenský, Ilja Prachař, Zdena Hadrbolcová, Rostislav Čtvrtlík, Jiří Novotný, Ladislav Trojan, Svatava Hubeňáková, Nela Boudová, Miroslav Zounar, Bořivoj Navrátil, Jana Jiskrová, Václav Postránecký, Jiří Bartoška, Václav Mareš, Alois Švehlík, Petr Štěpánek, Ladislav Mrkvička, Dana Homolová, Zdeněk Buchvaldek, Monika Žáková, Ota Sklenčka, Ladislav Křiváček, Josef Nedorost, Lubomír Kostelka, Ferdinand Krůta, Jan Teplý st., Josef Vinklář, Ivana Vávrová, Vladimír Kratina, Filip Renč, Otakar Brousek st., Emil Horváth st., Ladislav Potměšil, Jitka Malíková, Zdeněk Martínek, Oldřich Vlach, František Husák, Rudolf Jelínek, Adolf Filip, Bronislav Poloczek, Petr Drozda, Radan Rusev, Ladislav Šimek, Ivan Podobský, Marek Pavlovský, Miroslav Táborský, Valérie Zawadská, Milan Klásek, Ivan Richter, Martin Učík, Daniel Landa, Miroslav Adamec, Vlastimil Čaněk, Jindřich Hinke, Eva Řepíková, Václav Kotva, Šárka Štembergová, Jana Robenková, Bohuslav Ličman, Vladimír Pospíšil, Jindřich Hrdý

Musím se přiznat, že stále čekám, kdy objevím na tomto seriálu ty prostředky, kterými chtěl dosáhnout toho, abych vzplanul láskou a obdivem ke komunistickému hnutí. Těžko se to může povést prostřednictvím neskutečně nesympatického hlavního hrdiny, neméně radikalizovaného Oty Sklenčky či uřvaných schůzovníků z řad mládeže. I z toho otcovsky klidného soudružského vystupování Jana Teplého cítím cosi negativního. Komunističtí magoři jsou tu vykresleni takovým způsobem, že jsem získal pocit, zda nejde o nějaký prequel k seriálu Zdivočelá země. Bez ohledu na vše, co jsem napsal, si seriál stále drží svou poutavost, takže propaganda - nepropaganda, držím vysoké hodnocení, protože jde o zajímavé vykreslení radikalizace společnosti (napříč celým spektrem) po všem, co přinesla 2. světová válka.(24.11.2020)